Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

29-31 Ağustos 2015 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/174) Ağrı’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Meydana Gelen Ölüm…

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde 27 Ağustos 2015’te, Uluyol Polis Karakolu’nun yakınlarındaki evine giderken özel harekât timinin “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla açtığı ateş nedeniyle Erhan Tanrıkulu (28) kafasına isabet eden kurşunlarla yaşamını yitirdi.

Bir görgü tanığı, Erhan Tanrıkulu’nun yavaş gitmesine ve polisin “dur” ihtarına karşı elini araçtan çıkararak, “bir şey yok, evime gidiyorum” demesine rağmen tarandığını söyledi.

(08/175) Güneydoğu’da Operasyonlar, Saldırılar…

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde 14 Ağustos 2015’te Dağlıca Bölgesi’nde arama tarama faaliyeti yürüten askerî birliklere düzenlenen saldırıda yaralanan Jandarma Uzman Erbaş Mustafa Kemal Özata, Ankara’da tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde 28 Ağustos 2015’te yaşamını yitirdi.

Van Valiliği 28 Ağustos 2015’te, Çatak ve Başkale ilçelerinin 12 Eylül 2015’e kadar devam edecek şekilde 15 gün süreyle geçici güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’nde 30 Ağustos 2015’te bir kavşakta bekleyen trafik polislerine düzenlenen silahlı saldırı sonucu Ahmet Gılıç ve İlker Narin adlı polisler öldü.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 30 Ağustos 2015’te Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen silahlı saldırının ardından çıkan çatışmada Yılmaz Dikmen adlı polis memuru öldü, 2’si ağır 5 polis de yaralandı.

Yine Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde aynı gün bir polis aracının geçişi sırasında yola döşenen bombanın patlatılması sonucu bir polis memuru öldü, 4 polis de yaralandı.

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde 29 Ağustos 2015’te, çevik kuvvet polislerini taşıyan servise roketatarlı saldırı düzenlenmesi sonucu 14’ü sivil, 10’u polis 24 kişi yaralandı.

Tunceli’nin Nazımiye İlçesi’nde 28 Ağustos 2015’te Emniyet Müdürlüğü’ne roketatarlarla ve uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda yaralanan Ali Rıza Güneş (27) adlı özel harekât polisi kaldırıldığı hastanede öldü. Saldırının ardından çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü, 2 polis ile bir sivilin de yaralandığı bildirildi.

Şanlıurfa’da 29 Ağustos 2015’te, Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde görevli polislere düzenlenen silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan 2 polis kaldırıldıkları hastanede öldü.

Mardin’in Midyat İlçesi’nde 28 Ağustos 2015’te Botaş Jandarma Karakolu’na düzenlenen saldırıda bir asker yaralandı.

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Ziyaret Köyü’nün yakınlarında 27 Ağustos 2015’te çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü bildirildi.

Şırnak’ta 29 Ağustos 2015’te Uludere karayolundaki Basta Taburu’nda görevli askeri ekibe düzenlenen silahlı saldırının ardından çıkan çatışmada bir geçici köy korucusu yaralandı, 2 militan da öldü.

Tunceli’nin Mazgirt İlçesi’nde 29 Ağustos 2015’te yol kesen PKK militanlarının AKP İlçe Başkanı Süleyman Canpolat’ı alıkoydukları öğrenildi.

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde 28 Ağustos 2015’te bir polis aracına atılan bombanın patlaması sonucu bir polis memuru yaralandı.

Elazığ-Tatvan seferini yapan yük trenine Muş’un Korkut İlçesi’nde 30 Ağustos 2015’te düzenlenen bombalı saldırı nedeniyle 3 güvenlik görevlisi yaralandı.

Tunceli Valiliği 30 Ağustos 2015’te yaptığı açıklamayla, Tunceli-Erzincan ve Tunceli-Ovacık karayollarının “güvenlik” gerekçesiyle 3 gün süreyle ulaşıma kapatılacağını duyurdu.

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde 30 Ağustos 2015’te jandarma ekibinin geçişi sırasında yola döşenen bombanın patlatılması sonucu yoldan geçmekte olan Fırat Simpil (13) yaşamını yitirdi. Patlama nedeniyle bir sivil de ağır şekilde yaralandı.

(08/176) Şırnak’ta Polisin Vurduğu Kişiler…

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 31 Ağustos 2015’te, Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Büro Amirliği’nde konuşlandırılan keskin nişancıların açtığı iddia edilen ateş sonucu binanın karşısında bulunan evlerinin damında uyuyan Fatma Ay (55) ve kızı B.Ö. Ay (14) vuruldu.

Ağır yaralı halde hastaneye kaldırılan Fatma Ay’ın yaşamını yitirdiği, kızının ise Batman’a sevk edildiği aktarıldı.

(08/177) Mardin’de Polisin Açtığı Ateş Sonucu Meydana Gelen Ölüm…

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde 29 Ağustos 2015’te, polisleri taşıyan servise düzenlenen saldırının ardından yol ve kimlik kontrolü yapan özel harekât timlerinin, ehliyeti olmadığı için “dur” ihtarına uymadığı iddia edilen Mazlum Turan’ın (16) kullandığı araca açtıkları ateş sonucu Mazlum Turan ensesine isabet eden tek kurşunla öldürüldü.

(08/178) Şırnak’ta Şüpheli Asker Ölümü…

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde zorunlu askerlik hizmetini yapan Diyarbakırlı Asım Serbest’in (20) 30 Ağustos 2015’te silahıyla intihar ettiği iddia edildi.

(08/179) Şırnak’ta Ev Baskınında Darp Edilen Kişiler…

Şırnak’ta 30 Ağustos 2015’te ev baskını düzenleyen özel harekât timlerinin darp ederek gözaltına aldığı Mehmet Bilir (65) ile oğulları Lokman Bilir, Ali Bilir ve Mustafa Bilir’in durumu ağırlaşınca Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak müşahede altına alındıkları öğrenildi.

(08/180) İstanbul’da Polisin Darp Ettiği Kişiler…

İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde uyuşturucu madde satıldığı iddiasıyla Çukur Mahallesi’nde 25 Ağustos 2015’te operasyon düzenleyen polis ekiplerinin, evlerine baskın yaptıkları Mustafa Kurşun ve eşi Gülseren Kurşun’u darp ettikleri öğrenildi.

“Özerklik” açıklaması yapan belediyelere yönelik operasyonlar kapsamında 28 Ağustos 2015’te Mardin’in Nusaybin İlçesi’nin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya, DBP İlçe Eşbaşkanları Ziynet Algan ve İdris Yavuz, ilçe yöneticisi Alaveddin Aslan ve belediye çalışanı Şehmus Yiğit polis ekiplerince gözaltına alındı.

(08/181) Cezaevlerindeki Açlık Grevi Eylemleri…

Cezaevlerinde PKK ve KCK davalarından tutulan mahpusların askeri operasyonlara ve tutuklamalara karşı dönüşümlü olarak ve talepleri kabul edilinceye kadar süresiz olarak başlattıkları açlık grevi eylemleri 31 Ağustos 2015 itibariyle 17. gününe girdi.

Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 27 mahpusun 3’er kişilik gruplar halinde 10’ar günlük açlık grevi yaptıkları, cezaevi yönetiminin ise gerekçe göstermeksizin koğuş araması yaptığı ve ortak kullanım alanlarına çıkılmasına izin vermediği öğrenildi.

Tekirdağ 1 ve 2 Nolu F Tipi cezaevlerindeki toplam 90 mahpusun 9’ar kişilik gruplarla 10’ar günlük açlık grevi eyleminde de cezaevi yönetiminin ortak alanları kullandırmadığı ve gerekli vitaminleri vermediği bildirildi.

Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde mahpusların 4’er kişilik gruplar halinde, 9 Nolu L Tipi Cezaevi’nde ise 9’ar kişilik gruplar halinde açlık grevi yaptıkları öğrenilirken, her iki cezaevinde de yine koğuş baskınları yapıldığı bildirildi.

(08/182) Cezaevlerinde Baskılar…

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutulan yaklaşık 100 kadar mahpusun Karadeniz Bölgesi’ndeki cezaevlerine sürgün/sevk edildikleri 30 Ağustos 2015’te öğrenildi.

(08/183) Cezaevlerinde Baskılar…

Maltepe (İstanbul) 3 Nolu L Tipi Cezaevi’nde “yasadışı örgüt üyesi olduğu” gerekçesiyle tutulan İran vatandaşı Hassein Gharbani Sgangal’ın Özgür Gündem Gazetesi talebinde bulunduğu için gardiyanlar tarafından darp edildiği 30 Ağustos 2015’te öğrenildi.

(08/184) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Yabancı Basın-Yayın Çalışanları…

ABD merkezli Vice News adlı haber sitesinin muhabiri Jake Hanrahan ve kameramanı Philip Pendlebury ile ekibe tercümanlık yapan bir kişi 28 Ağustos 2015’te, kepenk kapatma eylemlerini takip etmek için geldikleri Diyarbakır’da Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındı.

(08/185) Ankara’da Etkinliğe Müdahale…

Ankara’da 28 Ağustos 2015’te etkinliklerini ve çalışmalarını duyurmak için Konur Sokak’ta stant açmak isteyen Devrimci Liseliler Birliği üyelerine ve Kızıl Bayrak Gazetesi okurlarına müdahale eden polis ekipleri 4’ü çocuk 11 kişiyi gözaltına aldı.

(08/186) Şırnak’ta Ev Baskını…

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde gece boyu devam eden gösterilerin ardından 30 Ağustos 2015’te saat 03.00’te bir eve özel harekât timlerince düzenlenen baskında YDG-H üyesi oldukları iddia edilen Ali Ödük (20), Halil Can (22) ve Faruk Aydın öldürüldü.

Şırnak milletvekili Ferhat Encü, öldürülen 3 kişinin silahsız olduğunu ve korkarak sığındıkları evde öldürüldüklerini savundu.

(08/187) Şanlıurfa’da Parti Binasına Saldırı…

Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi’nde 29 Ağustos 2015’te AKP’nin ilçe binasına bombalı saldırı düzenlenmesi sonucu binada maddi hasar meydana geldi. Saldırının ardından başlatılan operasyonda 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

(08/188) Türkiye Çapında Başlatılan Gözaltı Operasyonları…

Tekirdağ’da ev baskınları düzenleyen polis ekiplerinin gözaltına aldığı 4 kişiden HDP Tekirdağ eski İl Eşbaşkanı Adlie Gülay Ertunç 28 Ağustos 2015’te “yasadışı örgüt üyesi olduğu” suçlamasıyla tutuklandı.

Mersin’in Akdeniz İlçesi’nde 28 Ağustos 2015’te yapılan ev baskınları sonucu biri çocuk 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde daha önce düzenlenen operasyonda tutuklandıktan sonra yapılan itiraz üzerine tahliye edilen Uygar Taner, Baran Şahin, Zülküf Koçyiğit, Ramazan Bal ve Abbas Kayacan adlı 5 kişinin serbest bırakılmasına savcının itiraz etmesi üzerine 28 Ağustos 2015’te yeniden tutuklandıkları öğrenildi.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde yapılan ev baskınında gözaltına alınan Rıdvan Tan (19) “yasadışı örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla 28 Ağustos 2015’te tutuklanırken, aynı gün düzenlenen operasyonda da HDP yöneticisi Yunus Tekas evinden gözaltına alındı.

Gaziantep’te yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye veya yöneticisi 13 kişiden Ahmet Karak, Mehmet Erdal, Mehmet Aslan, Mehmet Dalsal, Metin Akdağ, Mutafa Çoban, Ahmet Karabulut, Ömer Taş, Adnan Hamo, Songül Yıldırım ve Aziz Erdil adlı 11 kişi “yasadışı örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla 29 Ağustos 2015’te tutuklandı.

Diyarbakır’da evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan DBP il eşbaşkanı Hafize İpek “yasadışı örgüte üye olmamakla beraber yasadışı örgüt adına suç işlediği” iddiasıyla 29 Ağustos 2015’te tutuklandı.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 29 Ağustos 2915’te, devriye görevi yapan sivil polisler, yolda durdurdukları 2 kişiyi gerekçe göstermeksizin gözaltına aldı.

Tunceli’nin Nazımiye İlçesi’nde 29 Ağustos 2015’te düzenlenen ev baskınlarında HDP İlçe Eşbaşkanı Zülfü Yüksel’in de bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Aynı gün Adana’da 3, Siirt’te 2 kişinin, Van’da da bir çocuğun gözaltına alındığı öğrenildi.

Ağrı’da, Doğubayazıt İlçesi’nde ve köylerinde 30 Ağustos 2015’te ev baskınları düzenleyen güvenlik güçleri HDP ilçe eşbaşkanı Sadık Taşçı’nın da bulunduğu 14 kişiyi “yasadışı örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla gözaltına aldı.

Elazığ’ın Arıcak İlçesi’nde gözaltına alınan HDP ilçe eşbaşkanı Murat Özçelik, 29 Ağustos 2015’te çıkarıldığı mahkeme tarafından “yasadışı örgüte yardım ettiği” iddiasıyla tutuklandı.

(08/189) Şırnak’ta Faili Meçhul Cinayetler…

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 27 Ağustos 2015’te, Kavallı Köyü yakınlarında bulunan 2 cesedin İsmet Tatar (45) ile oğlu Cengiz Tatar’a (19) ait olduğu belirlendi. Yapılan ilk incelemede İsmet Tatar’ın tek kurşunla vurulduğu, Cengiz Tatar’ın ise vücudunun çeşitli bölgelerinde çok sayıda kurşun olduğu ve kolunun da kırık olduğu kaydedildi.

İsmet Tatar’ın yakın bir akrabasının 7 Haziran 2015’teki milletvekili seçimlerinde AKP’nin Şırnak 1. sıra milletvekili adayı olduğu öğrenildi.

(08/190) Diyarbakır’da Faili Meçhul Cinayet…

Diyarbakır’da 31 Ağustos 2015’te, AKP Gençlik Kolları eski İl Başkanı Yunus Koçak, kendisine ait eczanenin önünde kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateş sonucu öldürüldü.

Yunus Koçak’ın bir süre önce karakola giderek JİTEM tarafından tehdit edildiğini söylediği öğrenildi.

(08/191) Güneydoğu’da Operasyonlar, Saldırılar…

Diyarbakır’da 31 Ağustos 2015’te Kulp ile Lice ilçeleri arasındaki karayolunu kesen PKK militanlarının durdurmak istedikleri bir aracın kaçması üzerine açtıkları ateş sonucu aracı kullanan Abdullah Biroğul adlı doktor yaşamını yitirdi.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 31 Ağustos 2015’te kaymakamlık binasına düzenlenen silahlı saldırı nedeniyle bina önünde nöbet tutan bir polis memuru ile bir sivilin yaralandığı bildirildi. Saldırının ardından polisin, saldırganın Cizre Belediyesi’nin binasına girdiği iddiasıyla binaya düzenlediği baskında bir kişi polisin açtığı ateşle vurularak yaralandı.

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde 31 Ağustos 2015’te polisleri taşıyan zırhlı bir servis aracının geçişi sırasında yola döşenmiş bombanın patlatılması sonucu 5 polis memuru yaralandı.

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Büyükçiftlik Beldesi’nde AKP’nin belde örgütü başkanı Nurettin Toktamış HPG tarafından alıkonduğu 31 Ağustos 2015’te öğrenildi.

(08/192) Diyarbakır’da Tutuklanan Yabancı Basın-Yayın Çalışanları…

Diyarbakır’da Vice News adlı haber sitesi adına haber takibi yaparken gözaltına alınan İngiliz gazeteciler Jake Hanrahan, Philip Pendlebury ve Mohammed İsmael Rasool 31 Ağustos 2015’te çıkarıldıkları mahkeme tarafından “yasadışı örgüt üyesi olmamakla birlikte yasadışı örgüt adına hareket etmekle” suçlanarak tutuklandı.

(08/193) Türkiye Çapında Başlatılan Gözaltı Operasyonları…

PKK ve KCK soruşturmaları kapsamında operasyonlarına devam eden güvenlik güçleri 31 Ağustos 2015’te Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’nde 5 kişiyi, Adana’da bir kişiyi, Diyarbakır’da da yine bir kişiyi gözaltına aldı.

Yaptıkları “özerklik” açıklaması nedeniyle daha önce gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Mardin’in Nusaybin İlçesi’nin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya ile DBP İlçe Eşbaşkanı Ziynet Algan savcının itirazı üzerine 31 Ağustos 2015’te yeniden çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

Paylaş