Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Şubat 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/001) 16 Ağustos 2015’ten Bugüne İlan Edilen Sokağa Çıkma Yasakları…

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi verilerine göre; sokağa çıkma yasaklarının uygulanmaya başlandığı ilk tarih olan 16 Ağustos 2015 ile 31 Ocak 2017 tarihleri arasındaki 18 aylık süre içerisinde, başta DİYARBAKIR (100 kez), MARDİN (23 kez), HAKKÂRİ (19 kez) ve ŞIRNAK (13 kez) olmak üzere BİTLİS (4 kez), BATMAN (3 kez), MUŞ (2 kez), BİNGÖL (2 kez), TUNCELİ (2 kez) ve ELAZIĞ (1 kez) toplam 10 il ve en az 39 ilçede, resmi olarak tespit edilebilen en az 169 süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasağı ilanı gerçekleşmiştir. Ayrıca, yasaklar başlamadan önceki 2014 nüfus sayımına göre ilgili ilçelerde yaşadığı bilinen en az 1 milyon 809 bin kişi başta en temel yaşam ve sağlık hakları ihlal edilerek bu yasaklardan etkilenmiştir.

(02/002) İstanbul’da Yargısız İnfaz…

31 Ocak günü İstanbul Gaziosmanpaşa’da, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün operasyonu sırasında polisin ‘Dur’ ihtarına uymadığı iddia edilen bir araçta bulunan iki kişi ile polisler arasında çatışma yaşandığı ve çatışmada R.Ö isimli bir kişinin yaşamını yitirdiği ve H.Ö isimli bir kişinin de yaralandığı öğrenildi.

(01/003) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 2016 yılında en az 1970 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(02/004) Tutuklanan HDP Milletvekili…

HDP Kars milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, hakkında çıkarılan tutuklamaya yönelik yakalama kararı gerekçe gösterilerek 31 Ocak’ta tutuklandı.

(02/005) Gözaltına Alınan CHP Parti Meclisi Üyesi…

31 Ocak günü CHP Parti Meclisi üyesi Sera Kadıgil’in ifade vermek üzere gittiği Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alındığı öğrenildi. Sosyal medya paylaşımlarında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilen Kadıgil, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

(02/006) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

27 Ocak günü polis tarafından gözaltına alınan Mersin Tarsus HDP eski ilçe başkanı Orhan Çakmak’ın çıkarıldığı Ceza Hakimliği tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

20 Ocak günü sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek polis tarafından gözaltına alınan ve aralarında HDP yöneticilerinin de olduğu 10 kişiden 9’u ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı.

29 Ocak’ta Batman’da polis tarafından gözaltına alınan HDP Batman Merkez ilçe yöneticisi Ayetullah Altun’un çıkarıldığı mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddialarıyla tutuklandığı öğrenildi.

31 Ocak günü Adana’nın Seyhan ilçesinde polisin yaptığı ev baskınlarında aralarında HDP yönetici ve üyelerinin de olduğu 13 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(02/007) İzmir’de Gözaltına Alınan Eğitim Emekçileri…

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde 25 Ocak’ta Eğitim Sen üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 18 eğitim emekçisinden 5’i savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 31 Ocak günü ise aynı operasyonda gözaltına alınanlardan 10’u Emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

(02/008) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Azadiya Welat ve Özgür Gündem Gazetesi dağıtımcısı Hakan Ergün’ün de aralarında olduğu 8’i tutuklu 13 kişi hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘suç işlemeye tahrik etmek’ ve ‘suç ve suçluyu övmek’ iddialarıyla Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 31 Ocak günü görüldü. Savunmaların ardından mahkeme heyeti, 7 tutuklu sanık hakkında beraat kararı verdi ve duruşmayı 28 Mart 2017’ye erteledi. Davanın tek tutuklu sanığı Hakan Ergün kaldı.

(02/009) Bursa’da Yargılananlar…

HDP PM üyesi Nadiye Gürbüz, ESP Bursa İl Başkanı Birol Göçmen, Rıza Çimen, Ufuk Köse ve İdris Yıldız hakkında ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma’ iddialarıyla Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 31 Ocak günü yapıldı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti, tahliye taleplerini reddedip duruşmayı 28 Mart 2017’ye erteledi.

(02/010) Kayyım Atanan Belediye…

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinin DBP’li Belediye Eşbaşkanları yerine Karakoçan Kaymakamı Cemil Sarıoğlu’nun 31 Ocak günü İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım olarak atandığı öğrenildi. Son kayyım ataması ile birlikte kayyım atanan belediye sayısı 67 oldu.

(02/011) Soruşturma Açılan Avukatlar…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Cizre’de yaşanan sokağa çıkma yasaklarına ve sivil ölümlere dikkat çekmek amacıyla Beyoğlu Tünel’de eylem yapan 18 avukat hakkında TCK 301. maddesi kapsamında soruşturma başlattığı öğrenildi. Soruşturma açılan avukatlar arasında KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şube Eşbaşkanı Sinan Zincir de bulunmaktadır.

(02/012) Kürt Enstitüsü’nün El Konulan Eşyaları…

İstanbul’da 1992 yılında kurulan ve KHK ile kapatılan Kürt Enstitüsü’nün eşyalarına Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri tarafından el konulduğu öğrenildi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.

Paylaş