Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

06 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/058) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

5 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 29 Ekim 2018 tarihinde Bingöl’ün Genç ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/059) Jandarma Karakolunda Şüpheli Ölüm…

5 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, izinli çıktığı cezaevine zamanında dönmediği için Çorum’da jandarma tarafından gözaltına alınan Hüseyin T. (34) isimli bir kişinin götürüldüğü Cemilbey Jandarma Karakolu’ndaki nezarethanede pijama ipiyle kendini astığı iddia edildi. Hüseyin T.’nin ölümüyle ilgili Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli ve Çorum İl Jandarma Komutanlığı tarafından da idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(11/060) Cezaevinde Ölüm Orucu…

5 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 23 Ekim 2018 tarihinden beri ölüm orucunda olan Şerif Mesutoğlu isimli mahpusun kaldırıldığı Siverek Devlet Hastanesi’nde iradesi dışında müdahaleyi kabul etmediği ve bunun üzerine tekrar cezaevine götürüldüğü öğrenildi. Şerif Mesutoğlu, Mardin’in Derik ilçe belediyesine kayyım olarak atanan Derik Kaymakamı Fatih Safitürk’ün 10 Kasım 2016 tarihinde öldürülmesiyle ilgili açılan davada, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

(11/061) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 727 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Derviş Lermi, Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Derviş Lermi, Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 5 Kasım 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/062) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

5 Kasım 2018 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, 2 kişiyi (Mahmut Konuk ve Mehmet Dersulu) gözaltına aldı. 2 kişinin de aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/063) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 5 Kasım 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 39. kez gözaltına alınmış oldu.

(11/064) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İzmir Belediyesi tarafından atıldığı işine dönmek için CHP Genel Merkezi önünde 55 gündür açlık grevi yapan Mahir Kılıç, 5 Kasım 2018 tarihinde aynı gün içinde 2 kez polis tarafından gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı.

(11/065) Kars’ta Gözaltına Alınan Eski HDP Milletvekili…

26 Ekim 2018 tarihinde Kars’ta gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Kars Milletvekili Şafak Özanlı’nın da olduğu 5 kişiden 4’ü 5 Kasım 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Şafak Özanlı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kars il Eş Başkanı Cengiz Anlı, HDP Kars il Eş Başkanı Ekrem Savcı, HDP Kars eski eş Başkanı Cengiz Topbaşlı. HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen’in danışmanı Hayati Mehmetoğlu ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/066) Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı…

1 Kasım 2018 tarihinde Batman’da gözaltına alınan Batman Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir’in de aralarında olduğu 6 kişiden 1’i (Azad Bayram) 5 Kasım 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi’ olma iddiasıyla tutuklandı. Sabri Özdemir, Sabih Altunkaynak, Muhsin Altunkaynak, Misal Tosun ve Kadri Aksoy ise serbest bırakıldı.

(11/067) Adana’da Gözaltına Alınana Belediye Başkan Yardımcısı…

Urfa’nın Viranşehir Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Hüseyin Oğaç, 5 Kasım 2018 tarihinde Adana’nın Ceyhan ilçesinde yapılan bir ev baskınında gözaltına alındı. Hüseyin Oğaç’ın soruşturmanın yürütüldüğü Urfa’ya götürüldüğü öğrenildi.

(11/068) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Figen Yüksekdağ’ın ‘örgüt yöneticisi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddialarıyla cezalandırılması istenmektedir. Figen Yüksekdağ’ın mazeret bildirerek duruşmaya katılmadığı öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 16 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(11/069) Adana’da HDP ve HDK Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) faaliyetlerine katıldıkları gerekçesiyle 7 kişi hakkında [HDP Parti Meclisi eski üyesi Gülabi Köseoğlu, HDP üyeleri Ayhan Topal ve İbrahim Yakut, Emek Partisi (EMEP) Genel Yürütme Kurulu üyesi Halil İmrek, dönemin Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi İsmail Bulca ve Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası  (Tüm Bel-Sen) üyesi Güven Boğa] hakkında Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 7 kişinin de beraatına karar verdi.

(11/070) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Arş. Gör. C. E. hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından duruşmayı 23 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(11/071) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

5 Kasım 2018 tarihinde Şırnak merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 10 kişi; Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 14 ilde düzenlenen operasyonlarda 20 kişi gözaltına alındı. Ayrıca Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 8 kişi gözaltına alındı ve böylece bu soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 27 oldu.

31 Ekim 2018 Samsun’da gözaltına alınan 12 kişiden 2’si 5 Kasım 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 7’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 8 kişi serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında 2 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(11/072) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

FB TV eski haber müdürü Yasir Kaya hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 (11/073) Hakkında Soruşturma Açılan Sosyal Medya Hesapları…

İçişleri Bakanlığı 5 Kasım 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 29 Ekim 2018 ile 5 Kasım 2018 tarihleri arasında 171 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını ve 142 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını duyurdu.

(11/074) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Ekim ayında 2’si çocuk yaşta ve 10’u kadın olmak üzere en az 177 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG’in verilerine göre yılın ilk on ayında iş kazası/iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren işçi sayısı en az 1640 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş