Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 -12 Şubat 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/140) Afrin’e Yönelik Askeri Operasyon…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik düzenlediği operasyon sırasında 8 Şubat 2018 tarihinde çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü öğrenildi

10 Şubat 2018 tarihinde TSK’nın Afrin’e yönelik operasyonu sırasında bir helikopterin düşmesi sonucu 2 askerin öldüğü; aynı gün içinde çıkan çatışmalarda ise 10 askerin öldüğü ve 11 askerin de yaralandığı açıklandı.

(02/141) Afrin Operasyonu’na Tepkilere Yönelik Müdahaleler ve Gözaltı ve Tutuklamalar…

9 Şubat 2018 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde Yeşil Mahalle Muhtarı Emrah Kara, Özgür Suriye Ordusu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı 12 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklamayla Afrin’e yönelik TSK operasyonları ile ilgili olarak 474’ü sosyal medya paylaşımları ve 192’si protesto eylemlerine protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 666 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Aynı süre içinde gözaltına alınan en az 58 kişi tutuklandı.

(02/142) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

TSK 9 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalında HPG militanlarının düzenlediği saldırı sonucunda 1 askerin öldüğünü duyurdu.

(02/143) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Patnos L Tipi Cezaevi’nde kalan mahpusların sosyal, kültürel ve sohbet haklarının kısıtlandığı; haklarında toplatma kararı olmamasına rağmen Özgürlükçü Demokrasi ve Evrensel gazeteleri ile bazı dergi ve kitapların verilmediği; mahpuslara ait radyolara el konulduğu; olması gerekenden az miktarda yemek verildiği; maruz kalınan hak ihlalleri ile ilgili olarak İHD ve diğer hak örgütlerine yazılan mektupların postalanmadığı; yapılan suç duyurularının işleme konulmadığı; cezaevine yeni gelenlere çıplak arama dayatması ve bağımsızlar koğuşuna gitmeleri yönünde fiziki ve psikolojik baskı yapıldığı ifade edildi.

11 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Afrin’e yönelik TSK operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 22 Ocak 2018 tarihinde tutuklanan gazeteci İdris Yılmaz’ın götürüldüğü Elazığ 1 No’Lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik bir hücrede tutulduğu ve temiz içme suyu dahil hiçbir ihtiyacını kantinden karşılamasına izin verilmediği öğrenildi.

Halkın Hukuk Bürosu, 11 Şubat 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan Taner Korkmaz isimli bir mahpusun gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldığını, buna bağlı olarak bileğinin kırıldığını ve bu halde saatlerce süngerli odada bekletildiğini ifade etti.

Halkın Hukuk Bürosu, yine 11 Şubat 2018 tarihinde yaptığı ikinci bir açıklama ile Şakran 4 No’lu Cezaevi’nde kalan Güven Usta isimli bir mahpusun kargo yolu ile gelen kitapların kendisine verilmemesine itiraz etmesi üzerine cezaevi görevlilerinin fizikli şiddetine maruz kaldığını duyurdu.

11 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus T Tipi Kadın Cezaevi’nde çok sayıda mahpusun gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Şiddet uygulanan mahpuslardan birinin ise ağır ve ciddi sağlık sorunları bulunan Nazlı Soglin olduğu bildirildi.

(02/144) Cezaevi’nde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

9 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Gebze Kadın Cezaevi’nde kalan Grup Yorum üyesi mahpus Dilan Poyraz’ın ciddi sağlık sorunlarının bulunmasına karşın gerekli sağlık hizmeti alamadığı ve hastaneye götürülmediği öğrenildi.

10 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Patnos L Tipi Cezaevi’nde kanser, kalp gibi ağrı hastalıkları olan mahpusların ilaçlarının düzenli verilmediği, düzenli doktor kontrolünden geçirilmesi gereken hasta mahpusların hastaneye sevklerinin yapılmadığı öğrenildi. Ali Işık isimli bir mahpusun yürüyemeyecek bir halde olmasına rağmen kelepçelenerek yürümeye zorlandığı, yürüyemeyince de hastaneye götürülmediği bildirildi.

(02/145) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 9 Şubat 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun da aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararı ile birlikte ailelerin 11 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaptıkları görüşme başvuruları 63. kez reddedilmiş oldu.

(02/146) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10 ve 11 Şubat 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

10 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Alev Şahin ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındı ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Alev Şahin ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

11 Şubat 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bokurt, Alev Şahin ve Perihan Pulat) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 5 kişinin (Nazan Bozkurt, Alev Şahin, Acun Karadağ, Perihan Pulat, Deniz Yılmaz) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 10 ve 11 Şubat 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/147) HDK’ye Yönelik Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınanlar…

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenlerine yönelik Anakara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında 17 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Ankara’da düzenlenen operasyonlarda HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Prof. Dr. Onur Hamazaoğlu’nun yanı sıra Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eşsözcüsü Kezban Konukçu, Sol Yeşil Parti Eş Başkanları Naci Sönmez ve Eylem Tuncaeli ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Vekili ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Sözcüsü Fadime Çelebi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Ozancan Sarı gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında HDP PM üyesi  Orhan Çelebi 8 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da gözaltına alınmıştı. İstanbul’da gözaltına alınan Musa Piroğlu, aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Ayrıca, TSK’nın Afrin’e Yönelik operasyonları ile ilgili demeçleri, açıklamaları ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 8 Şubat 2018 tarihinde tutuklanan DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan hakkında da aynı soruşturma kapsamında gözaltı kararı çıkartıldığı öğrenildi. Halen tutuklu olan Arslan’ın Diyarbakır’daki evinin 9 Şubat 2018 tarihinde polis tarafından basılarak arama yapıldığı ve evde bulunan 12 kitaba el konulduğu bildirildi.

(02/148) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

8 Şubat 2018 tarihinde İzmir’de hakkında açılmış bir soruşturma kapsamında ifade vermek için gittiği karakolda ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla  gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal, 9 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(02/149) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci İbrahim Gezici 11 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen İbrahim Gezici’nin Kartal Adliyesi’ne götürüleceği öğrenildi.

(02/150) Cizre’de Tutuklanan Yazar…

6 Şubat 2018 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan “Tevna Çand û Ziman” isimli kitabın yazarı Mirza Kurt, 9 Şubat 2018 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımları ve ajandasındaki notlar gerekçe gösterilerek tutuklandı.

(02/151) Antalya’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret Etme’ İddiasıyla Tutuklanan Kişiler…

Sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri’ iddiasıyla Antalya’da gözaltına alınan 3 kişiden 2’si 9 Şubat 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı; 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/152) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

9 Şubat 2018 tarihinde Erzurum merkez, Karayazı, Hınıs, Tekman ve Karakoçan ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP ve DBP il ve ilçe eş başkanlarının da olduğu en az 60 kişi gözaltına alındı.

9 Şubat 2018 tarihinde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Gebze İlçe Eş Başkanları Damla Dağcı ve Mustafa Altunbaş’ın da olduğu 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltıların yanı sıra polisin HDP Gebze ilçe binasında da arama yaptığı öğrenildi.

9 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da 11 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da yapılacak 3. HDP Olağan Kongresi ile ilgili çalışma yapan 6 HDP üyesi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.  Gözaltına alınanların isimleri: Tülay Aydın, Saltanat Yılmaz, Binguzer Ulu, Muhlis Bozdemir, Cemil Hanoğlu ve Güneş Sarıkabadayı.

10 Şubat 2018 tarihinde Aydın’da aralarında HDP kongre delegelerinin de olduğu 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP kongre delegeleri Engin Aydın, Sabahattin Bor, Hamit Ergül, Osman Dağtekin, HDP İl Yöneticisi Eren Gürbüz, HDP üyeleri Çetin Taş, Nazlı Boza.

(02/153) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Mahkemenin bir önceki duruşmasında Figen Yüksekdağ ile ilgili verilen zorla SEGBİS odasına getirime kararı gereğince Yüksekdağ duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 3 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

(02/154) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

Aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da olduğu Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgür Hukukçular Platformu üyesi 15 avukat ve 3 kişi hakkında Avukat Ebru Timtik’in fiziki şiddet kullanılarak gözaltına alınmasını protesto etikleri gerekçesiyle İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme ‘2911 Sayılı Gösteri ve Toplantı Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet’ suçundan 18 kişi ile ilgili beraat kararı verdi.

(02/155) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

16 Ağustos 2016 tarihinde Gündem Gazetesi’ne yönelik polis baskını sırasında yaşananlarla ilgili olarak 24 kişi hakkında İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘polise mukavemet iddiası’ ile açılan davanın görülmesine 9 Şubat 2018 tarihinde başlandı. Duruşmada gazeteciler ve gazete çalışanları, yaptıkları savunmalarda, baskın sırasında polisin fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldıklarını, ters kelepçelendiklerini, fiziki şiddetin konuldukları polis araçlarında da devam ettiğini ifade ettiler. Savunmaların ardından mahkeme olay yerine ilişkin kamera kayıtlarının ve ilgili belgelerin gönderilmesi için müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı 29 Haziran 2018 tarihine erteledi.

(02/156) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiası ile Yargılanan Parti Başkanı…

Ulusal Parti Genel Başkanı ve Türk Solu dergisi genel yayın yönetmeni Fırat Çulhaoğlu hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Fırat Çulhaoğlu’nu 2 yıl 5 ay 5 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(02/157) “FETÖ/PDY Soruşturmaları” Kapsamında Cezaevinde olan Tutuklu ve Hükümlü Sayısı…

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 10 Şubat 2018 tarihinde Yargı Teşkilatı Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlü sayısının 38 bin 470 olduğunu açıkladı.

(02/158) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

9 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da 4 kişi gözaltına alındı.

10 Şubat 2018 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 6’sı avukat 35 kişi gözaltına alındı.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde gözaltına alınan kayyum atanmış Uğur Şirketler Grubu’nun eski personel müdürü Hacı Osman Bezek, 10 Şubat 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ iddiasıyla tutuklandı.

(02/159) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)üyesi Mahmut Şen hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Şubat 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Mahmut Şen’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 21 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

Aralarında eski İstanbul Valisi Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da olduğu 14 sanık hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın’ın da içinde olduğu 4 sanığı ‘örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 2 yıl 1 ay 5 yıl arasında değişen hapis cezaları ile; 4 sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay ile 8 yıl 1 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. 6 sanığın ise beraatına karar verdi. Mahkeme ayrıca hüküm ile birlikte Avni Mutlu ile diğer bir kişinin tahliyesine karar verdi.

(02/160) Karabük’te Yasaklanan Etkinlik…

Müzisyen Kemal Dinç tarafından 23 Şubat 2018 tarihinde Karabük Üniversitesi’nde verilecek konserin üniversite rektörlüğü tarafından Kemal Dinç’in savaş karşıtı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek yasaklandığı 10 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(02/161) İstanbul’da Yasaklanan Etkinlik…

11 Şubat 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, 15 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde Veli Saçılık’ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan “90’lardan Bugüne Türkiye’de Hapishaneler ve Tutsak Direnişleri” panelinin üniversite yönetimi tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edildiği ifade edildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş