Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

8 Ağustos 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/062) Batman’da Gözaltında İşkence İddiası…

7 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Temmuz ayında Batman’ın Kozluk ilçesinde iki aile arasında yaşanan bir anlaşmazlık sonrasında gözaltına alınan H. A., B. A., B. K. ve  H. A. isimli 4 kişinin götürüldükleri Kozluk Emniyet Müdürlüğü’nde polisin fiziksel şiddetine, hakaret ve tehditlerine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca, götürüldükleri Kozluk Devlet Hastanesi’nde 4 kişi hakkında düzenlenen raporların işkence ve kötü muamelenin belgelenmesi açısından eksik ve yetersiz olduğu ifade edildi.

İddialarla ilgili olarak avukatların Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

 (08/063) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

7 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Mahmut Konuk ve Deniz Yılmaz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Mahir Kılıç ve İdil Halk Tiyatrosundan ismi öğrenilemeyn 1 kişi) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 7 Ağustos 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (08/064) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ruken Demir, 7 Ağustos 2018 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerden, Ruken Demir’in İzmir’deki evinin de polis tarafından basıldığı, evde yapılan arama sonrasında Ruken Demir’e ait bir bilgisayara ve kimi kitaplara el konulduğu öğrenildi.

(08/065) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

7 Ağustos 2018 tarihinde Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde yapılan ev baskınlarında 3 kişi (Zeynep Tağtekin, A. D. (17, e) ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi); Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yapılan ev baskınlarında isimleri öğrenilemeyen 5 kişi; İzmir’de yapılan ev baskınlarında en az 4 kişi (Salih Aydın, Ferdi Kadan, Vahit Sayan, Mehmet Şerif Salman) gözaltına alındı.

 (08/066) Er Gökhan Kılıç’ın Ölümüyle İlgili Yargılanan Başçavuş.

Bursa’nın Gemlik İlçesinde Askeri Veteriner Okulu’nda zorunlu askerlik görevini yapan er Gökhan Kılıç, kafasına defalarca miğfer ile vurulması neticesinde beyin kanaması geçirmiş ve tedavi gördüğü hastanede 29 Kasım 2017 tarihinde yaşamını yitirmişti.

Başçavuş Osman Hancı hakkında kafasına miğferle defalarca vurarak Gökhan Kılıç’ın ölümüne neden olduğu iddiasıyla Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ağustos 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Osman Hancı’nın ‘kötü muamele sonucunda ölüme sebebiyet verme’ suçundan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.  Duruşmada Adli Tıp Kurumu’nda gelen rapor açıklandı. Raporda, ölüme neden olan beyin kanamasına, Gökhan Kılıç’ın kafasına miğfer ile vurulmasının yol açabileceğinin belirtildiği öğrenildi.

Savunmaların ardından mahkeme Osman Hancı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı Ekim 2018 tarihine erteledi.

 (08/067) Şırnak’ta Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Aralarında KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman’ın da olduğu 9’u tutuklu 19 kişi hakkında Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ağustos 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmada savunma yapan avukatlar, tanık Kadir Ataman’ın işkence altında ifade verdiğini, önceden hazırlanan ifadelerin ona zorla imzalattırıldığını belirtti. Duruşma savcısı, avukatların sorusu üzerine, işkence iddiaları ile ilgili bir soruşturma başlatılmadığını ifade etti.

Savunmaların ardından mahkeme 9 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 26 Ekim 2018 tarihinde erteledi.

 (08/068) Iğdır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Berzan Güneş hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ağustos 2018 tarihinde başlandı. Berzan Güneş duruşmaya tutuklu bulunduğu Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı. Savunmaların ardından mahkeme, Berzan Güneş’in adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı ile tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 4 Eylül 2018 tarihine erteledi.

Gazeteci Berzan Güneş, 11 Haziran 2018 tarihinde haber takibi için gittiği Şırnak’ta gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

 (08/069) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya ile belediye çalışanları Cuma Köylüoğlu, Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Halim Eryiğit, Can Tayan ve MEYA-DER yöneticileri İdris Şaybak ile Neriman Uyar hakkında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ağustos 2018 tarihinde devam edildi. Bekir Kaya, duruşmaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Mahkeme, savunmaların ardından Bekir Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 21 Eylül 2018 tarihine erteledi.

 (08/070) Şırnak’ta DBP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi Silopi İlçe Eş Başkanı Bişeng Mete hakkında Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ağustos 2018 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından Bişeng Mete’nin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(08/071) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

7 Ağustos 2018 tarihinde Özel Akıllı Okulları’na yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkartılan 37 kişiden aralarında okul sahibi İdris Yurteri’nin de olduğu 17 okul yöneticisi ve öğretmen gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında aynı zamanda 12 okulda arama yapıldığı öğrenildi.

7 Ağustos 2018 tarihinde Zonguldak’ta 3 kişi gözaltına alındı.

(08/072) Hatay’da Özel Güvenlik Bölgesi…

Hatay Valiliği 7 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile 39 bölgenin 08 Ağustos 2018 Çarşamba günü saat 08.00’den başlayıp 22 Ağustos 2018 Çarşamba günü saat 08.00’de bitecek şekilde (15) gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu. Buna göre özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlerde yerleşik olarak yaşayan vatandaşların haricinde basın mensuplarının görüntü almaları, röportaj ve yayım yapmaları ile her türlü araç ve insan girişi kolluk makamlarınca verilen izinler dışında yasaklanmıştır.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş