Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

23-27 Temmuz 2015 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/109) İzmir’de Protesto Eylemi Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Hatay’daki 10 Eylül 2013’te bir gösteride Ahmet Atakan adlı kişinin faili meçhul şekilde ölmesini protesto etmek amacıyla İzmir’in Alsancak İlçesi’nde düzenlenen gösteriye katıldıkları gerekçesiyle 81 kişi hakkında dava açıldığı 24 Temmuz 2015’te öğrenildi.

“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet etmek”, “polise direnmek” ve “kamu malına zarar vermekle” suçlanan 81 kişinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde İzmir 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

(07/110) Güneydoğu’da Operasyonlar, Saldırılar…

Diyarbakır’da 23 Temmuz 2015’te Şehitlik Mahallesi’nde rutin yol kontrolü yapan trafik polislerine düzenlenen silahlı saldırı sonucu Tansu Aydın adlı polis öldü, Ali Karahan ise ağır yaralandı.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde 23 Temmuz 2015’te Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar adlı polis memurları evlerinde öldürülmüş olarak bulundular. Saldırıyı PKK adına Apocu İntikam Timi adlı bir grup üstlendi. Saldırının ardından gözaltına alınan 7 kişiden 3’ü 27 Temmuz 2015’te tutuklandı.

Suriye ve Rojava’daki iç savaşın ve çatışmaların devam etmesi ayrıca IŞİD saldırılarının Türkiye’ye de yönelmesi nedeniyle Türkiye 24 Temmuz 2015’te IŞİD’in Suriye’deki mevzilerine hava harekâtı düzenledi. İlerleyen saatlerde ise savaş uçaklarının Kandil Dağı’nı ve PKK kamplarının bulunduğu Behdinan bölgesini bombaladıkları öğrenildi. Hava operasyonunda sivillerin de zarar gördüğü ileri sürüldü. Hava saldırılarında 2 militanın öldüğü, 2 militanın da yaralandığı açıklandı.

Söz konusu bombalama üzerine açıklama yapan HPG Basın Merkezi “Artık ateşkesin bir anlamı kalmamıştır” dedi. Hava saldırılarının 25 Temmuz ve 26 Temmuz 2015’te de devam ettiği açıklandı.

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde 24 Temmuz 2015’te, Karşıyaka Mahallesi çevre yolu üzerinde devriye görevinde bulunan polislere yönelik roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu biri ağır 2 polis yaralandı.

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde de aynı gece Emniyet Müdürlüğü’nün bahçesine el yapımı patlayıcı atıldı, 7 polis yaralandı.

Diyarbakır-Bingöl karayolu Abalı mevkiinde 25 Temmuz 2015’te yol kesen PKK militanları bir polis memurunu alıkoydu. Aynı gün Erzurum’un Tekman İlçesi’nde de 3 sağlık görevlisi alıkondu. Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde ise 25 Temmuz 2015’te 15 işçi alkondu.

Batman’ın Kozluk İlçesi’nde 24 Temmuz 2015’te hükümet konağının girişindeki güvenlik kulübesine atılan ses bombasının patlaması sonucu bir polis ve bir bekçi yaralandı.

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde 25 Temmuz 2015’te askeri konvoyun geçişi esnasında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırırı sonucu 2 asker öldü, 4 asker de yaralandı.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 26 Temmuz 2015’te, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne uzun namlulu silahlar ve patlayıcılarla düzenlenen saldırıda 5 polis memuru yaralandı.

Van’ın Erciş İlçesi’nde 27 Temmuz 2015’te kaymakamlık binasının koruma kulübesine düzenlenen silahlı saldırıda 2 polis memuru yaralandı.

Van’ın Çaldıran İlçesi’nde 27 Temmuz 2015’te Tendürek Dağı yakınlarında devriye görevi yapan zırhlı askeri araca düzenlenen saldırıda bir asker yaralandı.

Muş’un Malazgirt İlçesi’nde 27 Temmuz 2015’te İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aslan Kulaksız, ilçe merkezinde eşi ve çocuğuyla gezdiği sırada silahlı saldırıda ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Aslan Kulaksız yaşamını yitirdi.

(07/111) Suruç’ta Katliam…

32 insanın yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nda canlı bomba Abdurrahman Alagöz ile birlikte şüpheli olarak adı geçen ve saldırıdan bir ay önce polis tarafından gözaltına alınıp IŞİD’e katıldığını itiraf etmesine rağmen daha sonra salındığını ortaya çıkan Özlem Yılmaz’ın 24 Temmuz 2015’te Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde gözaltına alındığı belirtildi.

Suruç’taki saldırıda yaralananlara yardım için Suruç’a gelen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri Mahir Can Gültekin ve Muhammed Halit Kaya ile Polonya vatandaşı Krysztof Matevsz Raczkiewic 22 Temmuz 2015’te gözaltına alındı.

Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nin, “incelenmesinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşüreceği” iddiasıyla soruşturmada gizlilik kararı aldığı 23 Temmuz 2015’te öğrenildi.

(07/112) Türkiye Çapında Başlatılan Gözaltı Operasyonları…

IŞİD’in Suruç’ta canlı bomba saldırısıyla katliam düzenlemesi ve Kilis’te bir askeri öldürmesinin ayrıca Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde 2 polis memurunun öldürülmesi olayını PKK’nin üstlenmesinin ardından yapılan “Güvenlik Toplantısı”nda kurulan Başbakanlık Koordinasyon Merkezi 24 Temmuz 2015’te tüm Türkiye’yi kapsayan gözaltı operasyonları başlattı.

IŞİD, PKK, DHKP-C, MLKP gibi silahlı örgütlere yönelik olduğu iddia edilen ve hala devam eden operasyonlara dair 27 Temmuz 2015’te Başbakanlık Koordinasyon Merkezi yaptığı açıklamada şu ana kadar 1050 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Bu kişilerden 789’unun hangi gerekçeyle gözaltına alındığı öğrenilebildi. Buna göre toplam 34 ilde yapılan operasyonlarda 542 kişi PKK soruşturmasından, 148 kişi IŞİD soruşturmasından, 14 kişi MLKP soruşturmasından, 66 kişi de çeşitli eylemlere katıldıkları için gözaltına alındı. Bursa’daki operasyonun ardından sorgusu bitenlerden HDP üyesi 7 kişi, Diyarbakır’da bir kişi, Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 2 kişi, Ankara’da Zeliha Akkuş adlı kişi 27 Temmuz 2015’te tutuklandı.

(07/113) İstanbul’da Yargısız İnfaz…

Türkiye genelinde başlatılan gözaltı operasyonları kapsamında 25 Temmuz 2015’te İstanbul’un Bağcılar İlçesi’ndeki evi DHKP-C Örgütü gerekçe gösterilerek özel harekât polislerince basılan Günay Özarslan vurularak öldürüldü. Günay Özarslan’ın vücudundan 15 mermi çekirdeği çıktığı belirtildi. İnfazın ardından Adlî Tıp Kurumu’na kaldırılan cenazeyi almak isteyen TAYAD üyesi gruba müdahal eden polis 5 kişiyi gözaltına aldı.

Günay Arslan için yapılmak istenen cenaze törenine ve Gazi Mahallesi’ne iki gün boyunca özel harekât ekipleri silahlı müdahalede bulundu. Bu müdahalelerde en az 4 kişi yaralandı. 27 Temmuz 2015’te yapılan görüşmeler sonucu cenaze törenine izin verildi.

(07/114) Web Sitelerine Engellemeler…

Silahlı örgütlere yönelik başlatıldığı iddia edilen operasyonlara karşı eleştirel haberler yaptıkları belirtilen kapsamında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın talebiyle Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi 25 Temmuz 2015’te 96 internet sitesine erişimi “yasadışı örgüt propagandası yapıldığı” gerekçesiyle engelledi. Kararla ayrıca 23 twitter hesabına erişim de engellendi.

Engellenen siteler arasında sendika.org, Jin Haber Ajansı (JİNHA), Özgür Gündem, Dicle Haber Ajansı, Hawar Haber Ajansı, Etkin Haber Ajansı, Fırat Haber Ajansı, yuksekovahaber.com gibi internet siteleri bulunuyor.

(07/115) Kilis’te Yargısız İnfaz…

Rojava’nın Kilis sınırındaki Afrin Kanto’nundan yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için 23 Temmuz 2015’te Türkiye’ye geçmek isteyen adı öğrenilemeyen Rojavalı bir kadın askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

(07/116) Gözaltı Operasyonlarını Protesto Gösterilene Saldırılar…

Başlatılan gözaltı operasyonlarını protesto etmek için 25 Temmuz 2015’te Ankara’da Sakarya Caddesi ve Güvenpark’ta oturma eylemi yapan gruplara müdahale eden polis ekipleri 11 kişiyi gözaltına aldı. Akşam saatlerinde yapılan eylemlere yapılan müdahalelerde ise 58 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan toplam 69 kişiden 6’sı “yasadışı örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla 27 Temmuz 2015’te tutuklandı.

İzmir’de 27 Temmuz 2015’te düzenlenen eylem müdahale eden polis ekipleri 4 kişiyi gözaltına aldı.

(07/117) İstanbul’da Faili Meçhul Cinayet…

İstanbul’un Gaziosmanpaşa İlçesi’ne bağlı Karayolları Mahallesi’nde Mürsel Gül adlı bir kişi 21 Temmuz 2015’te kimliği belirsiz kişi veya kişilerce vurularak öldürüldü. Bazı haber siteleri saldırıyı söz konusu kişinin IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle PKK tarafından işlendiğini iddia etti. Cinayet resmen bir örgüt tarafından üstlenilmezken bazı haber siteleri ise Mürsel Gül’in internet siteleri aracılığıyla Suruç katliamını övdüğü ve bir süre önce Kobanê’de IŞİD adına çatışırken yaralandığı için Türkiye’ye döndüğü iddia edildi.

(07/118) Kilis’te IŞİD Saldırısı…

Kilis’in sınırda bulunan Elbeyli İlçesi’nde 23 Temmuz 2015’te IŞİD üyeleri askerî ekibe Eyeşe (Ar-rai) Kasabası’ndan ateş açtı. Çatışmaya dönüşen saldırıda Yalçın Nane adlı astsubay ile bir IŞİD üyesi öldü, 2 asker de yaralandı.

Saldırı nedeniyle yapılan güvenlik toplantısının ardından IŞİD mevzilerine yapılan hava operasyonunda 35 IŞİD üyesinin öldüğü iddia edildi.

Olaya dair açıklama yapan Suriye Türkmen Hareketi Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci, IŞİD’in yaralı bir üyesini Türkiye’ye sokmak istediği ancak askerin buna izin vermemesi üzerine çatışmanın çıktığını iddia etti.

(07/119) Suruç Katliamı’nı Protesto Gösterilerine Müdahaleler…

Suruç’taki saldırıda yaşamını yitiren İngilizce öğretmeni Süleyman Aksu’nun cenaze töreni sonrasında Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde devam eden protesto gösterilerine 22 Temmuz 2015’te müdahale eden polis ekipleri 4 kişiyi gözaltrına aldı.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 23 Temmuz 2015’te düzenlenen gösterilere polisin müdahalesi nedeniyle 11 kişi yaralandı. Müdahaleye grupların karşılık vermesi üzerine 6 polis yaralandı. Aynı gece İstanbul’da bir kişi, Muş’un Varto İlçesi’nde 7 kişi, İzmir’de de yine 7 kişi gözaltına alındı.

24 Temmuz 2015’te İzmir’de düzenlenen eylemde ise SDP üyesi 7 kişi gözaltına alındı.

Eskişehir’de 26 Temmuz 2015’teki eyleme yapılan polis müdahalesi sonucu 39 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da 27 Temmuz 2015’te açılan taziye çadırına saldıran polis ekipleri 8 kişiyi gözaltına aldı.

(07/120) Diyarbakır’da Faili Meçhul Cinayetler…

Diyarbakır’da 9 Haziran 2015’te faili meçhul kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda Yeni İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesinin ardından 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan Şehitlik Mahallesi Eşit Özgür Yurttaş Derneği’ne yönelik silahlı saldırıda ağır yaralanan Fesih Canikli 22 Temmuz 2015’te tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

(07/121) Adana’da Faili Meçhul Cinayet…

Adana’da 22 Temmuz 2015’te HÜDA-PAR üyesi olduğu belirtilen Ethem Türkben (33) kimliği belirsiz kişilerin evinde düzenlediği silahlı saldırı sonucu öldü.

(07/122) Adana’da Faili Meçhul Saldırı…

HDP taraftarı olduğu belirtilen Hamit Denli (50) adlı esnaf, Adana’da 23 Temmuz 2015’te dükkânında uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı. Kasklı saldırganların motosikletle olay yerinden kaçtıkları belirtildi.

(07/123) Adana’da Parti Binasına Saldırı…

Adana’nın Seyhan İlçesi’nde 22 Temmuz 2015’te HDP’nin Gülpınar Mahalle Temsilciliği kurşunlandı ve binaya ses bombası atıldı. Saldırı nedeniyle binada maddi hasar oluştu.

(07/124) Mersin’de Faili Meçhul Saldırı…

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 23 Temmuz 2015’te HÜDA-PAR eski ilçe başkanı Mehmet Ali Kutan uğreadığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

(07/125) Cezaevlerinde Baskılar…

Manisa E Tipi Cezaevi’nde PKK Davası’ndan tutulan 3 mahpusun cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini protesto etmek amacıyla süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladıkları 23 Temmuz 2015’te öğrenildi.

(07/126) Aydın’da Yargısız İnfaz…

Aydın’ın Söke İlçesi’nde 23 Temmuz 2015’te, komşularının “rahatsızlık verdiği” gerekçesiyle şikâyetçi olduğu Murat (Mahmut) Tekin (46), evine gelen polis ekipleri tarafından gözaltı kararına elindeki bıçakla karşı koyduğu gerekçesiyle vurularak öldürüldü.

(07/127) Diyarbakır’da Ev Baskınları…

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 23 Temmuz 2015’te, Lalebey ve İskenderpaşa Mahallesi Özgür ve Eşit Yurttaş Derneklerine düzenlenen polis baskınlarında 4’ü çocuk 8 kişi gözaltına alındı.

(07/128) Şırnak’ta Yargısız İnfaz…

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 26 Temmuz 2015’te, başlatılan gözaltı ve sınır ötesi operasyonları protesto eden gruplara özel harekât polislerinin açtığı ateş sonucu olayları evinin balkonundan izlediği belirtilen Abdullah Özdal (21) göğsüne isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi.

(07/129) Kocaeli’de İşçi Eylemine Müdahale…

Kocaeli’nin Başiskele Îlçesi’nde bulunan bir fabrikanın işçilerin sendika değiştirdikleri için işten atılmaları nedeniyle başlattıkları eyleme 26 Temmuz 2015’te müdahale eden polis ekipleri 6 işçiyi gözaltına aldı.

(07/130) Ankara’da Sendika Binasına Baskın…

Ankara’da 25 Temmuz 2015’te Kobanê’de IŞİD saldırılarında yaralananların olduğu gerekçesiyle Eğitim-Sen Genel Merkezi’ne baskın düzenlendi. Sendika binasında yapılan aramaların ardından binadaki yaralı 11 kişi ile Ankara ve diğer kentlerdeki sendika yöneticisi 19 kişi gözaltına alındı.

Baskını protesto etmek isteyen gruba yapılan müdahalede de 46 kişinin gözaltına alındığı ileri sürüldü.

(07/131) İstanbul’da Silahlı Saldırı…

İstanbul’un Şişli İlçesi’ne bağlı Okmeydanı Semti’nde 25 Temmuz 2015’te kimliği belirsiz kişilerce polis ekibine düzenlenen silahlı saldırıda 3’’ü polis, 4 kişi yaralandı.

(07/132) İzmir’de Taziye Törenine Saldırı…

Kobanê’de IŞİD saldırısında yaşamını yitiren Serhat Koyuncu için İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde 26 Temmuz 2015’te düzenlenen taziye törenine giden gruba biber gazıyla müdahale eden polis ekipleri 15 kişiyi gözaltına aldı.

(07/133) Kilis’te Yargısız İnfaz…

Afrin’den 26 Temmuz 2015’te Kilis’e geçmek istediği iddia edilen Fîras Feyad (30) sınıra yaklaştığı gerekçesiyle utyarı yapılmaksızın açılan ateş sonucu vurularak öldürüldü.

(07/134) Diyarbakır’da Şüpheli Ölüm…

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde 26 Temmuz 2015’te eylem yapan gruplara müdahale eden polis ekiplerinin kovaladığı iddia edilen Beytulah Aydın’ın (11) kaçarak saklandığı bir binanın 7. katından düşerek yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(07/135) İzmir’de Parti Binasına Saldırı…

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nde 26 Temmuz 2015’te, AKP İlçe Örgütü binasına atılan ses bombası sonucu binada maddi hasar oluştu.

(07/136) İstanbul’da Silahlı Saldırı…

Günay Özarslan için düzenlenmek istenen cenaze töreni dolayısıyla İstanbul’un Sultangazi İlçesi’ne bağlı Gazi Mahallesi’nde toplanan gruplara 26 Temmuz 2015’te polisin müdahalesi sırasında gözaltı işlemi yapmak için bir binaya giren çevik kuvvet polis memuru Muhammed Fatih Sivri silahlı saldırıya uğradı. Göğsüne isabet eden 3 kurşunla ağır yaralanan polis memuru kaldırıldığı hastanede öldü.

(07/137) Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

Gazi Mahallesi’nde Muhammet Fatih Sivri adlı polisi öldürdüğü iddiasıyla 27 Temmuz 2015’te gözaltına alınan Dündar İrfanoğlu’nun gözaltında ağır işkence uygulamalarına maruz kaldığı iddia edildi. Hastaneye kaldırılan söz konusu kişinin yüzünün tanınmayacak hale geldiği ileri sürüldü.

(07/138) Mersin’de Faili Meçhul Cinayet…

Mersin’de 26 Temmuz 2015’te eylem yapan gruba polisin müdahale ettiği esnada nereden atıldığı belirsiz olan bir cismin evinin balkonunda otururken başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan Bülent Ecevit Güngör kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

(07/139) Mardin’de Yargısız İnfaz…

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 27 Temmuz 2015’te, başlatılan operasyonlara karşı eylem yapan gruplara polisin açtığı ateş sonucu Seyithan Dede boynundan vurularak yaşamını yitirdi.

(07/140) Şırnak’ta Yargısız İnfaz Girişimi…

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 26 Temmuz 2015’teki protesto gösterisine saldıran polis ekipleri M.E.O.’yu gerçek mermili silahla vurarak ağır yaraladı.

(07/141) Antalya’da Parti Binasına Saldırı…

Antalya’nın Kemer İlçesi’nde 23 Temmuz 2015’te kimliği belirsiz kişiler HDP ilçe binasına saldırı düzenledi Saldırı nedeniyle binada maddi hasar oluştu.

(07/142) Mardin’de Ev Baskınları…

Mardin’in Midyat İlçesi’nde 24 Temmuz 2015’te düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan M. Şirin Erol (23) ve Hafzullah Doğan (27) aynı gün çıkarıldıkları mahkeme tarafından “yasadışı örgüt üyesi oldukları ve propagandası yaptıklarımak” iddiasıyla tutuklandı.

(07/143) İstanbul’da Yasaklanan Yürüyüş…

Artan şiddet ortamı nedeniyle ve IŞİD saldırılarına karşı 25 Temmuz 2015’te İstanbul’da “Büyük Barış Yürüyüşü” adıyla düzenlenmek istenen etkinlik İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.

 

bt150727

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari