Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 – 2 Ağustos 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/001) İstanbul’da Zırhlı Aracın Ezdiği Çocuk…

1 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda akrep tipi zırhlı bir polis aracı Raşid Oso (8) isimli Suriyeli bir çocuğa çarptı ve çarpma sonucu çocuk yaşamını yitirdi. Çocuğun cenazesinin zırhlı araçtan inen polisler tarafından araca konulduğu bildirildi. Olay yerine daha sonra gelen polislerin olaya ilişkin zabıt tutulmasını isteyenlere” Türk polisi adildir, akreptekiler tutmuştur, gerek yok” yanıtı verdiği öğrenildi.

Aynı gün içinde Oso’nun ölümünü protesto etmek için Okmeydanı’nda toplananlara polisin gaz bombası ve plastik mermiyle müdahale ettiği bildirildi.

2 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, polisin Raşid Oso’nun ailesinin yaşadığı eve gelerek Oso’nun tüm fotoğraflarını ve evdeki tüm telefonları topladığı; 2 Ağustos 2017 tarihinde Feriköy Hasan Zeyneb Camii’nde gerçekleştirilen cenaze törenine aile fertleri dışında kimsenin katılmasına izin verilmediği öğrenildi.

(08/002) Şırnak’ta Üzerlerine Ateş Açılan Köylüler…

2 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Şırnak’ın Sene Yaylasında hayvanlarını otlatan köylülerin bulunduğu bölgeye askeri helikopterlerden ateş açıldığı  iddia edildi. Açılan ateş sonucunda can kaybı yaşanmazken onlarca koyunun öldüğü ifade edildi. Olay sonrası köylülerin Sene yaylasından ayrılıp bir başka yaylaya gittikleri öğrenildi.

(08/003) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında bir süredir devam etmekte olan askeri operasyon sırasında, 1 Ağustos 2017 tarihinde askeri bir aracın geçişi esnasında gerçekleştirilen patlama sonucu biri Binbaşı olmak üzere 2 askerin öldüğünü açıkladı.

1 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında sürmekte olan askeri operasyon sırasında ormanlık alanda yangın çıktığı iddia edildi.

(08/004) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya Refaktçi Verilmesi Hakkında Rapor…

29 Temmuz 2017 tarihinde iradeleri dışında Sincan Ceza İnfaz Kurumu Kampüs Hastanesi’ne götürülen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, o tarihten bu yana tek başlarına bir odada tutulmaktadır. 1 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, yalnız kalmamaları gerektiğine ilişkin bir rapor bulunmasına rağmen, savcılığın refakatçi olmak için yapılan başvurulara ilişkin yeni bir hastane raporu istediği öğrenildi. Avukatları Ayşegül Çağatay ise yaptığı açıklamada, hastanede görevli sağlık personelinin refakatçi gibi gösterilmek istendiğini; ayrıca bir saat olması gereken görüş süresinin yarım saatle sınırlandırıldığını belirtti.

(08/005) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 31 Temmuz ve 1 Ağustos 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

31 Temmuz günü yapılan müdahalelerde gözaltı yaşanmazken, 1 Ağustos 2017 saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına dönük müdahalede 3 kişinin (Mehmet Yılmaz, Derviş Lemi ve İlker Işık) gözaltına alındığı öğrenildi. Saat 18.00’daki müdahalede de gözaltı yaşanmadığı bildirildi.

Buna göre 31 Temmuz ve 1 Ağustos 2017 tarihlerinde toplamda 3 kişi gözaltına alındı.

(08/006) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nde tutulan Ulaş Günaçan isimli bir mahpusun ortak alandaki pencerenin kapatılmasını ve maruz kaldığı hak ihlallerini protesto etmek için 20 Temmuz 2017 tarihinde odasını yaktığı ve sonrasında işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı 1 Ağustos 2017 tarihinde öğrenildi. Odasını yaktıktan sonra Günaçan’ın ters kelepçelenerek ve darp edilerek koğuştan çıkartıldığı ve süngerli odaya götürüldüğü, burada da darp edildiği,  yere dökülen pis su içinde yüzü koyun ve iç çamaşırlarıyla saatlerce bekletildiği belirtildi. Avukatları Günaçan’ın bileklerinde morluklar ve şişklikler olduğunu, kaburgalarında ve kulaklarında darbeye bağlı ağrıların olduğunu ifade ettiler.   Ayrıca ilk gün hastaneye götürülen Günaçan’ın darp raporu aldığı ve avukatları aracılığıyla İHD’ye başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde tutulan 30 mahpusun Elazığ T Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri, sevk sırasında mahpusların kötü muameleye maruz kaldığı, götürüldükleri Elazığ Cezaevi’nde tek kişilik hücrelerde tutuldukları, mahpuslara su verilmediği 2 Ağustos 2017 tarihinde basına yansıyan haberlerden öğrenildi.

(08/007) Cezaevinde Açlık Grevi…

İzmir Aliağa T Tipi Cezaevi’nde tutulan 10 siyasi mahpustan Sedat Karadağ, Vedat Çelik ve Agit Güneş isimli 3’nün maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı uyarı açlık grevine başladıkları  1 Ağustos 2017 tarihinde öğrenildi.

(08/008) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Cengiz Yürekli, Nerwroz Uysal ve Mazlum Dinç tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 1 Ağustos 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 675. kez reddedilmiş oldu.

(08/009) Yürüyüş Dergisi’ne Polis Baskını…

Yürüyüş Dergisi’nin İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki bürosu 2 Ağustos 2017 tarihinde polis tarafından basıldı. Dergi avukatları, yaptıkları açıklamada polis tarafından büroda arama yapıldığı ve aramaya avukatların girmesine usulsüz bir şekilde izin verilmediğini belirttiler. Baskın sonrası 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(08/010) Mersin’de Gözaltına Alınan Gazete Dağıtıcıları…

1 Ağustos 2017 tarihinde Mersin’de Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanları Zinet Aşan ve Cemile Çiftçi’nin gazete dağıtımı esnasında gözaltına alındığı öğrenildi.

(08/011) Şırnak’ta Tutuklanan Fransız Gazeteci…

Fransız gazeteci Loup Bureau’nun Federe Kürdistan Bölgesi’ne gitmek üzere geldiği Habur Sınır Kapısı’nda gözaltına alındığı ve çıkarıldığı mahkeme tarafından ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ iddiasıyla tutuklandığı 2 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(08/012) Gözaltına Alınan HDP Milletvekili…

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan 2 Ağustos 2017 tarihinde Van Ferit Melen Havalimanı’nda hakkında açılan bir soruşturma gerekçe gösterilerek gözaltına alındı ve savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(08/013) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

26 Temmuz 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında HDP ve DBP ilçe eşbaşkanlarının da olduğu 5 kişinin polis ifadelerinin ardından 1 Ağustos 2017 tarihinde savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınıp bırakılan 5 kişinin isimleri: HDP İlçe Eşbaşkanı Refai Baran, DBP İlçe Eşbaşkanları Mehmet Onat ve Gurbet Yalçınkaya, DBP yöneticileri Ahmet Güneş, Mehmet Erdinç.

25 Temmuz 2017 tarihinde Diyarbakır’da DTK’ya dönük soruşturma kapsamında gözaltına alınan DTK Eşbaşkanlık Divanı Üyesi Musa Farisoğulları 2 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(08/014) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

31 Temmuz 2017 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesinde eski bir askerin, Maraş’ta ‘ByLock kullanmak’ iddiasıyla 25 kişinin, Eskişehir’de bir kısmı meslekten ihraç edilmiş olan ve bazıları halen aktif görevde bulunan 9 polis memurunun gözaltına alındığı öğrenildi.

“FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında Aydın’da gözaltına alınan 1’i üniversite öğrencisi 3 kişinin 31 Temmuz 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

31 Temmuz 2017 tarihinde Hakkari’de “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında aranan 1 kişinin polise teslim olduğu Hakkari Valiliği tarafından açıklandı.

Malatya’da gözaltına alınan 7 kişiden 1’inin 31 Temmuz 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘ByLock kullandığı’ iddiasıyla tutuklandığı bildirildi.

1 Ağustos 2017 tarihinde ‘ByLock kullandıkları’ iddiasıyla Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında 27 kişi, Sakarya merkezli bir soruşturma kapsamında 15 kişi, Batman’da 1 kişi, Kayseri’de 20 kişi gözaltına alındı.

Yozgat’ta gözaltına alınan 9 kişiden 7’sinin 1 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği ve 2’sinin ‘ByLock kullandıkları’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

Meslekten ihraç edilmiş eski 2 polis memurunun 1 Ağustos 2017 tarihinde Malatya’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘ByLock kullandıkları’ iddiasıyla tutuklandığı bildirildi.

21 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan 155 kişiden 32’sinin savclık talimatıyla polis ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 1 Ağustos 2017 tarihinde savcılığa sevk edilen 123 kişiden 10’unun savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı, geri kalan 113 kişi ise tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. 42 kişinin çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı, 15 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 56 kişinin işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

20 Temmuz 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alınan 36 eski polis memurunun 1 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildikleri ve bunlardan 33’ünün ‘ByLock kullandıkları’ ve ‘örgüt üyesi oldukları’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan meslekten ihraç edilmiş eski Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkan Yardımcısı Raşit Poyraz, meslekten ihraç edilmiş polis memuru Fatih Yılmaz ve A.U. isimli bir kişinin 1 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandıkları bildirildi.

(08/015) “Hero” Tişörtü Giydiği Gerekçesiyle Aydın’da Gözaltına Alınan Kişi…

1 Ağustos 2017 tarihinde Aydın’ın Efeler ilçesindeki bir PTT şubeine üzerinde “Hero” yazan bir tişörtle giden Z.G. isimli bir kişinin gözaltına alındığı basında yer alan haberlerde öğrenildi.

(08/016) Belediye Eşbaşkanlarının Yargılandığı davalar…

Kumçatı Belediye Eşbaşkanı Özlem Kutlu hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Ağustos 2017 tarihinde devam edildi. Kutlu SEGBİS aracılığıyla Urfa T Tipi Cezaevi’nden duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Kutlu’nun tahliyesine karar verdi ve duruşmayı erteledi. Kutlu 10 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve 13 Aralık 2017 tarihinde sosyal medya paylaşımları ve hakkındaki ihbar gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı.

(08/017) Şemdinli’de Sokağa Çıkma Yasağının Kaldırılması…

Hakkari Valiliği, 2 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla, Şemdinli ilçesine bağlı 2 köyde 30 Temmuz 2017 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

(08/018) Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Ankara Valiliği 2 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Kızılay civarındaki yollar, sokaklar vb. açık alanlarda çevreyi rahatsız edici şekilde yüksek sesle şarkı, türkü, marş vb. söylenmesinin, slogan atılmasının veya her ne suretle olursa olsun toplantı, basın açıklaması vb. eylem yapılmasının yasaklandığını duyurdu.

Van Valiliği 2 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, vb. türündeki tüm etkinliklerin 2 Ağustos  2017 tarihinden itibaren 30 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(08/019) Engellenen Internet Siteleri…

1 ve 2 Ağustos 2017 tarihlerinde Sendika.org internet sitesine erişimin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiği öğrenildi. Son engellemelerle sendika.org sitesi 58. kez engellenmiş oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş