Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

01 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/001) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 814 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 31 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

31 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 31 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/002) Diyarbakır’da Leyla Güven’e Destek Eylemine Polis Müdahalesi…

31 Ocak 2019 tarihinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’i, açlık grevini sürdürdüğü Diyarbakır’daki evinin önüne giderek desteklemek isteyen ve aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu gruba polis müdahale etti. 25 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilen Leyla Güven’in evinin etrafının toplumsal olaylara müdahale araçları (TOMA) ve zırhlı araçlar ile abluka altına alındığı bildirildi. Müdahalede gözaltına alınan kimse olmadığı öğrenildi.

(02/003) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişi…

31 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Hani, Kulp ve Silvan ilçelerinde çok sayıda ev ve hayvan barınağına baskın ve arama yapıldığı, Kulp ilçesinde H.A. isimli 1 kişinin evinin duvarında asılı olan fotoğraf gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 1 kişinin Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü bildirildi.

(02/004) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

31 Ocak 2019 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında 14 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi ve gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(02/005) Urfa’da Gözaltına Alınan Müzisyenler…

30 Ocak 2019 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 6’sı müzisyen 11 kişi, 31 Ocak 2019 tarihinde mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılan kişilerden isimleri öğrenilenler: Mehmet Güneş, Ferhat Erdem, Maruf Güngör, Badin Koyuncu, Ahmet Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Deniz Koyuncu ve Necmettin Koyuncu.

(02/006) İstanbul’da Tutuklanan Tiyatro Sanatçısı…

31 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, KHK ile kapatılan Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı’nın, bir oyundaki rolü nedeniyle, ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla yargılandığı davada İzmir 20. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen 5 aylık hapis cezasının kesinleşmesi üzerine tutuklanarak İzmir Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi.

(02/007) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Beyarslan hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, avukatların dava dosyasının akademisyenler hakkında açılmış diğer davalarla birleştirilmesi talebini reddetti ve duruşmayı 26 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Melda Akbaş hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava dosyasının, akademisyenler hakkında açılmış diğer davalarla birleştirilmesine karar verdi ve duruşmayı 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Dr. Burak Ülman hakkında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine göre yapılması için Adalet Bakanlığı’na izin yazısı yazılmasına ve cevap gelene kadar yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

(02/008) Diyarbakır’da Yargılanan Barış Annesi…

Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Nezahat Teke hakkında ‘suç uydurma ’ suçu (TCK m.271) işlediği iddiasıyla Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın kara duruşması 31 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Nezahat Teke’nin beraatına karar verdi. 7 Ağustos 2016 tarihinde, Siirt’ten Diyarbakır’a giderken yolda durdurulduğu, kendisine ve beraberindeki kişilere çıplak arama dayatıldığı için İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde bir basın açıklaması yapan Nezahat Teke’ye, ‘suç uydurma’ suçu işlediği gerekçesiyle dava açılmıştı.

(02/009) HDP Eski Eş Başkanlarının Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş hakkında ‘kamu görevlisine iftira’ iddiasıyla Kayseri 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 3 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, 10 Mayıs 2015 tarihinde Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki HDP seçim bürosuna yapılan saldırının ardından Kayseri Emniyet Müdürü İbrahim Kulular hakkında, olaylara kayıtsız kaldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlanmasının ardından İbrahim Kulular’ın şikayeti üzerine Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında ‘kamu görevlisine iftira’ iddiasıyla dava açılmıştı.

(02/010) Aysel Tuğluk’un Annesinin Cenazesindeki Olaylar ile ilgili Yargılanan Kişiler…

19 sanık hakkında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinin defni sırasında Ankara İncek Mezarlığı’nda yaşanan saldırıyla ilgili olarak Gölbaşı 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Saldırı görüntülerine ilişkin mahkemeye verilen DVD’lerin kırık olduğu öğrenildi. Mahkeme görüntülerin ham hallerinin emniyette olup olmadığının sorulmasına karar verdi ve duruşmayı 5 Mart 2019 tarihine erteledi.

(02/011) Ankara JİTEM Davası…

Ankara JİTEM davasının görülmesine 31 Ocak 2019 tarihinde Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

İddianamede 1993 ile 1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde işlenmiş faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Beyanları dava dosyasına dahil edilen bir gizli tanığın bulunamadığı öğrenildi. Mahkeme sanıklar Alper Tekdemir ile Yusuf Yüksel’in SEGBİS yolu ile savunmalarının alınmasına karar verdi ve duruşmayı 5 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(02/012) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’ne destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldığı gerekçesiyle gazeteci Can Dündar hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Dündar hakkında çıkarılan yakalama emrinin devamına karar verdi ve duruşmayı 18 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(02/013) Manisa’da Soma Protestosuna Katıldıkları İçin Yargılanan Kişiler…

31 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa’nın Soma ilçesindeki madende 14 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan iş cinayeti sonucu 301 madencinin hayatını kaybetmesi üzerine, Adana’da 15 Mayıs 2014 tarihinde yapılan protesto eylemleri sırasında gözaltına alınan 11 kişiye, haklarında ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçlamasıyla Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 1 yıl 2 ay ile 1 yıl 8 ay arasında değişen hapis cezalarının İstinaf Mahkemesi tarafından onandığı öğrenildi.

(02/014) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski savcı Zekeriya Öz’ün avukatı Mustafa Gedik hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 31 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Gedik’in “örgüt üyesi olmak” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Tutuklu 4 kişi hakkında Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 31 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 kişinin “örgüt üyesi olmak” suçundan 8 yıl 9 ay, 1 kişinin aynı gerekçeyle 7 yıl 6 ay ve 1 kişinin de 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(02/015) Erişimi Engellenen İnternet Sitesi…

Nuçe Ciwan haber ajansının web sitesi nuceciwan11.com 31 Ocak 2019 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararıyla erişime engellendi. Böylece Nuçe Ciwan haber ajansı 22. kez erişime engellenmiş oldu.

(02/016) Batman’da Askeri Bölge…

Batman Valiliği 31 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Kozluk, Sason ve Hasankeyf ilçelerinde bulunan 55 bölgenin “2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu”na göre 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçici askeri bölge ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş