Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

09 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/103) Cezaevinde Mahpuslara Verilmeyen Gazete…

8 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde Eğitim Kurulu Başkanlığı’nın kararıyla mahpuslara Yeni Yaşam gazetesinin verilmemesine ilişkin yapılan 2 ayrı itirazın Adana 1. İnfaz Hakimliği tarafından reddedildiği öğrenildi.

(04/104) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 881 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

8 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 8 Nisan 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/105) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Nisan 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk ve ismi öğrenilemeyen 2 kişi polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. 3 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/106) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Nuri Erkin Başer hakkında İzmir 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Nisan 2019 tarihinde görülmeye başlandı. Mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyanın Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(04/107) Antalya’da Yargılanan Polis Memurları…

Kırgızistan kökenli R. A. (40) isimli bir kadın 4 Ekim 2017 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesinde biri sivil 2 polis memurun sokakta fiziksel şiddetine maruz kalmıştı. Olayın ardından açığa alınan 2 polis memurundan İsmet Kafadar tutuklanmış, olaya müdahale etmeyen İsmail Uzar ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. İsmet Kafadar 27 Ekim 2017 tarihinde avukatının itirazı üzerine serbest bırakılmıştı. Polisler hakkında ‘kamu görevlisinin nüfuzunu kullanarak silahla, kendisini savunamayacak kişiyi yaralama’ suçundan dava açılmıştı. 8 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, olayla ilgili olarak 2 polis memuru hakkında açılan davada mahkemenin R. A.’ya fiziksel şiddet uygulayan polis memuru İsmet Kafadar’ı 740 TL para cezası ile cezalandırıp cezayı ertelediği ve İsmail Uzar’ın ise beraatına karar verdiği öğrenildi.

(04/108) Ankara’da Polis ile İlgili Takipsizlik Kararı…

8 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 8 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da Yüksel Caddesi’nde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemine yönelik polis müdahalesi sırasında Nazan Bozkurt’un elmacık kemiğinin kırılmasıyla ilgili olarak polis memuru Tekin Koçak hakkında yapılan suç duyurusuna ilişkin olarak Ankara Başsavcılığı’nın kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdiği öğrenildi.

(04/109) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

8 Nisan 2019 tarihinde ÖSYM personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında ÖSYM eski Başkanı Ali Demir’in de olduğu 20 kişi gözaltına alındı.

(04/110) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

68 kişi hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yaşanan olaylarla ilgili olarak Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Nisan 2019 tarihinde yapıldı. Mahkeme ‘Anayasa’yı ihlal suçundan’ 23 sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 3 sanığı ise müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 18 sanığı ise ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 5 yıl ile 7 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 20 sanığın beraatına ve 4 sanığın ise dosyalarının ayrılmasına hükmetti.

12 kişi hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Nisan 2019 tarihinde yapıldı. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 sanığı ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 12 sanığın da tutukluluk halinin devamına hükmetti.

(04/111) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Kars Valiliği 7 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içindeki açık alanlarda düzenlenecek miting, yürüyüş, toplantı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, şenlik vb. her türlü etkinliğin 8 Nisan 2019 ile 20 Nisan 2019 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

(04/112) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Bitlis Valiliği 8 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içindeki açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konser, panel, konferans, temsil vb. her türlü etkinliğin 7 Nisan 2019 ile 21 Nisan 2019 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

(04/113) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2019 yılının Mart ayında 5’i çocuk yaşta ve 4’ü kadın ve 11’i göçmen olmak üzere en az 108 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG’in verilerine göre 2019 yılının ilk 3 ayında iş kazası/iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren işçi sayısı en az 392 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş