Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

07 Haziran 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/061) Diyarbakır’da Polis TOMA’sının Çarpması Sonucu Yaralanan Kişi…

6 Haziran 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ismi öğrenilemeyen Mehmet Tektekin (85) isimli bir kişinin polise ait bir  toplumsal olaylara müdahale aracının (TOMA) çarpması sonucu ağır yaralandığı öğrenildi. Olayı protesto edenlere havaya ateş açarak müdahale eden polisin, yaralanan kişinin torununu da fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldığı öğrenildi.

(06/062) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Eser Budak, Armağan Özbaş ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Haziran 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/063) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işleri geri dönmek için İstanbul’un Kadıköy ilçesinde KESK üyeleri tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında HDP milletvekili adayı Sema Uçar’ın da olduğu 3 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gerekçe ile Bakırköy’de yapılmak istenen basın açıklamasına da polis tarafından, Bakırköy ilçe sınırları içinde seçim ile ilgili olanlar dışında tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığı gerekçesiyle izin verilmedi.

(06/064) Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yargılandığı Dava…

Afrin’e yönelik Türk Silahlı Kuvvetler Operasyonu ile ilgili üniversitelerinde dağıtılmak istenen lokumu, üzerinde “İşgalin ve katliamın lokumu olmaz” pankartı ile protesto ettikleri gerekçesi ile 14’ü tutuklu 22 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Haziran 2018 tarihinde başlandı.

Savunma yapan öğrencilerden bazıları gözaltına alındıktan sonra maruz kaldıkları polis şiddetini anlattı.

Duruşmada üniversite öğrencilerinin gözaltında maruz kaldıkları işkence ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunulması talebi, mahkeme tarafından iddiaların kovuşturma aşamasından önce gerçekleştiği gerekçesiyle reddedildi. Savunmaların ardından mahkeme 14 tutuklu üniversite öğrencisinin de tahliyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca 1 sanık hakkındaki tüm adli kontrol şartı hükümlerinin kaldırılmasına, diğer 7 tutuksuz sanık ile ilgili yurtdışı yasağının devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(06/065) Diyarbakır’da Yargılanan Asker…

Pakize Hazar (85) adlı bir kadının ölümüne neden olan Uzman Çavuş S.K. hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası talebiyle Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanık Uzman Çavuş S. K.’yı ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 1 yıl 8 aya indirdi ve erteledi.

Pakize Hazar, 14 Haziran 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi üzerinde Uzman Çavuş S.K. tarafından kullanılan zırhlı bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

(06/066) DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Mehmet Arslan tutulduğu Rize L Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Mehmet Arslan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 16 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

(06/067) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının 20 Eylül 2017 tarihinde gözaltına alınmasını ve sonrasında tutuklanmasını “Nuriye ve Semih’in 14 avukatı tutuklandı” başlığı ile haberleştirdiği için Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Canan Coşkun hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme esas hakkındaki mütalaasını açıklaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(06/068) Diyarbakır’da Yargılanan Gazete Çalışanı…

KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinin 12 dağıtıcısı (Burhudan Tulpar, Serdal Polat, Hüseyin Şahin, Ceylan İpek,  Ahmet Boltan, Veysi Altın, Engin Özelçi, Azime Tarhan, Yasemin Sayın, Zeynep İzgi, Ferit Toprak ve Arap Turan) hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde üçerli gruplar halinde açılan 4 ayrı davanın karar duruşmaları 6 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme gazete dağıtmanın suç olmadığını belirterek 12 gazete dağıtıcısının beraatına karar verdi.

Mahkeme ayrıca soysal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle Serdal Polat’ı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(06/069) Adana’da Yargılanan Dergi Çalışanı…

Özgür Toplum Dergisi çalışanı Mevlüt Gür hakkında dergi dağıttığı gerekçesiyle Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Haziran 2018 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Mevlüt Gür’ün tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 11 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(06/070) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da eski 1. Sınıf Emniyet Müdürü Atilla Korkmaz;  Muğla’da 21 kişi; Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında 2 ilde düzenlenen operasyonlarda KHK ile meslekten ihraç edilmiş 17 eski polis memuru; Kayseri’de hakkında yakalama kararı olan 1 kişi; gözaltına alındı.

Konya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 49 kişiden 24’ü 6 Haziran 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 21 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 4 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(06/071) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 2 eski hakim Mehmet Fatih Göksan ve Melike Göksan hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Mehmet Fatih Göksan’ı 9 yıl 9 ay ve Melike Göksan’ı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş Bilecik eski Valisi Halil İbrahim Akpınar hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Halil İbrahim Akpınar’ı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

2012 Polis Akademisi Giriş Sınavı sorularının sızdırılması ile ilgili olarak 63 kişi hakkında Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 55 sanığı 1 yıl 6 ay ile 9 yıl 7 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 8 sanığın ise beraatına karar verdi.

7 sanık hakkında Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanıkları ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüte yardım etmek’ suçlarından 2 yıl ile 8 yıl 9 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı.

İş insanı Abdullah Demir hakkında Niğde 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Abdullah Demir’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(06/072) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

  1. D. (13) isimli bir çocuk, 6 Haziran 2018 tarihinde Bursa’da kendi evinin duvarına “HDP” ve “Selo” yazdığı gerekçesiyle gözaltına alındı ve aynı gün içinde serbest bırakıldı.

6 Haziran 2018 tarihinde Erzincan’da içinde HDP Erzincan milletvekili adayı Pınar Aytekin’in de olduğu anons aracın önünü kesen 40 kişilik bir grup, araçta bulunanlara sözlü saldırıda bulundu. Olay yerine gelen polisin saldırganlara müdahale etmek yerine, HDP üyelerinin ilçeden ayrılmasını istediği öğrenildi.

6 Haziran 2018 tarihinde Mersin’in Toroslar ve Akdeniz ilçelerinde yapılan ev baskınlarında AKP’nin seçim çalışmalarını engelledikleri iddiasıyla 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Aziz Durak, Ali Karaman, Saleddin Ateş, Ramazan Kurt, Selim Tomak ve Ahmet Yılmaz.

6 Haziran 2018 tarihinde Ankara Güvenpark’ta seçim standı açan HDP üyelerine MHP’li oldukları iddia edilen bir grup saldırı girişiminde bulundu. Saldırı girişimi sonrasında alana gelen polisin saldırgan gruba müdahale etmek yerine, HDP standının kapatılmasını istediği, bunun kabul edilmemesi üzerine HDP üyelerine halay çekmeyi ve bildiri dağıtmayı yasakladığı öğrenildi.

6 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Van’ın Başkale ilçesinde asılan HDP bayraklarının polis tarafından söküldüğü ve çöpe atıldığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle.

Paylaş