Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

09 – 11 Haziran 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/085) İstanbul’da Eyleme Yönelik Müdahalede Gözaltına Alınanlara İşkence…

DEV-LİS, DLB, ALF, LÖB, Özgür Lise’nin çağrısı ile 8 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde “Karneler sizin gelecek bizim” yazılı pankart açıp yürüyüş yapan lise öğrencilerine polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Müdahale sonucu, ters kelepçelenen ve yerlerde sürüklenen öğrencilerden yaralananlar olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlara yönelik fiziksel şiddetin konuldukları polis otobüsünde de devam ettiği bildirildi. Müdahaleye ilişkin sosyal medyada yer alan görüntülerde de polisin gözaltı aracı içindeki öğrencilere copla vurduğu görülmektedir.

Gözaltına alınanların tutulduğu aracın yakınan gitmeyi başaran bir avukat, basına yansıyan açıklamasında, lise öğrencilerinin yaralı bir halde yaklaşık 3 saat polis otobüsünde bekletildiğini belirtti. Avukat Tamer Doğan ayrıca, polisin araç içinde ters kelepçeli bir halde bekletilen öğrencilerin kafasına ve vücuduna kelepçe ve kask ile vurduğunu, elektro cop ile ayaklarına elektrik verdiğini ifade etti.

Polisin gözaltılara ve polis şiddetine tepki gösterenlere de müdahale ettiği ve onları da ters kelepçeleyip ve fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldığı öğrenildi. Müdahale sonucu eyleme katıldığı gerekçesi ile 18 öğrenci ve gözaltılara tepki gösterdiği gerekçesiyle aralarında Avukat Gökhan Soysal’ın da olduğu 4 kişi olmak üzere toplam 22 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Haberlerde ayrıca gözaltına alınanların götürüldükleri Kadıköy İskele Karakolu’nda da şiddete maruz kaldığı ve karakola gelen avukatların gözaltındakilerle görüşmesine ilk önce izin verilmediği belirtildi.

Sağlık kontrolü için hastaneye getirilen öğrencilerin üzerinde kan lekeleri olduğu ve bir öğrencinin  “Bize saatlerce işkence yapıldı. Saatlerce gözaltında tutulduk. Bakın benim kafamı üç yerinden yardılar. Kulağımı patlattılar” dediği bildirildi. 1 öğrencinin ise kolunun kırıldığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlar 9 Haziran 2018 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltına alınıp serbest bırakılan öğrenciler 10 Haziran 2018 tarihinde İHD İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması yaparak maruz kaldıkları işkenceyi anlattı. Bir öğrenci şunları belirtti: “Pankartı açar açmaz polislerin yoğun saldırı ve işkencesine maruz kaldık. 18 arkadaşımız bu esnada yüz üstü yere yatırılarak gözaltına alındı. Gözaltı aracında da arkadaşlarımıza demir kelepçeyle başlarına vurularak darp edildi. Ayrıca arkadaşlarımız işkenceye maruz kalırken, yoğun hakaret ve küfürlere uğradı”. Bir diğer öğrenci ise “Gözaltına alındıktan sonra karakola götürüldük. Karakolda bir şey sakladığım gerekçe gösterilerek çıplak arama yapıldı. Benimle birlikte gözaltına alınan iki kadın arkadaşım da çıplak aramaya maruz bırakıldı” dedi.

(06/086) Ankara’da Irkçı Bir Grubun Saldırısına Uğrayan Kürt İşçiler…

Ankara’nın Altındağ ilçesindeki bir inşaata çalışan İsrafil Çelik (45) ve Hacı Çelik (30) isimli 2 Kürt işçinin 10 Haziran 2018 tarihinde 20 kişilik ırkçı bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi. Saldırı sırasında inşaatın beşinci katından aşağı atılan ve bir alt katın balkonuna düşen Hacı Çelik’in ağır yaralandığı öğrenildi. Boyun, kafa ve omuzunda kırıklar olduğu bildirilen Hacı Çelik’in hastaneye kaldırıldığı; fiziksel şiddete maruz kalan İsrafil Çelik’in ise ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildiği öğrenildi. Olay yerine gelen polisin saldırgan gruptan kimseyi gözaltına almadığı bildirildi.

(06/087) Diyarbakır’da Gözaltına Alınıp Zorla Askeri Operasyona Götürülen Köylüler…

8 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Diyarbakır’ın Hani ilçesine bağlı Yukarı Turalı köyünde gözaltına alınan Sıddık Karadağ ve Mehmet Karadağ isimli 2 çobanın zorla askeri operasyona götürüldüğü ve “Siz teröristsiniz, uyuşturucu tacirisiniz. İlk kurşun size gelsin” denilerek operasyona katılan askerilerin önünde yürümeye zorlandığı iddia edildi. Güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmanın ortasında kalan 2 çobanın operasyon sonrasında köye bırakıldığı ve ertesi gün tekrar gözaltına alınarak Hani İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü öğrenildi.

(06/088) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

8 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 25 Mayıs 2018 tarihinde Şırnak’ın Şemdinli ilçesi kırsalında çıkan çatışmada 5 militanın öldüğü öğrenildi.

9 Haziran 2018 tarihinde Bingöl kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 3 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

9 Haziran 2018 tarihinde Şırnak kırsal alanında güvenlik güçlerine yönelik HPG militanları tarafından düzenlenen saldırıda 1 özel harekat polisinin öldüğü ve 1 askerin ise yaralandığı bildirildi.

24 Mayıs 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında çıkan çatışmada ağır yaralanan 1 askerin 9 Haziran 2018 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü bildirildi.

(06/089) Van’da Yaşamını Yitiren Sivil Kişi…

8 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Van’ın Başkale ilçesinde yaşamını yitiren Mustafa Güneri isimli kişinin ölümünün HPG tarafından üstlenildiği öğrenildi.

(06/090) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

8 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde 24 kişilik koğuşlara günde yarım saat sıcak su verildiği; mahpusların hafta bir olan telefon hakkının iki haftada bir ve ayda bir kez olması gereken açık görüş haklarının iki ayda bir olacak şekilde yeniden düzenlendiği öğrenildi.

(06/091) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

8 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde kalp krizi geçiren bir mahpus acil olarak hastaneye kaldırılması talebine cezaevi ikinci müdürlerinden birinin “ölmüyorsa hastaneye götürmeyin” yanıtını verdiği iddia edildi. Mahpusun hastaneye götürülüp götürülmediği öğrenilemedi

(06/092) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyeleri, 9 Haziran 2018 tarihinde Ankara Sakarya Caddesi üzerinde tek tip elbise uygulamasına karşı düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu İbrahim Halil Şener ve Kubilay Iğdır isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/093) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 8 Haziran 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile birlikte ailelerin 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaptıkları görüşme başvuruları 79. kez reddedilmiş oldu.

(06/094) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8, 9 ve 10 Haziran 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

8 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin, Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi. Saat 18.00’da yaşanan müdahalede polis şiddetine maruz kalan Nazan Bozkurt’un elmacık kemiğinin yüzüne aldığı darbeler sonucu kırıldığı öğrenildi.

9 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Eser Budak ve Deniz Yılmaz) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Alev Şahin, Perihan Pulat, Armağan Özbaş, Cemal Toksoy ve Umutcan Aybak) gözaltına alındığı bildirildi.

10 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Gülnaz Bozkurt ve İlker Işık) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Memet Dersulu ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 8, 9 ve 10 Haziran 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/095) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Haziran 2018 tarihinde Eğitim Sen üyeleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılmak istenen karne eylemine müdahale eden polis, aralarında HDP Ankara Milletvekili adayı Nuray Türkmen’in ve Seyri Sokak muhabiri Oktay İnce’nin de olduğu 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların ayını gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri: Nuray Türkmen, Oktay İnce, Gani Kaplan, Gülhan Şimşek, Fevzi Yılmaz, Bayram Özkan.

(06/096) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul’un Kartal ilçesinde basın açıklaması yapan KESK üyelerine müdahale eden polis 8 KESK üyesini gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Hüseyin Demir, Mehmet Sarı, Özgür Karadaş, Nuyen Nedim, Nursel Tanrıverdi, Duygu Polat, Yeşim Güzel, Ali Haydar Arıkuşu.

(06/097) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Çağdaş Ses haber sitesi yayın yönetmeni Ece Sevim Öztürk, 8 Haziran 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerden Ece Sevim Öztürk’ün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile ilgili hazırladığı bir belgesele ilişkin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu üzerine gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/098) Adana’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınanlar…

8 Haziran 2018 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında sosyal medya paylaşımları nedeniyle 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 2’si (Ömer B. ve İslam N.) 10 Haziran 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 6 kişi ise (Mehmet Emin O., Vakkas B., Burhan E. , Mehmet Mustafa D., Metin B. ve Barış S.) adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/099) Gözaltına Alınan ve Tutuklanan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

Mersin’de gözaltına alınan 4 HDP üyesinden Bahri Buğday 8 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. 3 kişinin (Hasan Cide, Ahmet Yılmaz, Faik Eroğlu) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

2 Haziran 2018 tarihinde Erzurum Merkez ve Karayazı ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında DBP İl Eş Başkanı Muhlis Kırmacı’nın da olduğu 29 kişiden 27’si 9 Haziran 2018 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Yavuz Karabudak ve Fuat Aslan isimli 2 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(06/100) Şırnak’ta Gözaltına Alınan MEYA-DER Şube Eş Başkanı…

9 Haziran 2018 tarihinde Şırnak ve ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında KHK ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) Cizre Şubesi Eş Başkanı Kasım Yiğit’in de olduğu 4 kişi gözaltına alındı.

(06/101) Van’da Gazete Çalışanlarının Yargılandığı Dava…

Kayyım atanarak kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi ve Azadiya Welat dağıtıcıları Şükran Erdem ve Mizgin Fendik hakkında ‘Örgüte üye olmaksızın örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ iddiasıyla Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 3 Ekim 2018 tarihine erteledi.

Şükran Erdem ve Mizgin Fendik 22 Şubat 2018 tarihinde gözaltına alınmış ve aynı gün içinde serbest bırakılmıştı.

(06/102) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar….

2013 yılında İstanbul’daki Newroz kutlamalarındaki konuşmaları ile ilgili olarak 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP’nin adayı ve HDP İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Selahattin Demirtaş, SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılmayacağını ve duruşmada bizzat bulunma talebi olduğunu mahkemeye iletti. Mahkeme son savunmasını hazırlaması için duruşmayı Silivri Cezaevi yerleşkesi içindeki duruşma salonunda görülmek üzere 7 Eylül 2018 tarihine erteledi.

(06/103) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

10 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Belediye Eş Başkanı Sadiye Süer Baran hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etme’ iddiasıyla açılan davada Kulp Asliye Ceza Mahkemesi’nin Sadiye Süer’i 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdığı öğrenildi. Mahkeme ayrıca Sadiye Sürer’in siyasi hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına ve Kürtçe tercümanın ücretinin Sadiye Süer’den tahsil edilmesine karar verdi. Kulp Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım olarak atanan Muhsin Çiçek’in şikayeti üzerine Sadiye Süer hakkında soruşturma açılmıştı. Şikayetinde Muhsin Çiçek, Sadiye Süer’in elini sıkmadığını ve “Münafık” demek suretiyle Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiğini iddia etmişti.

(06/104) Diyarbakır’da Islık ile Kürtçe Marş Çaldıkları İçin Yargılanan Üniversite Öğrencileri…

Dicle Üniversitesi öğrencisi 12 kişi (Muhammed Çetintaş,  Mazlum Büksel, Semra Özmaskan, Hüseyin Kaya, Çiğdem Akar, Dilan Dağ, Ahmet Tümer, Zeynep Özçelik, Mazlum Tozan, Nuda Doğan, Suat Mustafa Şenci ve Nazdar Gökçe) hakkında Kürtçe “Çerxa Şoreşe” marşının melodisini ıslıkla çaldıkları gerekçesiyle Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Haziran 2018 tarihinde başlandı. Suat Mustafa Şenci, savunmasında fiziksel şiddet uygulanarak ve ters kelepçe takılarak gözaltına alındığı belirtti. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı Kasım 2018 tarihine erteledi.

(06/105) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

7 Haziran 2018 tarihinde Elazığ’da HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin katılımıyla yapılan miting sonrasında 8 Haziran 2018 tarihinde il genelinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Kovancılar ve Arıcak İlçe Eş Başkanları’nın da olduğu toplam 29 HDP üye ve yöneticisi gözaltına alındı. 26 kişinin 9 Haziran 2018 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı; HDP Kovancılar İlçe Eş Başkanı Resul Ülker, HDP Arıcak İlçe Eş Başkanı Aziz Bayrak ve ismi öğrenilemeyen bir kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Cemal Nergis (55) isimli bir kişi 8 Haziran 2018 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerden, gözaltı gerekçesinin katıldığı HDP etkinliğinde “Yaşasın HDP” diye slogan atmak olduğu öğrenildi.

8 Haziran 2018 tarihinde Ankara Güvenpark’ta kurulan HDP standına AKP üyesi olduğu iddia edilen 3 kişilik bir grup tarafından saldırı düzenlenmek istendi. Polisin saldırı girişiminde bulunan 3 kişinin yanı sıra buna tepki gösteren Mehmet Siraç isminde 1 HDP üyesini de gözaltına aldığı öğrenildi.

8 Haziran 2018 tarihinde Elazığ’ın Kovancılar ve Arıcak ilçelerinde asılı olan HDP bayraklarının sökülerek yakıldığı; Kovancılar ilçesinde HDP anons aracının kundaklandığı öğrenildi.

8 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın Gürpınar ilçesinde HDP seçim bürosuna asılan pankartın kaymakam ve aynı zamanda belediye kayyımı Osman Doğramacı tarafından indirilmek istendiği öğrenildi. HDP üyelerinin bunu kabul etmemesi üzerine kayyım Osman Doğramacı’nın talimatı ile HDP pankartının üstünün HDP seçim bürosunun üst katından asılan Türk bayrağı ile kapatıldığı öğrenildi.

8 Haziran 2018 tarihinde, Antep’te HDP Gençlik Meclisi tarafından açılan seçim standına AKP ve MHP üyelerinden oluştuğu iddia edilen bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunuldu. Stanttakilere yönelik sözlü saldırıda bulunan grubun kalabalıklaşması üzerine standın kaldırıldığı öğrenildi.

8 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde yol boyu asılan HDP bayraklarının kimliği belirsiz kişiler tarafından indirilerek yakıldığı ve HDP bayraklarının yerine Türk bayrağı asıldığı öğrenildi. Bu kişilerin kendilerine tepki gösterenlere “Ben yakıyorum, sizde gidin devlete şikayet edin. Ben bu bayrağı yakarım. Kimse de bana bir şey diyemez” dediği belirtildi.

9 Haziran 2018 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde HDP anons aracı ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. HDP il binasının önünde gerçekleşen saldırıda yaralanan olmazken, bina çevresindeki parti bayraklarının saldırgan grup tarafından yırtıldığı öğrenildi.

9 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da HDP tarafından düzenlenecek açık hava etkinliğine Valilik tarafından aynı gün AKP tarafından düzenlenecek miting nedeniyle izin verilmediği öğrenildi.

9 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 7 Haziran 2018 tarihinde Ankara Eryaman’da seçim çalışması yürüten HDP üyelerinin ırkçı bir grubun saldırısına maruz kaldığı ve saldırı sonucu 3 kişinin yaralandığı öğrenildi. Yaralananlardan birinin kolunun kırıldığı bildirildi.

10 Haziran 2018 tarihinde İzmir’in Buca ilçesindeki HDP seçim bürosuna kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu seçim bürosunda maddi zarar oluştuğu bildirildi.

10 Haziran 2018 tarihinde Mersin’in Yenişehir ilçesinde HDP seçim bürosunun camlarına ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın resimlerinin üzerine ırkçı sloganlar yazan stickerlar yapıştırıldığı öğrenildi.

(06/106) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği, 7 Haziran 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerine bağlı koordinatları belirtilmiş 30 bölgeyi 8 Haziran 2018 ile 22 Haziran 2018 tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan etti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle.

Paylaş