Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

01-03 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/001) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

31 Ağustos 2018 tarihinde Batman’ın Kozluk ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 askerin öldüğü öğrenildi.

31 Ağustos 2018 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsal alanında daha önceden döşenmiş bir bombanın patlaması sonucu 1 askerin öldüğü bildirildi.

31 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak kırsal alanında 2 Ağustos 2018 tarihinde çıkan çatışmada 2 HPG militanının, 18 Ağustos 2018 tarihlerinde çıkan başka bir çatışmada ise 2 militanın öldüğü ve 26 Ağustos 2018 tarihinde Tunceli’de gerçekleştirilen hava bombardımanı sonucu 1 HPG militanın öldüğü öğrenildi.

1 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 22 Ağustos 2018 tarihinde Van’ın Gürpınar ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 2 militanın; 28 Ağustos 2018 tarihinde Tunceli’de gerçekleştirilen hava bombardımanı sonucu 1 MLKP militanının öldüğü öğrenildi.

1 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, 31 Ağustos 2018 tarihinde Tunceli’nin Merkez ilçesine bağlı Kutudere bölgesine yapılan hava bombardımanı sonrasında bölgede orman yangını çıktığı ve yangına müdahale etmek isteyen köylülere güvenlik güçleri tarafından izin verilmediği iddia edildi.

1 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 Ağustos 2018 tarihinde Şırnak’ın Cudi Dağı bölgesinde başlayan ve yetkililerin söndürmek için müdahale etmediği iddia edilen orman yangınının vatandaşlar tarafından 1 Eylül 2018 tarihinde söndürüldüğü öğrenildi. Haberde yangına çevre karakollardan yapılan top atışlarının neden olduğu iddia edildi.

(09/002) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Kadın Cezaevi’nde mahpusların kelepçeli sağlık muayenesi dayatmasına maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde ayrıca hastane sevkleri sırasında görevli askerlerin kadın mahpusların koluna girdiği ve bunun mahpuslar tarafından taciz olarak değerlendirildiği ifade edildi. Maruz kaldıkları bu dayatmaları protesto etmek amacıyla mahpusların 3 gündür cezaevi tarafından verilen yemeği almadığı bildirildi.

 (09/003) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

31 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rize L Tipi Cezaevi’nde tutulan Medeni Varol isimli hasta mahpusun 3 aydır hastaneye götürülmediği öğrenildi.

1 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzurum Horasan 2 No’Lu K Tipi Cezaevi’nde tutulan Cevdet Malgaz isimli kalp hastası bir mahpusun sevki yapılmış olmasına rağmen haftalardır hastaneye götürülmediği öğrenildi. Haberde ayrıca cezaevinde koğuşlardaki çeşmelerden pis ve kokulu bir su aktığı ve bu sudan kaynaklı mahpuslarda mide bulantısı, baş ağrısı, vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklık gibi rahatsızlıkların görüldüğü belirtildi.

(09/004) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 1 Eylül 2018 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara Sakarya Caddesinde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Halil İbrahim Şener ve Mehmet Yılmaz isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 (09/005) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

1 Eylül 2018 tarihinde, Cumartesi Annelerinin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 701.‘si öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup yürüyüşe geçti. Polis kitlenin yürüyüşünü de engelledi. Bunun üzerine Cumartesi Anneleri ve desteğe gelenler bulundukları yerde oturarak eylemlerini gerçekleştirdiler. Okunan basın açıklamasından sonra grup dağıldı.  

 (09/006) Diyarbakır’da ve Batman’da Yasaklanan Eylemler…

Kayıp yakınlarının Diyarbakır Koşuyolu Yaşam Park’ta her hafta yaptığı “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemi 1 Eylül 2018 tarihinde Diyarbakır Valiliği tarafından ikinci bir duyuruya kadar yasaklandı. Yasağa rağmen basın açıklaması yapmak isteyen ve aralarında milletvekilleri, insan hakları savunucuları ve meslek örgütleri temsilcilerinin de olduğu gruba polis tarafından izin verilmediği öğrenildi.

Batman’da her hafta yapılan “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemi de Batman Valiliği tarafından ikinci bir duyuruya kadar yasaklandı.

(09/007) 1 Eylül Dünya Barış Günü Etkinliklerine Müdahaleler…

1 Eylül 2018 tarihinde İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından İstanbul İstiklal Caddesi üzerinde her yıl oluşturulan insan zincirine bu yıl polis tarafından izin verilmedi. Polisin insan hakları savunucularını alandan çıkartmak istemesi üzerine İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri tarafından bulundukları yerde bir basın açıklaması yapılmasından sonra grup dağıldı.

1 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili basın açıklaması yapmak isteyen Dev-Lis üyelerine müdahale eden polis, 6 lise öğrencisini (M. E., B. Ç., R. K., B. T., S. K. ve H. S.) fiziksel şiddet uygulayarak ve ters kelepçe takarak gözaltına aldı.

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla İstanbul’un Göztepe ilçesindeki Özgürlük Parkı’nda yapılmak istenen “Barış Konseri”nin Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı bildirildi.  Yasak kararı üzerine konserin Kadıköy’deki Khalkedon Meydanı’nda yapılmak istendiği fakat buna da polis tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(09/008) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 31 Ağustos ile 1 ve 2 Eylül 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

31 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Gülnaz Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

1 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Alev Şahin) saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Mahir Kılıç) gözaltına alındığı bildirildi.

2 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Mahir Kılıç) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Gülnaz Bozkurt, Nazan Bozkurt ve Mahir Kılıç) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 31 Ağustos ile 1 ve 2 Eylül 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/009) Ankara’da Etkinliğe Polis Müdahalesi…

1 Eylül 2018 tarihinde Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Heykeli önünde söyleşi yapmak isteyenlere müdahale eden polis, 4 kişiyi (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Deniz Aydın ve Mehmet Dersulu) gözaltına aldı.

 (09/010) İstanbul’da KESK Üyelerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

KESK İstanbul Şubeler Platformu tarafından KHK ile ihraç edilenlerin işe geri alınması talebiyle 1 Eylül 2018 tarihinde İstanbul İstiklal Caddesi’nde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 4 KESK üyesini (Sema Uçar, Vaiz Adıgüzel, Mehmet Tolu, Nuray Kara) gözaltına aldı. Polis basın açıklaması için bekleyenleri de fiziksel güç kullanarak alandan uzaklaştırdı.

(09/011) İstanbul’da Yasaklanan Eylem…

İş Cinayetlerine karşı her ayın ilk Pazar günü İstanbul Galatasaray Lisesi önünde yapılan Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 75.’si, Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından 2 Eylül 2018 tarihinde yasaklandı.

(09/012) Diyarbakır’da Yasaklanan Eylem…

Emekçilerin Özgürlük Kongresi (EMK) sözcüleri Mahmut Alınak ve Arkadaş Canpolat’ın Diyarbakır’dan Cizre’ye doğru başlattıkları “Vahşete karşı hak yürüyüşünün” 2 Eylül 2018 tarihinde Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklandığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Yasaklama kararı sonrası Mahmut Alınak ve Arkadaş Canpolat’ın yolunun Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Çarıklı Mahallesi’nde kesildiği ve yürümelerine izin verilmediği bildirildi.

(09/013) İstanbul’da Gözaltına Alınan Sosyalist Meclisler Platformu Üyeleri…

31 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında Sosyalist Meclisler Platformu (SMF) üyesi 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Gülden Coşkun, Ali Bólükbaş, Çağla Göçebe, Sedat Yiğit, Onur Yanardağ ve Celal Şen.

(09/014) Muğla’da Gözaltına Alınan KJA Aktivisti…

Muğla’nın Fethiye ilçesinde gözaltına alınan KHK ile kapatılan KJA aktivisti Şahcan Tüner, 31 Ağustos 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Basında yer alan haberlerden Şahcan Tüner’in kanser hastası olduğu öğrenildi.

(09/015) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

31 Ağustos 2018 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı personellerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 14 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı çıkartılan 22 kişiden 8’i gözaltına alındı.

31 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 14 ilde yapılan ev baskınlarından haklarında gözaltı kararı çıkartılan 52 kişiden 15’i gözaltına alındı.

31 Ağustos 2018 tarihinde Kayseri’de 1 kişi gözaltına alındı.

(09/016) Tunceli’de Özel Güvenlik Bölgesi İlanı…

Tunceli Valiliği 31 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazımiye ilçelerine bağlı koordinatları verilen 31 bölgeyi 01 Eylül 2018 ile 15 Eylül 2018 tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan etti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş