Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 – 8 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/074) Cezaevinde Yaşamına Son Veren Mahpus…

Elazığ T Tipi Cezaevi’nde Mahsum Pamay isimli mahpusun, 5 Nisan 2019 tarihinde, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için kendisini asarak yaşamına son verdiği öğrenildi.

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için yaşamına son veren mahpus sayısı 7 oldu. Daha önce Zülküf Gezen (17 Mart 2019, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi), Ayten Becet (23 Mart 2019, Gebze Kadın Cezaevi), Zehra Sağlam (24 Mart 2019, Oltu T Tipi Cezaevi), Medya Çınar (25 Mart 2019, Mardin E Tipi Cezaevi), Yonca Akıcı (1 Nisan 2019, İzmir Şakran Kadın Cezaevi), Siraç Yüksek (2 Nisan 2019, Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi) yaşamlarına son vermişti.

(04/075) Şüpheli Asker Ölümü…

6 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, Samsun’un İlkadım ilçesindeki 19 Mayıs Kışlası’nda zorunluk askerlik görevini yaparken 1 Nisan 2019 tarihinde kendi silahı ile intihar girişiminde bulunduğu iddia edilen Van nüfusuna kayıtlı Mazlum Irğat’ın (22) 6 Nisan 2019 tarihinde tedavisinin sürdüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Otopsi işlemlerinin ardından cenazesi Van’a götürülen Mazlum Irğat’ın ölüm olayı ile ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

04/076) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

7 Nisan 2019 tarihinde Hatay’ın Yayladağ bölgesinde açılan ateş sonucu sınır hattında nöbet tutmakta olan 1 askerin öldüğü öğrenildi.

(04/077) Ankara’da Kaçırılma İddiası…

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) 5 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile bir üyelerinin Ankara’da kendini istihbarat görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığını duyurdu. Kaçırılıp ajanlık dayatmasına maruz kalan kişinin daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/078) Van’da Gözaltında İşkence İddiası…

5 Nisan 2019 tarihinde Van’ın Erciş ilçesinde oyların yeniden sayıldığı yerin yakınlarındaki bir parkta fotoğraf çektikleri sırada fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ilçe yöneticileri Recep Önal ile Mekan Beder ve Hakan Bozdağ’ın götürüldükleri Kaymakamlık binasının altında bulunan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait bir büroda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi. Maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleden kaynaklı Recep Önal, Mekan Beder ve Hakan Bozdağ’ın yüzünde ve vücudunda morluklar oluştuğu bildirildi. 3 kişinin daha sonra götürüldükleri İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde fenalaştıkları ve 2 kez hastaneye kaldırıldıkları öğrenildi. 3 kişi 7 Nisan 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Basında yer alan haberlerden, soruşturmaya ilişkin gizlilik kararı getirildiği öğrenildi.

(04/079) Cezaevinde Annesiyle Birlikte Tutulan Bebeğin Sağlık Durumu…

7 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, annesiyle birlikte Mardin E Tipi Cezaevi’nde tutulan ve hemanjiom hastası olan 16 aylık A.U. isimli bebeğin sağlık durumunun kötüleştiği ve hastalığa bağlı olarak yüzündeki lekelerin yayıldığı iddia edildi.

(04/080) Cezaevinde Açlık Grevi…

7 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Grup Yorum üyesi Dilan Ekin’in isteği ve iradesi dışında Gebze Kadın Cezaevi’nden Kayseri Kadın Cezaevi’ne sevk edildiği gerekçesiyle açlık grevine başladığı öğrenildi.

(04/081) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde aralarında açlık grevinde olanların da bulunduğu mahpusların askeri nizamda ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi.

7 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çorum L Tipi Cezaevi’nde tutulan 8 mahpusun askeri nizamda ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle 3 Nisan 2019 tarihinden beri tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

(04/082) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ablası, kardeşi ve vasisi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 5 Nisan 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Mehmet Öcalan, 11 Eylül 2016 tarihinden sonra ilk kez 12 Ocak 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmişti.

(04/083) Haklarında Soruşturma Açılan Mahpuslar…

5 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Medeni Söylemez isimli bir mahpus hakkında, mahpusların başlayacağı açlık grevine ilişkin 12 Eylül 2018 tarihinde Adalet Bakanlığı’na iletilmek üzere cezaevi idaresine verdiği dilekçe nedeniyle Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(04/084) Haklarında Soruşturma Açılan Mahpuslar…

5 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Isparta E Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpuslar hakkında cezaevi idaresi tarafından disiplin soruşturması açıldığı öğrenildi.

(04/085) Haklarında Dava Açılan Mahpuslar…

7 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maltepe 2 Nolu Cezaevi’nde tutulan 27 mahpus hakkında Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle açlık grevi yaptıkları gerekesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandığı öğrenildi. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede mahpusların ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Hakkında iddianame hazırlanan mahpuslar: Azad Kürkçü, Çetin Gümüş, Eyyüp Sever, Feyyaz Karaç, Gökmen Subaşı, Hasan Yıldırım, Hebun Kurt, Kenan Çeçen, Kenan Sağun, Kerim Kılıç, Mahşuk Karlıdağ, Malik Onurcan, Muhammed Yıldız, Onur Kasak, Özgür Sönmez, Serhat Göregen, Uğur Onur, Velat Kazançcı, Servet Aygün, Nuh Yıldırım, Mazlum Gövercin, Ömer Bozdağ, Ömer Ulus, Üzeyir Şevluk, Şaban Yılmaz, Kerim Kılıç ve Süleyman Çıkmaz.

(04/086) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 880 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5, 6 ve 7 Nisan 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Dağhan Beşli) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Acun Karadağ, Dağhan Beşli ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

6 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

7 Mart 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Dağhan Beşli) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 5, 6 ve 7 Nisan 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/087) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

6 Nisan 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 732’ncisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. Polisin İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağı da abluka altına aldığı bildirildi.

(04/088) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 6 Nisan 2019 tarihinde 367. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(04/089) Van’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Oktay Candemir 5 Nisan 2019 tarihinde Van’da evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Oktay Candemir 7 Nisan 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/090) Van’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Van’ın Erciş ilçesinde gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan 3 kişi ile ilgili basında yer alan haberleri paylaşan gazeteci Sercan Akbaş 5 Nisan 2019 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Sercan Akbaş, 7 Nisan 2019 tarihinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(04/091) Şırnak’ta Tutuklanan HDP Yöneticisi…

5 Nisan 2019 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde yapılan ev baskınları sonrasında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eş Başkanı Fatma Gündüz 7 Nisan 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Barış Annesi Emine Özek ve Behiye Nayır’ın ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/092) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

Urfa’nın Halfeti, Birecik ve Hilvan ilçelerinde gözaltına alınan ve aralarında HDP Birecik İlçe Eş Başkanı Dilan Taş ile HDP Hilvan İlçe Eş Başkanı Mehmet Oğur’un da olduğu 23 kişi 5 Nisan 2019 tarihinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Mehmet Oğur, Bekir Öztürk, Nurettin Karadaş, Sami Bozkurt, Kazım Balaban, Azad Polat, Seyhan Bayram, Hacı Yalçınkaya, Osman Yalçınkaya, Hasari Baysöz, Hakkı Keskin, Hüseyin Mavigök, Kadir Çolak ve Abdullah Uzun, Dilan Taş, İbrahim Yeşiltepe, Halil Genç, Halil Sarıkaya, Abdulcelil Arıcı, Şevket Çetinkaya, Mustafa Karadağ, Mikail Kılıç ve Bülent Karayılan.

(04/093) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 7 akademisyen (ODTÜ’den Prof. Dr. Ayhan Sol, Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Seçkin Özsoy, Prof. Dr. Nejla Kurul ve Prof. Dr. Banu Beliz Altan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ezgi Burgan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mete Çetik ve Iğdır Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ö.Ş) hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 5 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ayhan Sol, Seçkin Özsoy, Nejla Kurul, Banu Beliz Altan, Ezgi Burgan, Mete Çetik hakkında açılan davalarda yetkisizlik kararı vererek dava dosyalarının son görev yaptıkları ildeki nöbetçi ağır ceza mahkemesine gönderilmesine hükmetti. Mahkeme Ö.Ş. hakkında açılan davadaki yetkisizlik kararı verilmesi talebini Ö.Ş.’nin daha önce savunma yapmasını gerekçe göstererek reddetti ve duruşmayı 6 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(04/094) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Eski HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır milletvekili İdris Baluken hakkında 7 Ağustos 2016 tarihinde Batman’da yaptığı konuşmada sarf ettiği “Bir diktatörün etrafında tek lider, tek miting diyorlar” sözleri nedeniyle Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede İdris Baluken’in ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. İdris Baluken SEGBİS aracılığıyla savunma yapmayı kabul etmediği için duruşmaya katılmadı. Mahkeme bir sonraki duruşma İdris Baluken’in SEGBİS odasına zorla getirilmesi için Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(04/095) Hakkında Soruşturma Açılan Belediye Eş Başkanı…

5 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Adnan Mızraklı ile HDP hakkında, HDP’nin seçim sonrası düzenlediği kutlama gerekçe gösterilerek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(04/096) Hakkında Soruşturma Açılan Avukat…

5 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir hakkında Selahattin Demirtaş’ın duruşma sırasında çekilmiş fotoğrafını sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı gerekçesiyle Adalet Bakanlığı’nın talebiyle İstanbul Barosu tarafından disiplin soruşturması başlatıldığı öğrenildi.

(04/097) İstanbul’da Gazeteci ile HDP ve DBP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında gazeteci Haydar Ergül ile DBP ve HDP üyelerinin de bulunduğu 8’i tutuklu 21 kişi hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Tutuklu sanıklar Eşref Yaşar, Aygül Turhan, Mustafa Elma, Münevver İlingi ve Aysel Dilber’in mahkemeye gönderdikleri dilekçede PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit sona erinceye kadar duruşmalara katılmayacaklarını belirttikleri öğrenildi. Mahkeme Ercan Doğru, Haydar Ergül ve Abdullah Geldi’nin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 28 Haziran 2019 tarihine erteledi.

28 Temmuz 2017’de İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan söz konusu 21 kişi, 11 Ağustos 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(04/098) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 17 çocuk hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Tutuklu çocukların cezaevindeki açlık grevlerini gerekçe göstererek duruşmaya katılmadıkları öğrenildi. Dava dosyasının her bir sanık yönünden tefrik edilmesine karar veren mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(04/099) Diyarbakır’da Islık ile Kürtçe Marş Çaldıkları İçin Yargılanan Üniversite Öğrencileri…

Dicle Üniversitesi öğrencisi 12 kişi (Muhammed Çetintaş, Mazlum Büksel, Semra Özmaskan, Hüseyin Kaya, Çiğdem Akar, Dilan Dağ, Ahmet Tümer, Zeynep Özçelik, Mazlum Tozan, Nuda Doğan, Suat Mustafa Şenci ve Nazdar Gökçe) hakkında Kürtçe “Çerxa Şoreşe” marşının melodisini ıslıkla çaldıkları gerekçesiyle Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Nisan 2019 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından Suat Mustafa Şenci’yi 2 yıl 3 ay ve Nazar Gökçe’yi ise 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme diğer 10 kişinin ise beraatına karar verdi.

(04/100) Ankara JİTEM Davası…

Ankara JİTEM davasının görülmesine 5 Nisan 2019 tarihinde Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

İddianamede 1993 ile 1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde işlenmiş faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Ankara Barosu Toplumsal Davalar Merkezi’nin duruşmaya müdahil olma talebinin reddine karar verdi. Duruşmada gizli tanık “Ayışığı” ile “Poyraz”ın ifadeleri okundu. Mahkeme duruşmayı 10 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(04/101) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

5 Nisan 2019 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 21 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında 4 öğretmen ve 4 avukatın da olduğu 34 kişi gözaltına alındı.

(04/101) Mazbatası Verilmeyen Belediye Eş Başkanı…

5 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kars Digor İlçe Seçim Kurulu’nun HDP’den Dağpınar Belediye Eş Başkanı seçilen Abubekir Erkmen’in mazbatasını, Erkmen’in 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu hizmetinden yasaklandığı gerekçesiyle vermeyip Yüksek Seçim Kurulu’ndan görüş istediği öğrenildi.

(04/102) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 5 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşü, oturma eylemi, stant açma ve çadır kurma gibi her türlü etkinliğin 4 Nisan 2019 ile 18 Nisan 2019 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, TR724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş