Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 -13 Mart 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/119) Hakkari’de Silahlı Saldırı…

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere’nin AKP Belde Başkanı Tayfun Ayhan ve Murat Ayhan’ın evlerinin önünde silahlı saldırıya uğradıkları ve saldırı sonucu Murat Ayhan’ın yaşamını yitirdiği ve Tayfun Ayhan’ın ağır yaralandığı öğrenildi.

(03/120) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Lice kırsalında süren operasyonlar esnasında çıkan çatışmalarda öldükleri iddia edilen PKK militanlarına ait 8 cenazenin Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna, 6 cenazenin ise Bingöl Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığı öğrenildi. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna getirilen cenazelerden ikisinin Zelal Mava’ya ve Edip Yetüt’e ait olduğu bildirildi.

Sırnak’ın Uludere ilçesi kırsalında askeri bir operasyon başlatıldığı ve buna bağlı olarak bölgenin havadan ve karadan bombalandığı öğrenildi.

Tunceli’nin Hozat ilçesi kırsalında askeri bir operasyon başlatıldığı ve buna bağlı olarak bölgenin havadan ve karadan bombalandığı, tepelere asker indirildiği öğrenildi.

(03/121) Askerde Şüpheli Ölüm…

Edirne’de askerlik yapan 21 yaşındaki er Hüseyin Ağırtmış’ın 10 Mart gecesi göğsüne ateş ederek intihar ettiği öne sürüldü. Ağırtmışın kullandığı ileri sürülen silahın uzman çavuşlara bile verilmediği öğrenildi. Ağırtmış’ın cenazesi İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

(03/122) Gözaltında Kayıp İddiası…

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Elmalı Köyü’nde 8 Mart 2017 günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Servet Sayın, Mehmet Şükrü Sayın, Mehmet Şirin Sayın, Deyap Sayın, Çekdar Sayın, Amed Sayın ve Cemaleddin Tekin isimli 7 kişinin nerede tutulduklarına dair bildi edinilemediği iddia edildi.

(03/123) Gözaltında İşkence…

KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Acun Karadağ 9 Mart 2017 günü TBMM’de düzenledikleri basın toplantısının sonrasında gözaltına alındı ve Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Gülmen, Özkakça ve Karadağ’a gözaltında işkence ve kötü muamelede bulunulduğu öğrenildi. Daha önceki gözaltlarında alındığından tekrar parmak izinin alınmasına karşı çıkan Gülmen’in parmak izinin zorla alındığı ve bu müdahaleye bağlı olarak Gülmen’in kolunu oynatamadığı öğrenildi. Özakça’nın ise ters kelepçeli bir vaziyette gözaltı merkezine çevrilen spor salonunda tutulduğu öğrenildi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 11 Mart2017 günü başlayacaklarını duyurdukları açlık grevine gözaltında başlattıklarını açıkladıkları öğrenildi.

Akçadağ 10 Mart günü çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/124) Anayasa Referandumu…

1 Kasım 2015 genel seçimleri öncesi Cizre, Sur ve Yüksekova’daki sandık birleştirme taleplerine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’nun aksi kararına rağmen, Bitlis İl Seçim Kurulu’nun Tatvan İlçe Seçim Kurulu’nun Tatvan’da sandıkların birleştirilmesi yönünde Emniyet ve Jandarma Müdürlüklerinden gelen talepleri reddetmesine ilişkin kararının iptaline ve sandıkların birleştirilmesine karar verdiği öğrenildi.

Çevre, Hanelmalı, Tokaçlı köylerinin Küçüksu Köyü İlköğretim Okulunda, Obuz Köyünün Yoncabaşı İlköğretim okulunda, Koyluca köyününün Yelkenli Köyü İlköğretim Okulunda Ulusoy, Anadere, Çavuşlar, Kuşlarca, Odabaşı köylerinin Köprücü İlköğretim Okulunda, Tosunlu ve Harmanlı köylerinin Kuruyaka İlköğretim Okulunda, Düzcealan, Güreşçi, Dibekli Köylerinin Kolbaşı Hüsnü Yeğin İlköğretim Okulunda, Suboyu, Yumrukaya, Sarıdal Köylerinin Teknecik İlköğretim Okulunda, Dönertaş, Kısıklı, Güntepe, Kaynarca, Sallıca, Topraklı, Uncular, Yediveren, Uslu, Nohutlu, Koruklu Köylerinin Güntepe, Ahmedi Hani İlköğretim Okulunda, Söğütlü, Budakis, Dağdibi, Kağanlı köylerinin Alacabük Köyü İlkokulunda birleştirilmesine karar verildi.

10 Mart 2017 günü İzmir Bornova’da Anayasa referandumunda evet için kampanya yapanların oluşturduğu konvoyu protesto eden üniversite öğrencilerinin evlerinin aynı günün akşamında polis tarafından basıldığı 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 2’si aynı gece serbest bırakılırken, biri 11 Mart 2017 günü çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

9 Mart 2017 günü Giresun’da hayır broşürü dağıtan 5 kişinin gözaltına alındığı ve ilerleyen saatlerde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/125) Cezaevlerinde Açlık Grevi…

Van F Tipi Cezaevi’nde kalan 10 mahpusun 8 Mart’tan başlamak üzere süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladıkları öğrenildi. Açlık grevinin taleplerinin Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevlerindeki koşulların düzeltilmesi olduğu bildirildi. Açlık Grevine başlayan mahpusların isimleri: Gani Kaya, Mahsun Yüksekdağ, Dilgeş Yaşar, İlyas Yorgun, Mesut Yabalak, Abdullah Kaya, Yunus Konak, Kerem Karagöz, İsmail Berke, Taner Aslan.

(03/126) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Bandırma 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde kalan mahpuslın kelepçeli bir vaziyette muayene edildiğ, gönderilen kitaplarım ve dergilerin onlara teslim edilmediği, görüşçülerin gardiyanların sözlü şiddetine maruz kaldığı, mahpusların sosyal haklarının kısıtlandığı öğrenildi.

Çorum L Tipi Cezaevi’nde başka cezaevlerinden istekleri ve iradeleri dışında sevk edilen mahpusların tek kişilik hücrelerde tutuldukları 10 Mart2017 günü öğrenildi. Cezaevinde bir dayak ekibi oluşturulduğu ve bu ekibin sürekli mahpusları darp ettiği, onlara hakaret ettiği bildirildi.

Şakran Cezaevi’ne giden bir kadının hamile bir kadının gardiyanlar tarafından darp edildiğine şahit olduğu 10 Mart 2017 günü öğrenildi.

(03/127) Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu…

İHD Van Şube Başkanı Murat Melet’in 10 Mart 2017 günü Van Ferit Melen Havalimanı’nda ifadesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildiği.

(03/128) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Mart günü Ankara Yüksel Caddesi’nde 123 gündür devam eden eyleme polisin müdahale ettiği ve Esra Özakça, Veli Saçılık, Özkan Karataş, Acun Karadağ, Deniz Aydın, Eren Şahin ve Perihan Pulat’ı darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi.

(03/129) Tutuklanan Sanatçı…

8 Mart 2017 günü Elazığ’da gözaltına alınan Sanatçı Aram Serhat’ın 10 Mart 2017 günü ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Serhat ile beraber gözaltına alınan Yılmaz Gülaşkı, Selahattin Demirkapu, Ramazan Karaman, Mahmut Karakoyun, Deniz Canpolat, Cumali Karabal, Ali Haydar Kılıç ve Ahmet Arif Gürses isimli kişilerin de tutuklandığı bildirildi.

(03/130) Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Ergin Çağlar’ın 10 Mart 2017 günü Urfa Adıyaman yolu üzerindeki kimlik kontrolünde hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı, 11 Mart günü SEGBİS aracılığıyla ifade verdikten sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/131) Gözaltına Alınan Şair…

Şair Mehmet Akdoğan’ın 9 Mart 2017 günü Diyarbakır’da ev baskınında gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/132) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

KHK ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ayşe Dicle’nin 9 Mart 2017 günü Diyarbakır’da gözaltına alındığı öğrenildi.

DBP Parti Meclisi üyesi Medya Tağay’ın 10 Mart 2017 günü Batman’da gözaltına alındığı öğrenildi. Tağay İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

9 Mart 2017 günü Diyarbakır’da 4 kişinin ev baskınlarında gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Nizamettin Azat, Bahri Erdem, Hayrettin Satar ve Saliha Bakır.

9 Mart 2017 günü Sabiha Aktaş isimli bir kişinin Elazığ’da gözaltına alındığı öğrenildi.

9 Mart 2017 günü Ankara’da aralarında HDP Parti Meclisi üyesi Cemil Erdem’in de olduğu 5 kişinin sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alındıkları öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Cemil Erdem, Ahmet Özçelik, Veysi Çelik, Gülistan Tekin, İsmail Türk.

7 Mart 2017 günü Siverek’te Kurdi-DER’e kayıt yaptırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 24 kişi, çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

4 Mart 2017 günü Adana’da piknikte Kürtçe müzik dinledikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 4 kişiden 2’si 10 Mart 2017 günü ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananların isimleri: Bayram Adıyaman ve Çetin Can Çakmak.

HDP Siirt İl Eşbaşkanı Abdullah Çetin’İn 9 Mart günü ev baskınında gözaltına alındığı öğrenildi.

11 Mart 2017 günü İstanbul’da 3 ilçede yapılan ev baskınlarında E.E, S.K. ve S.C. isimli 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

11 Mart 2017 günü Mardin’in Dargeçit ilçesinde Haşim Gezer isimli bir kişinin yapılan ev baskınında gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/133) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

11 Mart 2017 günü İstanbul’da ByLocke kullandıkları iddiasıyla daha önce KHK ile ihraç edilmiş 89 polis hakkında yakalama kararı çıkartıldığı ve bunlardan 62’sinin gözaltına alındığı öğrenildi.

9 Mart 2017 günü Ankara merkezli bir operasyonda haklarında yakalama kararı çıkartılan 84 kişiden 46’sının gözaltına alındığı öğrenildi.

10 Mart 2017 günü Aksaray merkezli operasyonda ByLocke kullandıkları iddiasıyla 26 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(03/134) Gündem Davaları…

Faruk Balıkçı, Dicle Anter, Derya Okatan, Kumru Başer ve Ayşe Batumlu hakkında Özgür Gündem gazetwsinde nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni oldukları gerekçesiyle İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 9 Mart günü devam edildi. Duruşmalarda savunmaların ardından mahkeme heyeti kararlarını açıkladı.

Faruk Balıkçı ‘örgüt açıklamasını yayınlamak’tan 6 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Dicle Anter ‘örgüt açıklamasını yayınlamak’tan 7 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Derya Okatan ‘örgüt açıklamasını yayınlamak’tan 7 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Kumru Başer, ‘örgüt propagandası yapmak’tan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. XCeza ertelendi.

Ayşe Batumlu  ‘örgüt propagandası yapmak’tan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. XCeza ertelendi.

(03/135) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret etmek iddiasıyla Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Mart 2017 günü devam edildi. Demirtaş duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti, dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair Anayasa değişikliğinin Anayasa’ya aykırılık iddialarının incelenmesine karar verdi ve duruşmayı 3 Mayıs 2017 tarihine erteledi.

(03/136) Gazeteci Yazar Hasan Cemal’in Yargılandığı Dava…

Gazeteci yazar Hasan Cemal hakkında 2013’de T24 yayınlanan “Çekilme Günlüğü” isimli yazı dizisi gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Mart 2017 günü devam edildi. Cemal mahkmeye katıldı ve savunma yaptı. Savunmadan sonra savcı mütalaasını verdi ve Cemal’in ‘örgüt propagandası yapmak’tan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti duruşmayı 31 Mart 2017 gününe erteledi.

(03/137) Mersin’de Yargılanan Akademisyenler…

Yrd. Doç. Hakan Mertcan ve araştırma görevlisi Esin Gülşen ve Yrd. Doç. Selim Çakmaklı hakkında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Mersin2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Mart 2017 günü devam edildi. Savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Mahkeme heyeti duruşmayı 10 Nisan 2017 gününe erteledi.

(03/138) İstanbul’da HDP’lilerin Yargılandığı Dava…

8’i tutuklu 15 HDP üye ve yöneticisi hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davanın görülmesine 9 Mart2017 günü başlandı. Savunmaların ardından mahkeme heyeti tutuklu 8 sanık hakkında tahliye kararı verdi ve duruşmayı 13 Haziran 2017 gününe erteledi.

(03/139) HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Parti Üyeliğinin Düşürülmesi…

9 Mart 2017 günü HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksedağ’a ait parti üyeliği ve görev kaydına ilişkin bilgilerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı tarafından Yargıtay’ın sicil kayıtlarından düşürüldüğü öğrenildi.

(03/140) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

16’sı tutuklu 42 kişi hakkında Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Mart 2017 günü devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti 6 kişiyi tutuksuz yargılanmak üzere tahliye etti ve duruşmayı erteledi.

(03/141) Parti Binasına Polis Baskını…

11 Mart 2017 günü DBP Bingöl il binasının polis tarafından arandığı, arama sonrasında posterlere, afişlere ve bilgisayar hard disklerine el konulduğu ve DBP il eşbaşkanı Yavuz Kıtay’ın gözaltına alındığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, , Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Habersol.org

Paylaş