Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

02 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/025) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 692 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

1 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 1 Ekim 2018 Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/026) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Ekim 2018 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk ile ona destek veren 3 kişiyi (Kenan Güngördü, Mazlum Çetinkaya, Sinan Yardelen) gözaltına aldı. Söz konusu 4 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/027) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve  ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 1 Ekim 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı ve ona destek veren 2 kişiyi (Selvi Polat ve Engin Karataş) gözaltına aldı. Söz konusu 3 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/028) Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Almanya Vatandaşı…

1 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, “sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla gözaltına alınan Hüseyin M. isimli bir Almanya vatandaşının Ağustos ayı içinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gözaltına alındığı ve daha sonra sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi. Haberde ayrıca Hüseyin M.’nin eşiyle ve Alman diplomatlar ile görüşmesine izin verilmediği belirtildi. Hüseyin M. hakkında açılan davanın 11 Ekim 2018 tarihinde görülmeye başlanacağı bildirildi.

(10/029) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

Odak Dergisi çalışanı 3 kişi (Hasan Özdemir, Hüseyin Arlıer ve Eray Zavar), 1 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Söz konusu 3 kişinin gözaltına alınma gerekçesi öğrenilemedi.

(10/030) Vartinis Katliamı Davası’nda Cezasızlık…

Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Altınova (Vartinis) beldesinde, 17 Mayıs 1993’te Öğüt ailesinden 9 kişinin, askerlerin evlerini ateşe vermesi yanarak ölmesiyle ilgili, 3 asker ile 1 polis (Hasköy Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu, Hasköy İlçe Jandarma Bölük Komutanı Piyade Kıdemli Üsteğmen Hanifi Akyıldız ve Gökyazı Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş Turhan Nurdoğan ile Muş Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Şerafettin Us) hakkında, Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, 1 Mart 2016 tarihinde tüm sanıklar hakkında verilen beraat kararına Yargıtay cumhuriyet savcısının itiraz ettiği ve kararın bozulmasını istediği 1 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Bozma kararında, güvenlik güçleri tarafından verilen beyanlarla köylülerin tanık olarak verdikleri beyanlar arasındaki çelişkilere değinildiği ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesinin istendiği bildirildi.

(10/031) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

1 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da ByLock kullandıkları iddiasıyla, aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş memurların olduğu 25 kişi, Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla 2 kişi; Tokat’ta 14 kişi; Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı.

(10/032) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Fetullah Gülen’in kardeşi Kutbettin Gülen hakkında İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Kutbettin Gülen’i 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/033) Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 1 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Nusaybin ilçesine bağlı Dibek mahallesinde 30 Eylül 2018 saat 09.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağını 1 Ekim 2018 saat 19.00 itibarıyla kaldırdı.

(10/034) Hakkında Soruşturma Açılan Sosyal Medya Hesapları…

İçişleri Bakanlığı 1 Ekim 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 24 Eylül 2018 ile 1 Ekim 2018 tarihleri arasında 349 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını ve 285 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş