Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

09 – 11 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/106) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Aslan ailesinin yaşadığı evin 8 Şubat 2019 tarihinde polis tarafından basıldığı öğrenildi. Baskın sırasında evde bulunanların polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı, çocukların kafasına silah dayandığı bildirildi.

Olaya ilişkin Adalet Aslan (42) basına yansıyan açıklamasında şunları belirtti: “Kaynımın evine gittiğim zaman onu yere atmışlardı. Hakaret edip, darp ediyorlardı. Kaynımın gelinini de dövdüler. Evi darmadağın ettiler. Benim ve kaynımın çocukları 13 yaşındalar. Çocuklarımızın başına silah dayamışlardı. Çocuklar korkuyordu. Yanlarına gitmek istediğimde içlerinden biri bana da ‘konuşma kadın, başını kaldırma, beynini ezerim’ dedi. Beni yere yatırmışlardı. 6 kişi üzerime basmıştı. ‘Konuşmayacaksınız’ diyorlardı.”

Baskın sonrasında hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle Sedrettin Aslan’ın gözaltına alındığı öğrenildi.

(02/107) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Van T Tipi Cezaevi’ne Özgür Hukukçular Platformu üyesi avukatlar tarafından yapılan ziyaret sonrası hazırlanan gözlem raporu 8 Şubat 2019 tarihinde basında yer aldı. Rapordan, cezaevi girişinde mahpusların çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve daha sonra hücreye konulduğu öğrenildi. Gözlem raporunda ayrıca mahpusların kaldıkları koğuşların keyfi bir şekilde değiştirildiği ve bunu kabul etmeyen mahpusların da fiziksel şiddete maruz kaldığı; mahpusların talep ettiği ve haklarında herhangi bir yasaklama ve toplatma kararı olmayan dergi, gazete ve kitapların mahpuslara verilmediği belirtildi.

(02/108) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 8 Şubat 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

Basında yer alan haberlerden Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım hakkında 2 Ocak 2019 tarihinde Cezaevi Disiplin Kurulu tarafından 3 ay süreyle görüş hakkından mahrum bırakma cezası verildiği ve bu cezanın 1 Şubat 2019 tarihinde kesinleştiği öğrenildi.

(02/109) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 824 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8, 9 ve 10 Şubat 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

8 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

9 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Dağhan Beşli ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

10 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Umutcan Aybak ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 8, 9 ve 10 Şubat 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/110) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 8 Şubat 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 82. kez gözaltına alınmış oldu.

(02/111) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 9 Şubat 2019 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara’da Sakarya Caddesi’nde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Deniz Yılmaz ve Bülent Özgül isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(02/112) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

9 Şubat 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 724’üncüsü öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy, Hüda Kaya, Musa Piroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Beyoğlu Belediye Başkanı adayı Alper Taş ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. Polisin İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağı da abluka altına aldığı bildirildi.

(02/113) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 9 Şubat 2019 tarihinde 359. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

 (02/114) Antalya’da Tutuklanan HDP Yöneticisi…

7 Şubat 2019 tarihinde Antalya’da ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı’ gerekçesiyle gözaltına alınan HDP Kepez ilçe yöneticisi Basri Kartal 8 Şubat 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/115) “Türk’ün Gücünü Göreceksiniz” Denilerek İşkenceye Maruz Kalan İşçilerin Yargılandığı Dava…

5 Ağustos 2015 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan bir inşaat şantiyesine yapılan baskın sonrasında gözaltına alınan ve götürüldükleri karakolda elleri arkadan kelepçeli vaziyette yüz üstü yatırılıp “Ne yaptı lan bu devlet size! Türk’ün gücünü göreceksiniz” denilerek fiziksel ve sözlü işkenceye maruz kalan 52 işçiden Mehmet Gezen ve İlyas Yorgun hakkında Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının 18 Ocak 2019 tarihinde görüldüğü 9 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Mahkeme Mehmet Gezen ve İlyas Yorgun’u ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘nitelikli bakımdan silah ve mühimmat alınması, taşınması ve bulundurulması’ suçlarından 28’er yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

İşçilerin maruz kaldığı işkence ile ilgili açılan soruşturmanın ise henüz sonuçlanmadığı bildirildi. Ayrıca olayın görüntülerini ortaya çıkararak yayınlayan, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın muhabiri Nedim Türfent, hakkında açılan davada ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

(02/116) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Ankara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. İnci Solak hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme avukatların dava dosyası ile ilgili yetkisizlik kararı verilmesi yönündeki talebini reddetti ve duruşmayı 22 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(02/117) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin eski milletvekili Gülser Yıldırım’a, Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasının Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulmasının ardından yeniden başlayan davanın görülmesine 8 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Gülser Yıldırım sağlık sorunlarında dolayı duruşmaya katılmadı. Mahkeme Gülser Yıldırım’ın sağlık sorunlarını mazeret gösterdiği dilekçeyi kabul etmedi.

Avukatlar savunmalarında iddianamede suçlama konusu yapılan konuşmaların kürsü dokunulmazlığı kapsamında olduğunu belirtip yargılamanın durdurulmasını talep ettiler. Mahkeme bu talebin de reddine karar verdi.

Mahkeme daha sonra avukatlardan esas hakkındaki savunmalarını yapmalarını istedi. Avukatlar Gülser Yıldırım esas hakkındaki savunmasını yapmadan savunma yapmayacaklarını belirttiler.

Daha sonra mahkeme Gülser Yıldırım’ın esas hakkındaki savunmasını dinlemeden kararını açıkladı ve bir önceki kararını tekrar ederek Gülser Yıldırım’ı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(02/118) İstanbul’da Televizyon Kameramanının Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan TV 10 kameramanı Kemal Demir hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme adli kontrol şartıyla Kemal Demir’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 2 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Kemal Demir 25 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 1 Aralık 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

Dava dosyası ile ilgili İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşmada yetkisizlik kararı vermiş ve dava dosyasını Mersin Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Mersin’deki Ağır Ceza Mahkemesi’nin de yetkisizlik kararı vermesi üzerine dava dosyası Yargıtay’a gönderilmiş ve Yargıtay yargılamanın İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılmasına hükmetmişti.

(02/119) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

8 Şubat 2019 tarihinde Denizli’de yapılan ev baskınlarında 9 kişi; Antalya’da yapılan ev baskınlarında 5 kişi gözaltına alındı.

Kars merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 16 kişiden 9’u 8 Şubat 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 6 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 1 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

9 Şubat 2019 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında 27 kişi; Trabzon merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 21 kişi gözaltına alındı.

(02/120) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Milli Savunma Bakanlığı eski müsteşar yardımcısı ve tümgeneral Şaban Umut hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ suçundan 15 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Eski hakimler Habil Kahraman, Mustafa Gürbüz, Harun Kablama, Rıfat Tokdemir hakkında Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından Habil Kahraman’ı 10 yıl, Mustafa Gürbüz’ü 8 yıl 9 ay, Harun Kablama’yı 10 yıl ve Rıfat Tokdemir’i 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Sami Solak isimli bir kişi hakkında Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Eski savcı Mecit Yıldırım ve eşi eski hakim Sultan Yıldırım hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Mecit Yıldırım’ı 8 yıl 4 ay ve Sultan Yıldırım’ı ise 6 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca Mecit Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(02/121) Adana’da Yasaklanan Etkinlik…

10 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10- 13 Şubat 2019 tarihleri arasında HDP Adana İl Örgütü tarafından düzenlenecek olan Kürt Tiyatro Günleri’nin Adana Valiliği tarafından ‘kamu güvenliğini tehdit ettiği’ gerekçesiyle yasaklandığı öğrenildi.

(02/122) 31 Mart Seçimleri…

HDP Batman Belediye Eş Başkan Adayı Sabri Özdemir, 10 Şubat 2019 tarihinde Batman Petrolspor ile Ergene Velimeşespor arasında oynanan futbol maçını izlemek için gittiği 16 Mayıs Şehir Stadyumu’nda gözaltına alındı. Sabri Özdemir’in protokol listesinde adının olmadığı gerekçesiyle onu protokol tribününe almayan Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli polis memurları ile arasında yaşanan tartışma nedeniyle gözaltına alındığı ve aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş