Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

9-11 Eylül 2015 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/054) Güneydoğu’da Operasyonlar, Saldırılar…

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nin kırsal kesiminde 9 Eylül 2015’te daha önce çıkan çatışmada ölmüş 7 militanın cenazesi bulundu.

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Dağlıca Köyü yakınlarında 5 Eylül 2015’te askeri birliğe düzenlenen bombalı saldırının ardından çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü açıklandı.

Tunceli’de 9 Eylül 2015’te kent merkezindeki polis lojmanlarına düzenlenen silahlı saldırıda bir polis memuru öldürüldü. Saldırıda 2 polis ile bir sivil yaralandı.

Erzurum’un Şenkaya İlçesi’nin kırsal kesiminde 9 Eylül 2015’te çıkan çatışmada 8 militanın öldüğü bildirildi.

Diyarbakır’da 10 Eylül 2015’te AKP il binası yakınlarında devriye görevi yapan polis aracına açılan ateş sonucu 2 polis memuru yaralandı.

Diyarbakır’da 11 Eylül 2015’te bir çorbacıda oturan polis memurlarına düzenlenen silahlı saldırıda işletme çalışanı Şeyhmus Sanır (22) öldü, biri ağır 3 polis de yaralandı.

Tunceli Valiliği, belirlenen 11 bölgenin 1 Eylül 2015-1 Mart 2016 tarihleri arasında geçici güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu. Elazığ Valiliği 17 bölgeye, Diyarbakır Valiliği de 25 bölgeye aynı tarihler arasında giriş yasağı uygulanacağını açıkladı.

10 Eylül 2015’te Siirt Valiliği, Pervari İlçesi’nde bazı bölgelerde devam eden geçici güvenlik bölgesi uygulamasının 15 Haziran 2016’ya kadar uzatıldığını duyurdu.

Bingöl’de 9 Eylül 2015’te Çukurca Köyü’ne giden 3 sağlık görevlisinin PKK militanlarınca alıkonduğu bildirildi.

(09/055) Hakkâri’de Şüpheli Asker Ölümü…

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde zorunlu askerlik hizmetini yapan Ankara’nın Haymana İlçesi’nin nüfusuna kayıtlı Kürt asker Şahin Şimşek’in 8 Eylül 2015’te öldüğü açıklandı. Ölüm nedeni açıklanmayan Şahin Şimşek’in çatışmada ölmüş olabileceği veya intihar ettiği iddia edildi.

(09/056) Cizre Abluka Altında…

4 Eylül 2015’te bu yana sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve güvenlik güçlerinin operasyonlarının devam ettiği Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde doğrudan açılan ateş sonucu veya mahallelere sağlık ekiplerinin girişine izin verilmemesi nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 19’a ulaştı.

Kente yönelik abluka nedeniyle baş gösteren sorunlardan ötürü HDP heyeti halkla dayanışmak için 9 Eylül 2015’te Cizre’ye hareket etti. Mardin’in Midyat İlçesi’nde heyetin önünün kesilerek ilerlemelerine izin verilmemesi üzerine Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu heyet Cizre’ye yürüyerek gitme kararı aldı. 10 Eylül 2015’te İdil’i de geçerek Cizre’ye yaklaşan heyete güvenlik güçlerinin silahlı müdahalede bulunma olasılığının ortaya çıkması üzerine heyet İdil’e geri döndü.

9 Eylül 2015’te evine roket isabet eden Bahattin Sevinik (50) ile Suphi Sarak (50) yaşamını yitirdi.

10 Eylül 2015’teki saldırılarda Nur Mahallesi’nde Eşref Edin öldürüldü. Nur Mahallesi’nde 4 kişi de ağır yaralandı.

Keskin nişancılar tarafından açılan ateş nedeniyle Zeynep Taşkın (18), ile Maşallah Edin (35) de yaşamını yitirirdi. Sait Nayici (17) de açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

D.B. (9) adlı çocuk, keskin nişancıların açtığı ateş sonucu kolundan yaralandı.

11 Eylül 2015’te ise keskin nişancıların vurduğu Selman Ağar (10) ile Bünyamin İrci (14) ambulansa izin verilmemesi nedeniyle kay kaybından yaşamını yitirdi.

Kalp rahatsızlığından durumu ağırlaşan Mehmet Dikmen (70) ise abluka nedeniyle hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitirdi.

 (09/057) Ülke Genelinde HDP’ye Saldırılar, Nefret Cinayeti ve Suçları…

Dağlıca’da Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasına göre 16 askerin ölümüne neden olan bombalı saldırının ardından HDP’ye ve binalarına yönelik saldırılar 9 ve 10 Eylül 2015’te de devam etti.

Uşak’ta HDP binasına silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi. Bolu’da ise bir grup saldırgan, Doğu ve Güneydoğu Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkınma Derneği ile bir kebapçıya saldırarak zarar verdi.

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Erzincan, Bartın ve Kahramanmaraş’ta da HDP binalarına saldırılar düzenlendi.

HDP Genel Merkezi’ne düzenlenen saldırı sonrasında çıkan yangınla ilgili gözaltına alınan D.H.C. “siyasi partilerin kullanımında olan bina, tesis ve eşyaya zarar vermek”, “siyasi hakların kullanımını engellemek” ve “hırsızlığa teşebbüs” suçlarından 9 Eylül 2015’te tutuklandı.

Kırşehir’de ise Kürtlere ait işyerlerini kundaklayan saldırgan gruptan 4 kişi tutuklandı.

Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde ise Diyarbakırlı 4 Kürt işçi linç girişimine maruz kaldı.

Trabzon Otogarı’nda 9 Eylül 2015’te, Erzurum’a gitmek üzere bir otobüs firmasından bilet alan 2 kişi “PKK üyesi oldukları” iddiasıyla çevredekilerin linç girişimine maruz kaldı.

İstanbul’un Gaziosmanpaşa İlçesi’ne bağlı Küçükköy Semti’nde 10 Eylül 2015’te iki Kürt esnaf ırkçı bir grubun silahlı saldırısına uğradı. Kafasına isabet eden kurşun sonucu yaralanan Ramazan Süt’ün durumunun ağır olduğu bildirildi.

(09/058) Hatay’da Silahlı Saldırı…

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı yakınlarında 10 Eylül 2015’te devriye gezen askeri birliğe Suriye tarafından açılan ateş sonucu bir asker öldü.

(09/059) Diyarbakır’da Polisin Darp Ettiği Kişiler…

8 Eylül 2015’te sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde bir aracı durduran polis, içinde bulunan 5 kişiyi sokak ortasında yere yatırıp dakikalarca darp etti. Çevrede bulunanların duruma tepki göstermesi üzerine 5 kişinin gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

(09/060) Cezaevlerindeki Açlık Grevi Eylemleri…

Cezaevlerinde PKK ve KCK davalarından tutulan mahpusların askeri operasyonlara ve tutuklamalara karşı dönüşümlü olarak ve talepleri kabul edilinceye kadar süresiz olarak başlattıkları açlık grevi eylemleri 11 Eylül 2015 itibariyle 28. gününe girdi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde açlık grevi yapan mahpusların darp edildiği 9 Eylül 2015’te öğrenildi.

(09/061) İstanbul’da Eyleme Saldırı…

İstanbul’da 10 Eylül 2015’te, Taksim Meydanı’nda bir işletmenin çatısına çıkarak “Kürt halkı yalnız değildir” yazılı pankart açan Mücadele Birliği Platformu üyesi 4 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

(09/062) Ankara’da Parti Binasına Saldırı…

Ankara’nın Sincan İlçesi’nde 8 Eylül 2015’te CHP’nin ilçe binası kendilerine Osmanlı Ocakları dedikleri belirtilen bir grubun saldırısına uğradı.

(09/063) Türkiye Çapında Başlatılan Gözaltı Operasyonları…

Muş’un Bulanık ve Malazgirt ilçelerinde gözaltına alınan İsmail Tayden ve Remzi Coşkun “yasadışı örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla 8 Eylül 2015’te tutuklandı.

Bitlis’te ve Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde ise operasyon düzenleyen polis ekipleri gerekçe göstermeden 2’şer kişiyi, Diyarbakır kent merkezinde de 3 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gün İzmir’in Menemen İlçesi’nde de 7 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Askeri operasyonlara ve sokağa çıkma yasağı ilanlarına karşı İstanbul’un Sultangazi İlçesi’ne bağlı Gazi Mahallesi’nde yapılan eylemde gözaltına alınan Mustafa Tezel, Serhat Bulgurlu, Hüseyin Vural ve Tayfun Yıldız “yasadışı örgüt üyesi oldukları ve propagandası yaptıkları” iddiasıyla 9 Eylül 2015’te tutuklandı.

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde 9 Eylül 2015’te Belediye Eşbaşkanı Resul Sarı’nın evine baskın düzenleyen güvenlik güçleri oğlu ve 2 kardeşi ile birlikte gözaltına aldı.

10 Eylül 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde DBP yöneticisi İlyas Bozkurt, Iğdır’da da Ömer Kaya, Mehmet Selçuk, Ferzende Abay ve İsmail Tikit çıkarıldıkları mahkemelerce “yasadışı örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla tutuklandı.

Erzurum’un Karayazı İlçesi’nde 10 Eylül 2015’te, Cizre’ye yönelik saldırıları protesto etmek isteyen gruba müdahale eden polis ekipleri 2 kişiyi gözaltına aldı.

(09/064) İstanbul’da Ev Baskınları…

İstanbul’da 8 Eylül 2015’te Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne yönelik operasyon düzenleyen polis ekipleri 17 kişiyi gözaltına aldı.

Paylaş