Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 – 3 Mayıs 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/001) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Mayıs 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun (Mustafa Tezel, Adar Temel, Özenç Özyürek ve Maksut Toprak) 12 Nisan 2018 tarihinde görüş sonrasında kaldıkları koğuşlara dönerken tek sıra halde duvar dibinden yürümeyi reddettikleri gerekçesiyle gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(05/002) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 1 Mayıs tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 751. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(05/003) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 ve 2 Mayıs 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

1 Mayıs 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Simge Aksan, Mehmet Dersulu ve İlker Işık) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt, Acun Karadağ ve yapılan müdahaleye tepki gösteren 3 kişi) gözaltına alındığı bildirildi. Saat 18.00’de yapılan basın açıklamasına polis ilk önce TOMA’dan sıkılan tazyikli su ile müdahale etti. Polisin daha sonra Gülnaz Bozkurt’u gözaltı aracına kadar saçlarından sürüklediği, destek için orada bulunan Perihan Pulat’ı yüzüstü yere fırlattığı öğrenildi. Perihan Pulat’ın maruz kaldığı ağır fiziksel şiddetin sonucu yüzünde ve vücudunda izler oluştuğu ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

2 Mayıs 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Derviş Lermi ve Armağan Özbaş) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 6 kişinin (Veli Saçılık, Mehmet Dersulu, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve ismi öğrenilemeyen 2 kişi ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 1 ve 2 Mayıs 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/004) 1 Mayıs Mitinglerine Yönelik Engellemeler ve Müdahaleler…

1 Mayıs İççi Bayramı’nı kutlamak için İstanbul Beşiktaş’tan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen Halkın Kurtuluş Partisi üyelerine müdahale eden polis 60 kişiyi gözaltına aldı.

Yine İstanbul Taksim Meydanı civarında ve Şişli’de yaşanan müdahalelerde toplam 18 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Maltepe ’de yapılan 1 Mayıs Mitingi’ne girmek isterken arama noktasında LGBTİ+ üniversitelilere polisin pembe kimlik sorması üzerine çıkan gerginlik nedeniyle 4’ü Öğrenci Kolektifleri ve 2’si Halkevleri üyesi 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 2 Mayıs 2018 tarihinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

Buna göre, 1 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da yaşanan müdahalelerde toplam 84 kişi gözaltına alındı.

Ankara’daki 1 Mayıs mitingi sonrasında ismi öğrenilemeyen 2 kişinin taşıdıkları bayraklar gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı bildirildi.

(05/005) SGDF Eş Başkanı Gözaltına Alındı…

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Ceren Çoban, 2 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

(05/006) Gözaltına Alınan ÖDP Üye ve Yöneticileri…

26 Nisan 2018 tarihinde İzmir’de gözaltına alınan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) MYK üyesi Onur Kılıç ve ÖDP üyeleri Cihangir Köroğlu ile Necati Özdemir, 2 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından, Cihangir Koloğlu adli kontrol şartıyla olmak üzere, serbest bırakıldı.

(005/007) Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Osmaniye il yöneticisi Bedri Aslan, 1 Mayıs 2018 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı.

(005/008) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Şırnak Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen toplam 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından onandı. Abdullah Zeydan hakkında 14 Temmuz 2017 tarihinde verilen 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle bozulmuştu. 11 Ocak 2018 tarihinde davayı yeniden gören Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, önceki kararında ısrar ederek Abdullah Zeydan’ı yeniden 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırmıştı. Abdullah Zeydan 4 Kasım 2018 tarihinde gözaltına alınmış ve aynı gün içinde tutuklanmıştı.

(005/009) Afrin Operasyonu’na Tepkiler ile ilgili Yargılamalar…

HDP Malatya eski İL Eş Başkanı Abuzer Yavaş, İHD Malatya Şubesi Eş Başkanı Mehmet Tuncel, DTK delegesi Birgül Doğan, HDP yöneticisi Ali Dağdelen hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrine’e yönelik operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Mayıs 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Abuzer Yavaş’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 16 Temmuz 2018 tarihine erteledi. 24 Ocak 2018 tarihinde Malatya’da  gözaltına alınan 4 kişiden üçü (Abuzer Yavaş, Mehmet Tuncel, Birgül Doğan) 26 Ocak 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmış Ali Dağdelen ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Davanın ilk duruşmasında Mehmet Tuncel ve Birgül Doğan tahliye edilmişti.

(05/010) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

1 Mayıs 2018 tarihinde Eskişehir’de hakkında yakalama kararı olan  kurmay yarbay 1 kişi; Antalya’da 5 kişi; Manisa’da 4 kişi; Aydın’da 2 kişi gözaltına alındı.

Muğla merkezli bir operasyon kapsamında gözaltına alınan 7 kişiden 4’ü 1 Mayıs 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında 30 Nisan 2018 tarihinde mahkemeye sevk edilen 8 kişiden 2’si tutuklanmış ve 6’sı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Bu soruşturma kapsamında 26 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

2 Mayıs 2018 tarihinde Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda KHK ile meslekten ihraç edilmiş 27 polis memuru; Ankara’da 9’u KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski Hazine Müsteşarlığı çalışanı 10 kişi; Batman merkezli bir soruşturma kapsamında 15 ilde düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltına alındı.

Malatya merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 18 kişiden 14’ü 2 Mayıs 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(05/011) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 24 Haziran seçimlerine ilişkin getirdiği seçim yasaklarından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muaf tutulduğu öğrenildi. YSK tarafından getirilen seçim yasaklarının arasında başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve milletvekili adaylarının seçim propagandası ile ilgili yapacakları gezilerde makam araçlarının, resmi araçların, uçakların kullanılmamasını, karşılama töreni yapılmamasını kapsamaktadır.

2 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaptığı esnaf ziyaret sırasında yasadışı slogan attığı iddiasıyla gözaltına alınan Ramazan Muğdat isimli bir kişinin çıkartıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/012) Hakkari’de Etkinliklerin Yasaklanması…

Hakkari Valiliği 2 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile miting, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantısı gibi etkinliklerin 31 Nisan 2018 tarihinden itibaren 30 gün süreyle izne bağlandığını; oturma eylemi, açlık grevi, çadır kurma, stant açma gibi etkinliklerin ise 31 Nisan 2018 tarihinden itibaren 30 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş