Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

04 – 06 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/042) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

Milli Savunma Bakanlığı 4 Mayıs 2019 tarihinde Hakkari sınır bölgesinde gerçekleşen bir havan saldırısında 3 askerin, 5 Mayıs 2019 tarihinde Şırnak’ta çıkan bir çatışmada ise 2 askerin öldüğünü duyurdu.

(05/043) Şırnak’ta Patlamada Ölen Sivil Kişiler…

5 Mayıs 2019 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde Başakköy ve Uyanık köyleri arasındaki yolda bir minibüsün geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucunda Servet Bilen (28) ve Diyar Bilen (13) isimli 2 kişinin öldüğü öğrenildi.

(05/044) Mardin’de Yaşamını Yitiren Kişi…

Mehmet Şirin Kaya (25) isimli 1 kişinin 26 Nisan 2019 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Akarsu köyündeki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak 30 Nisan 2019 tarihinde gözaltına alınan biri uzman çavuş, biri köy korucusu olmak üzere 5 kişinin, 5 Mayıs 2019 tarihinde tutuklandıkları öğrenildi.

(05/045) Cezaevinde Soruşturma Açılan Mahpus…

3 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Isparta E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Isparta il yöneticisi Cengiz Akkaya hakkında Selahattin Demirtaş’ın gazetelerde çıkmış fotoğrafını saklamak, avukat görüşmelerinde yaptığı yazışmalar ve gazetelere 26 Mart 2019 tarihinde gönderdiği 3 faksın içeriği gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Söz konusu soruşturmalar sonucunda Akkaya’ya 11 gün hücre cezası verildiği bildirildi.

(05/046) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 908 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3, 4 ve 5 Mayıs 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Alev Şahin Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

4 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

5 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Merve Demirel ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 3, 4 ve 5 Mayıs 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/047) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Mayıs 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da Sakarya Caddesi’nde eylem yapan Cemal Yıldırım ve Mahmut Konuk polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(05/048) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

4 Mayıs 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 736’ncısıöncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. Polisin İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağı da abluka altına aldığı bildirildi.

(05/049) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 4 Mayıs 2019 tarihinde 371. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(05/050) İstanbul, Diyarbakır, Kocaeli, Van’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 3 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemine müdahale eden polis avukat Ahmet Balkay ile 2 mahpus yakınını fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 4 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemine müdahale eden polis 7 kişiyi (Behiye Dağ, Sakine Yakup, Peri Akyıldız, Necibe Başaran, Avukat Meltem Özel, Avukat Murat Arksak ve Horik Turgut) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Aynı gerekçe ile mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 2 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda yapılmak istenen eylem yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Ümit Akbıyık’ın 3 Mayıs 2019 tarihinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu tarafından 4 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Ofis semtinde yapılmak istenen eyleme polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti ve 26 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların 5 Mayıs 2019 tarihinde serbest bırakıldıkları öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Mehmet Polat, Faruk Ercan, Velat Kaya, Sedat Toz, Yılmaz Güneş, İrfan Deniz, Yıldırım Aslan, Erkan Keskin, Serhat Kılıç, Fırat Akdeniz, Mehmet Nur Ulus, Rozerin Çatak, Gönül Adıbelli,  Arzu Koç, Gülhan Tekin, Yasemin Noyan, Saliha Zorlu, Emine Akşahin, Kadriye Kaya, Zeynep Aykat, Şenay Koç, Çilem Aydın, Hatice Efe, Güneş Özel, Esra Ademhan, Arin Zümrüt.

Aynı gerekçe ile mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 5 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda yapılmak istenen eyleme müdahale eden polis fiziksel şiddet kullanarak 7 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gerekçe ile mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 3, 4 ve 5 Mayıs 2019 tarihlerinde Gebze M Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemleri polis tarafından valilik kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Polisin, mahpus yakınlarını ve diğer kişileri cezaevi önünden zorla uzaklaştırdığı bildirildi.

Aynı gerekçe ile 5 Mayıs 2019 tarihinde mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından Sanat Sokağı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 3 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TUAY -DER) Van Şube Eş Başkanı Önder Soğukbulak’ın başından yaralandığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile 4 ve 5 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapılmak istenen oturma eylemlerinin polis tarafından engellenmek istendiği öğrenildi. Polisin oturma eylemi yapmak isteyenleri Genel Bilgi Taraması’ndan geçirdiği bildirildi.

(05/051) Bursa’da Eyleme Müdahale…

6 Mayıs 1972’de idam edilen 68 gençlik hareketi önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmak için 5 Mayıs 2019 tarihinde Bursa’da Üç Fidan Parkı’nda yapılmak istenen yürüyüşe ırkçı bir grubun taşlarla müdahale ettiği öğrenildi. Olayla ilgili olarak kimsenin gözaltına alınmadığı bildirildi.

(05/052) İstanbul Taksim’de “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine / 1 Mayıs Açıklamasına Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Taksim Meydanı’nda yapmak istedikleri basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucunda gözaltına alınan Nazife Onay, Mehmet Dersulu, Deniz Aydın ve Ceren Öztemiz 3 Mayıs 2019 tarihinde mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(05/053) Edirne’de Tutuklanan HDP Eski Yöneticisi…

2 Mayıs 2019 tarihinde Edirne’de gözaltına alınan HDP Edirne eski il Eş Başkanı Sebiha Hazal Köysüren adli kontrol uygulamasını ihlal ettiği gerekçesiyle 3 Mayıs 2019 tarihinde tutuklandı.

(05/054) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

3 Mayıs 2019 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesinde yapılan ev baskınında gözaltına alınan HDP Şırnak İl Eş Başkanı Zeynep Unat, 4 Mayıs 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(05/055) Urfa’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

3 Mayıs 2019 tarihinde, Urfa Adliyesi’nde haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı stajyer muhabiri Barış Polat, 5 Mayıs 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(05/056) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

4 Mayıs 2019 tarihinde gazeteci yazar Kemal Bozkurt’un İstanbul’daki evinde gözaltına alındığı öğrenildi. Kemal Bozkurt sosyal medya hesabından “Özgür Gündem gazetesinin kapatılması sonrasında ben dahil 17 gazeteciye açılan ‘mukavemet’ davası ile ilgili daha önce ifade verdiğim halde vermemiş gibi gözüküyor olmam sebebiyle” gözaltına alındığını ve aynı gün içinde serbest bırakıldığını duyurdu.

(05/057) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 5 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Barış Yapışkan ve doktora öğrencisi Güler İnce, Viyana Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Ayşe Işın Önol, Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bediz Yılmaz Bayraktar ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Didar Zeynep Batumlu) hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 3 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme beş davanın duruşmasını da 20 Eylül 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Nişantaşı Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Çetin Gürer ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tuba İnal Çekiç) hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 3 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Tuba İnal Çekiç hakkında açılan davanın duruşmasını 20 Eylül 2019 tarihine; Çetin Gürer hakkında açılan davanın duruşmasını 3 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(05/058) Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi eski Başkanı Raşit Tükel ile Merkez Konsey üyeleri Mustafa Tamer Gören, Dr. Hande Arpat, Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Dr. Mehmet Sezai Berber, Dr. Selma Güngör, Dr. Bülent Nazım Yılmaz, Dr. Funda Barlık Obuz, Dr. Dursun Yaşar Ulutaş, Dr. Ayfer Horasan, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu ile ilgili olarak yayınladıkları “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı bildiri nedeniyle Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme yargılanan tüm hekimlerin ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ suçlamasıyla ikişer kez 10’ar ay olmak üzere ayrı ayrı 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, ayrıca Hande Arpat’ın ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(05/059) HDP Eski Eş Başkanlarının Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş hakkında ‘kamu görevlisine iftira’ iddiasıyla Kayseri 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 15 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, 10 Mayıs 2015 tarihinde Kayseri’nin Kocasinan ilçesindeki HDP seçim bürosuna yapılan saldırının ardından Kayseri Emniyet Müdürü İbrahim Kulular hakkında, olaylara kayıtsız kaldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlanmasının ardından İbrahim Kulular’ın şikayeti üzerine Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında ‘kamu görevlisine iftira’ iddiasıyla dava açılmıştı.

(05/060) Diyarbakır’da Abluka Altına Alınan Siyasi Parti Binası…

4 Mayıs 2019 tarihinde HDP Diyarbakır İl Örgütü binasının girişinin polisler tarafından kapatıldığı, ‘eylem yapma ihtimali’ gerekçesiyle partililerin bir süre binaya giriş çıkışlarının engellendiği öğrenildi.

(05/061) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

3 Mayıs 2019 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde yapılan operasyonlarda 4 kişi; Ankara’da 8 kişi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik bir soruşturma kapsamında 14’ü muvazzaf asker olmak üzere 26 kişi gözaltına alındı.

(05/062) Erişimi Engellenen İnternet Sitesi…

Nuçe Ciwan haber ajansının web sitesi www.nuceciwan13.com 3 Mayıs 2019 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararıyla erişime engellendi. Böylece Nuçe Ciwan haber ajansı 28. kez erişime engellenmiş oldu.

İnternet üzerinden yayın yapan Özgürüz Radyo, 3 Mayıs 2019 tarihinde BTK kararıyla erişime engellendi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş