Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Ağustos 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/082) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

9 Ağustos 2018 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki Güven Dağı’ndaki askeri birliğe yönelik HPG militanları tarafından gerçekleştirilen havan toplu saldırıda 1 askerin öldüğü ve 5 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

9 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 24 Temmuz 2018 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın; 1 Ağustos 2018 tarihinde Diyarbakır kırsal alanında yaşanan çatışmada ise 2 militanın öldüğü öğrenildi.

9 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 6 Ağustos 2018 tarihinde Bingöl’ün Sancak Beldesine bağlı Sudüğün köyü yakınlarında ölü bulunan Ahmet Nabi isimli korucunun ölümünün HPG tarafından üstlenildiği öğrenildi.

9 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Üzümlü köyü yakınlarında çıkan orman yangınına müdahale etmek isteyen köylülerin güvenlik güçleri tarafından engellendiği; itfaiyenin ise sadece köydeki Karataş Jandarma Karakolu’nun çevresindeki alanda yangına müdahale etmesine izin verildiği öğrenildi.

(08/083) Hakkari’de Biri Bebek İki Kişinin Yaşamını Yitirdiği Olayla İlgili Hazırlanan Rapor…

31 Temmuz 2018 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde görevli asker eşini ziyaretten dönen Nurcan Karakaya ile bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya’nın ölümüne yol açan patlama ile ilgili olarak HDP milletvekilleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) temsilcileri ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlardan oluşan bir heyet, olayın yaşandığı yerde incelemelerde bulundu. İnceleme sonucunda hazırlanan raporda, patlamaya neyin sebep olduğuna dair net bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı; olaya ilişkin delillerin halen olay yerinde mevcut olduğu belirtildikten sonra, maddi gerçekliğin ortaya çıkarılması için deliller karartılmadan TBMM’de bir komisyon kurulması önerisi yapıldı.

(08/084) Aydın’da Göçmenleri Taşıyan Tekne Battı…

9 Ağustos 2018 tarihinde Yunanistan’a geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan bir teknenin Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında batması soncu ilk belirlemelere göre 7’si çocuk 9 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(08/085) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus Kadın Cezaevi’nden Kayseri Kadın Cezaevi’nde istekleri ve iradeleri dışında sevk edilen 19 mahpusa ait eşyaların mahpuslara verilmediği, sevk edilen mahpusların kötü muamele ve psikolojik baskıya maruz kaldığı öğrenildi.

(08/086) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

9 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şakir Akkurt isimli hasta bir mahpusun son bir yıl içinde 3 kez farklı cezaevlerine (Kandıra, Bandırma ve Akhisar Cezaevleri) sevk edildiği için tedavisinin aksadığı öğrenildi. Tedavisinin yapılamaması nedeniyle Şakir Akkurt’un gözlerinde enfeksiyon oluştuğu bildirildi.

(08/087) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 9 Ağustos 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararıyla birlikte Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 779. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(08/088) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

9 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Mahir Kılıç) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 9 Ağustos 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/089) Nuriye Gülmen ve Mehmet Dersulu Serbest Bırakıldı…

8 Ağustos 2018 tarihinde Muğla’nın Bodrum ilçesinde gözaltına alınan, Ankara’da Yüksel Caddesi’nde düzenlenen “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerini başlatanlardan, akademisyen Nuriye Gülmen ve aynı eylemin katılımcılarından Mehmet Dersulu, 9 Ağustos 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Nuriye Gülmen ve Mehmet Dersulu’nun Muğla’nın Bodrum ilçesine “İşimi Geri İstiyorum” eylemi yapmakta olan, 29 Ekim 2016 tarihinde KHK ile ihraç edilmiş olan Eğitim-Sen Üyesi, sınıf öğretmeni Engin Karataş’a destek olmak için geldikleri öğrenildi. Uçurtma uçurma eylemi sırasında GBT uygulaması yapan polislere “Zaten tanıyorsunuz” diyerek kimlik göstermeyi reddetmeleri üzerine Nuriye Gülmen ve Mehmet Dersulu’nun gözaltına alındığı bildirildi.

Adliyeye tekerlekli sandalye ile getirilen Nuriye Gülmen ve Mehmet Dersulu’nun maruz kaldıkları polis şiddeti ile ilgili olarak avukatları şu açıklamayı yaptı: “Müvekkilimiz Nuriye Gülmen’in sağlık kontrolleri için hastaneye götürülürken polisler tarafından saldırıya uğradığını öğrendik. Sol bacağında kırık olması ihtimali var. Müvekkilimiz Mehmet Dersulu ise gözaltına alınırken saldırıya uğramış ve yakın mesafeden kendisine gaz sıkılmış olduğunu öğrendik.”

(08/090) İstanbul’da HDP ve DBP Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

8’i tutuklu 21 DBP ve HDP üye ve yöneticisi hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Ağustos 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 8 kişinin (gazeteci Haydar Ergül ile DBP ve HDP yöneticileri Eşref Yaşar, Ahmet Sağnıç, Ercan Doğru, Aygül Turhan, Mustafa Elma, Abdullah Geldi, Münevver İlingi ve Aysel Diler) de tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 2 Kasım 2018 tarihine erteledi.

28 Temmuz 2017’de İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan söz konusu 21 kişi, 11 Ağustos 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(08/091) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

9 Ağustos 2018 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştığı iddia edilen 3’ü çocuk 6 kişi gözaltına alındı. 3 çocuğun daha sonra yakınlarına teslim edildiği bildirildi.

9 Ağustos 2018 tarihinde Ankara’da, KHK ile kapatılan okullarda çalışan 12 öğretmen hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bunlardan 4’ünün gözaltına alındığı öğrenildi.

(08/092) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş Konya İl Emniyet eski Müdür Yardımcısı Anadolu Atayün’ün de olduğu 51 sanık hakkında Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Ağustos 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Anadolu Atayün’ü ‘örgüt üyesi olma’, ‘soruşturma sürecini ihlal etme’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ’iftira’ suçlarından toplam 40 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme, 13 sanığı 1 yıl 8 ay ile 20 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme, 37 sanığın ise beraatına karar verdi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski hakim Gültekin İpteş hakkında İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Ağustos 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Gültekin İpteş’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş