Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

8-12 Ağustos 2015 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/031) Şırnak’ta Yargısız İnfaz…

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 7 Ağustos 2015’te, gözaltı operasyonlarına karşı mahallelere hendek kazan gruplara yönelik operasyon yapmak isteyen polis ekiplerine halkın tepki göstermesi üzerine polis toplanan insanlara ateş açtı. Keskin nişancıların da kullanıldığı ve gün boyu süren saldırılar nedeniyle Kamuran Bilin (27) evinin önünde göğsünden vurularak öldürüldü.

Yaşamını yitirenlerin sayısının 3’e yükseldiği bu saldırı sonrasında açıklama yapan Kamuran Bilin’in ailesi, çocuklarının keskin nişancı tarafından vurulduğunu ileri sürdü.

(08/032) Güneydoğu’da Operasyonlar, Saldırılar…

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde 7 Ağustos 2015’te Çetenli Köyü yakınları yol kesen PKK militanlarının bir otobüsü durdurması üzerine olay yerine giden askerî ekiple çıkan çatışma sonucu bir uzman çavuş ile İran’dan gelen otobüsün şoförü yaşamını yitirdi. Çatışma nedeniyle otobüste bulunan 3 İranlı yolcu da yaralandı.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 6 Ağustos 2015’te, zırhlı polis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada 2 polis yaralandı.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 7 Ağustos 2015’te zırhlı polis aracına düzenlenen roketatarlı saldırı sonucu bir polis öldü, 4 polis de yaralandı.

Kilis Valiliği 7 Ağustos 2015’te, Suriye sınırındaki geçici güvenlik bölgesi uygulamasının 17 Ağustos 2015’e kadar 10 gün süreyle uzatıldığını açıkladı.

Gaziantep Valiliği de Karkamış İlçesi’ndeki 2 geçici güvenlik bölgesinin 22 Ağustos 2015’e kadar uzatıldığını duyurdu.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde çıkan çatışmada ağır yaralanan Muhammed Onur Demir adlı polis memuru tedavi gördüğü hastanede 8 Ağustos 2015’te öldü.

Mardin’in Midyat İlçesi’nde 8 Ağustos 2015’te devriye görevi yapan polis aracına düzenlenen silahlı saldırı sonucu bir polis öldü, bir polis de yaralandı. Saldırının ardından çıkan çatışmada ise bir militan yaralı halde yakalandı.

Şırnak’ın Güçlükonak İlçesi’nde 10 Ağustos 2015’te 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı Akdizgin Karakolu’na düzenlenen saldırı sonucu bir asker yaşamını yitirdi.

Bingöl’de 10 Ağustos 2015’te Elmalı Köyü yakınlarında çıkan çatışma nedeniyle 2 militanın öldüğü, 2 militanın da yaralandığı ileri sürüldü.

Muş’un Varto İlçesi’nde 10 Ağustos 2015’te çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü bildirildi.

Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde 10 Ağustos 2015’te, askeri helikoptere açılan ateş sonucu bir asker yaşamını yitirdi.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 10 Ağustos 2015’te zırhlı polis aracının geçişi sırasında önceden döşenmiş mayının patlatılması sonucu 4 polis öldü.

Erzincan’da 9 Ağustos 2015’te yolcu ve yük trenin geçişi esnasında raylara döşenmiş olan bombanın patlatılması sonucu 2 kişi yaralandı.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 11 Ağustos 2015’te Hükümet Konağı önünde nöbet tutan polis ekiplerine el bombalı ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlemesi sonucu biri ağır 3 özel harekâtçı yaralandı.

Iğdır, Ağrı ve Van arasında kalan Tendürek ile Ağrı Dağı çevresinde devam eden operasyonlar kapsamında 12 Ağustos 2015’te 12 militanın öldüğü iddia edildi.

(08/033) İstanbul’da Silahlı Saldırı…

7 Ağustos 2015’te Ankara’da düzenlenecek olan basın toplantısı için İstanbul’dan yola çıkan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Baki Düzgün ve Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir’in içinde bulunduğu araç, Ankara’ya 70 kilometre kala bir mesafede plakasız bir araçta bulunan kişilerin silahlı saldırısına uğradı.

(08/034) İstanbul’da Bombalı Saldırı…

İstanbul’da 8 Ağustos 2015’te Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yarım saat arayla 2 ses bombası atıldı.  Meydana gelen ilk patlamada bir çocuğun yaralandığı bildirildi.

(08/035) Şırnak’ta Yargısız İnfaz Girişimi…

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 8 Ağustos 2015’te devriye görevi yapan polis aracından çevreye ateş açılması sonucu Mehmet Bulu adlı kişi yaralandı.

(08/036) İstanbul’da Karakola Bombalı Saldırı ve Çatışma…

İstanbul’un Sultanbeyli İlçesi’nde 10 Ağustos 2015’te Fatih Polis Karakolu’na bomba yüklü bir araçla intihar saldırısı düzenlendi. Saldırı sonucu aracı kullanan eylemci öldü, 3’ü polis 10 kişi de yaralandı. Olayın ardından sabah saatlerinde inceleme yapmaya gelen ekiplere ise ateş açıldı.

Saldırıda ve sonrasında çıkan çatışmada ise bir polis amiri ile saldırıyı düzenleyen 2 kişi öldü. Yapılan eylemi önce Halk Savunma Birliği adlı örgüt daha sonra da PKK üstlendi. Yapılan açıklamada eylemin, Şehit Zîlan Ölümsüzler Taburu’na bağlı Erdal Yıldız, Burak Boğakan ve Deniz Uçkun tarafından gerçekleştirildiği duyuruldu.

(08/037) İstanbul’da Silahlı Saldırı…

İstanbul’un Sarıyer İlçesi’nde 10 Ağustos 2015’te, İstinye’de bulunan ABD Konsolosluğu’na silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı nedeniyle ölen veya yaralanan olmazken daha sonra çıkan çatışmada saldırıyı düzenleyen 2 kişiden biri olduğu ileri sürülen Hatice Aşık (51) yaralı halde yakalandı. Hatice Aşık’ın “DHKP-C Soruşturması”ndan tutuklu olarak yargılandığı ve bir süre önce tahliye edildiği bildirildi.

(08/038) Van’da Patlama…

Van’da 10 Ağustos 2015’te, Hacıbekir Mahallesi’nde oyun oynarken çöpte buldukları patlayıcının infilak etmesi sonucu Ö.I. (15) ve M.I. (13) ağır yaralandı.

(08/039) Şırnak’ta Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 7 Ağustos 2015’te, üç kişinin ölümüne neden olan gözaltı operasyonlarına halk tepkisine polis saldırısı sonucu gözaltına alınan 9 kişinin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gördükleri ileri sürüldü.

Polis saldırısı nedeniyle yaralı halde hastanede beklerken gözaltına alınan 9 kişiye dair açıklama yapan Mezopotamya Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, çatışmalar nedeniyle İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gidemediklerini belirterek gözaltında gördüğü işkence nedeniyle bayılarak hastaneye kaldırılan bir kişinin tecavüze uğradığı ve başına silah kabzasıyla vurulduğu bilgisine ulaşıldığını ifade ettiler.

(08/040) Hakkâri’de Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde özel harekât ekiplerinin 5 Ağustos 2015’te bir şantiyeye düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 26 kişinin işkence gördüğü ortaya çıkan kamera kayıtları sonucu öğrenildi.

Dicle Haber Ajansı’nın yayınladığı görüntü ve haberde, bir özel harekâtçının, yüz üstü yatırılarak elleri arkadan bağlanmış ve yan yana dizilmiş işçilere, “Ne yaptı lan size bu devlet? Hepinizi tanıyorum ben. Kim ki hainlik yapıyor karşılığını görecek! Türk’ün gücünü göreceksiniz!” şeklinde tehdit ettiği görüldü.

(08/041) Cumhurbaşkanına Hakaret İddiasıyla Başlatılan Gözaltılar, Tutuklamalar ve Soruşturmalar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine bir internet sitesindeki hesabı üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul’da gözaltına alınan Erkan B., TCK’nin 299. maddesi uyarınca 5 Ağustos 2015’te tutuklandı.

(08/042) İnternet Sitelerine Yönelik Devam Eden Erişimi Engellemeleri…

Dicle Haber Ajansı’nın internet sitelerine 3 kez sansür uygulanması nedeniyle ajans adına açılan 4. site olan dihanews.net adlı siteye de erişimin engellendiği 9 Ağustos 2015’te öğrenildi.

24 Temmuz 2015’te TSK’nin PKK’ye yönelik başlattığı operasyonlarla birlikte www.diclehaber.com, sonrasındaki günler ise www.diclehaber.com.tr ve www.dihanews.com adresleri erişime engellenmişti.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın ayrıca Dağ Medya’nın internet sitesi dagmedya.net’e erişimi de engellediği 11 Ağustos 2015’te öğrenildi.

(08/043) İstanbul’da Eyleme Saldırı…

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde meydana gelen hak ihlallerini raporlaştırmak için çalışma yaparken tutuklanan Avukat Deniz Sürgüt için 7 Ağustos 2015’te Çağlayan Adliyesi’nde (İstanbul) basın açıklaması yapan Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi avukatlara polis ekipleri biber gazıyla saldırdı.

(08/044) Ankara’da İşçi Eylemine Müdahale…

Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin “teknolojik gelişmeler” gerekçe gösterilerek işten çıkarttığı 97 işçinin belediye binası önünde 7 Ağustos 2015’te yaptığı eyleme müdahale eden polis ekipleri, 2 işçiyi yaraladı.

(08/045) Diyarbakır’da Eyleme Müdahale…

Diyarbakır’da 8 Ağustos 2015’te düzenlenen bir eyleme polisin müdahale ettiği sırada evinin balkonunda oturan B.A. (6) adlı çocuk karnına isabet eden gaz bombası fişeğiyle yaralandı.

(08/046) İzmir’de Etkinliğe Müdahale…

İzmir’in Alsancak İlçesi’nde 10 Ağustos 2015’te, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun üyelik kampanyası için açtığı standa müdahale eden polis ekipleri 7 kişiyi gözaltına aldı.

(08/047) İstanbul’da Eyleme Müdahale…

İstanbul’da 10 Ağustos 2015’te ABD Konsolosluğu’na silahlı saldırı düzenledikten sonra yaralı halde gözaltına alınan Hatice Aşık’ın kaldırıldığı hastane önünde oturma eylemi yapan gruba müdahale eden polis ekipleri, 8 kişiyi gözaltına aldı.

(08/048) Siirt’te Yasaklanan Festival…

Siirt Valiliği, Eruh Belediyesi tarafından 14-15 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılması planlanan “Çirav Kültür Sanat ve Doğa Festivali”ni “kamu düzenini bozacağı” ve “güvenliğin sağlanması” gerekçesiyle 10 Ağustos 2015’te yasakladı.

(08/049) İstanbul’da Parti Binasına Saldırı…

İstanbul’un Sultanbeyli İlçesi’nde 10 Ağustos 2015’te bir polis karakoluna bombalı saldırı düzenlenmesinin ardından HDP’nin ilçe binası taşlı saldırıya uğradı.

(08/050) Mersin’de Parti Binasına Saldırı…

Mersin’de 7 Ağustos 2015’te HDP’nin Yenişehir ilçe binasına kimliği belirsiz kişilerin demir çubuklarla saldırması sonucu binada maddi hasar meydana geldi.

(08/051) İstanbul’da Parti Binasına Saldırı…

İstanbul’da 8 Ağustos 2015’te Sütlüce Semti’nde bulunan AKP İl Başkanlığı binasına bir araçtan ateş açılması sonucu özel güvenlik görevlisi olduğu belirtilen bir kişi yaralandı.

(08/052) Türkiye Çapında Başlatılan Gözaltı Operasyonları…

Gözaltı operasyonlarının 7 Ağustos 2015’te devam eden ayağında polis ekiplerinin Van, Siirt, Batman ve Ankara’da 22 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Ankara’da gözaltına alınan 5 kişiden 4’ü çıkarıldıkları mahkemece 10 Ağustos 2015’te tutuklandı.

Gözaltına alınanlardan Siirt’te 5 kişi, Adıyaman’da 9 kişi, Batman’da 5 kişi, Bitlis’te 3 kişi “yasadışı örgüt üyesi oldukları” suçlamasıyla 8 Ağustos 2015’te tutuklandı.

Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’ndeki operasyonda gözaltına alınan Mazlum Güzel, Vedat Alpyılmaz, Murat Genç, Abbas Akhatun, Kemal Aslan, Ethem Onuş, Abdullah Karakaş ve Baran Aladağ adlı 8 kişi ise 7 Ağustos 2015’te “yasadışı örgüt üyesi oldukları” ve “yasadışı örgüt adına suç işledikleri” iddialarıyla tutuklandı.

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi Avukat Deniz Sürgüt’ün de bulunduğu 4 kişi “yasadışı örgüt üyesi oldukları” suçlamasıyla 7 Ağustos 2015’te tutuklandı.

PKK soruşturmaları doğrultusunda Gaziantep’in İslahiye İlçesi’nde gözaltına alınan 9 kişiden 4’ü ve Erzurum’un Tekman İlçesi’nde gözaltına alınan 13 kişiden 3’ü “yasadışı örgüte yardım ettikleri” ve “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” suçlamalarıyla 7 Ağustos 2015’te çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Iğdır’da polislerin evine düzenlediği baskında gözaltına alınan İbrahim Doğruyol da yine “yasadışı örgüte yardım ettiği” suçlamasıyla 7 Ağustos 2015’te tutuklandı.

İstanbul’un çeşitli ilçelerinde gözaltına alınan ve aralarında HDP yöneticilerinin de bulunduğu 14 kişiden Fuat Sevinç, Berivan Aşkan, Sedat Arslan, Cihan Alpcan ve Selma Tuza adlı 5’i “yasadışı örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla 8 Ağustos 2015’te tutuklandı.

Adana’daki ev baskınlarında gözaltına alınanlardan Suruç’taki intihar saldırısında yaralanan ve yaşadığı kent Adana’ya dönen Metin Keleş’in de arasında bulunduğu 9 kişi çıkarıldıkları mahkemece 9 Ağustos 2015’te tutuklandı.

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde bir şantiyeyi basan özel harekât timlerinin gözaltına aldığı ve işkence ettiği kişilerin de arasında bulunduğu 52 kişiden İlyas Yorgun, Metin Gezen, Kemal Yeklitaş ile Burhan Gülcan “kuvvetli suç şüphesi” iddiasıyla 9 Ağustos 2015’te tutuklandı.

Van’ın Saray İlçesi’nde 9 Ağustos 2015’te ev baskınları düzenleyen özel harekât ekipleri 2’si kadın 3 kişiyi gerekçe göstermeksizin gözaltına aldı.

Van’ın Erciş İlçesi’nde gözaltına alınan DBP Erciş İlçe Örgütü Eşbaşkanı Abdurrahman Turan ve KURDÎ-DER Erciş Şubesi yöneticisi Sait Bütün “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla 8 Ağustos 2015’te tutuklandı.

Diyarbakır’da Kırklar Dağı Yaşam Konutları’nın yapımında yolsuzluk ve usulsüzlük yapılıp PKK’ye fon aktarıldığı iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 26 kişiden Sur İlçesi eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın da bulunduğu 9 kişi 9 Ağustos 2015’te tutuklandı.

9-10-11 Ağustos 2015’teki operasyonlarda ise Mardin’in Midyat İlçesi’nde 3 kişi, Erzurum’un Tekman İlçesi’nde 11 kişi, İzmir’de 16 kişi, Adana’da ise 7 kişi gözaltına alındı.

Daha önce Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde gözaltına alınan 14 kişiden 5’i de “yasadışı örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla 9 Ağustos 2015’te tutuklandı.

Van’ın Edremit İlçesi’nde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Edremit Belediyesi çalışanları Fırat Çartı ve İsmail Kütükoğlu 11 Ağustos 2015’te tutuklandı.

bt150812

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

Paylaş