Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

03 Eylül 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/021) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

2 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Barın köyü yakınındaki askeri karakoldan yapılan atışlar sonucunda köy civarındaki ormanlık alanda yangın çıktığı, köylülerin yangını söndürmesine askerlerin izin vermediği öğrenildi.

(09/022) Urfa’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

2 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Ağustos 2019 tarihinde Urfa’nın Haliliye ilçesinde motosikletle yolculuk ettikleri sırada bir polis aracı tarafından durdurulan Ramazan Çakmak ile Sedat Demirer isimli 2 kişinin, polis aracından inen 3 polis memurunun fiziksel şiddetine ve tehdidine maruz kaldıkları, dağlık bir alana götürülerek orada bırakıldıkları öğrenildi. Olaya ilişkin görüntülerin yer aldığı haberlerde, Ramazan Çakmak şunları ifade etmektedir: “Polisler 3 kişiydi. Olay Devteşti Mahallesi’nde yaşandı. Ben arkadaşımı motorumla alıp dükkânıma götürecektim. O sıra yolda siren sesi geldi. Siren sesinden sonra ‘Sağa çek’ anonsunu duyduk. Biz de motoru hemen sağa çektik. O sıra biz kimlik falan sormalarını beklerken arabadan iner inmez bizleri copla darp ettiler. Bize ters kelepçe yapıp dövmeye devam ettiler. Bir süre bizleri o halde bagaja koydular. Bagajda da bir süre dövdüler. Bunların hepsi olayın yaşandığı yerdeki güvenlik kamerasında da görülüyor. Şehir içinde dövdükten sonra bizi karakola falan da götürmediler. Dağa götürdüler. Orada bizi tehdit ettiler (…) O sırada orada bir polis de, “Arabanın arkasında uyuşturucu var. Onları ceplerine koyun. Bize de ‘niye dövdünüz’ diye sorarlarsa ‘üzerlerinde uyuşturucu yakaladık diye dövdük’ deriz” dedi. Ben de ‘bizim hırsızlıkla uyuşturucuyla hiçbir alakamız yok’ dedim. Sonra bizim kelepçemizi söküp dağda bıraktılar.”

Söz konusu 2 kişinin maruz kaldıkları fiziksel şiddeti belgeleyen rapor aldıkları ve savcılığa suç duyurusunda bulundukları bildirildi.

(09/023) Bingöl’de Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

2 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bingöl’ün Merkez ilçesinde bulunan Uydukent Mahallesi’nde, motosiklet ile yolculuk ettiği sırada “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle polis tarafından durdurulan A. Ç. isimli 1 kişinin ve daha sonra A. Ç.’nin yanına gelen babası ve kardeşinin polisin sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kaldıkları, polisin söz konusu 3 kişiyi yere yatırıp ters kelepçeleyerek gözaltına aldığı öğrenildi.

(09/024) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasına Yönelik Protestolara Polis Müdahaleleri ve Engellemeler…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 2 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde yapılmak istenen eylem polis tarafından engellendi. Polisin haber takibi yapmakta olan gazetecileri de engellediği bildirildi.

2 Eylül 2019 tarihinde, aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu bir grup tarafından Mardin’deki Karayolları Parkı’nda yapılmak istenen oturma eylemi de polis tarafından engellendi.

(09/025) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1027 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Eylül 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

2 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 2 Eylül 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(09/026) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

2 Eylül 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi’yi polis fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Nursel Tanrıverdi’nin aynı gün karakoldaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/027) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişi…

2 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, ailesinin “dağa kaçırıldığı”nı iddia ettiği ve ifade vermek üzere gittiği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde 24 Ağustos 2019 tarihinde gözaltına alınan Mehmet Akar isimli 1 kişinin 2 Eylül 2019 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt adına faaliyette bulunma’ iddiasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından ev hapsi şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/028) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede Selahattin Demirtaş’ın ‘örgüt kurma ve yönetme’, ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘suç ve suçluyu övme’ iddialarıyla cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme, “Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu dosyamıza esas iddianamede belirtilen suçlamalar nedeniyle savunmasını tamamlamış sayılmasıyla, tutuklu kaldığı süre de dikkate alınarak tahliyesine, başka suçtan tutuklu ya da hükümlü değilse, derhal salıverilmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılmasına” karar verdi ve Selahattin Demirtaş hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirerek duruşmayı 7-9 Ocak 2019 tarihlerine erteledi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş