Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Haziran 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/135) Tunceli’de Polis Zırhlı Aracının Çarpması Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

13 Haziran 2018 tarihinde Tunceli’de Akrep tipi polis zırhlı aracının çarpması sonucu Ali Sezer (92) isimli bir kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(06/136) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

13 Haziran 2018 tarihinde basına yansıyan haberlerden Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında bir askeri üs bölgesine yönelik HPG militanları tarafından gerçekleştirilen saldırıda 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/137) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 13 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

13 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Selvi Polat ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ, Selvi Polat) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 13 Haziran 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/138) Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

13 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında HDP Parti Meclisi üyesi Şehriban Zuğurli ve HDP üyeleri Şahin Bardakçı ve soyadı öğrenilemeyen Şilan isimli bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3 kişinin aynı gün içinde emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

(06/139) İzmir’de Gözaltına Alınan Devrimci Parti Yöneticisi…

13 Haziran 2018 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında Devrimci Parti İl Eş Başkanı Sinan Deniz, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(06/140) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Eski Müdürü Çağrı Sarı hakkında “Paradise Belgeleri” konulu haberler gerekçesiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak’ ın şikayeti üzerine açılan davanın görülmesine 13 Haziran 2018 tarihinde devam edildi.  Mahkeme duruşmayı 25 Eylül 2018 tarihine erteledi.

(06/141) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

13 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteciler Nagehan Alçı, Rasim Ozan Kütahyalı ve Ümit Zileli hakkında 1980 askeri darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi’nin müdürü olan Esat Oktay Yıldıran hakkındaki sözleri nedeniyle İzmir 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada sanıklara Esat Oktay Yıldıran’ın anısına hakaret ettikleri gerekçesiyle 105 gün hapis cezası verildiği öğrenildi. Habere göre, mahkeme gerekçeli kararında 1980 ile 82 arasında Diyarbakır Cezaevi’nde işkence yapıldığının kanıtlanmamış bir olay olduğunu ve bu sebeple Cumhurbaşkanlığı övünç madalyası ve TSK övünç madalyası olan Esat Oktay Yıldıran’a işkenceci demenin yargısız infaz olacağını ifade etmektedir.

(06/142) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Cumhurbaşkanı adayı ve İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi için 29 Mayıs 2018 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuru mahkeme tarafından reddedildi.

(06/143) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

13 Haziran 2018 tarihinde Konya’da CHP seçim koordinasyon merkezinin AKP Gençlik Kolları üyesi olduğu iddia edilen bir grubun saldırısına maruz kaldığı öğrenildi. Saldırı sonucu merkezde bulunan 3 kişinin hafif yaralandığı ve merkezde maddi hasar oluştuğu öğrenildi.

13 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Burdur’da CHP il binasını ziyaret eden AKP milletvekili adayı Bayram Özçelik’in il binasında tartıştığı bir CHP üyesinin boğazını sıktığı öğrenildi.

13 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ait odluğu iddia edilen iki video sosyal medya paylaşıldı. Görüntülerde, Basına kapalı bir toplantıda konuşan Tayyip Erdoğan “HDP üzerine parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım. Bunu dışarıda konuşmam. Alacaksınız sandık seçmen listesini, bakacaksınız kim kimdir. Bu çalışmayı yapmanız da inanıyorum ki bize çok farklı bir netice getirebilir” dedi. İkinci videoda ise Tayyip Erdoğan, “Sandık müşahitlerimiz, müşahitler noktasında sandık kurulu üyelerinin dışında sandık müşahitleriyle bizim oralara takviye yapmamız lazım. Olur ya, diğerlerinden gelmeyen olursa sandık kurulu başkanı kimse, oradan müşahitlerden kim önce gelirse onu alacak. Sandık kurulundaki hakimiyeti biz elde etmiş oluruz. Yani burada çok hassas olmamız lazım. Bu işi hiç hafife almamamız gerekir. Yani bunları geçmişte çok yaşadık. Eğer bunu sağlama alırsak, İstanbul’da başlamadan işi bitirmiş oluruz” şeklinde konuştu.

13 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’da aydınlatma direklerine asılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın posterlerinin indirilmesine yönelik olarak Bağlar İlçe Seçim Kurulu tarafından alınan karara rağmen, posterlerin halen indirilmediği öğrenildi. Kararı yerine getirmeyen kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

(06/144) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

13 Haziran 2018 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde düzenlenen operasyonlarda 31 kişi; Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştığı iddia edilen 4 kişi; Antalya’da 8 kişi gözaltına alındı.

9 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan eski Eskişehir Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün, 13 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 9’u 13 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 10’u adli kontrol şartıyla olmak üzere 11 kişi ise serbest bırakıldı.

(06/145) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski Akkışla Kaymakamı İbrahim Ethem Kazak hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan İbrahim Ethem Kazak’ı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Murat Kayhan isimli bir kişi hakkında ‘İncirlik üssü mahrem imamı’ olduğu iddiası ile Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Murat Kayhan’ı 9 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle.

Paylaş