Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Ekim 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/108) Muğla’da Yaşamını Yitiren 5 Kişi…

Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Toparlar Şelalesi yakınlarında gerçekleştirilen askeri operasyon sonucu öldükleri açıklanan ve HPG militanı oldukları ileri sürülen 5 kişi ile ilgili olarak gittiği Muğla Adli Tıp Kurumu’nda 2 cenazeyi gören Avukat Günfer Karadeniz, 9 Ekim 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında, ölen kişilerin vücutlarında ve yüzlerinde çatışmaya dair bir iz olmadığını, vücutlarında morluk ve kurşun izi görmediğini belirtti. Karadeniz, “çatışmada öldürülmüş durumları hiç yoktu. İnfaz edilmiş olma ihtimallerini düşünüyorum. Çatışmada ölen insanda büyük yaralar olur. Kurşunlar falan olsaydı böyle kurşun izlerinden beli olurdu” dedi.  Avukat Karadeniz, ayrıca teşhis için gelen ailenin cenazelerden hiç birinin kendilerine ait olmadığını söylediğini ifade etti.

Öte yandan 15 gün içinde kimliklerinin netleşmemesi durumunda cenazelerin kimsesizler mezarlığına defnedileceği öğrenildi.

9 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde süren askeri operasyon sırasında HPG militanı olduğu iddia edilen bir kişinin bulunduğu evde yaşanan bir patlama sonucu öldüğü öğrenildi.

Buna göre 4 Ekim 2017 tarihinden beri Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde süren askeri operasyonlarda ölen kişi sayısı 6 oldu.

(10/109) 10 Ekim Katliamı Anmalarına yönelik Ankara ve İstanbul’da Polis Müdahaleleri…

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen ve 102 kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırının 2. yıl dönümünde Ankara Tren Garı önünde yapılmak istenen anma etkinliğine polis izin vermedi. Tren Garı’na çıkan tüm yolları kapatan polis, sadece saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarının, milletvekillerinin ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Gar’ın önünde anma etkinliği yapmasına izin verileceğini belirtti. Buna rağmen polisin canlı bombaların patladığı yere doğru yürümek isteyen ve aralarında saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarının da olduğu gruba biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ettiği öğrenildi.

Anma etkinliğini İnşat Mühendisleri Odası’nda yapmak üzere Kızılay’a gelen ailelere burada da polisin tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ettiği; İnşaat Mühendisleri Odası binasının içine de gaz bombası attığı bildirildi.

Müdahaleler sırasında Kızılay’daki Güvenpark’ta 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.  

10 Ekim Katliamında yaşamını yitirenleri anmak için İstanbul Üniversitesi Beyazıt Merkez Kampüsü içindeki Havuzlu Bahçe’de yapılmak istenen etkinliğe de polisin müdahale ettiği ve müdahalede en az 10 öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

(10/110) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Ekim 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

Saat 13.30’da yapılmak istenen açıklamaya yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (İlker Işık, Mehmet Dersulu, Gülnaz Bozkurt ve Deniz Uğraş) ve saat 18.00’deki müdahalede aralarında Veli Saçılık ve Acun Karadağ ile 2 gazetecinin olduğu 9 kişinin (Veli Saçılık, Acun Karadağ, Turgut Türksoy, İlker Işık, Perihan Pulat, Fulya Demir, Gülnaz Bozkurt, Oktay İnce, Eylül Deniz) darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

Saat 18.00’da yapılmak istenen açıklamaya yönelik müdahalede, polisin gözaltına alınanların darp edilmesini görüntüleyen gazetecilere de müdahale ettiği ve çektikleri görüntüleri zorla silmeye çalıştığı bildirildi. Gözaltına alınanların çantalarının usulsüzce arandığı, cep telefonlarının toplandığı ve ayrıca bindirildikleri gözaltı aracının içinde darp edildikleri öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakılırken; Acun Karadağlı yaşadığı kalp rahatsızlığından kaynaklı Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edildiği bildirildi.

Buna göre 9 Ekim 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basına açıklamalarına yönelik polis müdahalelerinde toplamda 13 kişi gözaltına alındı.

(10/111) Şemdinli’nin Altınsu Köyünde İşkenceye Maruz Kalan Köylüler…

9 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Ağustos 2017 tarihinde özel harekat polislerinin Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu köyüne yaptığı baskında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan köylülerin işkence iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma sırasında 5 polisi teşhis ettiği öğrenildi. Ayrıca darp raporu almak isteyen mağdurlara hakaret ederek rapor vermediği ve 1 kişinin gözaltına alınmasına neden olduğu iddia edilen doktor E.Ç.’nin ise başka bir hastaneye tayinini çıktığı öğrenildi.

(10/112) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ T Tipi Cezaevi C 4 koğuşunda kalan kadın mahpusların kimlik kartı dayatmasını protesto etmek amacıyla bir aydır görüşe çıkmadığı ve aileleri ile telefonlaşmadığı öğrenildi.

10 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Konya Ereğli T Tipi Cezaevi’nde mahpusların sağlık hakkının engellendiği ve buna karşı çıkan mahpusların ise başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Ayrıca koğuşlarda kapasitenin üstünde mahpus kaldığı bildirildi.

(10/113) Cezaevinde Açlık Grevi…

Şakran Çocuk Cezaevi’nde 2 Ekim 2017 tarihinde açlık grevine başlayan Y.Ü. ve S.Y. isimli iki çocuğun cezaevi idaresinin taleplerini kabul edeceğini bildirmesi üzerine 9 Ekim 2017 tarihinde açlık grevine son verdiği öğrenildi. Cezaevi idaresi tarafından kabul edilen taleplerin keyfi koğuş aramalarına son verilmesi, hastaneye götürülürken çıplak arama uygulamasına son verilmesi,  siyasi çocuk mahpusların adli mahpusların koğuşlarına konulmaması, çıktıkları havalandırmaların ayrılması olduğu bildirildi.

(10/114) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

9 Ekim 2017 tarihinde Maraş’ta 15 kişinin, Osmaniye’de hakkında yakalama kararı olan 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan N.M.C. isminde bir kişinin ifade için savcılığa çağırıldığı bildirildi. 25 Eylül 2017 tarihinde gözaltına alınan ve 4 Ekim 2017 tarihinde tutuklanan yine ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un ifadeleri doğrultusunda N.M.C.’nin eşi S.C. ve çocuğu K.İ.C.’nin ise 7 Ekim 2017 tarihinde Amasya’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirildiği öğrenildi. Savcılığa ifade için çağrılan N.M.C.’nin şu anda Amerikan Başkonsolosluğu’nda olduğu bildirildi.

26 Eylül 2017 tarihinde Siirt merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 31 kişiden 8’inin 9 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ByLock kullandıkları iddiasıyla tutuklandığı ve 23’ünün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

5 Ekim 2017 tarihinde Uşak merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 kişiden 7’sinin 9 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. 7 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

4 Ekim 2017 tarihinde Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 kişiden 4’ünün 9 Ekim 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandığı ve 11’inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. 15 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

(10/115) HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Yargılandığı Dava

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘Türk milletini Cumhuriyetini ve Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılama’ iddiasıyla Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Figen Yüksekdağ, SEGBİS aracılığıyla bağlanmayı reddettiği için duruşmaya katılmadı. Mahkeme, duruşmayı 4 Aralık 2017 tarihine erteledi.

(10/116) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Davalar…

Van’ın Gürpınar ilçesinin Belediye Eş Başkanları Zeki Yıldız ve Yıldız Çetin hakkında açılan davada suçlama konusu yapılan Vanspora’a yardım, sera ve bostan projesi, sağlık evleri, kütüphane gibi harcamalara ilişkin bilirkişi raporunun mahkemeye sunulduğu öğrenildi. Bilirkişi raporunda harcamalarda usulsüzlük olmadığı belirtilirken dosya üzerinden tutukluluğu değerlendiren mahkeme, 2 Belediye Eş Başkanları’nın tahliyesine karar verdi. Gürpınar Belediyesi’ne 3 Şubat 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı. Belediye Eş Başkanlarından Zeki Yıldız 29 Mart 2017 tarihinde ve Yıldız Çetin ise 2 Mayıs 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

Van’ın Edremit ilçesinin Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Çetin’in katılmadığı duruşmada duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Çetin’in 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.  Mahkeme duruşmayı 25 Ocak 2018 tarihine erteledi. Sevil Rojbin Çetin 24 Ağustos 2015 tarihinde tutuklanmış ve 17 Eylül 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı. Edremit Belediyesi’ne 11 Eylül 2016 tarihinde kayyım atanmıştı. Çetin 20 Ekim 2016 tarihinde ise yargılandığı davada adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(10/117) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

10 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri için yapılan başvuruda, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, sivil toplum kuruluşu ARTICLE 19 ile İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) üçüncü taraf olarak müdahil olma taleplerini kabul ettiği öğrenildi.

(10/118) Bitlis’te Yargılanan HDP Parti Meclisi Üyesi…

Ahlat Asliye Ceza Mahkemesi’nin HDP Parti Meclisi üyesi Abdurrahman Doğar’a 1 yıl hapis cezası verdiği 10 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi. Doğar hakkında 2014 yerel seçimleri sırasında Bitlis’in Ahlat ilçesi belediye başkan adayı olarak katıldığı bir etkinlik nedeniyle ‘ı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek’ iddiasıyla dava açılmıştı. Davayla ilgili olarak Doğar’ın tek bir duruşmaya bile çıkmadan, mahkemede ifadesi alınmadan karar verildiğini iddia ettiği bildirildi.

(10/119) Enis Berberoğlu’nun Yargılandığı Dava…

9 Ekim 2017 tarihinde, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 25 yıl hapis cezasının bozulmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. Berberoğlu ‘gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak’ suçundan yargılandığı davada 14 Haziran 2017 tarihinde 25 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmış ve hükümle birlikte tutuklanmasına karar verilmişti. Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı uyarınca Berberoğlu’nun yeniden yargılanacağı bildirildi.

(10/120) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

4.sınıf eski Emniyet Müdürü Alpay Tok hakkında ‘ByLock kullandığı’ iddiasıyla Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme Tok’a ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

2’si tutuklu 22 kişi hakkında Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme 2’si tutuklu 5 sanığa 8 yıl 9 ay ile 1 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verdi. Mahkeme 2 sanığa verdiği 1 yıl 6 aylık hapis cezalarını erteledi.

(10/121) Aydın’da Engellenen Etkinlik…

Aydın’da Jeotermik santrallerin olumsuz etkileri konusunda 10 Ekim 2017 tarihinde Milli Aydın Bankası binasında yapılacak olan basın toplantısına Aydın Valiliği’nin OHAL’i gerekçe göstererek izin vermediği öğrenildi.

(10/122) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 10 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Hakkari Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerindeki 31 bölgenin 11 Ekim 2017 ile 25 Ekim 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(10/123) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Mardin’in Derik ilçesine bağlı Sümer beldesi kırsal alanında binlerce ağacın güvenlik gerekçesiyle kesildiği iddia edildi. Tapulu arazilerdeki ağaçların da kesildiği ve bunlarla ilgili olarak arazi sahiplerinin suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.

 

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş