Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

03 Ağustos 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/031) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Ağustos 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

2 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Mahir Kılıç, İlker Işık ve Armağan Özbaş) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 2 Ağustos 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/032) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 2 Ağustos 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 777. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(08/033) Bingöl’de Tutuklanan Kişi…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl eski Şube Başkanı ve HDP’nin 24 Haziran seçimlerinde Bingöl milletvekili adayı olan Nihat Aksoy’un, 1 Ağustos 2018 tarihinde işyerine yapılan baskınla gözaltına alındığı öğrenildi. Aynı gün mahkemeye sevk edilen Nihat Aksoy’un, Paris’te öldürülen Sakine Cansız’ın mezarı başında çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaştığı için, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklandığı bildirildi.

(08/034) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) 2 Ağustos 2018 tarihinde yayınladığı raporda, Türkiye’nin desteklediği grupların Afrin’de ağır insan hakları ihlallerinde bulunduğunu duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü’nün internet sitesinde yayınlanan raporun, Mayıs 2018- Temmuz 2018 tarihleri arasında Afrin’de yaşayan ya da Afrin’den zorunlu göçle ayrılmak zorunda kalmış 32 kişi ile yapılan görüşmelere dayandırıldığı öğrenildi. Raporda, Türkiye’nin desteklediği bazı silahlı grupların (Ferqa 55, Cephe el Şamiye, Feylek el Şam, Sultan Murat Tümeni, Ahrar el Şarkiye gibi) Afrin’de yaşanan keyfi gözaltılar, kayıplar, mülklere el konulması, ev ve işyerlerinin yağmalanması, okulların boşaltılarak askeri karargah olarak kullanılması gibi hak ihlallerinden sorumlu olduğu belirtildi. Raporda ayrıca, 16 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye hükümetine Afrin’le ilişkili bulguların iletildiği ancak bir cevap alınamadığı ifade edildi.

20 Ocak 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’e yönelik olarak başlatılan askeri operasyona ilişkin olarak, 1 Temmuz 2018 tarihinde bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, “güvenlik kuvvetlerinin eğitim ve donatımı” amacıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir süre daha Afrin’de kalacağını belirtmişti.

(08/035) Cezaevindeki CHP Milletvekiline İlişkin Anayasa Mahkemesi Kararı…

2 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutukluluğuna dair Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvurunun karara bağlandığı öğrenildi. Anayasa Mahkemesi kararında, Berberoğlu’nun başvurusu için “tutuklamanın anayasanın 19. maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen ‘mahkemelerce verilmiş hürriyeti kısıtlayıcı cezaların ve güvenlik tedbirlerinin yerine getirilmesi’ kapsamında olması nedeniyle açıkça dayanaktan yoksun görülerek kabul edilemez bulunmuştur” denildi. Enis Berberoğlu’nun 24 Haziran 2018 seçimlerinde yeniden milletvekili seçilmesi ve buna bağlı olarak yasama dokunulmazlığı elde etmesi konusunda ise “başvurucunun yeniden milletvekili seçilmesinin hükümle birlikte uygulanan tutukluluğunun devamına engel oluşturup oluşturmadığının bu aşamada incelenmesi mümkün değildir” denildi.

14 Haziran 2017 tarihinde CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu hakkında, MİT TIR’larına ilişkin görüntüleri Can Dündar’a verdiği iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, ‘siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçundan 25 yıl hapis cezası verilmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Berberoğlu’nun eyleminin ‘devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama’ olduğuna hükmederek cezayı 5 yıl 10 aya indirmişti.

(08/036) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

2 Ağustos 2018 tarihinde, Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla, KHK ile ihraç edilmiş akademisyen A. V. isimli bir kişinin sınır bölgesinde ve aralarında KHK ile ihraç edilmiş öğretmen ve memurların bulunduğu 9 kişinin ise Enez ilçesinde gözaltına alındığı öğrenildi.

(08/037) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Bayram Şenkul isimli bir kişi hakkında Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 2 Ağustos 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme, Bayram Şenkul’u ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

32 kişi hakkında Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ağustos 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan, 3 kişiyi 8 yıl 9 ay, 6 kişiyi 8 yıl 1 ay 15 gün, 2 kişiyi ise 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme aynı gerekçeyle 9 kişiye 7 yıl 6 ay, 6 kişiye ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine; bu 15 kişinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Mahkeme 1 kişiyi 1 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve bu hükmün açıklanması geri bıraktı; 3 kişinin ise dosyasının ayrılmasına karar verdi.

“Ergenekon” adıyla anılan davaların eski duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel hakkında, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ağustos 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Ali Pekgüzel’in ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Pekgüzel, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

(08/038) Erişimi Engellenen Haberler…

Küçükçekmece 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 2 Ağustos 2018 tarihinde, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ve gazetenin 18 Mart 2017 tarihli bir haberine getirilen erişim engellemesi kararını konu alan haberinin de erişime engellenmesine karar verdi. Bakırköy 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 1 Ağustos 2018 tarihinde, Cumhuriyet gazetesinin 18 Mart 2017 tarihli, 26. dönem İstanbul milletvekili olan AKP’li Hasan Turan’ın Bağcılar Belediyesi’nden aldığı ihalelerle ilgili, ‘Baba oğul Bağcılar’ı bağlamış’ başlıklı haberinin erişime engellenmesine karar vermişti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş