Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

02 – 04 Haziran 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/014) Hakkari’de Askerlerin İşkencesine Maruz Kalan Köylüler…

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Yufkalı köyü Binhane mezrasında koyunlarını otlatmaya götürdükleri sırada Şemdinli Durak Karakolu’nda görevli bir grup askerin işkencesine maruz kalan Nasır Taş ve Ramazan Aktaş’ın durumuyla ilgili olarak Diyarbakır, Van, Hakkari barolarına bağlı avukatlardan oluşan bir heyetin Yufkalı köyünde incelemelerde bulunduğu bildirildi. İnceleme sonrasında bir açıklama yapan Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, “Darp edilen, işkence görenlerden birinin durumu çok ağır, yataktan kalkamayacak durumda. Sol şakağının üst kısmında kırık var. 3 dikiş atılmış. Sol elmacık kemiğinde kırık var. Sırtında, vücudunda morluklar, ekimozlar mevcut. Durumu en ağır olan Nasır Taş. Diğer 3 kişi de darp edilerek kötü muamele görmüş. Onlar ayakta tedavi edilmiş (…) İşkence bize göre sabittir. Ağır fiziki ve psikolojik işkence ve kötü muamele olduğunu söyleyebiliriz. Görevlilerin adli ve idari soruşturmayla açığa alınmalarını, işkence suçunun ağır hak ihlali olması ve kabul edilemezliği doğrultusunda tutuklu yargılanmalarını talep ediyoruz. Savaş hali de dahil olmak üzere işkence yasaklanmıştır, ağır bir insan hakkı ihlalidir” dedi.

2 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mayıs 2018 tarihinde Şemdinli Durak Karakolu’nda görevli bir grup askerin işkencesine maruz kalan çobanların sayısının dört olduğu öğrenildi. Haberde, Nasır Taş ve Ramazan Aktaş’ın yanı sıra İran vatandaşı İsmail Arap ve Muhsin Çavşi isimli 2 çobanın da işkenceye maruz kaldığı belirtilmektedir.

(06/015) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

1 Haziran 2018 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bir süredir kendisinde haber alınamayan Haydar Çelik isimli bir korucu Atatürk Lisesi civarında ölü olarak bulundu. 3 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Haydar Çelik’in ölümünün HPG tarafından üstlenildiği öğrenildi.

2 Haziran 2018 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan yol inşaatına yönelik roketatarlı saldırıda 2 askerin öldüğü ve 1 askerin ise ağır yaralandığı öğrenildi.

3 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 17 Nisan 2018 tarihinde Siirt’te çıkan çatışmada 6 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

3 Haziran 2018 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsalında yol yapım çalışmasının güvenliğini alan askerlere yönelik HPG militanları tarafından gerçekleştirilen saldırıda 3 askerin öldüğü ve 1 askerin ise yaralandığı Hakkari Valiliği tarafından açıklandı.

3 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 29 Mayıs 2018 tarihinde Tunceli’nin Hozat ilçesi kırsalında çıkan çatışmada 1 HPG militanın öldüğü öğrenildi.

(06/016) Cezaevinde İntihar İddiası…

3 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında Bylock kullandığı iddiasıyla tutuklanan radyoloji uzmanı Dr. İbrahim Halil Özyavuz’un 1 Haziran 2018 tarihinde intihar ettiği iddiasıyla kaldırıldığı Haseki Devlet Hastanesi’nde 3 Haziran 2018 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(06/017) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutulan İbrahim Nilüfer isimli bir mahpusun gardiyanlar tarafından fiziksel şiddete maruz bırakıldığı öğrenildi. Haberde ayrıca Bünyan 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların sohbet hakkının ve kelepçeli muayene dayatması nedeniyle sağlık hakkının engellendiği belirtildi.

3 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri Cezaevi’nde tutulan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin sınavlara götürülmediği öğrenildi.

(06/018) Cezaevlerindeki Toplam Tutuklu ve Hükümlü Sayısı…

Adalet Bakanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Gamze Akkuş’un bilgi edinme hakkı kapsamında sorduğu soruya verdiği yanıtta, 15 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla cezaevlerinde 66 bin 902 tutuklu, 28 bin 488 hüküm özlü (hakkında birinci derece mahkeme tarafından verilmiş mahkumiyet kararı henüz kesinleşmemiş olup halen tutuklu olanlar) ve 151 bin 26 hükümlü olmak üzere toplam 246 bin 416 kişinin bulunduğunu açıkladı. Yanıttan ayrıca toplam tutuklu ve hükümlü çocuk sayısının 3 bin 85, kadın sayısının ise 10 bin 19 olduğu belirtilmektedir.

(06/019) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 2 Haziran 2018 tarihinde Ankara Sakarya Caddesi üzerinde tek tip elbise uygulamasına karşı düzenlemek istediği basın açıklamasına polisin izin vermediği öğrenildi. TAYAD üyelerine yönelik müdahalede gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

(06/020) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 1 Haziran 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile birlikte ailelerin 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaptıkları görüşme başvuruları 78. kez reddedilmiş oldu.

(06/021) Denizli’de Polis Şiddetine Maruz Kalan Mülteci…

2 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden polis tarafından evi basılan İranlı mülteci Esmaeil Fattahi’nin gözaltına alındığı öğrenildi. Baskın sırasında, polisin Fattahi’ye fiziksel şiddet uyguladığı bildirildi. Fattahi, basına yansıyan açıklamasında şunları belirtti: “Üniformalı polisler zili çalmadan kapının menteşelerini sökerek gizlice evime girdiler. Odamda uzanırken bir baktım kafama silah dayamışlar. Ne olmuş ne yapmışım dedim ve gözüme biber gazı sıktılar. Elim telefona gitti tekme atarak telefonumu kırdılar. Giysilerimi yırttılar ve kelepçe takıp yumruklayarak araca götürdüler”. Ayrıca Fattahi, polis şiddetinin götürüldüğü Emniyet Müdürlüğü’nde de devam ettiğini ifade etti.

Haberde, maruz kaldığı polis şiddeti sonucu başı ve vücudunun çeşitli yerlerinde yara ve morluklar oluşan Fattahi‘yi muayene eden doktorun işkence ve kötü muamele izlerinin olmadığına dair rapor verdiği belirtilmektedir.

Haberde ayrıca olaydan birkaç ay önce kendini polis olarak tanıtan birinin gizli numaradan Esmaeil Fattahi’yi aradığı ve onunla görüşmek istediği, olumsuz yanıt alınca da onu tehdit ettiği belirtilmektedir.

(06/022) Cizre’de Polis Şiddeti…

1 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir eve yapılan baskında 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Baskın sırasında polisin Ali Özdal (20) ve Hamza Özdal’a (21) fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi. Anne Gül Özdal, basına yansıyan açıklamasında, “Oğlum Ali 10 aylık çocuğunu öpmek istedi ona da tekme atarak engel oldular. Diğer çocuklarımı da sürükleyerek merdivende dövdüler.  Küçük çocuklarım çok korktu. Oğlum Hamza’nın ayağına dipçikle vurdular” dedi. Güz Özdal, ayrıca maruz kaldıkları şiddeti açıklamamaları için polis tarafından tehdit edildiklerini de ekledi.

(06/023) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1, 2 ve 3 Haziran 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

1 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

2 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Gülnaz Bozkurt ve Ertuğrul Çağan) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Alev Şahin) gözaltına alındığı bildirildi.

3 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 1, 2 ve 3 Haziran 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/024) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi ve Gözaltında Polis Şiddeti…

2 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Bakırköy Meydanı’nda KHK ile ihraç edilmelerini protesto etmek için basın açıklaması yapan kamu emekçilerine müdahale eden polis, 12 KESK üyesini (Nursel Tanrıverdi, Dursun Doğan, Filiz Doğan, Ayla Mamati, Nuğyen Nedim, Fatoş Çekmen, İlhan Koyu, Nuray Şimşek, Serkan Penah, Dilbirin Acar, Nimet Erben, Gökhan Turan) gözaltına aldı. Gözaltıları protesto etmek için yapılmak istenen oturma eylemi de polis tarafından engellendi. Yaşanan ikinci müdahalede ise 14 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Buna göre yaşanan her iki müdahalede toplam 26 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar 3 Haziran 2018 tarihinde serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanların ters kelepçelendiği, götürüldükleri polis otobüsünde fiziksel şiddete ve polisin ırkçı ve cinsiyetçi hakaretlerine maruz kaldıkları öğrenildi. Polisin şiddeti sonucu gözaltına alınan bir kişinin bayıldığı, buna rağmen polisin ona yardım edilmesine izin vermediği öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan Ayla Özkan Mamti (60), basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Gelen geçen vuruyordu. Çok kötüydü. Başörtülü bir kadın polis vardı, bize çok hakaretler etti, hem oruçluyum diyordu, hem bize ’orospular’ diye bağırıyordu. İlk defa böylesi çirkin bir saldırıya uğradım. Hem kişiliğimize hem bedenimize saldırdılar”.

(06/025) Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

1 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında, aralarında HDP Ankara İl Yöneticisi Zeyno Bayramoğlu’nun da oldu 10 kişi sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alındı. Zeyno Bayramoğlu’nun aynı gün içinde serbest bırakıldığı ve diğer 9 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi. 2 Haziran 2018 tarihinde Erzurum’un Karayazı ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında DBP İl Eş Başkanı Muhlis Kırmacı’nın da olduğu 21 DBP ve HDP üyesi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Şevket Tutkun, Süleyman Aydın, Selahaddin Eroğlu, Rasim Güneş, Takyedin Çelik, Erdal Bayram, Erdem Kaya, Yüksel Kişi, Nuri Kandemir, Medeni Aras, Mahmut Çimendağ, Yener Yüksel, İbrahim Şenlik, Fahrettin Taşçı, Ali Rıza Arslan, Ali Gözmen, Yavuz Karabudak.

(06/026) Diyarbakır’da ve Van’da Gözaltına Alınan Sanatçılar…

Sanatçı Şerko Kaniwar, 2 Haziran 2018 tarihinde Diyarbakır’daki evine düzenlene baskın sonrasında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Şerko Kaniwar’ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Sanatçılar Kemal Yıldırım, Emine Aksoy, Saliha Ayata, Elif Gemicioğlu, İlayda Kutlar, Asmin Açar ve Ferhat Aslan ise 2 Haziran 2018 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 7 sanatçının Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(06/027) Manisa’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Aracında Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi taşıdığı gerekçesiyle Gazeteci İbrahim Coşkun hakkında Manisa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla açılan davanın karar duruşması 1 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme İbrahim Coşkun’un beraatına karar verdi.

(06/028) Manisa’da Yargılanan HDP Üye ve Yöneticileri…

HDP üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 25 kişi hakkında Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme, 21 kişiyi ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından 1 yıl 8 ay ile 13 yıl 11 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 3 kişinin beraatına ve 1 kişinin ise dosyasının ayrılmasına karar verdi. Ceza alanların isimleri: Abdurrahman Taş, Ayşe Karagöz, Ercan Aydemir, Erol Dikmen, Ferhat Esen, Ferhat Savaşçı, Gülsüm Tozan, Halil Aydemir, Haşim Kerem, Hebat Aydemir, Lokman Gür, Mazlum Alataş, Mehmet Aydemir, Mehmet Sıtkı Karagöz, Muharrem Demir, Ömer Bağcı, Şerafettin Keren, Serkan Önen, Süleyman Kaban, Şerafettin Korşun, Turgut Akyol.

HDP üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 138 kişi hakkında açılan davanın 20 Aralık 2018 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme davanın 3 ayrı dosya üzerinden görülmesine karar vermişti.

(06/029) İzmir’de Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Rap Sanatçıları…

“Khontjar” takma ismiyle rap tarzı şarkı söyleyen Onur Kılıç, “Young Bego” takma adını kullanan U. B. ve onlarla aynı evde kalan üç kişi (M. D., A. Ö. ve B. Ç.) 30 Mayıs 2018 tarihinde gözaltına alındı. Onur Kılıç, 1 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından “şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirici sözlere ve görüntülere yer verdikleri” gerekçesiyle tutuklandı. U. B, B. Ç, M. D. ve A. Ö. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Daha önce de “Ezhel” takma adını kullanan rap sanatçısı Sercan İpekoğlu, 23 Mayıs 2018 tarihinde aynı gerekçe ile tutuklanmıştı.

3 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Uluslararası Af Örgütü’nün Sercan İpekoğlu’nun tutuklanmasına neden olacak somut bir kanıt bulunmadığını ve Sercan İpekoğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirterek derhal serbest bırakılması için acil eylem kampanyası başlattığı öğrenildi.

(06/030) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

1 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da 30 kişi; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 17 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 20 kişi; Maraş merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 11 muvazzaf asker; Bursa’da 14 kişi; İzmir’de ise 2 kişi gözaltına alındı.

25 Mayıs 2018 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 22 kişiden 12’si 1 Haziran 2018 tarihinde sevk edikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 8’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 10 kişi de serbest bırakıldı.

2 Haziran 2018 tarihinde Adana’da 25 kişi gözaltına alındı.

(06/031) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Hadımköy General Kani Akman Kışlası ve cezaevinde meydana gelen olaylar ile ilgili olarak 8’i tutuklu 62 sanık hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 9 sanığı ‘Anayasa’yı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığı ise ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 52 sanığın ise beraatına ve 1 tutuksuz sanığın hükümle birlikte tutuklanmasına karar verdi.

Eski Kurmay Albay Mahmut Çağlayan hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Mahmut Çağlayan’ı 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Gürbüz Dönmez isimli bir kişi hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Gürbüz Dönmez’i 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

31 sanık hakkında Çankırı Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 26 sanığı 3 yıl 1 ay 15 gün ile 7 yıl 11 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 4 sanığın beraatına ve 1 sanığın ise dosyasının ayrılmasına karar verdi.

30 sanık hakkında Giresun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 24 sanığı 1 yıl 10 ay 15 gün ile 9 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 6 sanığın ise beraatına karar verdi.

(06/032) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

1 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde HDP adına seçim çalışması yürüten Rıdvan Abravcı, Olgun Kahraman ve Mahmut Onyıl isimli 3 kişi ile polis arasında yaşanan gerginlik sonrasında polisin 3 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldığı; gözaltı sırasında polisin halkın tepkisi üzerine havaya ateş ettiği öğrenildi. Mahmut Onyıl, basında yer alan açıklamasında polisin kendisine “Ben devletim. İki tane sıkarım ayağına. En fazla mahkemeye çıkarım, ona bile çıkmam belki” dediğini belirtti. Yüzlerinde ve vücutlarının farklı yerlerinde maruz kaldıkları fiziksel şiddetin izleri ve morluklar oluşan Rıdvan Abravcı, Olgun Kahraman ve Mahmut Onyıl’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

1 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’un Beylikdüzü ilçesindeki HDP seçim bürosuna kimliği belirsiz kişiler tarafından bir saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda büroda maddi hasar oluştuğu öğrenildi.

1 Haziran 2018 tarihinde Mardin’in Artuklu ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanların sayısı 13’e yükseldi. Aynı soruşturma kapsamında 31 Mayıs 2018 tarihinde HDP Artuklu İlçe Eş Başkanı ve HDP adına seçim sandıklarında görevli 2 kişi gözaltına alınmıştı.

İlk Oy Hareketi Platformu üyesi oldukları iddia edilen bir grup, 2 Haziran 2018 tarihinde Bursa Emirsultan Meydanı’nda seçim standı açan İyi Parti üyelerine taş, sopa ve sandalyelerle saldırdı. Saldırı sonucu 6 İyi Parti üyesinin yaralandığı bildirildi.

2 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’un Ümraniye ilçesinde CHP tarafından açılan seçim standının kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından tahrip edildiği öğrenildi.

2 Haziran 2018 tarihinde Ankara’nın Keçiören ilçesinde HDP anons aracının yaklaşık 15 kişilik bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi. Saldırı sonucu araçta maddi hasar oluştuğu öğrenildi.  Saldırganlardan gözaltına alınan olmazken, polisin HDP’nin seçim çalışmasını izleyen gazeteci Oktay İnce’yi gözaltına aldığı öğrenildi.

2 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’un Tuzla ilçesinde HDP’ye ait bir seçim bürosuna kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından bir saldırı düzenlendiği öğrenildi.

2 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’un Ümraniye ilçesinde HDP tarafından kurulan seçim standı ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda yaralanan olmazken, çevrede bulunan HDP’ye ait bir anons aracının camlarının ırkçı grup tarafından atılan taşlar ile kırıldığı öğrenildi.

2 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın 3 Haziran 2018 tarihinde Diyarbakır’da düzenleyeceği miting öncesinde Mahabad Bulvarı üzerindeki bütün binalarda polis tarafından GBT kontrolü yapıldığı öğrenildi.

3 Haziran 2018 tarihinde Antalya’da HDP tarafından açılan seçim standına ırkçı bir grubun taş ve sopalarla saldırdığı, saldırı sonucu 1 HDP üyesinin hafif yaralandığı ve standın yakınında duran anons aracında maddi hasar oluştuğu bildirildi.

3 Haziran 2018 tarihinde Manisa’da HDP milletvekili adayı Sırrı Sakık’ı karşılayan HDP konvoyuna ırkçı bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu HDP konvoyunda bulunan 2 kişinin hafif yaralandığı öğrenildi.

3 Haziran 2018 tarihinde İyi Parti tarafından Gaziantep’te düzenlenen mitinge giden ve içinde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in aracının da bulunduğu konvoyun önünün Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait çöp araçları tarafından kesildiği öğrenildi. 3 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Beylerbeyi Sarayı çevresine asılan CHP bayraklarının Üsküdar Belediyesi’ne ait zabıta ekibi tarafından indirildiği bildirildi. CHP bayraklarının indirilmesinden kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Beylerbeyi Sarayı’na geldiği öğrenildi.

(06/033) Hakkari’de Etkinliklerin Yasaklanması…

Hakkari Valiliği 1 Haziran 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile miting, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantısı gibi etkinliklerin 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren 30 gün süreyle izne bağlandığını; oturma eylemi, açlık grevi, çadır kurma, stant açma gibi etkinliklerin ise 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren 30 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle.

Paylaş