Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

04 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/056) Cezaevinde Açlık Grevi…

3 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van F Tipi Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerini protesto etmek için 15 gündür açlık grevinde olduğu öğrenildi. Açlık grevinde olanlardan birinin Kadir Karabak isimli mahpus olduğu öğrenildi ancak diğer mahpusların isimleri öğrenilemedi.

(10/057) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 694 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Ekim 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 3 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/058) Tekirdağ’da Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Kişiler…

Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları ve Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi (M. D. ve V. C.), 3 Ekim 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(10/059) Çanakkale’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

3 Ekim 2018 tarihinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde evine baskın yapılan Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) üyesi Mahmut Öktem isimli 1 kişi gözaltına alındı.

(10 /060) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 2 akademisyen (Prof. Dr. Öget Öktem Tanör ve Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu) hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 3 Ekim 2018 tarihinde başlandı. Öget Öktem Tanör hakkında açılan davada, savcının daha ilk duruşmada ve henüz Tanör savunma yapmamışken esas hakkındaki mütalaasını açıkladığı öğrenildi. Avukat Meriç Eyüboğlu’nun bu duruma itiraz etmesi ve taleplerinin alınması yönünde ısrarcı olması üzerine mahkeme başkanının salonun boşaltılmasını istediği, izleyicilerin avukatlar çıkmadan salondan ayrılmayacaklarını belirtmesi üzerine ise mahkeme heyetinin salondan çıktığı öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 12 Aralık 2018 tarihine erteledi. Serdar Değirmencioğlu hakkında açılan davada ise mahkeme, yurtdışında bulunan Değirmencioğlu hakkında yakalama emri çıkartılmasına karar verdi ve duruşmayı 14 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(10/061) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Davalar…

HDP İzmir eski Milletvekili Ertuğrul Kürkçü hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla açılan iki ayrı davanın görülmesine 3 Ekim 2018 tarihinde başlandı. Ertuğrul Kürkçü duruşmalara SEGBİS aracılığıyla Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nden katıldı ve savunma yaptı. 2 ayrı dava dosyasının Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirildiği ve davaların görülmesine 6 Şubat 2018 tarihinde devam edileceği öğrenildi.

(10/062) Hopa’da Yargılanan ESP ve Halkevleri Yöneticileri…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Artvin İl Başkanı Hülya Vayiç, ESP Hopa İlçe Başkanı Yunus Aksu, ESP yöneticisi Nurcan Vayiç Aksu, Hopa Halkevi Başkanı Volkan Altunkaya, Hopa Halkevi yöneticisi Kamil Ustabaşı, Kemalpaşa Halkevi Başkanı Nurcan Altunkaya’ nın da aralarında olduğu 31 kişi hakkında 10 Ekim Ankara Katliamı’nın ikinci yıldönümü için düzenlenen anma nedeniyle Hopa 2. Asliye Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 13 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(10/063) Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yargılandığı Dava…

Afrin’e yönelik Türk Silahlı Kuvvetler operasyonu ile ilgili olarak üniversite kampüsünde lokum dağıtılmasını, üzerinde “İşgalin ve katliamın lokumu olmaz” pankartı ile protesto ettikleri gerekçesi ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi.

Mahkeme, Boğaziçi Üniversitesi’nin 8 öğrencisi hakkında hazırlanan dava dosyalarının da bu dava ile birleştirildiğini belirtti. Böylece davada yargılanan öğrenci sayısı 30’a yükselmiş oldu. Mahkeme savunmaların ardından öğrenciler hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 19 Mart 2019 tarihine erteledi.

(10/064) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil ile ilgili KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda yer alan haberler ve bu haberlerin sosyal medya hesaplarından paylaşılması gerekçe gösterilerek 7’si gazeteci 8 kişi hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Ekim 2018 tarihinde devam edildi.

Dava Musa Çitil’in yaptığı şikayet üzerine açılmıştı. İddianamede Ömer Çelik, A. Vahap Taş, Selman Çiçek, Kemal Sancılı, İnan Kızılkaya ve Selim Günenç, Hamza Gündüz ve Çağdaş Kaplan’ın ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Ayrıca Selman Çelik’in ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 16 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(10/065) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alınan, KHK ile meslekten ihraç edilmiş Ç. Ç. isimli bir 3. sınıf emniyet müdürü 3 Ekim 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

Türk Hava Kuvvetleri personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf subayların da olduğu 40 kişiden 16’sı 3 Ekim 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 16 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/066) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Ersin Uranga isimli bir kişi hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması 3 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Ersin Uranga’yı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/067) Siirt’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 3 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez ilçeye bağlı 3 köyde 3 Ekim 2018 saat 17.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Koçlu, Bayraktepe (Çölköy) ve Ekmekçiler köyleri.

(10/068) Tilo’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 3 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Tilo ilçesine bağlı 4 köy ve 4 mahallede 3 Ekim 2018 saat 17.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Çınarlısu, Hantrat, Akyayla Taşbalta köyleri; Alkumru, Elmacık, Kargacık, Erenler mahalleleri.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş