Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

03 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/016) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

2 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Düzce T Tipi Cezaevi’nde tutulan epilepsi hastası Selami Keleş’e, cezaevi idaresi tarafından ilaçlarını koğuşunda değil koridorda alması yönünde dayatma yapıldığı ve bu dayatmayı kabul etmeyen Selami Keleş’in 1 aydır ilaçlarını kullanamadığı öğrenildi.

(01/017) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 785 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişi (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(01/018) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 2 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 68. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/019) İstanbul’da İfadeye Çağrılan HDP Yöneticileri…

2 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in yaptığı açlık grevi ile ilgili İstanbul’daki HDP ilçe binalarına asılan “Tecride karşı açlık grevinde olan Leyla Güven haklıdır. Mutlak tecrit kaldırılmalıdır” pankartları ile ilgili olarak HDP yöneticilerinin, haklarında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında polis tarafından ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

(01/020) Adana’da Gözaltına Alınan Siyasi Parti Yöneticileri…

30 Aralık 2018 tarihinde Adana’da HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek için yapılan 2 günlük açlık grevine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 5 kişi (Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Adana il yürütmesi Sözcüsü Olcay Süsgün, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adana il Eş Başkan Yardımcısı ve Adana Yeni Yaşam Derneği Başkanı Hasan Kocaman, HDP Adana il yöneticisi Suphiye Bayav, DBP Adana il yöneticisi Güle Bal ile Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Adana il Başkanı Mehmet Ali Gülşen) 2 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(01/021) Diyarbakır’da Mehmet Tektekin’in Ölümüyle İlgili Yargılanan Polis Memuru…

2 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Haziran 2018 tarihinde Diyarbakır’da toplumsal olaylara müdahale aracının (TOMA) çarpması sonu yaşamını yitiren Mehmet Tektekin’in ölümüyle ilgili olarak, aracın sürücüsü polis memuru U.K. hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin kabul edildiği öğrenildi.

İddianamede U.K.’nin ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

(01/022) Sağlık Bakanlığı Raporunu Açıkladığı Gerekçesiyle Hakkında Dava Açılan Akademisyen…

2 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sağlık Bakanlığı tarafından Antalya, Ergene ve Dilovası’nda 2011-2015 yılları arasında yapılan çalışmalara dayanan fakat kamuoyuna açıklanmayan bir raporu “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!” başlıklı bir yazı dizisi ile kamuoyuna açıklayan, Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandığı öğrenildi.

İddianamede Bülent Şık’ın ‘Göreve ilişkin sırrın açıklanması’, ‘Yasaklanan bilgileri temin’, ‘Yasaklanan bilgileri açıklama’ suçlarından 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirinin imzacılarından olan Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık, 22 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan 677 sayılı KHK ile Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilmişti.

(01/023) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile kapatılan okullarda çalışan ve yöneticilik yapan 21’i tutuklu 49 kişi hakkında Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 28 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün ile 9 yıl 4 ay 15 gün arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 7 sanığı ise ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün ile 2 yıl 1 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 5 sanığın beraatına ve 9 sanığın ise dosyalarının ayrılmasına karar verdi. Mahkeme 10 sanığın hükümle birlikte tahliyesine karar verdi.

(01/024) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 2 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerine bağlı koordinatları verilmiş 31 bölgenin 4 Ocak 2019 ile 18 Ocak 2019 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(01/025) Yerel Seçimlere Katılacak Partilere İlişkin YSK Kararı…

2 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere 82 faal siyasi partiden sadece 13’ünün katılabileceğini açıkladı. Buna göre yerel seçimlere katılma hakkı elde eden partiler şunlardır: Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), İyi Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi (SP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Vatan Partisi.

YSK’nin açıklamasına göre seçime katılmaya hak kazanamayan Emek Partisi’nin (EMEP) ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) söz konusu karar itiraz edecekleri öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş