Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/047) Edirne’de Ölü Bulunan Mülteci/Sığınmacılar…

4 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Akçadam ve Adasarhanlı köylerinde 3 kişinin ölü bulunduğu ve savcılık incelemesinin ardından söz konusu kişilerin Yunanistan’a gitmeye çalışırken donarak ölen mülteci ve sığınmacılar olduklarının belirlendiği öğrenildi. Söz konusu haberlerde, aynı bölgede jandarma tarafından çok sayıda mülteci ve sığınmacının da gözaltına alınarak Edirne Göç İdaresi’ne gönderildiği bildirildi. Edirne Göç İdaresi’ne gönderilen mülteci ve sığınmacılardan Afganistanlı Jamaluddin Malangi, basında yer alan açıklamasında konuyla ilgili şunları belirtti:  “Biz karşı tarafa geçtikten sonra 3 gün ormanda kaldık. Yunan tarafındaki bir köyde polisler geldi. Bizi yakaladılar ve götürdüler. Bir gece kaldıktan sonra kamyonla nehir kenarına getirdiler. Sistematik bir şekilde 2 bot vardı, biri gidiş, diğeri geliş durumundaydı. Bizi bu şekilde Türkiye’ye geri gönderdiler. Donarak ölenlerden Afganistanlı olanı, Yunanistan’da tutulduğumuz karakolda görmüştüm.”

(12/048) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

4 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Remziye Karadağ ve diğer 2 mahpusun, açık görüş sırasında gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Remziye Karadağ’ın cezaevindeki hak ihlallerini protesto etmek için 31 gün önce açlık grevine başladığı öğrenildi.

4 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde tutulan Grup Yorum üyesi Helin Bölek’e annesi Aygül Bilgi tarafından getirilen kazağın cezaevi mevzuatına uygun renkte olmasına rağmen kabul edilmediği ve cezaevi görevlilerinin Aygül Bilgi’nin duruma itiraz etmesi üzerine “Evet, kişisine göre işlem yapılıyor” cevabını verdiği öğrenildi. Aygül Bilgi’nin Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na konuyla ilgili şikayette bulunduğu öğrenildi.

(12/049) Cezaevinde Açlık Grevi…

4 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun (Tansu Taş ve Zeynep Mete), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevini desteklemek amacıyla 10 günlük açlık grevine başladığı öğrenildi.

(12/050) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 4 Aralık 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 769. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(12/051) Mersin’de Basın Açıklamasına Engelleme…

2 Aralık 2018 tarihinde gözaltına alınan 10 kişinin serbest bırakılması için parti binası önünde 5 Aralık 2018 yapılmak istenen basın açıklamasına Mersin Valiliği tarafından izin verilmediği öğrenildi. Söz konusu 10 kişi cezaevinde açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek amacıyla HDP Mersin il binasında açlık grevine başlamış ve binayı basan polis tarafından gözaltına alınmıştı.

(12/052) Aydın’da Eyleme Jandarma Müdahalesi…

4 Aralık 2018 tarihinde, Aydın’ın İncirliova ilçesinde bulunan Kızılcaköy’e jeotermal enerji santrali kurulmasını ve köye jandarma eşliğinde giren şirket yetkililerini protesto eden köylülere jandarmanın müdahale ettiği öğrenildi. Müdahale sonucunda yaralanan 3 kadının Aydın Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü bildirildi.

(12/053) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 755 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4 Aralık 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

4 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 4 Aralık 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/054) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 4 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 55. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/055) Ankara’da Gözaltına Alınan İşçiler…

Ankara’nın Mamak ilçesinde yapımı süren TOKİ inşaatında çalışan ve bir süredir ücretlerini alamadıkları için direnen işçilerin nöbetine 5 Aralık 2018 tarihinde müdahale eden polis 10 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin Mamak Polis Merkezi’ne götürüldükleri öğrenildi. İşçilerin nöbet çadırına 2 Aralık 2018 tarihinde de polis müdahale etmiş ve 7 işçiyi gözaltına almıştı.

(12/056) Erzurum’da Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

4 Aralık 2018 tarihinde Erzurum’da yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) il Eş Başkanı Muammer Duman’ın da olduğu 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP il Eş Başkanı Muammer Duman, HDP il yöneticisi Şahap Karakuş, HDP Gençlik Meclisi üyeleri Sinan Durmaz ve Beytullah Çelik.

(12/057) İstanbul ve Kocaeli’nde Gözaltına Alınan ÖDP Üyeleri…

4 Aralık 2018 tarihinde İstanbul ve Kocaeli’nde yapılan ev baskınlarında Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Kaan Tural ve Melike Kayacı.

(12/058) İstanbul’da Gözaltına Alınan Devrimci Parti Yöneticisi…

Devrimci Parti merkez yönetim kurulu üyesi Benazir Coşkun’un, 3 Aralık 2018 tarihinde ifade gerekçesi ile çağrıldığı polis merkezinde, Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/059) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Taner Gören hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 10 Aralık 2018 tarihine erteledi.

 Aynı gerekçeyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Arş. Gör. Yonca Güneş Yücel ve Munzur Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kerim Gültekin hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davanın görülmesine 4 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Yonca Güneş Yücel’in ‘örgüt propagandası yapmak’ gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Cezayı erteleyen mahkeme Yonca Güneş Yücel’in 2 yıl süreyle denetimli serbestlik koşullarına tabi tutulmasına hükmetti. Mahkeme Ahmet Kerim Gültekin hakkında açılan davada yetkisizlik kararı vererek dosyanın Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

 Aynı gerekçeyle Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Ceren Lord hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamanın TCK’nın 301. maddesinden yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmasına karar verdi ve duruşmayı 18 Haziran 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. S.B. ve Işık Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Emin Aslan hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 4 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Mehmet Emin Aslan hakkında açılan davanın duruşmasını 2 Nisan 2019 tarihine erteledi. S.B. hakkında açılan davada mahkeme S.B.’nin ‘örgüt propagandası yapmak’ gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, “eylemini zincirleme olarak gerçekleştirdiği” gerekçesiyle cezanın 1 yıl 10 ay 15 güne çıkarılmasına, “yargılama sürecindeki tutum ve davranışlar” nedeniyle de 1 yıl 6 ay 22 güne indirilmesine karar verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(12/060) Gezi Parkı Eylemleri Hakkında Soruşturmalar…

4 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 120 kişi hakkında hazırlanan iddianamede 6 ayrı dava açılması talep edildiği öğrenildi. İddianamede suçlama tarihinin 2 Haziran 2013 olduğu ve söz konusu kişilerin ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından cezalandırılmaları istendiği öğrenildi. Ayrıca aynı gerekçeyle 600 kişi hakkında soruşturmaların sürdüğü bildirildi.

(12/061) HDP Eski Eş Genel Başkanı ve Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından HDP eski Eş Genel Başkanı ve eski İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş ile HDP Ankara eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e verilen hapis cezalarını onadı. Bu kararla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusuna ilişkin 20 Kasım 2018 tarihinde açıkladığı kararında Demirtaş’ın tutukluluğunun sonlandırılmasına dair tüm önlemlerin alınmasına dair hüküm uygulanmayacak.

2013 yılında İstanbul’daki Newroz kutlamalarındaki konuşmaları ile ilgili olarak, HDP eski Eş Genel Başkanı ve eski İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş ile HDP Ankara eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 7 Eylül 2018 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan Selahattin Demirtaş’ın 4 yıl 8 ay ve Sırrı Süreyya Önder’in 3 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetmişti.

(12/062) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır eski Milletvekili İdris Baluken hakkında açılan davada ‘örgüt üyesi olmak’ gerekçesiyle verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasına dair itirazı değerlendiren Yargıtay 16. Ceza Dairesi 4 Aralık 2018 tarihinde itirazı reddetti. Kararda, “süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk içeren eylemleri nedeniyle ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçunu işlediğine dair kabulde isabetsizlik bulunmadığı” belirtildi. İdris Baluken hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 4 Ocak 2018 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ gerekçesiyle verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasının yanı sıra örgüt propagandası yapmak’ gerekçesiyle 4 yıl 7 ay, ‘toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek’ gerekçesiyle 4 yıl 7 ay olmak üzere toplam 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti. Söz konusu hapis cezaları 23 Mayıs 2018 tarihinde Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

(12/063) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

4 Aralık 2018 tarihinde Kaynak Holding’e yönelik İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 54 kişi; Samsun’da 4 kişi; Ankara’da ByLock kullandıkları gerekçesiyle 28 kişi; Zonguldak merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde yapılan operasyonlarda 7 kişi; Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 24 ilde yapılan operasyonlarda 25 muvazzaf asker ve Kayseri merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde yapılan operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da gözaltına alınan 41 kişiden 19’u 4 Aralık 2018 tarihinde tutuklandı. 22 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul’da gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 33 kişiden 16’sı 4 Aralık 2018 tarihinde tutuklandı. 17 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/064) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan soruları sızdırdıkları iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan birer sanıklı 2 ayrı davanın karar duruşmaları 4 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme’ örgüt üyesi olma’ suçundan 2 sanığı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığı ise ayrıca ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezanın adli para cezasına dönüştürülmesine hükmetti.

Boydak Holding eski yöneticilerinden Mustafa Boydak’ın eşi Müjgan Boydak hakkında Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/065) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Bingöl Valiliği 4 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerine bağlı, koordinatları verilmiş 30 alanın 5 Aralık 2018 ile 19 Aralık 2018 tarihleri arasında 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş