Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

08 Haziran 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/073) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Hakkari Valiliği 7 Haziran 2018 tarihinde yaptığı açıklamayla, 6 Haziran 2018 tarihinde Çukurca ilçesinde seyir halindeki bir askeri konvoya düzenlenen saldırı sonucunda 4 askerin yaralandığını duyurdu.

(06/074) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 7 Haziran 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 762. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(06/075) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

7 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 7 Haziran 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/076) Gözaltı ve Tutuklamalar…

7 Haziran 2018 tarihinde Mardin’in Merkez ilçesinde yapılan ev baskınlarında Halime Işık (59), hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Halime Işık’ın Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldüğü bildirildi.

7 Haziran 2018 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında Akdeniz Üniversitesi öğrencisi olan 5 kişi (Faruk Ceylan, Mazlum Efe, Ebubekir Ergün, Habat Karayılan ve Sedat Alkan) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 5 kişinin Bahçelievler Polis Karakolu’na götürüldüğü bildirildi.

(06/077) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nden 11 akademisyen (Prof. Dr. Rıfat Okçabol, Prof. Dr. Mine Eder, Prof. Dr. Reşit Şahin Canbeyli, Prof. Dr. Berna Kılınç, Dr. Aslı Zeren, Yrd. Doç. Dr. Albert Ali Salah, Prof. Dr. Selim Eyüboğlu, Yrd. Doç. Dr. Meral Demirel, Yrd. Doç. Dr. Ceren Özselçuk, Doç. Dr. Zeynep Gambetti ve Öğr. Gör. Can Candan) hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların ilk duruşmaları 7 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti 11 duruşmada da derhal beraat ve davanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirilmesi taleplerini reddetti. Mahkeme, Prof. Dr. Mine Eder ve Yrd. Doç. Albert Ali Salah hakkındaki davaların duruşmalarını 4 Ekim 2018 tarihine; Prof. Dr. Reşit Şahin Canbeyli, Öğr. Gör. Can Candan, Yrd. Doç. Dr. Ceren Özselçuk, Yrd. Doç. Dr. Meral Demirel, Doç. Dr. Zeynep Gambetti, Prof. Dr. Berna Kılınç, Prof. Dr. Rıfat Okçabol ve Dr. Aslı Zeren hakkındaki davaların duruşmalarını 18 Eylül 2018 tarihine ve Prof. Dr. Selim Eyüboğlu hakkındaki davanın duruşmasını 16 Ekim 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Tuna Kuyucu hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 7 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme derhal beraat ve davanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirilmesi taleplerini reddetti. Mahkeme duruşmayı 17 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Kadir Has Üniversitesi’nden Öğr. Gör. G. M. M. hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme derhal beraat ve davanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirilmesi taleplerini reddetti. Mahkeme duruşmayı 1 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(06/078) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteciler…

KHK ile kapatılan DİHA’nın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dicle Müftüoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Güzüpek hakkında ajansın servis ettiği haberler nedeniyle Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Zekeriya Güzüpek’in beraatına, Dicle Müftüoğlu’nun ise 1250 gün karşılığı adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, Dicle Müftüoğlu’nun cezasını “yargılama sürecindeki olumlu davranışı” nedeniyle 1041 güne indirerek hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(06/079) “Cumhurbaşkanına Hakaret Etmek” İddiasıyla Yargılanan Kişiler…

 

Çorlu 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin, “Cumhurbaşkanına hakaret” ettikleri gerekçesiyle, HTKP (Halkın Türkiye Komünist Partisi) üyesi 3 kişi hakkındaki 7’şer bin lira para cezası hükmü, Yargıtay 18. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.  HTKP üyesi 3 kişi 28 Ağustos 2014 tarihinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mazbatasını alması konusunda “Çık bakalım çık bakalım, Çankaya’ya çık bakalım” yazılı afişi astıkları için 7’şer bin lira para cezası ile cezalandırılmıştı.

(06/080) İstanbul’da Yargılanan Doktor…

1 Mayıs 2015 tarihinde, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde polisin fiziksel şiddet uygulayarak gözaltına aldığı kişileri muayene etmeden haklarında sağlıklı olduklarına dair adli muayene raporu düzenleyen tıp doktoru Burcu Gürsoy hakkında, İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Burcu Gürsoy’un “görevi kötüye kullanmak” suçundan 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ve cezayı 5 aya indirerek hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

1 Mayıs 2015 tarihinde Beşiktaş’ta gözaltına alınan kişilerin arasında bulunan beyin cerrahı Salih Şahin, sağlık raporu için götürüldükleri Kağıthane Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde görevli Doktor Burcu Gürsoy’un, gözaltı aracında kendisiyle birlikte bulunan 15 kişiye araçtan indirmeden ve uzaktan bakarak rapor düzenlemesi üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve Burcu Gürsoy’a dava açılmıştı.

(06/081) İstanbul’da Engellenen Etkinlik…

7 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bilgi Üniversitesi’nin Santral İstanbul Kampüsü’nün içinde bulunan Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne (ÇSM), 26. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında bayrak asmak isteyen Bilgi Üniversitesi Gökkuşağı Kulübü üyelerine izin verilmediği öğrenildi. Kulüp üyeleri geçtiğimiz günlerde de Kızılay’ın LGBTİ öğrencilerden kan almamasına tepki gösterdikleri için bir grubun saldırısına uğramıştı.

(06/082) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

7 Haziran 2018 tarihinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde 1 kişi; Kayseri’de KHK ile kapatılan Melikşah Üniversitesi’nin eski çalışanı 6 kişi ve İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 22 ilde düzenlenen operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı.

(06/083) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Ahmet Erinci adlı bir kişi hakkında, Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme, Ahmet Erinci’nin “örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına ve yurtdışına çıkış yasağı koşuluyla tahliye edilmesine karar verdi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 29 Mayıs 2018 tarihinde gözaltına alınan 8 kişiden 1’i 7 Haziran 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı, 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/084) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

7 Haziran 2018 tarihinde Van’ın Gürpınar ilçesinde seçim çalışması yürüten Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Cevdet Yücel, Mahmut Tam, Ahmet İnce ve Yaşar Yıldız. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 4 kişinin İlçe Jandarma Merkezi’ne götürüldüğü öğrenildi.

7 Haziran 2018 tarihinde, Ankara Güvenpark’ta seçim çalışması yürüten HDP üyelerinin açtığı standa polis müdahale etti. Aralarında Ankara milletvekili adayı Emine Kaya’nın da olduğu HDP üyeleri polisin fiziksel şiddetine maruz kaldılar. HDP Ankara milletvekili adayı Emine Kaya, basına yansıyan ifadesinde “Polis yanımıza gelerek, ‘siz insanlara zorla bildiri dağıtıyorsunuz. Yayılarak bildiri dağıtmayın’ dedi. Ben de biz seçim çalışması yürütüyoruz dedim. Şu an insanların geçişine siz engel oluyorsunuz deyince önce beni itti. Ardından boğazıma yumruk attı” dedi.

7 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Bolu il binasının kapısının kimliği belirsiz kişiler tarafından zorlandığı ve yanıcı bir madde ile binanın ateşe verilmeye çalışıldığı öğrenildi. Yangın sonucunda binada maddi hasar olduğu bildirildi. HDP Bolu Eş Başkanı İbrahim Yolci basında yer alan ifadelerinde, bu saldırının son üç günde binalarına yönelik gerçekleştirilen 3. saldırı olduğunu belirtti.

7 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’ın Ofis ilçesinde HDP’nin seçim standının etrafına asılan bayrakların polis tarafından söküldüğü öğrenildi.

7 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki Azizoğlu Caddesi’ne asılan HDP bayraklarının polis tarafından indirildiği öğrenildi.

7 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tunceli’nin Merkez ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi’nde direklere asılan siyasi parti bayraklarının, kayyım atanan Tunceli Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından indirildiği ve yerlerine AKP bayrakları asıldığı öğrenildi.

7 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde esnafı ziyaret eden Kaymakam Mehmet Durgut’un AKP’ye ait seçim bildirilerini dağıttığı öğrenildi. Yine aynı ilçede seçim çalışmaları için bulunan ve aralarında HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın da bulunduğu HDP üyelerinin, “güvenliği sağlama” gerekçesiyle polisler tarafından resmi araçlarla izlendiği öğrenildi.

7 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın Cizre ilçesinde sandık görevlisi olan KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) üyelerinden, İlçe Seçim Kurulu tarafından “görevlendirmelerde yanlışlık yapıldığı” iddiasıyla sandık görevlerini iade etmeleri istendiği öğrenildi.

7 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Bağcılar ilçesinde sandık kurullarında görev almak için başvuranlara ait olan ve İlçe Seçim Kurulu’na gönderilen listelerde Eğitim-Sen üyesi olan öğretmenlerin isminin üstünün çizildiği öğrenildi. Basına yansıyan haberlerde, CHP’nin (Cumhuriyet Halk Partisi) durumu İlçe Seçim Kurulu’na bildirerek sandık kurullarının yeniden belirlenmesini talep ettiği bildirildi.

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ile birlikte Bağımsız Seçim Platformu’nu oluşturan İnsan Hakları Derneği, 7 Haziran 2018 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, seçim kararı alınmasından 6 Haziran 2018’e kadarki süreçte seçim çalışmalarına yönelik toplam 48 engelleme ve saldırı gerçekleştiğini duyurdu. Açıklamada, bu saldırı ve engellemelerin 30’unun HDP’ye yönelik olduğu, bunların 6’sının güvenlik güçleri, 16’sının sivil gruplar, 8’inin ise zabıta, kaymakam ya da diğer kamu görevlileri tarafından gerçekleştiği; bu müdahale ve saldırılarda 140 kişinin gözaltına alındığı, 8 kişinin tutuklandığı, 3 kişinin yaralandığı belirtildi. İYİ Parti’ye yönelik olarak ise 8 saldırı ve engelleme gerçekleştiği, bunların 1’inin güvenlik güçleri, 1’inin kaymakamlık, 1’inin zabıta, 2’sinin belediye yetkilileri, 3’ünün ise sivil gruplar tarafından yapıldığı; bu müdahale ve saldırılarda 8 kişinin gözaltına alındığı, 11 kişinin yaralandığı belirtildi. CHP’ye yönelik olarak ise 5 engelleme ve saldırı gerçekleştiği, bunların 1’inin güvenlik güçleri, 3’ünün sivil gruplar, 1’inin ise kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce yapıldığı, bu olaylarda 1 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Saadet Partisi’ne yönelik olarak 1’i kaymakamlık, diğerleri sivil gruplar tarafından olmak üzere 4 engelleme ya da saldırı gerçekleştiği, bu olaylarda 7 kişinin yaralandığı belirtildi. Seçim çalışmaları sırasında AKP’ye yönelik olarak ise 1 saldırı gerçekleştiği belirtildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle.

Paylaş