Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 – 12 Aralık 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/001) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Yargılandığı Dava…

OHAL sonrası ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için girdikleri açlık grevi sırasında gözaltına alınarak tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve eğitim emekçisi Semih Özakça ile davanın tutuksuz sanığı Acun Karadağ hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Nuriye Gülmen tutulduğu Numune Hastanesi’nden SEGBSİ aracılığıyla duruşmaya katılırken Semih Özakça ve Acun Karadağ ise duruşmada hazır bulundu. Duruşmada beyanda bulunan Nuriye Gülmen, SEGBİS aracılığıyla savunma yapmayı kabul etmediğini ve bu nedenle henüz savunmasını yapmadığını belirtti. Semih Özakça ile Acun Karadağ’ın son sözlerinin ardından mahkeme Nuriye Gülmen’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırdı ve hükümle birlikte Nuriye Gülmen’in tahliyesine karar verdi. Mahkeme Semih Özakça ve Acun Karadağ’ın ise beraatına hükmetti.  Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 23 Mayıs 2017 tarihinde tutuklanmış ve Semih Özakça davanın 20 Ekim 2017 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(12/002) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 46 akademisyen hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 32., 33., 34. ve 35. Ağır Ceza Mahkemelerinde açılan davaların görülmesine 5 ve 7 Aralık 2017 tarihlerinde başlandı. 5 Aralık 2017 tarihinde 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 10 dava 12 Nisan 2018 tarihine ertelendi. 7 Aralık 2017 tarihinde 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 13 davadan 6’sı 23 Şubat 2018 tarihine, 7’si ise 22 Aralık 2017 tarihine; 33. Ağır Ceza’da görülen 11 davadan 4’ü 8 Şubat 2018 tarihine ve 7’si 31 Ocak 2018 tarihine; 34. Ağır Ceza’da görülen 12 davadan 1’i 17 Temmuz 2018 tarihine ve 11’i 10 Mayıs 2018 tarihine ertelendi.

Yer olmadığı gerekçesiyle davaları takip etmek isteyen ve aralarında sanık yakınları, akademisyenler ve basın mensuplarının da olduğu birçok kişi davaların görüldüğü salona alınmadı.

Ayrıca tüm duruşmalarda yargılanan akademisyenler ve avukatları mahkemelerden derhal beraat kararı verilmesini, bunun olmaması durumunda ise davalarının yine imzacı akademisyenlerden Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürmekte olan dava ile birleştirilmesini talep ettiler. Her iki talep de mahkemeler tarafından kabul edilmedi.

(12/003) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

8 Ekim 2016 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Kobra tipi bir zırhlı araçtan açılan ateş sonucu Serhat Buldan, Rahmi Safhalı, Necdet İşözü ve Aydın Tümen isimli 4 kişinin ölümü ve 2 kişinin yaralanmasıyla ilgi polis memuru İlyas Mekikli hakkında Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede polis memuru Mekikli’nin ‘taksirle adam öldürme’ suçundan 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyor. Mahkeme bir önceki duruşmada tahliye edilen sanık polis memurunun tekrar tutuklanması yönündeki talebi reddetti  ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(12/004) ÇHD’li Avukatların Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış ÇHD üyesi 19 avukat hakkında İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmada ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Ebru Timtik, Naciye Demir, Şükriye Erden ve Özgür Yılmaz hazır bulundu. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 23 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(12/005) Askerde İşkence ve Diğer Kötü Muamele Sonucu Ölüm…

7 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Bursa’nın Gemlik İlçesinde Askeri Veteriner Okulu’nda zorunlu askerlik görevini yapmakta olan er Gökhan Kılıç’ın 54 gündür komada kaldıktan sonra 29 Kasım 2017 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. 7 Ekim 2017 tarihinde nöbet sırasında annesi ile telefonla konuşurken yakalanan er Gökhan Kılıç’ın kendisini yakalayan Başçavuş Osman Hancı tarafından başına miğferle defalarca vurulmak suretiyle dövüldüğü iddia edildi. Daha sonra fenalaşarak Bursa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kılıç’ın beyin kanaması geçirdiği öğrenildi. Ölüm olayının ardından Başçavuş Osman Hancı ‘ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama’ suçunu işlediği gerekçesiyle tutuklandı.

(12/006) Ankara’da Kaçırılma İddiası…

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Ali Can Yılmazer’in 4 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da evine giderken  kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı iddia edildi. Olay ile ilgili İHD Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında Ali Can Yılmazer şunları belirtti: “Pazartesi akşamı evime yakın bir durakta üç ya da dört kişi etrafımı sardı. Ne olduğunu anlamadan beni siyah geniş bir minibüse bindirdiler. Beni kim kaçırdı dediğimde ise ‘ister MİT kaçırdı de, ister Kamu Güvenlik Timi (KGT) ama biz devletiz devlet’ dediler. Bana daha sonra ajanlık dayatmasında bulundular. Eğer ajanlık yaparsam bana bazı konularda yardımcı olacaklarını; aksi takdirde tutuklayacaklarını söylediler.” Araç içinde fiziki ve sözlü şiddete maruz kalan Ali Can Yılmazer’in daha sonra bırakıldığı bildirildi.

(12/007) İstanbul’da Kaçırılma İddiası…

Sosyalist Kadın Meclisi üyesi Hünkar Genç’in 5 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki vapur iskelesi önünde kendini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı iddia edildi. Olayla ilgili İHD İstanbul Şubesi’nde bir açıklama yapan Hünkar Genç şunları belirtti: “5 Aralıkta Karaköy vapur iskelesine gittim. Polis gözaltında olduğumu söyledi ve kendisi ile gitmemi istedi. Gözaltı gerekçesi belirtilmemesi nedeni ile kaçırıldığımı anladım. Bağırdım beni kaçıramayacaklarını söyledim. Beni alan kişi destek isterken, arkadaşlarıma ve avukatıma haber verebildim. Karanlık bir minibüse bindirildim. (…) Araçta psikolojik şiddete maruz kaldım. Kabataş Emniyete götürüleceğim söylendi ancak 20 dakika sonra beni Kabataş’da bıraktılar.”

(12/008) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

2 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Şubat 2017 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar tarafından Kandil Bölgesi’ne düzenlenen bir hava bombardımanında 1 militanın öldüğü öğrenildi.

8 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 24 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

9 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 22 ve 23 Eylül 2017 tarihlerinde Elazığ’ın Karakoçan ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 5 militanın öldüğü öğrenildi.

11 Aralık 2017 tarihinde Şırnak’ta yol kontrolü yapan askerlerin geçişi sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu 1 askerin öldüğü öğrenildi.

(12/009) Urfa’da Emniyet Müdürlüğü’nde İşkence İddiası…

30 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 23 Kasım 2017 tarihinde Urfa’da tutuklanan ve Urfa T Tipi Cezaevi’ne konulan Mahmut Öngör isimli bir mahpusun ek ifadesi alınacağı gerekçesiyle cezaevinden alınarak tekrar Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Konuyla ilgili olarak 2 Aralık 2017 tarihinde İHD Urfa Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında Mahmut Öngör’ün abisi İlhan Öngör, kardeşi ile görüştüğünü ve gördüğü fiziki işkencelerden (elektrik verme, falaka, kaba dayak) kaynaklı Mahmut Öngör’ün sol elini kullanamadığını, yüzünde yaralar olduğunu, konuşmakta güçlük çektiğini belirtti. 2 Aralık 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerden savcının talimatına rağmen Mahmut Öngör’ün hastaneye kaldırılmadığı öğrenildi. Avukatı, 8 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan açıklamasında, işkencenin yol açtığı fiziksel sekellerin hızla iyileşmesi için polisin Mahmut Öngör’e pomat vb. ilaçlar verdiğini ve bunları kullanıp kullanmadığını kontrol ettiğini belirtti.

Mahmut Önger’in 9 Aralık 2017 tarihinde ifadesi alınmadan Urfa T Tipi Cezaevi’ne geri götürüldüğü bildirildi. Avukatı müvekkilinin ifadesi alınmadan cezaevine geri götürülmesiyle ilgili olarak “ek ifadesi alınacak denildi, savcının ifadesini müvekkilimin TEM’e getirilmesinin keyfi ve yasaya aykırı olduğunu gösteriyor. Bu iç hukuka aykırı bir durum. İfadesi alınmayacaksa neden TEM’e getirildi? Yani yeni bir durum yok dosyada. Savcıya ifadesinin alınmaması nedenini sorduk, cevap alamadık” dedi.

(12/010) İstanbul’da İşkence İddiası…

6 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’un Başakşehir ilçesinde bir kıraathaneye baskın düzenleyen özel harekat polisleri tarafından kıraathanenin sahiplerine fiziki şiddet uygulandığı ve orada bulunan müşterilere ise çıplak arama yapıldığı iddia edildi. Kıraathanenin sahiplerinden Yasin Ubin, 6 Aralık 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında olayla ilgili olarak şunları belirtti: “Bana ağabeyimin nerede olduğunu sordular. Bilmediğimi söyledim. Nasıl bilmiyorsun diyerek 4-5 kişi bana vurmaya başladı ve hakaret ettiler (…) Daha sonra beni çatının ucuna götürerek ‘seni buradan atarız’ diyerek tehdit ettiler (…) Müşterilere hakaret ettiler. Daha sonra onları tek tek aradılar. Arama esnasında pantolonlarını aşağı indirdiler. Üst kısımlarını ise komple soydular.” Yasin Ubidin’in devlet hastanesinden maruz kaldığı şiddet ve işkenceyi belgeleyen rapor aldığı ve olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

(12/011) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

KHK ile kapatılan ÇHD Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı, 30 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan mülakatında, 19 gündür Silivri Cezaevi’nde tek kişilik bir hücrede tutulduğunu, hücresinde televizyon, radyo bulunmadığını, kendisine gazete verilemediğini belirtti.

30 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Bolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Avukat Barkın Timtik’in sabah sayımlarında askeri nizamda ayakta durmayı kabul etmediği için her gün fiziki şiddete maruz kaldığı ve hakkında açılan disiplin soruşturmalarında yılları bulan görüş yasağı aldığı öğrenildi.

30 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevi’ndn 37 mahpusun Kayseri 1 No’Lu T Tipi Cezaevi (29 mahpus) ile Şakran 2 (2 mahpus) ve 3 No’lu T Tipi (6 mahpus) Cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi.

Yine 30 Kasım 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Muş E Tipi Cezaevi’nden 6 mahpusun Şakran 4 No’lu T Tipi Cezaevi’ne, 4 mahpusun Şakran 1 No’lu Cezaevi’ne ve 3 mahpusun ise Ödemiş T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

1 Aralık 20107 tarihinde basında yer alan haberlerden Samsun  Bafra Cezaevi’nde Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 18 mahpusun çıplak aramayı kabul etmedikleri gerekçesiyle ilk önce saatlerce cezaevi girişinde bekletildiği ve daha sonra mahpuslara fiziki şiddet uygulandığı öğrenildi. Bunun sonucu olarak 5 mahpusun kaburgalarının kırıldığı, diğer mahpusların ise vücutlarının çeşitli yerlerinde yaralanmalar oluştuğu bildirildi.

1 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden İskenderun T Tipi Cezaevi’nde kalan mahpusların gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

2 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Ordu E Tipi Cezaevi’nde Kürtçe şarkı eşliğinde halay çektikleri gerekçesiyle 6 mahpusa 1 ay açık görüş yaptırmama ve 20 mahpusa 3 ay iletişimden mahrum bırakma cezaları verildiği öğrenildi. Ayrıca “Kürtçe bilen memur yok” gerekçesiyle mahpuslara gönderilen Kürtçe mektup ve faksların mahpuslara verilmediği ve mahpuslar tarafından yazılanların da postalanmadığı; mahpuslara gönderilen kitapların verilmediği bildirildi.

3 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Adana Kürkçüler FTipi Cezaevi’nde PKK davalarından tutuklu mahpusların İŞİD veya FETÖ/PDY davalarından tutuklu mahpuslar ile aynı koridora bakan odalara konulduğu ve bunu protesto etmek için bazı mahpusların açık görüşe çıkmama eylemi yaptığı bildirildi. Yine aynı haberde mahpusların kaldığı odaların köpekler ile arandığı ve aramalar sırasında mahpuslara ait eşyaların dağıtıldığı, mahpuslara ait kitaplara, mahpusların davaları ile ilgili olarak aldıkları notlara el konulduğu öğrenildi.

4 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kürt Pen üyesi Hamit Duman’ın 2 ayda 3. kez farklı bir cezaevine sevk edildiği öğrenildi. 22 ay önce Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nden Ağrı M Tipi Cezaevi’ne ve oradan da Van T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Hamit Duman’ın en son olarak Van F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği bildirildi.

5 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, İskenderun M Tipi Cezaevi’nden İskenderun T Tipi Cezaevi’nde sevk edilen ve aralarında HDP üyesi ve yöneticisi Halil Baybariz, Mahmut Adar, Fikret Tekin, Uğur Anuştekin’in de olduğu 38 mahpusun cezaevi girişinde çıplak aramayı kabul etmedikleri için fiziki şiddete maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde ayrıca mahpusların Türk bayrağını öpmeye zorlandığı ve bunu kabul etmedikleri için de fiziki şiddete maruz kaldıkları iddia edildi.

6 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden yine İskenderun M Tipi Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 7 mahpusun cezaevi girişinde çıplak aramayı kabul etmedikleri için gardiyanlar tarafından dövüldüğü ve buna bağlı olarak mahpusların yüzlerinde ve vücutlarında morlukların oluştuğu öğrenildi.

6 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Van T Tipi Cezaevi’nde kalan Resul Özbey isimli hasta mahpusun verem hastası olmasına rağmen tedavisinin yapılmadığı öğrenildi. Ayrıca Resul Özbey’in Patnos L Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği ve orada da tedavisinin yapılmadığı bildirildi.

7 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 10 Kasım 2017 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve cezaevindeki hak ihlallerini protesto etmek için kendini yakan Yahya Özman isimli mahpusun olaydan 20 gün sonra hastaneye sevk edildiği öğrenildi. Doktorun yanında refakatçi kalması zorunludur şeklindeki raporuna rağmen kardeşi Mehmet Özmen’in refakatçi olma başvurusunun savcılık tarafından reddedildiği bildirildi.

8 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nde kalan Mehmet Özdemir isimli mahpusu ziyarete giden eşi Betül Özdemir’e görüş öncesi yapılan arama sırasında yaşanan tartışma gerekçe gösterilerek 3 ay görüş yasağı verildiği öğrenildi. Söz konusu tartışmanın, aramanın taciz boyutuna varması ve aramayı yapan gardiyanın Betül Özdemir’e “Ben sana soyun dersem soyunacaksın” demesi üzerine yaşandığı iddia edildi.

8 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Patnos L Tipi Cezaevi’nde kalan mahpusların maruz kaldıkları hak ihlalleri aktarıldı. Söz konusu ihlaller şöyle: Cezaevine sevk edilen mahpuslara girişte çıplak arama uygulanmakta, bunu onur kırıcı bularak kabul etmeyen mahpuslar fiziki şiddete maruz kalmakta; cezaevinde doktor bulunmamakta, acil durumlarda ambülans çok geç gelmekte ve hastalara ilaçları çok geç verilmekte; mahpusların yazdıkları dilekçeler ve maruz kaldıkları hak ihlallerine ilişkin yaptıkları suç duyuruları işleme konulmamakta; mahpuslara ait kitaplara haklarında toplatma kararı olmamasına rağmen el konulmakta; mahpuslara besin değeri çok düşük ve hijyenik olmayan yemekler verilmekte; mahpusların sosyal, kültürel ve sportif hakları engellenmekte ve mahpuslara ait radyolara el konulmaktadır. Aynı haberde bazı mahpuslarda verem görüldüğü fakat buna ilişkin cezaevi idaresinin her hangi bir önlem almadığı ve hastaları revire çıkarmadığı iddia edildi.

8 Aralık 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerden Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kimlik dayatmasını kabul etmeyen mahpusların kapı vurma ve slogan atma eylemi yapması üzerine mahpusların tek kişilik hücrelere konulduğu öğrenildi.

8 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde kalan Emin Dal isimli bir mahpusun Cezaevi Müdürü tarafından “Senin cenazeni eve yollarız” denilerek ölümle tehdit edildiği iddia edildi.

8 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde kalan 7 mahpusun Tekirdağ T Tipi Cezaevine sevk edildiği öğrenildi. Sevk edilen mahpusların isimleri: Enes Yıldırım, Medeni Söylemez, Tufan İlbaş, Vedat Duman, Ahmet Altay, Akif Bal ve Mehmet Ali Gümüş.

9 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Bolu F Tipi Cezaevi Müdürü’nün “Sizi adam etmeye gelmişim. Bu tulumları [tek tip elbise] giyip kimlikleri boynunuza takacaksınız. Yoksa ben yapacağımı bilirim” diyerek mahpusları tehdit ettiği iddia edildi.

Yine Bolu F Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrede kalan Mehmet Akpolat isimli mahpusun telefon görüşmesi öncesinde ismini soyadını ve TC Kimlik numarasını söylemeyi kabul etmediği için telefon hakkından yararlanamadığı öğrenildi.

11 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Şakran 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde 24 kişiye 10 kişilik yemek verildiği; mahpusların sosyal, kültürel ve sportif haklarının kısıtlandığı öğrenildi.

11 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Şakran 2 No’Lu T Tipi Cezaevi’nde ailelerin mahpuslara getirdiği siyah ve beyaz renkteki giysilerin içeri alınmadığı, “F Tipi’ni arayacaksınız, Amerikan uşakları, beyinleri yıkanmışlar, vatan hainleri” gibi sözlerle mahpusların tehdit edildiği; koğuşlarda sıcak suyun akmadığı öğrenildi.

12 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Muş E Tipi Cezaevi’nde kalan 6 mahpusun özel eşyalarını almalarına izin verilmeden üzerlerindeki eşofmanlar ile İzmir T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi. Sevk edilen mahpusların isimleri: M. Fuat Erol, M. Şirin Arslan, Harun Şimşek, Abdurrahman İnanç, Nimet Robin Erdenci, Nihat Bingöl.

(12/012) Cezaevi’nde Açlık Grevi…

Sevk edildikleri Denizli T Tipi Cezaevi’nde tek kişilk hücrelerde tutulan 20 mahpsutan 10’unun başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinin cezaevi yönetiminin mahpusların koğuşlara geçmesi, mahpusların havalandırma ve etkinlik haklarının verilmesi taleplerini kabul etmesi üzerine 30 Kasım 2017 tarihinde sona erdiği öğrenildi.

(12/013) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 30 Kasım 2017, 5 Aralık 2017, 7 Aralık 2017 ve 12 Aralık 2017 tarihlerinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruların aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 712. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 1 ve 8 Aralık 2017 tarihlerinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvuruların da aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(11/014) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Kasım, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11 Aralık 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis izin vermedi ve müdahale etti.

30 Kasım 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (İlker Işık, Nazan Bozkurt ve Simge Aksam) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin (Veli Saçılık, Nazan Bozkurt, İlker Işık, Simge Aksam, Perihan Pulat ve isimi öğrenilemeyen 2 kişi) gözaltına alındığı bildirildi.

1 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (İlker Işık, Derviş Lemi ve Mustafa Keçeci) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (İlker Işık, Derviş Lermi ve Mustafa Keçeci) gözaltına alındığı bildirildi.

2 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında basın açıklamasını takip eden gazeteci Oktay İnce’nin de olduğu 7 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin fiziki şiddet uygulanarak gözaltına alındığı bildirildi.

3 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Alev Şahin, Acun Karadağ, İlker Işık, Perihan Pulat ve Meltem Servi ) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin (Acun Karadağ, İlker Işık, Perihan Pulat, Ömür Tekin, Simge Aksan ve Mustafa Keçeli) gözaltına alındığı bildirildi.

4 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında açıklamayı takip eden gazeteci Oktay İnce’nin de olduğu 6 kişinin (Veli Saçılık, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Perihan Pulat, İlker Işık, Mustafa Keçeli ve Oktay İnce) gözaltına alındığı bildirildi.

5 Aralık 2017 tarihinde saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında 6 kişinin (Veli Saçılık, Acun Karadağ, Simge Aksan, İlker Işık,  Perihan Polat ile Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

7 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 9 kişinin (Serdar Başçetin, Deniz Aydın, Simge Aksan, Ceren Öztemiz, Acun Karadağ, İlker Işık, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt ve Perihan Pulat) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde aralarında açıklamayı takip eden gazeteci Oktay İnce’nin de olduğu 6 kişinin (Veli Saçılık, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Perihan Pulat, İlker Işık, Mustafa Keçeli ve Oktay İnce) gözaltına alındığı bildirildi.

8 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Simge Aksan, Perihan Pulat, Aleyna Sert, İlker Işık, Emir Karakum) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Veli Saçılık, İlker Işık, Simge Aksan, Mustafa Keçeli, Aslı Saraç) gözaltına alındığı bildirildi.

9 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Saat 18.00’deki müdahale sırasında polislerin eylemi izleyenlere de müdahale ettiği ve sokakta kimsenin beklemesine izin vermediği bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

10 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 7 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

11 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 9 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

Buna göre, önünde 30 Kasım, 1, 2, 3, 4, 5, 6,7, 8, 9, 10 ve 11  Aralık 2017 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında toplam 111 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/015) Hatay’da Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu…

İHD Yöneticisi Mahmut Aydıncı’nın 30 Kasım 2017 tarihinde Hatay’da evine yapılan baskın sonrası gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Aydıncı’nın Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü ve 1 Aralık 2017 tarihinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(12/016) İstanbul’da Gözaltına Alınan Anti-Kapitalist Müslüman ve Kadın Vicdani Retçi…

28 Kasım 2017 tarihinde Ağrı merkezli bir soruşturma kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan Anti- Kapitalist Müslüman ve kadın vicdani retçi Zeynep Duygu Ağbayır’ın 4 Aralık 2017 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi. Ağbayır’ın evi 28 Kasım 2017 tarihinde basılmış fakat Ağbayır evde olmadığından gözaltına alınmamıştı. Ağbayır aynı gün içinde ifade vermek için gittiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınmış ve Ağrı’ya götürülmüştü. Ağbayır’ın dosyasında ‘gizlilik kararı’ olduğu öğrenildi.

(12/017) İstanbul’da Yaptığı Dijital  Yayınlar Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan DSİP Üyesi…

Türkiye’de çıkmış sol içerikli yayınları arşivleyip solyayin.com adresinde dijital ortamda yayınlayan Devrimci Sosyalist İşçi Partisi üyesi Emin Şakir’in 28 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi. Dosya hakkında gizlilik kararı olduğu bildirildi.

(12/018) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitiren Çekwar Çubuk’un 24 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınan kardeşi Çekdar Çubuk, 7 Aralık 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(12/019) Adana’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Özgür Toplum Dergisi çalışanı Mevlüt Gür’ün 7 Aralık 2017 tarihinde Adana’da hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle yolda yapılan bir kontrol sırasında gözaltına alındığı öğrenildi. Mevlüt Gür’ün ifadesi alındıktan sonra aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(12/020) İzmir’de Dergi Satarken Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Kasım 2017 tarihinde İzmir’de 5 ESP üyesinin ESP Postası isimli dergiyi dağıtırken gözaltına alındığı bildirildi. 5 kişinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgelerin söz konusu dergide haber yapılması nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ edildiği iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.  Gözaltına alınanların 1 Aralık 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri: Beritan Altun, Alev Özkiraz, Mert Güneş, Alican Arslan ve Mahsun Al.

(12/021) Mersin’de KHK ile kapatılmış Mezopotamya Kültür Merkezi’ne Yönelik Operasyon …

KHK ile kapatılmış Mezopotamya Kültür Merkezi çalışanlarına ve sanatçılarına yönelik Mersin merkezli bir soruşturma kapsamında 24 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınan 14 sanatçının 30 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.  Gözaltına alınıp serbest bırakılanlar: Arif Adalı, Gülistan Turan, Seyhan Yıldırımlı, Savaş Bozkurt, Selahattin Akın, Songül Eriş, Hivda Gökel, Mehmet Aykut, Hebun Yüksekbağ, Sibel Özer Karaca, Rüstem Sönmez, Umut Sercan Demir, Fatma Uslu ve Nursel Akşin.

Aynı soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan ve ifade vermek için gittiği savcılıkta gözaltına alınan Cejna Saruhan’ın 6 Aralık 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

(12/022) Mersin’de Gözaltına Alınan Sanatçılar…

30 Kasım 2017 tarihinde Mersin’de kentteki düğünlerde sahneye çıkan 8 müzisyenin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların 6 Aralık 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Mahsun Yılmaz, Yavuz Yılmaz, Mustafa Sönmez, Nurettin Etiz, Reşit Sönmez, Azad Kara, Cesur İrkli ve Muharrem Renas

(12/023) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

7 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da Çankaya Belediyesi tarafından işten atılan 12 işçinin işe geri alınması için Belediye binasında açıklama yapan işçilere yönelik polis müdahalesinde biri DİSK Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu olmak üzere 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Polisin biber gazı ve plastik mermi kullandığı müdahalede yaralanan ve fenalaşan işçilerin olduğu öğrenildi.

(12/024) Adıyaman’da Eyleme Jandarma Müdahalesi…

2 Aralık 2017 tarihinde Adıyaman’ın Kahta İlçesi’ndeki Milli Park Havzası içindeki Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen HES’e karşı protesto eylemi yapan köylülere yönelik jandarma müdahalesi sonucu 3 köylünün gözaltına alındığı ve müdahale sırasında 1 köylünün yaralandığı öğrenildi. Gözaltına alınanların kısa bir süre içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(12/025) Mersin’de Eyleme Polis Müdahalesi…

4 Aralık 2017 tarihinde Mersin’de Zelal Topçul’un kaçırılmasını protesto etmek için eylem yapan Mersin Öğrenci Kolektifi Üyesi 3 kişinin polis müdahalesi sonucu gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 3 kişi aynı gün içinde polis ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/026) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

9 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nde ABD’nin Kudüs ile ilgili aldığı kararı protesto etmek amacıyla düzenlenen eyleme polisin müdahale ettiği ve 5 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

(12/027) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

10 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da ABD’nin Kudüs ile ilgili aldığı kararı protesto etmek için Boğaziçi Köprüsü’ne pankart asan İstanbul Genç Aktivistler Derneği üyesi 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(12/028) İstanbul’da Pankart Asan HDP Yöneticilerine Polis Müdahalesi…

2 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın 7 Aralık 2017 tarihinde görülecek duruşmasıyla ilgili olarak üzerinde “Herkes için adalet SEGBİS çöpe Demirtaş duruşmaya, 7 Aralık’ta Ankara’ya” yazılı bir pankart asan HDP Sancaktepe İlçe Eş Başkanı İlknur Yusufoğlu, ilçe yöneticisi Çağdaş Avcıoğlu ve ismi öğrenilemeyen 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(12/029) İstanbul’da ve İzmir’de Bildiri Dağıtırken Gözaltına Alınanlar…

7 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yolsuzluk iddialarıyla ilgili bildiri dağıtan Gençlik Muhalefeti üyesi 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

8 Aralık 2017 tarihinde İzmir’in Karşıyaka ilçesinde “Kökü Man Adasında olanlar derhal istifa etmelidir” başlık bir bildiri dağıtan Birleşik Haziran Hareketi üyelerine müdahale eden polisin zor ve şiddet kullanarak 11 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/030) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

30 Kasım 2017 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında Mahsum Yılmaz ve Yavuz Yılmaz isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

24 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan aralarında siyasetçi ve 1999 yılında Türkiye’ye gelen 1. Barış Grubu üyesi Seydi Fırat’ın da olduğu 26 kişiden 16’sının 30 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kalan 10 kişiden aralarında Seydi Fırat’ın da olduğu 7’si ise 1 Aralık 2017 tarihinde savcılık sorgularından sonra serbest bırakıldı. Aralarında HDP Mamak İlçe Yöneticisi Sinan Çiftçi’nin de olduğu 3 kişi ise ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı.

27 Kasım 2017 tarihinde Ağrı’nın Diyadin ilçesi ve köylerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 16 kişiden 1’inin 30 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı ve 15 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

1 Aralık 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Osman Arslan isminde 70 yaşındaki 1 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde evine yapılan baskın sırasında eşyalarının dağıtıldığı ve evde bulunan un torbalarının yırtılarak yere saçıldığı bildirildi.

25 Kasım 2017 tarihinde Hatay’da ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan 8 kişinin 4’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere 1 Aralık 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.  Adli Kontrol şartıyla serbest bırakılanlardan Selahattin Efetürk’ün aynı gün içinde savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındığı ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

20 Kasım 2017 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 44 kişiden 1’nin 1 Aralık 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı, 11 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.  6 Aralık 2017 tarihinde mahkemeye sevk edilen 32 kişiden 9’unun tutuklandığı ve 23’ünün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

3 Aralık 2017 tarihinde Aydın’ın Didim ve Söke ilçelerinde 3 kişinin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek evlerine yapılan baskınlar sonrasında gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Mahir K., Cengiz B., Zafer B.

24 Kasım 2017 tarihinde Antep’te sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘gözaltına alınan 16 kişiden 4’ünün 4 Aralık 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek’ iddialarıyla tutuklandığı ve 1 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında daha önce 7 kişi tutuklanmış ve 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

5 Aralık 2017 tarihinde Urfa’nın Siverek ilçesinde HDP İlçe Eş Başkanı Faik Ayata’nın gözaltına alındığı öğrenildi.

24 Kasım 2017 tarihinde Antalya’da gözaltına alınan 2’si çocuk 15 kişinin 4’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere 5 Aralık 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

5 Aralık 2017 tarihinde Maraş’ın Merkez ve Pazarcık ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 15 kişiden 6’sının 6 Aralık 2017 tarihinde çıkartıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandığı ve 9 kişinin ise serbest bırakıldığı öğrenildi.

Urfa ve ilçelerinde ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt adına faaliyet yürütmek’ iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişinin 6 Aralık 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

8 Aralık 2017 tarihinde Siirt’te HDP Siirt İl Yöneticisi Lokman Yıldız’ın HDP Eş Genel Başkanı’nn Selahattin Demirtaş’ın davasını izlemek için gittiği Ankara’dan dönüşte gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesinin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ olduğu bildirildi.

9 Aralık 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Mehmet Emin Güçlü isimli bir kişinin evine düzenlenen baskın sonrasında gözaltına alındığı öğrenildi. Evde yapılan arama sırasında eşyaların dağıtıldığı ve o sırada namaz kılmakta olan bir kişinin namazının bitmesi beklenmeden yere yatırıldığı ve kafasına silah dayandığı bildirildi.  Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Mehmet Emin Güçlü’nün Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(12/031) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

2’si tutuklu 6 gazeteci hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Davada KHK ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, Diken haber portalı eski Editörü Tunca Öğreten ve Birgün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat tutuklu; DİHA muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Haber Müdürü Derya Okatan ise tutuksuz olarak yargılanmaktadır.

İddianamede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait, Redhack tarafından kırılan ve daha sonra internet ortamında yayınlanan elektronik postaları haberleştirdikleri gerekçesiyle 6 gazetecinin ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri değiştirme veya yok etme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 3 Nisan 2018 tarihine erteledi.

25 Aralık 2017 tarihinde gözaltına alınan 6 gazeteciden 3’ü 17 Ocak 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Ömer Çelik davanın 24 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(12/032) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Davalar…

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında 2015 yılında Mersin’de  yaptığı bir konuşma gerekçesiyle Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Yüksekdağ SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanmayı kabul etmediğinden duruşmaya katılmadı. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme Figen Yüksekdağ’ı ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında yaptığı bir konuşmada ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Yüksekdağ SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanmayı kabul etmediğinden duruşmaya katılmadı. Mahkeme duruşmayı 16 Ocak 2018 tarihine erteledi.

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Duruşmayı izlemek için yurtdışından gelen heyetlerin mahkeme salonuna alınmadığı öğrenildi. Duruşmada hazır bulunan Figen Yüksekdağ savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 20 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(12/033) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında ‘kamu görevlisine hakaret etiği’ iddiasıyla Anadolu 66. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Selahattin Demirtaş duruşmaya katılmadı. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme Demirtaş’ın beraatına karar verdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. İdris Baluken’in duruşmada hazır bulunarak ifade vermek yönündeki talebi mahkemeye sunuldu. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme İdris Baluken’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 4 Ocak 2018 tarihine erteledi. 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan İdris Baluken, 30 Ocak 2017 tarihinde tahliye edilmiş ve savcılığın itirazı üzerine 21 Şubat 2017 tarihinde yeniden tutuklanmıştı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Aralık 2017 tarihinde başlandı. SEGBİS ile bağlanmayı kabul etmeyen Demirtaş duruşmaya katılmadı. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 14 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(12/034) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Davalar…

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya hakkında ‘savcı ve hakimlere hakaret ettiği’ iddiasıyla Van 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Bekir Kaya SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Bekir Kaya’nın beraatına karar verdi.

Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı’nın da olduğu 2’si tutuklu 51 kişi hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede sanıkların Seyh Said Mezarlığı inşaatında çalıştıkları ve su için sondaj kuyusu açtıkları gerekçesiyle cezalandırılmaları istenmektedir.  Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanık Mehmet Saltabaş’ın tahliyesi ve davanın diğer tutuklu sanığı Selahattin Dilek’in dosyasının başka bir dava ile birleştirilmesine karar verdi ve duruşmayı Mart 2018’e erteledi.

Tunceli Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun hakkında 2012 ile 2016 yılları arasında Tunceli’de düzenlenen 22 etkinliğe katıldığı, DTK ve DBP bünyesindeki faaliyetleri gerekçesiyle Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Nurhayat Altun SEGBİS aracılığıyla Kandıra Cezaevi’nden duruşmaya bağlandı. Mahkeme Nurhayat Altun’un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 7 Şubat 2018 tarihine erteledi. Nurhayat Altun 17 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış ve aynı gün belediyeye kayyım atanmıştı.

(12/035) Manisa’da Yargılanan HDP Üye ve Yöneticileri…

57’si tutuklu 138 HDP üye ve yöneticisi hakkında Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Aralık 2017 tarihinde başlandı. Halil Aydemir isimli bir sanığın Kürtçe savunma yapmak istediği ve tercüman gelinceye kadar savunma yapmayacağını söylediği öğrenildi.

(12/036) Bursa’da HDP ve DBP Yöneticileri ile Avukatların Yargılandığı Dava…

Aralarında Avukat Levent Pişkin ve Avukat Cahit Kırkazak ile DBP Bursa İl Eş Başkanı Recep Kuru ve HDP Bursa İl Yöneticisi Ceylan Erol’un da olduğu 12 kişi hakkında Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Kasım 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Levent Pişkin hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılmasına ve diğer sanıklar hakkındaki adli kontrol şartlarının devamına karar verdi ve duruşmayı 12 Nisan 2017 tarihine erteledi. Mahkeme ayrıca 676 Sayılı KHK ile getirilen hükümler uyarınca davada 1 sanığın 3’den fazla avukat ile temsil edilemeyeceğine karar verdi. 14 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınan 12 kişiden 5’i tutuklanmıştı. Tutuklanan 5 kişi davanın 18 Mayıs 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti. Dava ile ilgili hazırlanan iddianamede 2 kişiye yönelik yapılacak suçlamalara ilişkin olarak “Terör finansmanı filan üfleriz” gibi bir ifade yer almıştı.

(12//037) Tunceli’de DBP Yöneticilerinin Yargılandığı Davalar…

DBP Tunceli eski İl Eş Başkanı Gülseven Yıldız ve eski Disiplin Kurulu üyesi Necla Kılıç, eski Nazımiye Belediye Meclis üyesi Selvi Güngör, Eylem Çelik ve Sevim Soylu hakkında Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Necla Kılıç ve Gülseven Yıldız’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 1 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(12/038) Urfa’da DBP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında DBP Urfa İl Eş Başkanı Celal Babacan ile Siverek DBP İlçe Eş Başkanı Sedat Çelik’in de olduğu 5 kişi hakkında Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Celal Babacan’ı 2 yıl 6 ay, Sedat Çelik’i 10 ay ve diğer 3 sanığı da 1 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme hükümle birlikte tutuklu sanıkların tahliyesine de karar verdi.

(12/039) Hatay’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Eski HDP Dörtyol İlçe Eş Başkanı Halil Baybariz hakkında Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Halil Baybariz duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Halil Baybariz’in adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi ve duruşmayı 20 Nisan 2018 tarihine erteledi.

(12/040) Antalya’da HDP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

5’i tutuklu 11 HDP üyesi hakkında Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Aralık 2017 tarihinde başlandı. İddianamede sanıkların ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tahliyesine ve tüm sanıkların beraatına karar verdi.

(12/041) Mersin’de HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP eski Mersin İl Eş Başkanı Mirze Mehmet Söylemez ve HDP yöneticisi Meryem Bay’ın da olduğu 2’si tutuklu 5 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Mersin 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Aralık 2017 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 17 Ocak 2018 tarihine erteledi.

(12/042) Artvin’de HDP İlçe Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP Hopa İlçe Eş Başkanı ve yazar Cemil Aksu ile SKM sözcüsü Nurcan Vayiç Aksu, dosya üzerinden inceleme yapan mahkeme tarafından tahliye edildi. Cemil Aksu ve Nurcan Vayiç Aksu sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 24 ve 26 Ekim 2017 tarihlerinde tutuklanmıştı.

(12/043) Mersin’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış DİHA muhabiri Berivan Altan hakkında yaptığı haberler ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla Mersin 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Aralık 2017 tarihinde başlandı. Yapılan savunmalar ve savcının esas hakkında verdiği mütalaanın ardından mahkeme ilk duruşmada Berivan Altan’ı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(12/044) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında İŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarına dikkat çekmek için 12 Ekim 2014 tarihinde TRT’nin Diyarbakır’daki binasına girmek isteyen kadınların eylemini takip eden KHK ile kapatılmış DİHA muhabiri Gökhan Altay ve yine KHK ile kapatılmış JİNHA muhabirleri Melek Yüksek ve Kader Gözaoğlu’nun da olduğu  23 kişi hakkında Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 23 sanığı ‘kamu malına zarar vermek’ ve ‘cebir kullanmak suretiyle işyeri dokunulmazlığını ihlal etme’ suçlarından 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi.

(12/045) Ankara’da Gazete Çalışanının Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış Özgür Gündem Çalışanı Emrah Bakır’ın da aralarında olduğu 13 kişi hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından Emrah Bakır’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 15 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(12/046) Van’da Gazete Çalışanının Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılmış DİHA muhabiri Selman Keleş ile Gazeteci Arif Aslan hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları davanın 21 Kasım 2017 tarihinde görülen duruşmasında verilen tahliye kararına savcılık tarafından yapılan itiraz üzerine Selman Keleş ve Arif Aslan hakkında tekrar tutuklanmaları için yakalama kararı çıkartıldığı öğrenildi.

(12/047) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Mehmet Tarhan isimli bir kişi hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Tarhan’ı ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 9 ay 25 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/048) Manisa’da Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

11 kişi hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme İŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitiren Arin Mirxan’ın posterini taşıdığı fotoğrafını paylaşan 1 sanığın fiili ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi ve braatına karar verdi. Mahkeme diğer 10 sanığı ise Sur ve Cizre ile ilgili paylaşımlarında dolayı ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/049) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Yargılanan Kişi…

K.Ş. isimli bir kişi hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme K.Ş.’yi ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/050) Selahattin Demirtaş’ın Ankara’da Görülecek Davasını İzlemek İçin Gelenlere Yönelik Engellemeler…

Selahattin Demirtaş hakkında açılan davanın 7 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da görülecek ilk duruşmasına katılmak üzere Urfa’dan otobüs ile yola çıkan 50 kişinin kentten çıkışına polis tarafından izin verilmediği ve otobüse eksik evrak gerekçesiyle 1,200 TL para cezası kesildiği öğrenildi.

Duruşmayı izlemek için Adana’dan yola çıkan HDP üyelerinin Aksaray’da durdurulduğu öğrenildi ve Ankara yönünde seyahat etmelerine izin verilmediği bildirildi.

(12/051) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Taraf Gazetesi’nin eski çalışanları Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur, Tuncay Opçin ve Mehmet Barasu’nun hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. İddianamede sanıkların “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma”, “Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme”, “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Tutuklu sanık Baransu, savunmasında kullanacağı evrakların cezaevi idaresi tarafından kendisine verilmediği gerekçesiyle savunma yapamayacağını ifade etti. Mahkeme Baransu’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(12/052) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında Ali Bulaç, Şahin Alpay, Mümtazer Türköne, Ahmet Alkan ve Nuriye Akman’ın da olduğu KHK ile kapatılmış Zaman Gazetesi yazarı ve çalışanı 22’si tutuklu 31 kişi hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Hüseyin Belli, İsmail Küçük ve Onur Kutlu isimli 3 tutuklu sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 5 Nisan 2018 tarihine erteledi.

(12/053) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da olduğu 6’sı tutuklu, 10’u firari 17 kişi hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Aralık 2017 tarihinde devam edildi. Savunmalar sırasında mahkeme başkanının SEGBİS aracılığıyla savunma yaparken Ahmet Altan’ın mikrofonunu kapattığı, Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuş’un sözünü kestiği öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 12 Şubat 2018 tarihine erteledi.

(12/054) Görevden Alınan Belediye Başkanı…

8 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’un Ataşehir ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Battal İlgezdi İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı.

(12/055) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 1 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 18 köyde 29 Kasım 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 1 Aralık 2017 saat 21.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler: Ortaç, Yalaza, Çavundur, Dolunay, Bağlan, Kabakaya, Kutlu, Oyuklu, Türeli, Tepe, Budak, Dallıca, Sığınak, Kıyıköy, Çıralı, Kıpçak, Zümrüt ve Damar.

(12/056) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 1 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Kulp ilçesine bağlı 10 köyde 29 Kasım 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 1 Aralık 2017 saat 21.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler:  Kamışlı, Çukurca, Akbulak, Demirli, Bayırköy, Düzce, Temren, Güleç, Taşköprü ve Barın.

(12/057) Hazro’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 1 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile HAzro ilçesine bağlı 7 köyde 29 Kasım 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 1 Aralık 2017 saat 21.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler:  Gözebaşı, Sarıerik, Çitlibahçe, Meşebağları, Kırmataş, Terdöken  ve Kavaklıboğaz.

(12/058) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 1 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Silvan ilçesine bağlı 4 köyde 29 Kasım 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 1 Aralık 2017 saat 21.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler: Gözebaşı, Sarıerik, Çitlibahçe, Meşebağları, Kırmataş, Terdöken  ve Kavaklıboğaz.

(12/059) Kocaköy’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 1 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Kocaköy ilçesine bağlı 3 köyde 29 Kasım 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 1 Aralık 2017 saat 21.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler:  Boyunlu, Arkbaşı ve Tepecik.

(12/060) Bitlis’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 4 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Bitlis’e bağlı 11 Köy ve mahallede 5 Arlık 2017 saat 1.00’den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar saat 16.00 ile 07.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı Bitlis Valiliği tarafından yapılan ikinci bir açıklamayla 7 Aralık 2017 tarihinde kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mahalleler: Ilıcak, Oğulcak, Aşağıölek, Yukarıölek, Çalıdüzü, İçgeçit, Akçalı, Bölükyazı köyleri; Çayır, Govan ve Kürtler mahalleleri.

(12/061) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 8 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 16 köyde ve 12 mezrada 8 Aralık 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği 9 Aralık 2017 tarihinde yaptığı ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağını 10 Aralık 2017 saat 08.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Dibekköy, Yolçatı, Çağdaş, Kayacık, Ortaç, Yalaza, Bağlan, Çavundur, Dolunay, Kabakaya, Tepe, Budak, Dallıca, Kutlu, Oyuklu, Türeli köyleri; Sınır, Beğendik, Hacıcemil, Esenli, Çanak, Alataş, Kolbağı, Bakanlar, Kalkanlı, Kerpiçören, Göçer, Çaylarbaşı.

(12/062) Kulp’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 8 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Kulp ilçesine bağlı 5 köyde ve 6 mezrada 8 Aralık 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği 9 Aralık 2017 tarihinde yaptığı ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağını 10 Aralık 2017 saat 08.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Taşköprü, Temren, Bayırköy, Demirli, Çukurça köyleri; Kuyucak, Mevik, Aşağıpolat, Yukarıpolat, Keçiveren, Zümrütlü mezraları.

(12/063) Hazro’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 8 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Hazro ilçesine bağlı 3 köyde ve 2 mezrada 8 Aralık 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği 9 Aralık 2017 tarihinde yaptığı ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağını 10 Aralık 2017 saat 08.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Koçbaba, Ormankaya, Çitlibahçe köyleri; Şahgeldi ve Güzdamı mezraları

(12/064) Silvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 8 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Silvan ilçesine bağlı 1 köy ve 4 mezrada 8 Aralık 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği 9 Aralık 2017 tarihinde yaptığı ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağını 10 Aralık 2017 saat 08.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Dolaplıdere köyü; Alakuşak, Üçdirek, Ergeçiti, Erkenciler mezraları.

(12/065) Kocaköy’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 8 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Kocaköy ilçesine bağlı 1 köy ve 1 mezrada 8 Aralık 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği 9 Aralık 2017 tarihinde yaptığı ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağını 10 Aralık 2017 saat 08.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezra: Boyunlu köyü ve Varlık mezrası.

(12/066) Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 10 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Nusaybin ilçesine bağlı 4 kırsal mahallede 10 Aralık 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Valilik tarafından aynı gün yapılan ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahalleler: Taşköy, Kaleli, Yakınca, Güzelsu mahalleleri.

(12/067) Dargeçit’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 10 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Dargeçit ilçesine bağlı 2 kırsal mahallede 10 Aralık 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Valilik tarafından aynı gün yapılan ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahalleler: Değerli ve Kılavuz mahalleleri.

(12/068) Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği 11 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Nusaybin ilçesine bağlı 4 kırsal mahallede 11 Aralık 2017 saat 05.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Valilik tarafından aynı gün yapılan ikinci bir açıklamayla sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahalleler: Üçyol, Dağiçi, Dibek ve Güzelsu mahalleleri.

(12/069) Tatvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 11 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Tatvan ilçesine bağlı 9 köy ve 2 mahallede 11 Aralık 2017 tarihinden itibaren ikinci duyuruya kadar saat 16.00 ile 07.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa Çıkma yasağı ilan edilen köy ve mahalleler: Üzümlü, Anadere, Sungurlu, Külbastı, Odabaşı, Teknecik, Sallıca, Boblesür, Dönertaş köyleri; Kömürlü ve Aktoprak mahalleleri.

(12/070) Mutki’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 11 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Mutki ilçesine bağlı 3 köy ve 1 mahallede 11 Aralık 2017 tarihinden itibaren ikinci duyuruya kadar saat 16.00 ile 07.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa Çıkma yasağı ilan edilen köy ve mahalleler: Yazıcık, Yuvalıdam, Kayran köyleri; Aksu Mahallesi.

(12/071) Tunceli’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Tunceli Valiliği 1 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Merkez, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazmiye ilçelerinde bulunan 30 bölgeyi 2 Aralık 2017 ile 16 Aralık 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilen etti.

(12/072) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 8 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde bulunan 31 bölgeyi 10 Aralık 2017 ile 24 Aralık 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilen etti.

(12/073) Diyarbakır’da Taziye Evlerinin Kullanılmasının İzne Bağlanması….

11 Aralık 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’ın Silvan ilçesinin Kaymakamlığı’nın PKK propagandası yapıldığı gerekçesiyle ilçede bulunan taziye evlerinin kullanımını izne bağladığı ve bu karar uyarınca ilçedeki 3’ü belediyeye ait 23 taziye evinin anahtarlarının toplandığı öğrenildi. Çatışmalarda yaşamını yitirmiş militanların ailelerinin taziye evini kullanmasına Kaymakamlık tarafından izin verilmediği bildirildi.

(12/074) Ankara’da Yasaklanan Etkinlik…

Ankara Valiliği 6 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla 6 ve 7 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Milletvekili İdris Baluken hakkında görülecek davalar ile ilgili yapılacak yürüyüş, oturma eylemi bv. Her türlü etkinliği yasakladı.

(12/075) Ankara’da Yasaklanan Etkinlik…

Ankara Valiliği 7 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla 7 Aralık 2017 tarihinde Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan “Sarraf Davası, Off-shore belgeleri, Yolsuzluklar, Halk ne yapmalı?” isimli söyleşiyi yasakladı.

(12/076) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 6 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla 2 Aralık 2017 ile 1 Ocak 2018 tarihleri arasında il genelinde miting, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantılarının izne bağlandığını ve çadır kurma, stant açma, oturma eylemi gibi tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş