Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/017) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Diyarbakır’ın Hazro ve Lice ilçelerine bağlı 6 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında bölgede başlatılan askeri operasyon kapsamında güvenlik güçleri tarafından ablukaya alınan Hazroya bağlı Çiftlibahçe köyüne giden HDP Diyarbakır Milletvekillerinden oluşan heyetin hazırladığı raporda operasyonun sivil insanların güvenliğini gözetmeden yapıldığı belirtildi. Söz konusu raporda “sabah 05.00 saatlerinden itibaren 4-5 helikopterin köyün çeşitli noktalarına yoğun biçimde ateş etmeye başladığı, eşzamanlı olarak köy çevresine konumlanmış pek çok panzerden de silahla yoğun atışların yapıldığı, havadan helikopterlerle ve panzerlerden yapılan atışlar sonrası 3-4 helikopterden köye havadan birliklerin indirildiği, çatışmanın köyün orta yerinde ve köyde yaşayan sivil insanların güvenliği hiçe sayılarak operasyonun yürütüldüğü, çatışma boyunca kimsenin evinden çıkmaması  ve sokağa çıkma yasağı olduğuna dair anonsların yapıldığı, pek çok evde, bahçede ağır silahlara ait mermi  izlerinin bulunduğu, köylülere ait bazı hayvanların da mermilerin hedefi olduğu” ifadelerine yer verildi.

3 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Diyarbakır’ın Hazro ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 3 militanın öldüğü iddia edildi. Aynı çatışmaya ilişkin olarak Diyarbakır Valiliği ise 2 militanın öldüğünü açıkladı.

(09/018) Diyarbakır Hazro’da Gözaltına Alınan Köylüler…

3 Eylül 2018 tarihinde sürdürülmekte olan operasyonlar kapsamında güvenlik güçleri tarafından ablukaya alınan Diyarbakır Hazro ilçesine bağlı Çiftlibahçe köyünde yapılan ev baskınlarında 1’i bebek 4 kişinin (Yahya Tekin, Mülkiye Tekin, R. T. (2, e) ve Abdullah Daşlık) gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlara ilişkin olarak yakınlarına bilgi verilmediği bildirildi.

(09/019) Cezaevinde Açlık Grevi…

3 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 17 avukat, tutuklu yargılandıkları davanın 10 Eylül 2018 tarihinde görülecek ilk duruşmasında bizzat hazır bulunma taleplerinin mahkeme tarafından reddedilmesi üzerine açlık grevine başladığı öğrenildi.

Haberde, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, avukatların talebini “yol masrafı, yol mesafesi, güvenlik açısından doğabilecek riskler, araç ve kadro durumu” gerekçeleriyle reddettiği belirtilirken ayrıca avukatların taleplerinin kabul edilmemesi durumunda ifade vermeyecekleri bilgisine de yer verildi.

 (09/020) Cezaevinde Mahpus Sayısı…

3 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adalet Bakanlığı’nın TBMM Dilekçe Komisyonu’na gönderdiği bir bilgi notunda 211 bin 274 kapasiteli toplam 449 cezaevinde 246 bin 426 mahpus tutulduğunu açıkladığı öğrenildi. Bilgi notuna göre cezaevlerinde toplam kapasitenin 35 bin 152 üzerinde mahpus bulunmaktadır.

(09/021) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Helin Yılmaz ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Deniz Yılmaz ve Serhat Aydın) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 3 Eylül 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/022) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve  ‘arşiv taraması” gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 3 Eylül 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basına açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğünün önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis Türkan Albayrak ile beraber destek için orada bulunan toplam 10 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (09/023) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Eylül 2018 tarihinde KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu ve ismi öğrenilemeyen 1 kişiyi gözaltına aldı. Söz konusu 3 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (09/024) Panahi’nin İdamının Durdurulması için Yapılan Eylemlere Polis Müdahalesi…

İdam cezası verilen İranlı Kürt aktivist Ramin Panahi’nin cezasının infazının durdurulması için 3 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’daki İran Konsolosluğu önünde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 4 kişiyi (Muazzez Uslu Avcı, Ercan Bilgili, Selçuk Avcı ve Mine Kaynak) gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’i ittiği öğrenildi.

Aynı amaçla yine 3 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu bir grup tarafından Ankara’daki İran Konsolosluğu önünde yapılmak istenen basın açıklaması da polis tarafından engellendi. Müdahale sırasında bir polis memurunun HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’e “Ben devletin polisiyim silahıma güveniyorum” dediği ve daha sonra da elini silahına götürdüğü öğrenildi. Gözaltının yaşanmadığı müdahalede, polisin fiziksel şiddet kullanarak basına açıklamasına katılanları konsolosluk çevresinden uzaklaştırdığı, gazetecilerin de çekim yapmasına engel olduğu öğrenildi.

 (09/025) Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Kişiler…

3 Eylül 2018 tarihinde Antalya’da sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişiden 2’si (M. Ç. ve H.Y.) aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/026) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

3 Eylül 2018 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında gözaltı kararı çıkartılan 1’i Binbaşı olmak üzere aralarında muvazzaf askerlerinden de olduğu 13 kişiden 9’u gözaltına alındı.

(09/027) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski vergi müfettişi Kaan Ersoylu hakkında Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Kaan Ersoylu’yu ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve tutukluluğun devamına karar verdi.

(09/028) Lice Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 3 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 5 köyde 3 Eylül 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Diyarbakır Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir duyuru ile sokağa çıkma yasağının 3 Eylül 2018 saat 18.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Dolunay, Çavundur, Yalaza, Bağlan ve Ortaç Köyleri.

(09/029) Hazro’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 3 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hazro ilçesine bağlı Çitlibahçe Köyü’nde 3 Eylül 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Diyarbakır Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir duyuru ile sokağa çıkma yasağının 3 Eylül 2018 saat 18.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu.

(09/030) Lice Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 3 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 8 köyde ve 10 mezrada 3 Eylül 2018 saat 18.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Şenlik, Birlik, Abalı, Erginköy, Tuzlaköy, Çeper, Daralan, Duruköy köyleri ile Elmadere, Ağılçık, Akçapınar, Ayaz, Şakan, Boyluca, Dahlık, Alikahya, Hacımusabey, Kutlamış mezraları.

(09/031) Hani’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 3 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hani ilçesine bağlı 7 köyde ve 12 mezrada 3 Eylül 2018 saat 18.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Kaledibi, Akçayurt, Topçular, Y.Turalı, Kalaba, Uzunlar, Serenköy köyleri ile Başaklı, Güzelce, Taşburun, Karapilyari, Mezartarlası, Sıraevler, Horsel, Çay, Damlatepe, Uysal, A.Turalı, Gürbulak mezraları.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş