Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

03 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/035) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

2 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Ağustos 2018 tarihinde Bingöl’ün Adaklı ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG ve YJA Star militanları arasında çıkan çatışmada 5 militanın öldüğü öğrenildi.

(10/036) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) Eş Sözcüsü avukat Rengin Ergül ile Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukat Barış Marhan, işkence ve kötü muamele iddialarıyla gündeme gelen Düzce T Tipi Cezaevi’ni ziyaret etti ve mahpuslarla görüştü. Avukat Rengin Ergül, 2 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan açıklamasında, askeri nizamda ayakta sayım dayatmasını kabul etmeyen mahpuslara cezaevi müdürünün “Siz dışarda kanımızı akıtıyorsunuz, biz de burada kanınızı akıtacağız. Sizden hesap soracağız. Bu devleti tanıyacaksınız. Her şeyi kabul edeceksiniz” dediğini, daha sonra mahpusların ters kelepçelenerek ve yerde sürüklenerek süngerli odaya götürüldüğünü belirtti. Avukat Rengin Ergül açıklamasının devamında şunları söyledi: “İkinci gün yine sayım sırasında ayakta sayım dayatılıyor. Mahpuslar bunu kabul etmeyince bir kez daha hakaretler edilerek, koridora kadar sürükleniyorlar. Ters kelepçelenerek, her mahpusa iki gardiyan düşecek şekilde mahpuslara kaba dayak uygulanıyor. Ters kelepçeli olan mahpusların başını eğerek, ‘Bu devlete boyun eğeceksiniz’ denilerek işkence ediliyor. Yasin Eçen isimli tutuklu, tutuklulara ‘çapulcu’ denilmesine tepki göstermesi üzerine tek başına süngerli odaya alınıyor. Sonrasında birlikte kaldığı 12 kişi de koridora getirilip işkence ediliyor. Bir mahpusun üzerine oturan gardiyan sigara içiyor”. Avukatlar basına yansıyan açıklamalarında ayrıca, mahpusların halen yaralı olduğunu, bazı mahpusların idrarından kan geldiğini ifade ettiler.

2 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Kadın Cezaevi’nde mahpusların görüşe çıkmadan önce ayakkabı araması dayatmasına maruz kaldığı ve bunu protesto etmek için görüşe çıplak ayakla çıktıkları öğrenildi.

2 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus Cezaevi’nde kalan Şehriban Tunç ve Hasan Tunç isimli birbiriyle evli 2 mahpusun Kayseri Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edildikleri öğrenildi. Haberde, daha önce tutuldukları Adıyaman’daki cezaevinden Tarsus Cezaevi’ne sevk edilen Tunç çiftinin çocuklarının ise Adıyaman’da olduğu belirtildi.

2 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Mehdi Boz’a ailesi tarafından gönderilen giyişlerin ve iç çamaşırların verilmediği öğrenildi. Haberde ayrıca Mehdi Boz’un tek kişilik hücrede tutulduğu belirtildi.

(10/037) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Ekim 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

2 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 2 Ekim 2018 Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/038) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve  ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 2 Ekim 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basına açıklamalarının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı ve ona destek olan 3 kişiyi (Nursel Tanrıverdi,  Selvi Polat ve Engin Karataş) gözaltına aldı. Söz konusu 4 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/039) Malatya’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

2 Ekim 2018 tarihinde Malatya’da düzenlenen ev baskınlarında 6 kişi, sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı. 2 kişinin polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/040) DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve HDP eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında 4 Nisan 2013 tarihinde, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Amara köyündeki doğum günü etkinliğine katıldıkları gerekçesiyle Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Sabahat Tuncel ve Aysel Tuğluk’un ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘toplantı, gösteri, yürüyüş kanununa muhalefet etme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Sabahat Tuncel ve Aysel Tuğluk’un katılmadığı duruşmada mahkeme duruşmayı 29 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(10/041) Urfa’da Belediye Eski Başkan Vekilinin Yargılandığı Dava…

Urfa’nın Suruç ilçesinin eski Belediye Başkanvekili Hülya Demir hakkında Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Hülya Demir’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/042) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’, ‘halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme avukatların yargılamanın durdurulması gerektiği yönündeki talebini bir sonraki duruşmada karara bağlamak üzere duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/043) Kocaeli’nde EMEP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Kocaeli 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Arzu Erkan’ın beraatına karar verdi.

(10/044) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 5 akademisyen (Galatasaray Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ozan Çağlayan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Beyza Üstün, Özyeğin Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Senem Timuroğlu, Kadir Has Üniversitesi’nden Doç. Dr. Suncem Koçer ve Öğr. Gör. Z.D) hakkında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Akademisyenlerin ve avukatlarının beyanlarının ardından mahkeme 5 davanın duruşmalarını da 12 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 3 akademisyen (İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Kerem Eksen ve Öğr. Gör. Dr. Emin Alper ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Canay Şahin) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Emin Alper ve Kerem Eksen hakkında açılan davaların duruşmalarını 17 Ocak 2019 tarihinde ve Canay Şahin hakkında açılan davanın duruşmasını 5 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Nevim Borçin hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine göre yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan istenen iznin beklenmesine karar verdi ve duruşmayı 14 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Güler Okman Fişek hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Güler Okman Fişek ve avukatı Meriç Eyüpoğlu’nun katılmadığı duruşmanın mahkeme tarafından hangi tarihe ertelendiği öğrenilemedi.

Aynı gerekçe ile Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi M. Y. Ş hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine göre yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin istenmesine karar verdi ve duruşmayı 15 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Işık Üniversitesi’nden Prof. Dr. Neşe Yıldıran hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 15 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(10/045) Şair ve Yazar Fadıl Öztürk’ün Yargılandığı Dava…

Şair ve yazar Fadıl Öztürk hakkında sosyal medya paylaşımlarında ve yazılarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan Fadıl Öztürk’ü 1 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(10/046) Ankara JİTEM Davası…

Ankara JİTEM davasının görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

İddianamede 1993 ile 1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde işlenmiş faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Gizli tanığın dinleneceği gerekçesiyle mahkemenin gizli duruşma kararı verdiği ve buna bağlı olarak duruma salonundan gazetecilerin ve izleyicilerin çıkartıldığı öğrenildi. Mahkeme tanık ifadesinin ardından duruşmayı 31 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(10/047) Bursa’da TOMA’dan Sıkılan Su Sonucu Bir Kişinin Yaralanması ile İlgili Yargılanan Polis Memurları…

2014 yılında Berkin Elvan ile ilgili bir eyleme yönelik polis müdahalesi sırasında TOMA’nın sıktığı basınçlı su sonucu Nergis Ş. isimli bir kişi yaralanmıştı. Nergis Ş.’nin yaralanması ile ilgili olarak TOMA’yı kullanan Vahit Fatih K. ile operatör Süleyman A. hakkında Bursa 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme, tazyikli suyu sıkan TOMA operatörü Süleyman A.’yı ‘yaralama’ suçundan 1 yıl 10 ay ve 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi. Mahkeme Vahit Fatih K.’nin ise beraatına karar verdi.

(10/048) Gazeteci Can Dündar’a Silahlı Saldırı İle Yargılanan Kişiler…

6 Mayıs 2016 tarihinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde gazeteci Can Dündar’a düzenlenen ve gazeteci Yağız Şenkal’ın yaralandığı silahlı saldırı ile ilgili olarak, saldırıyı gerçekleştiren Murat Şahin, azmettirdiği iddia edilen Habip Ergün Celep ve silahı temin ettiği iddia edilen Sabri Boyacı hakkında İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Habip Ergün Celep ve Sabri Boyacı’nın beraatına karar verdi. Murat Şahin ise ‘kasten yaralama’ suçundan 4 bin 500 TL adli para cezası ile cezalandırıldı. Murat Şahin ayrıca ‘ruhsatsız silah taşıma’ suçundan 10 ay hapis ve 500 TL adli para cezası ile cezalandırıldı.

(10/049) Antep’te Gazete Dağıtıcısının Yargılandığı Dava…

Kayyım atanan ve daha sonra KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi dağıtımcısı Barış Polat hakkında Antep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme yurtdışı yasağı şartıyla Barış Polat’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 20 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(10/050) Elazığ’da Gazete Çalışanının Yargılandığı Dava…

Gazete dağıtıcısı Necmettin Tosun hakkında Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Necmettin Tosun, duruşmada bizzat hazır edilme talebine rağmen duruşmaya getirilmedi. Necmettin Tosun, SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Necmettin Tosun’un tahliyesine karar verdi.

(10/051) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Ali Ergin Güran hakkında sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a hakaret ettiği iddiasıyla Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen 8 yıl 2 ay hapis cezası ile ilgili yapılan istinaf başvurusu 2 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Davayı yeniden gören Bölge Adliye Mahkemesi, Ali Ergin Güran’ı 7 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/052) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

2 Ekim 2018 tarihinde Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 2 hakim adayı ve 2 avukat; Bitlis merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kamu çalışanı gözaltına alındı.

2 Ekim 2018 tarihinde Ankara merkezli bir operasyon kapsamında aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş kamu çalışanlarının ve askerlerin de olduğu 37 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bu kişilerin yakalanması için 22 ilde operasyon düzenlendiği öğrenildi.

(10/053) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da olduğu 6 gazeteci hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları ile ilgili istinaf başvurusunu 2 Ekim 2018 tarihinde görüşen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, sanıklara verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı ve tutuklu sanıkların bu halinin devamına karar verdi. Avukatların Yargıtay’a başvuracağı öğrenildi.

(10/054) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Bedrettin Çiçek isimli bir kişi hakkında “Suruç imamı olduğu” iddiasıyla Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ekim 2018 tarihinde görüldü.  Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Bedrettin Çiçek’i 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/055) TMSF Tarafından El Konulan Şirketler…

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal 2 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan açıklamasında, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında 1022 şirkete kayyım atandığını ifade etti. Haberde bu şirketlerin öz kaynak büyüklüğünün 19,9 milyar TL olduğu ve bu şirketlerde 46 bin 160 kişi çalıştığı belirtildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş