Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

05 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/035) Ayten Öztürk Davası…

8 Mart 2018 tarihinde Lübnan’da gözaltına alınan ve daha sonra Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından sorgulandığı 6 ay boyunca işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddia edilen Ayten Öztürk hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Şubat 2019 tarihinde başlandı. Ayten Öztürk’ün “personel eksikliği” gerekçesiyle duruşmaya getirilmediği öğrenildi. Ayten Öztürk bağlantıda sorun olduğu gerekçesiyle SEGBİS aracılığıyla da duruşmaya katılamadı.

Mahkeme davaya 3 avukat sınırlaması getirdi. Ayten Öztürk’ün avukatları yargılamanın, dava dosyasını Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderen İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılması gerektiğini belirtti.

Avukatı, Ayten Öztürk’ün Lübnan’da gözaltına alınması, Türkiye’ye teslim edilmesi ve sonrasında maruz kaldığı işkence ile ilgili olarak ise şunları belirtti: “8 Mart 2018’de Lübnan Havalimanı’nda gözaltına alındı ve 13 Mart 2018’de MİT’e teslim edildi. Bu aşamadan itibaren müvekkilimin gözleri bağlandı. Uçakla bilinmeyen bir yere götürüldü. Müvekkilim, polislere teslim sürecinde buranın Ankara olduğunu anladı. Müvekkilimin anlatımına göre kendisine 28 Ağustos 2018’e kadar 6 ay boyunca işkence yapıldı. Falakaya yatırıldı, Filistin askısında kaldı, elektrik verildi. Daha sonra Ayten, Yapracık’ta (Ankara) TEM’e teslim edildi (…) Ayten, işkence gördükten sonra 42 kiloya kadar düştü. Ben vücudundaki işkence izlerini gördüm. Ayten, bunu sorguda savcıya da göstermek istedi. Ancak savcı gözlerini kaçırdı, “Bu benim işim değil” dedi. Sorgu hâkimi de işkence izlerine bakmak istemedi.”

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme, Ayten Öztürk’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi ve dava dosyasının İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gönderilmesine karar verdi.

(02/036) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) Marmara Bölgesi’ndeki cezaevlerinde açlık grevinde olan mahpusların maruz kaldığı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu 4 Şubat 2019 tarihinde İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Raporda Düzce T Tipi Cezaevi’nde tutulan Süleyman Benzer isimli mahpusun açlık grevine başladıktan sonra tek kişilik hücreye konulduğu; Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Adem Arslan isimli mahpusun açlık grevine başladıktan sonra askerlerin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı; Gebze Kadın Cezaevi’nde mahpuslara talep etmelerine rağmen karbonat verilmediği belirtildi. Ayrıca açlık grevinde olan mahpusların kilo ve tansiyon ölçümlerinin düzenli olarak yapılmadığı ifade edilmektedir.

4 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 21 Ocak 2019 tarihinden bu yana süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olan Mustafa Filitoğlu, Cihan Alkan ve Davut Barin isimli mahpusların açlık grevine başladıklarını duyurmak için göndermek istedikleri faksın Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu tarafından sakıncalı bulunarak gönderilmediği öğrenildi. Haberde ayrıca 3 mahpus hakkında açlık grevine başladıkları gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı ve mahpuslara uyarı cezası verildiği belirtildi.

(02/037) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 818 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

4 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Umutcan Aybak) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 4 Şubat 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/038) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Şubat 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk’u gözaltına aldı. Mahmut Konuk’un aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/039) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 4 Şubat 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 80. kez gözaltına alınmış oldu.

(02/040) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Şubat 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen kamu emekçilerine müdahale eden polis, 2 kişiyi (Nursel Tanrıverdi, Selvi Polat) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(02/041) Ankara’da Gözaltında İşkence İddiası ile İlgili “Kovuşturmaya Yer Olmadığı” Kararı…

4 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Aralık 2018 tarihinde gözaltına alınan “İşimizi Geri İstiyoruz” eylemi katılımcılarının 13 Aralık 2018 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde ve sonrasında Ankara Adliyesi’nde maruz kaldıkları polis şiddeti ile ilgili yaptıkları suç duyurusu hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildiği öğrenildi. Avukatların karara itiraz edeceği bildirildi.

(02/042) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

4 Şubat 2019 tarihinde Deniz Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 23 kişi gözaltına alındı.

(02/043) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi İbrahim Kır hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca İbrahim Kır’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(02/044) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2019 yılının Ocak ayında 10’u çocuk yaşta ve 11’i kadın olmak üzere en az 155 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(12/045) Hakkında Soruşturma Açılan Sosyal Medya Hesapları…

İçişleri Bakanlığı 4 Şubat 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 2019 yılının Ocak ayı içinde 4718 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını ve 2111 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş