BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
ANASAYFA / TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİ / TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİ

TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİ

TİHV, sahip olduğu 5 tedavi merkeziyle (Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir) gözaltı, toplumsal gösteri ve cezaevleri süreçlerinde görmüş olduğu işkence ve diğer kötü muamele uygulamaları nedeniyle başvuran kişilerin fiziksel, ruhsal ve sosyal tetkik, tedavi ve rehabilitasyonuna yardımcı olmayı ve bu kişilerin tam iyilik haline ulaşmalarını amaçlamaktadır.

İşkence görenlerin rehabilitasyonu için TİHV ilk olarak 1990 yılı Eylül ayında Ankara’da bir referans merkezi açmıştır. Referans merkezi Ocak 1991’de Ankara Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak yeniden örgütlenmiş, daha sonra Temmuz 1991’de İzmir’de ve Ekim 1991’de İstanbul’da, 1995 yılı Şubat ayında Adana’da, son olarak da 1998 Haziran ayında Diyarbakır’da temsilcilik ve tedavi merkezleri açılmıştır.

Her ne kadar tedavi merkezleri 5 kent ile sınırlı olsa da kolluk kuvvetlerinin işkence ve diğer kötü muamele uygulamalarına maruz kalmış Türkiye’nin neresinden olursa olsun herkesin TİHV tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde veya gezici sağlık ekiplerinin gözetiminde tedavi görmelerini amaçlamaktadır. TİHV çalışmaları kapsamında tedavi hizmeti veren heyetlerin gezici ekipler halinde hemen hemen tüm kentlere ulaşabilir olması 5 tedavi merkezinin ortaya çıkardığı handikapı en alt düzeye indirmiştir.

Tedavi merkezlerinde hekim, sosyal hizmet uzmanı, psikiyatrist, sekreter ve/veya tıbbi sekreterden oluşan profesyonel bir ekip hizmet vermektedir. Başvuruların ilk muayene ve psikolojik değerlendirmesi Vakıf bünyesinde yapılmaktadır. Daha ileri tetkik ve tedavi gerekiyorsa, başvurular değişik tıp alanlarında uzman hekimlere gönderilmektedir.

Profesyonel çalışanların yanında TİHV’ye gönüllü katkı sağlayan hekim, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının sayısı gün geçtikçe artmış ve Vakıf yüzlerce gönüllü ile hizmet sunar duruma gelmiştir.

Nedeni ne olursa olsun gözaltında, cezaevinde ya da toplumsal bir olay esnasında işkenceye ya da diğer kötü muamele biçimlerine maruz kalan bir kişi, tedavi merkezlerince sağlanan hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanmaktadır. Ayrıca, tedavi merkezi olmayan kentlerden gelerek tedavi edilenlerin yol ve konaklama giderleri ile harcırahları Vakıf tarafından karşılanmaktadır.

Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri Raporları için tıklayınız.