Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

01 Ağustos 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/001) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

31 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde bulunan Duhok’ta 25 Temmuz 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan hava harekatı sonucunda 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/002) Kocaeli’de Gözaltında İşkence İddiası…

30 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından, 4 Ağustos 2018 tarihinde Kocaeli’de gözaltına alınan ve tutulduğu Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde işkence ve kötü muameleye maruz kalan İ. K. ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi verildiği öğrenildi. Söz konusu önergede İ. K.’nin tutulduğu Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığı, doktor muayenesine polis eşliğinde götürüldüğü, nezarethanede kelepçeli bir biçimde tutulduğu, tehdit ve hakarete maruz kaldığı, cinsel işkenceye maruz kaldığı, avukatı olmadan ifadesini vermeye zorlandığı belirtilmektedir.

(08/003) Ankara’da Zorla Kaybedilen Kişiler…

31 Temmuz 2019 tarihinde İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Ankara Tabip Odası (ATO) ile Hak İnisiyatifi, 2019 yılının Şubat ayında Ankara’da zorla kaçırılan, KHK ile ihraç edilmiş kamu görevlileri Yasin Ugan, Özgür Kaya, Salim Zeybek ve Erkan Irmak’ın durumuna ilişkin bir basın açıklaması düzenledi. Söz konusu 4 kişinin aileleri, 29 Temmuz 2019 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından aranarak, yakınlarının önceki gün akşam saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü binasına yakın bir yerde sırt çantaları ile yürürken rutin GBT kontrolü sırasında gözaltına alındıkları ve Terörle Mücadele Şubesi’nde tutuldukları bildirilmişti. Basın açıklamasında, söz konusu 4 kişinin ailelerinden 1 kişiye 5 dakikalık görüşmesine izni verildiği ancak savcılığın gözaltına alınan kişilerin avukatları ile görüştürülmediği ifade edildi. Ayrıca savcılığın, söz konusu 4 kişinin bağımsız hekimlerce muayene edilmesi talebini de reddettiği öğrenildi.

Yasin Ugan ve Özgür Kaya 13 Şubat 2019, Erkan Irmak 16 Şubat 2019, Salim Zeybek ise 25 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da kimliği belirsiz kişilerce Transporter marka siyah araçlara zorla bindirilerek kaçırılmıştı.

(08/004) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpuslara askeri düzende ayakta sayım dayatması yapıldığı, buna tepki gösteren mahpusların ise gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi.

(08/005) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 995 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 31 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

31 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve İlker Işık) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 31 Temmuz 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/006) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

31 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde yürütülen askeri operasyon sırasında, 4 kişinin (Mehmet Ruhi Bakır, Şemsettin Sunyar, Halil Değer ve Ekrem Değer) gözaltına alınarak İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldükleri öğrenildi. Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği gizlilik kararından dolayı gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınan kişilerin durumu öğrenilemedi.

(08/007) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yasin Özdil isimli bir kişi hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 31 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

22’si firari 23’ü tutuklu olmak üzere 77 kişi hakkında Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 31 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 48 kişiyi ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 2 yıl 2 ay 15 gün ile 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme 25 kişinin dosyasının ayrılmasına, 4 kişinin ise beraatına karar verdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş