Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

09 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/093) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1064 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

8 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Engin Karataş ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 8 Ekim 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/094) Adana’da Barış Anneleri’ne Engelleme…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) grup toplantısına gitmek üzere Diyarbakır, Şırnak, Urfa, Antep ve Adana’dan yola çıkan Barış Anneleri’nin, 8 Ekim 2019 tarihinde Adana İncirlik Otoban girişinde bulunan polis kontrol noktasında durdurulduğu öğrenildi. Polisin eksik belge gerekçesiyle aracın hareketine izin vermediği, araçtaki kişilere üst araması ve Genel Bilgi Taraması (GBT) uyguladığı, araçta bulunan kişilerin 5 saat bekletildikten sonra başka bir araçla geldikleri şehirlere döndükleri bildirildi.

(10/095) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Ekim 2019 tarihinde Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP’li Şırnak Belediye Meclisi üyesi Gurbet Güleş’in de bulunduğu 14 kişiden 8’i 8 Ekim 2019 tarihinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan Fırat Duymak 5 Ekim 2019 tarihinde serbest bırakılmıştı.

(10/096) Antalya’da Gözaltına Alınan Kişi…

Arlet Natali Avazyan isimli 1 kişi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ailesinin şikayeti üzerine, sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek 8 Ekim 2019 tarihinde Antalya’da gözaltına alındı. Avazyan’ın 9 Ekim 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/097) Sur’dan Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kaldıktan sonra 2016 yılının Şubat ve Mart aylarında tahliye edilen kişilerden 19’u tutuklu 40 kişi hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Ekim 2019 tarihinde devam edildi.

Duruşma sırasında tutuklu sanıkların, savunmalarının mahkeme heyeti tarafından kesilmesi nedeniyle dışarı çıkmak istemesi üzerine, jandarmanın fiziksel şiddetine maruz kaldıkları ve salondan çıkarıldıkları öğrenildi. Buna tepki gösteren ailelerin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve salondan çıkarıldığı bildirildi. Halim Aslan ve Mehmet Şirin Gökdere isimli 2 sanık yakınının gözaltına alındığı öğrenildi.

Mahkeme tutuklu sanıkların bu halinin devamına karar vererek duruşmayı 20 Şubat 2020 tarihine erteledi.

(10/098) Gezi Davası…

Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu, Ali Hakan Altınay, Ayşe Mücella Yapıcı, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Çiğdem Mater Utku, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mehmet Ali Alabora, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi hakkında 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri ile ilgili olarak İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Ekim 2019 tarihinde devam edildi.

İddianamede 16 kişinin ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. İddianamede ayıca kimi sanıkların ‘nitelikli mala zarar verme’, ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi’, ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’, ‘nitelikli yağma’, ‘nitelikli yaralama’, ‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet’ ve ‘6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun’a muhalefet’ gibi suçlardan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme başkanının duruşmada çizim yapılmasını yasakladığı ve çizim yapan sanatçı Tarık Tolunay’ı duruşma salonundan çıkarılmasına karar verdiği öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 24 – 25 Aralık 2019 tarihlerinde görülmek üzere erteledi.

İş insanı Osman Kavala 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanmıştı. 6 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan Yiğit Aksakoğlu ve 18 Kasım 2018 tarihinde tutuklanan Yiğit Aksoy ise davanın 24 Haziran 2019 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(10/099) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında gözaltına alındığında verdiği ifadede “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağıladığı” iddiasıyla Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Figen Yüksekdağ’ın beraatına karar verdi.

(10/100) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteci ve yazar Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan ile Tuğrul Özşengül, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın yeniden görülmesine 8 Ekim 2019 tarihinde başlandı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, gazeteci yazar Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak, Şükrü Tuğrul Özşengül, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek’e ‘Anayasa’yı ihlal’ suçundan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onanan ağırlaştırılmış müebbet cezalarını 5 Temmuz 2019 tarihinde bozmuştu.

Mahkeme tutuklu 6 kişinin bu hallerinin devamına ve Mehmet Altan için yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 4 Kasım 2019 tarihine erteledi.

(10/101) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

8 Ekim 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 21 ilde yapılan operasyonlarda 14 kişi; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde yapılan operasyonlarda 36 kişi gözaltına alındı.

(10/102) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Mustafa Seyidoğlu ve Serdar Seyidoğlu hakkında ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ ve ‘örgüt üyesi olma’ iddialarıyla İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 kişinin beraatına karar verdi.

1’i tutuklu 25 kişi hakkında Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme dönemin Elbistan İlçe Jandarma Komutanı Ferhat Karaderi’yi ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan müebbet hapis cezası ile, 3 kişiyi ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile, 3 kişiyi de aynı suçtan ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 18 kişinin beraatına karar verdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş