Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Nisan 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/095) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

9 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 31 Mart 2018 tarihinde Siirt kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 3 militanın öldüğü öğrenildi.

Yine basında yer alan haberlerden 31 Mart 2018 tarihinde Tunceli kırsalında çıkan çatışmada ise 3 militanın öldüğü öğrenildi.

 (04/096) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Mardin Ömerli DBP eski İlçe Başkanı Esma Yılmaz’a cezaevi idaresi tarafından verilen 2 günlük hücre cezasının onandığı öğrenildi. Bu karara göre Esma Yılmaz’ın beraber kaldığı astım hastası 9 aylık bebeği ile beraber hücreye konulacağı bildirildi.

(04/097) Cezaevinde Açlık Grevi…

9 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus T Tipi Kadın Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun 15 Mart 2018 tarihinden beri süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olduğu öğrenildi.  Açlık grevinin talebinin PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi ve Afrin’e yönelik askeri operasyonun sona erdirilmesi olduğu bildirildi. Açlık grevindeki mahpuslar: Kania Ağırman, Songül Coşkun, Şilan Çetiner ve Fatma Berfe.

(04/098) Cezaevine Alınmayan Kitap…

9 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Adil Oktay’ın kaleme aldığı ‘Hapishanelere Esinti Yollayalım’ isimli kitabın Van Cezaevi’nde kalan KHK ile kapatılmış Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman’a gönderildiği fakat cezaevi idaresinin kitabı devlet görevlilerini aşağılayan, karalayan mesnetsiz ve yersiz içerik tespit edildiği gerekçesiyle mahpusa vermediği öğrenildi. Kitabın farklı cezaevlerinde kalan mahpusların kaleme aldığı ve cezaevi okuma komisyonlarının denetiminden geçerek yazara gönderilmiş mektuplardan oluştuğu bildirildi.

 (04/099) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

9 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve Selvi Polat) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 9 Nisan 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/100) Ankara’da Gözaltına Alınan EMEP Yöneticileri…

9 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında 2 EMEP yöneticisi (Ankara İl Yöneticisi Rüstem Kahraman ve Yenimahalle İlçe Yöneticisi Özlem Boyraz Özel) sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

(04/101) Ankara’da Gözaltına Alınan FKF Üyeleri…

9 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında aralarında MYK üyesi Deniz Aydın’ın da oluğu Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyesi 7 kişinin sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/102) Gözaltına Alınan ve Tutuklanan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

4 Nisan 2018 tarihinde Muş’un Bulanık ilçesinde gözaltına alınan 15 kişiden 4’ü 9 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı 11 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 1 kişi ise 7 Nisan 2018 tarihinde tutuklanmıştı.  9 Nisan 2018 tarihinde tutuklananlar: Yakup Şahin, Fesih Çağlayan, Hikmet Aras ve İbrahim Kaltuş.

2 Nisan ve takip eden tarihlerde Urfa’da yapılan operasyonlarda aralarında DBP eski İl Eş Başkanı, KHK ile kapatılmış Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticisi bir kişinin de olduğu en az 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. 9 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, gözaltına alınanların ailelerinin avukat seçemediklerini, barodan görevlendirilen avukatların kabul etmek zorunda kaldıklarını, gözaltındaki yakınlarına fiziki baskı yapıldığını iddia ettiği belirtilmektedir. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: DBP eski İl Eş Başkanı Celal Babacan, KHK ile kapatılan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticisi Adil Demir ile DBP üyeleri İbrahim Şimşek, İbrahim Kurt, Osman Büyükbaş, Emin Çetintaş ve Ahmet İstek.

(04/103) Sakarya’da Gözaltına Alınan ÖDP Üyesi…

Özgürlük ve  Dayanışma Partisi üyesi Mahir Can Torunoğlu, 9 Nisan 2018 tarihinde Sakarya’da evine düzenlenen baskın sonrasında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alındı.  Mahir Can Torunoğlu ile ilgili 7 gün gözaltı süresi alındığı öğrenildi.

(04/104) Eskişehir’de Eyleme Müdahale…

Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz ile ilgili düzenlenen anmaya katıldıkları gerekçesiyle 3 üniversite öğrencisi hakkında disiplin soruşturmasını protesto etmek için 9 Nisan 2018 tarihinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde yapılmak istenen basın açıklamasına özel güvenlik birimlerinin müdahale ettiği öğrenildi. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

(04/105) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 3 akademisyen (Doç. Dr. Erhan Keleşoğlu, Arş. Gör. İrfan Emre Kovankaya, Yrd. Doç. Dr. Sharo İbrahim Garip) hakkında ‘örgüt propagandası yapmak iddiasıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 9 Nisan 2018 tarihinde devam edildi.

Mahkeme İrfan Emre Kovankaya’yı, Erhan Keleşoğlu’nu ve Sharo İbrahim Garip’i ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi.

(04/106) Van’da Yargılanan Kişi…

18 Kasım 2016 tarihinde ‘içinde militan olduğu iddiasıyla polis tarafından operasyon yapılan evde çıkan yangında yaşamını yitiren Hediye Ataman’ın eşi Ahmet Ataman hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Ahmet Ataman duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme savunmaların ardından Ahmet Ataman’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’ suçundan 8 yıl 4 ay olmak üzere toplam 18 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

18 Kasım 2016 tarihinde Van’ın Erciş ilçesinde bir eve asker ve polis tarafından baskın düzenlenmişti. Polis tarafından evin ateşe verildiği iddia edilmişti.  O sırada evde bulunan ve dışarı çıkmasına izin verilmeyen Hediye Ataman yaşamını yitirmişti. Yangın çıkan eve müdahale etmek isteyen Hediye Ataman’ın eşi Ahmet Ataman ile yakınları Halit Ataman, Ömer Ataman, Suphi Ataman ve Kamuran Yiğit polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınmıştı. Ailenin avukatları tarafından yapılan suç duyurusu hakkında Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı vermişti.

 (04/107) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan hakkında Muş 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 6 yıl hapis cezası Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulmuş ve davanın Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde yeniden görülmesine karar verilmişti. 9 Nisan 2018 tarihinde görülen davaya Burcu Çelik Özkan katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme Burcu Çelik Özkan’ı ‘örgütün korkutucu gücünden yararlanarak tehdit’ suçundan 5 yıl, ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay ve ‘örgüte üye olmamakla beraber örgüt adına suç işleme’ suçundan 1 yıl 10 gün olmak üzere toplam 7 yıl 3 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca Burcu Çelik Özkan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırm hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Davayı izlemek için gelen basın mensuplarının herhangi bir gerekçe gösterilmeden duruşma salonuna alınmadığı öğrenildi. Duruşmaya katılan Gülser Yıldırım, savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 19 Nisan 2018 tarihine erteledi.

(04/108) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

9 Nisan 2018 tarihinde Manisa merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde yapılan operasyonlarda 9 kişi; Ordu merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda 25 kişi; Marmaris’te 6 kişi gözaltına alındı.

(04/109) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Nazlı Ilıcak hakkında 2 Ocak 2015 tarihinde Bugün Gazetesi’nde yazdığı “Askeri İstihbarat ve Tahşiyeciler” başlıklı yazısında Genelkurmay Başkanlığı kayıtlarından çıkarılarak imha edilen gizli belgeyi yayınladığı iddiasıyla İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Nisan 2018 tarihinde devam edildi.  Tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılan Nazlı Ilıcak, savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının savcılığa teslim edilmesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

 (04/110) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

  1. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı tank taburunda görevli 63 kişi hakkında Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 11 sanığı ‘Anayasa’yı ihlal etme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile, 27 sanığı aynı suçtan müebbet hapis cezası ile ve 14 sanığı yine aynı suçtan 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı Mahkeme 11 sanık hakkında ise beraat kararı verdi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski savcı Mustafa Şahin hakkında Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Şahin’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası le cezalandırdı. Mahkeme hükümle birlikte Mustafa Şahin’in adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle .

Paylaş