Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

04 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/044) Diyarbakır’da Korucu Tarafından Yaralanan Kişi…

3 Nisan 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Üçdamlar köyüne bağlı Murat mezrasında Hasan Karaköse isimli bir kişi, Hasan Kaya isimli bir köy korucusu tarafından öğrenilemeyen bir nedenle ateşli silahla vurularak yaralandı. Vücuduna 3 kurşun isabet eden Hasan Karaköse’nin ilk önce Lice Halis Toprak Vakfı İlçe Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü ve oradan da Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(04/045) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 876 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Nisan 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Umutcan Aybak) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 3 Nisan 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/046) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 3 Nisan 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 108. kez gözaltına alınmış oldu.

(04/047) Mardin’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal, 3 Nisan 2019 tarihinde haber takibi için bulunduğu Mardin’in Nusaybin ilçesinde, hakkında açılmış bir davada ifade vermediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Aynı gün içinde mahkemeye sevk edilen Ahmet Kanbal ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

(04/048) Mardin’de Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı ile HDP ve DBP Yöneticileri…

22 Mart 2019 tarihinde Mardin’de gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Mızgin Sırnaç, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyeleri Nesrin Çeçen ve Berat Kıran ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Koçer Sason, 3 Nisan 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/049) Urfa’da Gözaltına Alınan Yazar…

2 Nisan 2019 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde gözaltına alınan yazar Seydo Turgut, 3 Nisan 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla tutuklandı.

(04/050) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

3 Nisan 2019 tarihinde Urfa’nın Hilvan, Halfeti ve Birecik ilçelerinde yapılan ev baskınlarında, aralarında HDP Hilvan ilçe Eş Başkanı Mehmet Ogur ile HDP Birecik ilçe Eş Başkanı Dilan Taş’ın da olduğu 25 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Bekir Öztürk, Nurettin Karadaş, Sami Bozkurt, Kazım Balaban, Azad Polat, Seyhan Bayram, Hacı Yalçınkaya, Osman Yalçınkaya, Hasari Baysöz, Hakkı Keskin, Hüseyin Mavigök, Kadir Çolak ve Abdullah Uzun,  Mehmet Ogur, Dilan Taş, İbrahim Yeşiltepe, Halil Genç, Halil Sarıkaya, Abdulcelil Arıcı, Şevket Çetinkaya, Mustafa Karadağ, Mikail Kılıç ve Bülent Karayılan.

(04/051) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 14 akademisyen (ODTÜ’den Prof. Dr. Mahinur Akkaya, Öğr. Gör. Bakış Kutlu Kurtuluş, Prof. Dr. Onur Yıldırım, Arş. Gör. Kıvılcım İlbaşı, Prof. Dr. Çağlar Güven; Ankara Üniversitesi’nden Arş. Gör. Bahar Şimşek, Doç. Dr. Benan Eres; Bilkent Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Savaş ve Çankaya Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hande Kaynak, Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Altun ve Dicle Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Oğuz Sinemillioğlu, emekli Prof. Dr. Öget Öktem Tanör, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Öğr. Gör. T.K. ve Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu) hakkında 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 3 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Yusuf Çağlar Güven, Hande Kaynak, Onur Yıldırım, Mahinur Akkaya, Barış Kutlu Kurtuluş, Kıvılcım İlbaşı, Benan Eres, Bahar Şimşek, Hakan Altun ve Mustafa Oğuz Sinemillioğlu hakkında açılan davalarda yetkisizlik kararı vererek dava dosyalarının akademisyenlerin son görev yaptıkları ildeki Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkeme Öget Öktem Tanör hakkında açılan davanın duruşmasını 5 Temmuz 2019 tarihine erteledi. Mahkeme Özlem Savaş ve Serdar Değirmencioğlu hakkında açılan davaların duruşmalarını 11 Eylül 2019 tarihine erteledi. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan T.K.’yi 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. John William Day ve ODTÜ’den Yrd. Doç. Dr. Besim Can Zırh) hakkında 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 3 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme 2 davada da yetkisizlik kararı vererek dava dosyasının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe ile Çankaya Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ekin Barış Şah hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava ile ilgili yetkisizlik kararı vererek dava dosyasının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(04/052) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP İstanbul milletvekili Ahmet Şık hakkında 23 Temmuz 2018 tarihinde TBMM kürsüsünde yaptığı konuşma nedeniyle Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Ahmet Şık’ı konuşmasında Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) hakaret ettiği gerekçesiyle 25 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.

(04/053) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Eski HDP Hakkari milletvekili Selma Irmak hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama’ iddialarıyla Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Selma Irmak duruşmaya katılmadı. Mahkeme Selma Irmak ile avukatlarının SEGBİS üzerinden kayıt yapılmayan ve üçüncü tarafların bulunmadığı bir ortamda görüşmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(04/054) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle 13 kişi (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, Evrensel gazetesi yazarları İhsan Çaralan ve Fehim Işık, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Öncü Akgül, Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer,  Yüksel Oğuz, Hüseyin Aykol) hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Nisan 2019 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan Dilşah Kocakaya, Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, Fehim Işık, Celal Başlangıç, İhsan Çaralan, Öncü Akgül ve Celalettin Can’ı ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile; Hüseyin Aykol’u ise 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Hüseyin Aykol, Dilşah Kocakaya ve Celalettin Can dışındaki kişilere verdiği hapis cezalarını erteledi. Mahkeme Veysel Kemer, Yüksel Oğuz, Mehmet Şirin Taşdemir ve Ömer Ağın’ın ise beraatına karar verdi.

(04/055) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi yazarı Yusuf Karataş hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından Yusuf Karataş hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılması talebinin kabulüne ve yurtdışı yasağının kaldırılması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 11 Eylül 2019 tarihe erteledi.

(04/056) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ayşegül Doğan hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı görüşme ve röportajlar ile katıldığı etkinlikler gerekçe gösterilerek ‘örgüt kurma ve yönetme’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme DTK binasından alındığı iddia edilen ses kayıtlarındaki seslerin Ayşegül Doğan’a ait olup olmadığının tespiti için ses karşılaştırma incelemesinin yapılması amacıyla Ayşegül Doğan’ın Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar verip duruşmayı 11 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(04/057) Tekel İşçilerinin Eylemi ile İlgili Açılan Dava…

Tekel işçilerinin 2010 yılının Şubat, Mart ve Nisan ayları boyunca Ankara’da yaptıkları eylem ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 3 Nisan 2019 tarihinde Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 27 Haziran 2019 tarihinde görülecek.

(04/058) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Danıştay eski üyesi Kemalettin İşlek hakkında Yargıtay 9.Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Kemalettin İşlek’i 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/059) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği 3 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile PKK lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan günü il sınırları içindeki açık alanlarda düzenlenecek miting, yürüyüş, toplantı ve basın açıklaması, oturma eylemi, stand açma vb. her türlü etkinliğin yasaklandığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş