Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

06 Haziran 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/044) İstanbul’da Gözaltında İşkence…

5 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yol kontrolü sırasında içinde oldukları araçta bulunduğu iddia edilen pompalı bir tüfek nedeniyle gözaltına alınan 4 kişiye, götürüldükleri Bağcılar 100. Yıl Kemalpaşa Polis Merkezi’nde kameraların olmadığı bir odada işkence yapıldığı öğrenildi. Gözaltındayken çekildiği ileri sürülen 4 kişiye ait fotoğraflar basına yansıdı. Fotoğraflarda gözaltına alınanlardan birinin işkence görmüş bir halde kalorifer peteğine kelepçelendiği görülmektedir. Bir başka fotoğrafta ise, polis şiddetine maruz kalan dört kişinin yüzlerindeki morluklar ve maruz kaldıkları fiziksel şiddetin izleri görülmektedir.

Ertesi gün serbest bırakılmadan önce sağlık muayenesi için hastaneye götürülen 4 kişiye doktorların maruz kaldıkları fiziksel şiddeti belgeleyen raporu vermediği öğrenildi.

(06/045) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

5 Haziran 2018 tarihinde Tunceli’deki Çiçekli Karakolu’na HPG militanları tarafından bir saldırı düzenlendiği; saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi.

(05/046) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 5 Haziran 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 761. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(06/047) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 5 Haziran 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/048) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukat…

5 Haziran 2018 tarihinde, avukat Ramazan Demir, gözaltında olan müvekkilinin durumunu öğrenmek için gittiği karakolda, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Ramazan Demir, aynı gün savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(06/049) Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

5 Haziran 2018 tarihinde Mersin’de ev baskınlarında aralarında HDP yöneticilerinin de olduğu en az 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Faik Eroğlu, Hasan Cide, Bagri Buğday.

(06/050) Yalova’da Tutuklanan Karikatürist…

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan hakkında 1 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası olduğu gerekçesiyle 4 Haziran 2018 tarihinde Yalova’da tutuklanan karikatürist Nuri Kurtcebe’nin (69), avukatlarının itirazı üzerine 5 Haziran 2018 tarihinde denetimli serbestlik şartı ile tahliye edildiği öğrenildi.

(06/051) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Tutuklanan Kişi…

Sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul’da gözaltına alınan Ruken Ünlü isimli bir kişi 5 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(06 / 052) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Marmara Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Büşra Ersanlı hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Büşra Ersanlı’yı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı ertelemedi.

Aynı gerekçe ile araştırma görevlisi Sezen Çilingir hakkında yine İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın da karar duruşması 5 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Sezen Çilingir’i 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

Aynı gerekçe ile Yrd. Doç. Dr. Emine Fişek hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 17 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Prof. Dr. Ali Kerem Sayset hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 1 Kasım 2018 tarihine erteledi.

Son iki mahkumiyet kararı ile birlikte “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesi ile şu ana kadar 15 kişi ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. 15 kararın 2’sinde ise mahkeme verdiği cezaları ertelemedi.

(06/053) Van’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Selman Keleş ve gazeteci Arif Aslan hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Arif Aslan hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılması talebini reddederek duruşmayı 15 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(06/054) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında ‘Cezaevi’ne yasak eşya sokmaya teşebbüs’ iddiasıyla Diyarbakır 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme İdris Baluken’in beraatına karar verdi.  Cezaevindeki tutuklu siyasetçiler Hatip Dicle, Fırat Anlı ve Mehmet Ermiş’i ziyaret için Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne giden İdris Baluken’in üstünde x-ray cihazından geçerken hafıza kartı bulanması nedeniyle tutanak tutulmuş ve daha sonra dava açılmıştı.

(06/055) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltında alındıktan sonra yaptığı savunmada ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağıladığı’ iddiasıyla Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Figen Yüksekdağ duruşmaya katılmadı. Mahkeme, gelecek duruşmada Figen Yüksekdağ’ın SEGBİS odasında hazır edilmesi için tutulduğu cezaevine müzekkere yazılmasına ve Yüksekdağ’ın SEGBİS odasına gelmeyi kabul etmemesi durumunda zorla getirilmesine karar verdi ve duruşmayı Eylül 2018’e erteledi.

(06/56) Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri’nin Yargılandığı Dava…

Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD) Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Berkay Ustabaş, duruşmaya Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Berkay Ustabaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 5 Eylül 2018 tarihine erteledi.

İddianamede Berkay Ustabaş’ın ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme’, ‘örgüt üyesi olma’  suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Bekay Ustabaş, ifade vermek için gittiği Çağlayan Adliyesi’nde 5 Ocak 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

(06/057) “Kürdistan” Yazılı Sosyal Medya Paylaşımı Nedeniyle Erzincan’da Yargılanan Kişi…

Erzincan Üniversitesi öğrencisi S. B. (21) hakkında sosyal medya hesabından “Kürdistan” yazılı bir kalp fotoğrafı paylaştığı gerekçesiyle Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan S. B.’yi 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(06/058) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılananlar…

10 Ekim Ankara Gar Katliamı ardından 13 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Sirkeci Garı önünde yapılan basın açıklaması nedeniyle Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube eski Başkanı Beyza Metin, Erdoğan Demir, Gürsel Kaya, Mehmet Şamil Altan, Nebile Irmak Çetin ve Önder Atay hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 10 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

(06/059) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

5 Haziran 2018 tarihinde Muğla merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda 10 askeri personel; Ankara’da 4 kişi; Tekirdağ merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kişi gözaltına alındı.

(06/060) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

İstanbul’da duvarlara “Ketıldan gelen 1 mesaj vardır” ve “Umut HDP” yazdıkları iddiasıyla gözaltına alınan Sadettin Köse ve Birol Tutuş, 5 Haziran 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla tutuklandı.

Seçim çalışmaları kapsamında Urfa’nın Ceylanpınar ilçesini ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin etkinliğine polis tarafından müdahale edildi. Etkinlik sonrasında en az 3 kişi polis tarafından fiziksel şiddet kullanarak gözaltına alındı. Bu duruma tepki gösteren ve aralarında milletvekili adaylarının da olduğu HDP’lilere polis biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sırasında milletvekili adayı İsmail Kaplan’ın fiziksel şiddete maruz kaldığı ve caddeye asılan HDP bayraklarının söküldüğü bildirildi.

5 Haziran 2018 tarihinde Bursa’nın Karacabey ilçesinde seçim çalışması yürüten HDP üyelerinin standına ırkçı bir grup saldırdı. HDP standında bulunan parti bayraklarını ve Selahattin Demirtaş resimlerini yırtan gruptan gözaltına alınan olmazken, Uğur Şahin isimli bir HDP üyesinin gözaltına alındığı öğrenildi.

5 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’un Çekmeköy ilçesine bağlı Hüseyinli köyünü ziyaret eden HDP üyelerinin olduğu aracın önü elinde silah olan ve mahalle muhtarı olduğunu söyleyen bir kişi tarafından kesildi. Araçta bulunan 1’i kadın 3 HDP üyesinin fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

5 Haziran 2018 tarihinde Bolu’da aralarında milletvekili adaylarının da olduğu HDP üyeleri ırkçı bir grubun saldırına maruz kaldı. Yaralananın olmadığı olay sonrasında seçim çalışmalarına devam edildiği bildirildi.

5 Haziran 2018 tarihinde HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul’un Antep’in Şehitkamil ilçesinde açılan HDP seçim bürosuna yaptığı ziyaret sırasında ırkçı bir grubun saldırı girişiminde bulunduğu öğrenildi. Polisin HDP bayraklarını indiren gruba müdahale etmediği öğrenildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 5 Haziran 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde asılan CHP bayraklarının ve afişlerinin söküldüğünü açıkladı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle.

Paylaş