Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

08 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/065) İstanbul’da Gözaltında Ajanlık Dayatması İddiası…

6 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, 2 Ocak 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi Bahar Uluk’un götürüldüğü Ümraniye ilçesindeki Atakent Karakolu’nda polisin psikolojik baskısına ve ajanlık dayatmasına maruz kaldığı ve kabul etmemesi durumunda ölümle tehdit edildiği iddia edildi.

(01/066) Adana’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişiler…

7 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, HDP Adana Gençlik Meclisi üyelerinin kendilerini “istihbaratçı” olarak tanıtan kişiler tarafından telefonla arandıkları ve ajan olmaları yönünde baskılara maruz kaldıkları iddia edildi.

Bu kişiler tarafından telefonla arananlardan biri olan Barış Aydın basına yansıyan açıklamalarında bu kişinin kendisine “Biz seni iyi tanıyoruz. Görmeyeli büyümüşsün. Müsaitsen görüşelim. Beni polisle karıştırma. Ben istihbaratım. Seninle dışarıda görüşelim. Şimdi gelip seni işyerinden alalım. Senlik bir sorun yok. Seninle bir konu hakkında görüşeceğiz” dediğini belirtti.

Aynı numaradan aranan Mahut Kaplan ise basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Arayan kişi bana, ‘Ben istihbaratçıyım, seninle 5 dakika görüşmek istiyorum’ dedi. Ancak ben görüşmeyi kabul etmedim”.

(01/067) Cezaevinde Açlık Grevi…

7 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus 1 ve 2 Nolu T Tipi cezaevleri ile Urfa 1 ve 2 Nolu T Tipi cezaevlerinde tutulan toplam 22 mahpusun PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle 5 Ocak 2019 tarihinde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı öğrenildi.

Açlık grevine başlayan mahpuslar:

  • Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi: Erdal Emeç, Fatih Bingöl, Deniz Özdemir, Fesih Tekin, Murat Karaaslan, Halis Yiğit ve Serhat Yıldırım (7 mahpus);
  • Tarsus 2 Nolu T Tipi Cezaevi: Çetin Ulu, Hayrullah Turan ve Mervan Sungur (3 mahpus);
  • Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi: Uğur Toğyıldız, Selman Büyüktop, Ömer Kaya, Mahmut Öngör, Kemal Yiğit, Semra Akhan, Sabiha Önder (7 mahpus);
  • Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi:Sinan Çelik, Ali Erdem, Rıza Yüksekbağ, Muhammed İlgün, Enver Kanmaz (5 mahpus).

(01/068) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

7 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus 1 ve 2 Nolu T Tipi cezaevlerinde mahpusların yazdığı dilekçelerin işleme konulmadığı veya ilgili kurumlara gönderilmediği, mahpusların gardiyanlar tarafından tehdit edildiği, açlık grevinde olan mahpuslara limon, tuz, şeker ve vitamin verilmediği, mahpusların ailelerine görüş hakkından men cezası verildiği öğrenildi.

7 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde süresiz dönüşümlü açlık grevine katıldıkları gerekçesiyle 5 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında Trabzon ve Rize’de bulunan cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Sevk edilen mahpusların isimleri: Nevzat Çapkın, Vezir Kayar, Orhan Can, Ferzende Çiçek ve Mahsun Bilen.

(01/069) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 790 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

7 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Derviş Lermi) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 7 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/070) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 7 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 71. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/071) Ankara’da TOKİ İşçilerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

Ankara’nın Mamak ilçesinde TOKİ tarafından yapılan konutların inşaatında çalışan ve ücretleri ödenmeyen işçilerin Kızılay’daki Güvenpark’ta 7 Ocak 2019 tarihinde yaptığı eyleme müdahale eden polis 5 işçi ile işçilere destek için orada bulanan Sosyalist Devrimci Gençlik üyesi 5 kişiyi ve Gazete Yolculuk muhabiri Devin Asyalı’yı gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin aynı gün içinde Kabahatler Kanunu uyarınca 320 TL idari para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/072) Antalya’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Parti Meclisi üyesi Bedriye Yorgun ile İzzet Karadağ isimli 1 kişi 7 Ocak 2019 tarihinde Antalya’da HDP il binasından çıktıktan sonra gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/073) Diyarbakır’da HDP İlçe Binasına Polis Baskını…

7 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, üzerinde Leyla Güven’in bir resminin olduğu posterin asıldığı HDP ilçe binasına baskın yapan polis, posteri ve yine ilçe binasında asılı olan “Zindan direnişini büyütelim” yazılı pankartı indirdi. Baskın sonrasında ayrıca HDP Sur İlçe Eş Başkanı Mehmet Ali Altunkaynak ile soyadı öğrenilemeyen Murat isimli HDP yöneticisi bir kişinin  gözaltına alındığı öğrenildi.

(01/074) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ocak 2019 tarihinde Urfa’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 3 kişiden 2’si 7 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri: Müslüm Bayram ve Faruk Pişkin.

(01/075) Urfa’da Gözaltına Alınan Müzisyenler…

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde katıldıkları düğünlerde söyledikleri şarkılar gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 9 müzisyenden 2’si 7 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan müzisyenler: Mehmet Yol ve Alican Temel. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan müzisyenler: Hozan Abdullah Sar, Mehmet Ali Sancak, Turan Demir, Mesut Deril, Ferhat Adliyan, Hacı Kırmızı, Cemil Dağdelen.

(01/076) Diyarbakır’da Gazete Sahibinin Yargılandığı Dava…

30 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan 675 sayılı KHK ile kapatılan Kürtçe günlük gazete Azadiya Welat’ın imtiyaz sahibi Ramazan Ölçen hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 7 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Ramazan Ölçen’in ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

(01/077) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesinin DBP’li (Demokratik Bölgeler Partisi) Belediye Eş Başkanı Sara Kaya hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Sara Kaya duruşmaya ses ve görüntü bilişim sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Sara Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 27 Mart 2019 tarihine erteledi.

13 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınan Sara Kaya 26 Ocak 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Nusaybin Belediyesi’ne 11 Eylül 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı.

(11/078) Eski CHP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Karşı gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni ve CHP eski Milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Ababey ve gazeteci Kutlu Esendemir’in de aralarında olduğu 12 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Eren Erdem duruşmaya tutulduğu Silivri Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Eren Erdem’in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kaçma şüphesi gerekçesiyle tahliye kararına yaptığı itirazı üst mahkeme olarak kabul eden İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi Eren Erdem hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Yakalama kararıyla birlikte Eren Erdem cezaevinden tahliye edilmedi.

Eren Erdem, hakkında açılan davada mahkemenin verdiği yakalama kararı sonrasında 29 Haziran 2018 tarihinde gözaltına alınmış ve sonrasında sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Eren Erdem hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, Karşı gazetesi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ile birleştirilmişti.

(01/079) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

7 Ocak 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 41 ilde düzenlenen operasyonlarda 41 kişi; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 16 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 29 kişi; Van’da 8 kişi gözaltına alındı.

Konya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 23 kişiden 10’u 7 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında 4 Ocak 2019 tarihinde 11 kişi tutuklanmıştı.

(01/080) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski yarbay Savaş Bayrakdar hakkında Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(01/081) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 7 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 2 köyde 7 Ocak 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Aynı gün içinde yapılan ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağı saat 24.00 itibarıyla kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve daha sonra kaldırılan köyler: Güçlü ve Gökçe köyleri.

(01/082) Kocaköy’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 7 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Kocaköy ilçesine bağlı 3 köyde 7 Ocak 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Aynı gün içinde yapılan ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağı saat 24.00 itibarıyla kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve daha sonra kaldırılan köyler: Şaklat, Yazıköy ve Anbar köyleri.

(01/083) Hani’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 7 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Hani ilçesine bağlı 5 köyde 7 Ocak 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Aynı gün içinde yapılan ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağı saat 24.00 itibarıyla kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve daha sonra kaldırılan köyler: Uzunlar, Serenköy, Kırım, Yayvan ve Soylu köyleri.

(01/084) Hatay’da Özel Güvenlik Bölgesi…

Hatay Valiliği 7 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinin Suriye sınırında bulunan alanlarının 9 Ocak 2019 ile 23 Ocak 2019 tarihleri arasında 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.

Paylaş