Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

02 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/021) Cezaevinde Yaşamına Son Veren Mahpus…

İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 29 Mart 2019 tarihinde, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için yaşamına son verme girişiminde bulunan Yonca Akıcı isimli mahpusun tedavi gördüğü hastanede 1 Nisan 2019 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Adli Tıp Kurumu’nda otopsisi yapılan Yonca Akıcı’nın cenazesinin yoğun güvenlik önemleri altında defnedilmek üzere Ağrı’ya gönderildiği bildirildi.

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için daha önce Zülküf Gezen (17 Mart 2019, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi), Ayten Becet (23 Mart 2019, Gebze Kadın Cezaevi), Zehra Sağlam (24 Mart 2019, Oltu T Tipi Cezaevi) ve Medya Çınar (25 Mart 2019, Mardin E Tipi Cezaevi) yaşamlarına son vermişti.

(04/022) Urfa’da Gözaltında İşkence İddiası…

1 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, 29 Mart 2019 tarihinde Urfa’nın Siverek ilçesinde gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) merkez yürütme kurulu üyesi Çerko Mimkara ile Şehriban Mimkara, Tevbun Mimkara, Xebat Mimkara ve Ahmet Mimkara’nın gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları iddia edildi.

Haberlerde, bir lokantada yemek yerken gözaltına alınan 5 kişinin ilk olarak yaklaşık 45 dakika sokak ortasında polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları belirtildi. 5 kişinin daha sonra ilk olarak götürüldükleri Siverek İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ve bunu takiben götürüldükleri Urfa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde işkence ve diğer kötü muamele ile ajanlık dayatmasına maruz kaldıkları bildirildi.

Söz konusu haberlerden gözaltına alınanlardan birinin maruz kaldığı işkence sonucu baygınlık geçirmesine rağmen hastaneye götürülmediği öğrenildi.

(04/023) Adana’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan HDP Üyesi…

1 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana’da HDP İl Gençlik Meclisi üyesi Mihriban Kılıç’ın polisin ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Gözaltına alındığı 30 Ocak 2019 tarihinden beri kendini “istihbaratçı” olarak tanıtan kişiler tarafından arandığını belirten Mihriban Kılıç, bu kişilerin kendisine “Gel bize yardımcı ol. Bize yardımcı olmadığın takdirde sen ve ailen zarar göreceksin. Seni koruyacağız ve sana para vereceğiz. Sürekli bir gözaltı var. Arkadaşların isim veriyor; sen niye isim vermiyorsun? Bak sizi kullanıyorlar. Sana daha üst marka telefon alırız. Kıyafetler alırız. HDP’ye git. Orada telefonunu ya ses kaydında olsun ya da bizi direkt ara sesi duyalım. Bu gençlerin toplantılarına gir. Neler oluyor ve neler döndüğünü bize bildir. Sürekli fotoğraf çek. Bize yardımcı ol. Bize yardımcı olmazsan hem sen hem de ailen zarar görür. Gençliğine yazık etme gel bize yardımcı ol. Hayatını yaşarsın” dediğini belirtti.

(04/024) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 874 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

1 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 1 Nisan 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/025) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Nisan 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/026) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Nisan 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul’da Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen kamu emekçilerine müdahale eden polis, 2 kişiyi (Nursel Tanrıverdi, Selvi Polat) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat’ın aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ ve ‘adli kontrol şartına uymadıkları’ gerekçeleriyle tutuklandıkları öğrenildi. Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat 4. kez tutuklanmış oldu.

(04/027) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 1 Nisan 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 107. kez gözaltına alınmış oldu.

(04/028) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

1 Nisan 2019 tarihinde Edirne’de, yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddia edilen 3 kişi gözaltına alındı.

(04/029) 31 Mart Seçimleri…

31 Mart seçimlerinde Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde Saadet Partisi’nden belediye başkanı seçilen Ali Suat Akmekşe ve bir yakını 1 Nisan 2019 tarihinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Yaralanan 2 kişinin Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

 (04/030) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Muş Valiliği 1 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda yapılacak her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma ve benzeri etkinliğin 1 Nisan 2019 saat itibarıyla 15 gün boyunca yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, TR724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş