Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Ocak 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/011) Şemdinli’de Yaşamını Yitiren Çocuk…

9 Ocak günü Hakkâri’nin Şemdinli ilçesine bağlı Oslo köyünde bulduğu cismin patlaması sonucu 5 yaşındaki Sıdıka Toprak’ın yaşamını yitirdiği bildirildi.

(01/012) İzmir’de Kaçırılan Gazete Dağıtıcısı…

İzmir’de Evrensel Gazetesini dağıtan Zeynep Tunçel’in 8 Ocak günü kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldığı öğrenildi. Tunçel yaşadığı olayı şöyle anlattı: “Koluma girip arabaya bindirdiler. Bayraklı’da tepelik bir yere götürdüler. ‘Kimsiniz’ diye sorduğumda tepki bile vermediler. Tepede beni dışarı çıkartıp kollarımı bağladılar, hakaret etmeye başladılar. ‘Sen nasıl bir insansın, hiç utanman arlanman yok mu, devlete nasıl karşı geliyorsun, gazete dağıtmaktaki amacın ne’, tarzında sorguya çekildim ve her soru soruşlarında cevap verirken bir tokat yedim… Cebimden telefonu aldılar. Birlikte her pazar saat 10’da buluşup gazete dağıttığımız arkadaşıma telefonumdan mesaj attırdılar; ‘Bugün gelmesem olur mu, ablam rahatsız’ gibi şeyler yazdılar. Telefonumu kurcaladılar, mesajlara, Facebook’a, fotoğraflara tek tek baktılar. Arama listesini sildiler, onların araması silindi. Telefonu verdiler, sonra tehdit ettiler. ‘Sizinle daha işimiz bitmedi, diğer arkadaşlarına söyle siz şerefsizler gününüzü göreceksiniz’ dediler. Birisi diz kapağıma tekme attı. Başka birisi yüzüme vurdu. Dudağımın sol tarafından yara aldım, diş etim kanadı. Sonra ‘bu kadar yeter’ deyip arabaya bindirdiler. Ben yerden zor kalktım. Kalktığımda gitmişlerdi.”

(01/013) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muameleler…

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan 15 kadın mahpusun 9 Ocak günü kendi iradeleri dışında zorla Urfa T Tipi Kapalı Cezaevine götürüldüğü öğrenildi. Sevk edilen kadın mahpusların isimleri şöyle: Latife Yalçın, Nudem Durak, Gülistan İnan, Öznur Değer, Berivan Bayındır, Serfiraz Demir, Nurhan Özen, Tuğba Dündar, Leyla Şahin, Gurbet Ektiren, Şükran Özen, Şükran Aksoy, Şehriban Akdere, Meliha Kıran ve ismi öğrenilemeyen bir kadın tutuklu.

Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevindeki yakınlarını ziyarete giden görüşçülerin çıplak aramaya maruz kaldığı bildirildi. 4 Ocak günü cezaevine giden avukatlardan Yunus Emre Güneş’in aktarımlarına göre, ziyaretçiler iç çamaşırlarına kadar aranmakta ve bunu kabul etmeyenlere de yaptırım olarak görüş yasağı uygulanmaktadır. Buna ek olarak Güneş, idarenin hastane geliş ve gidişlerinde hasta mahpuslara çift kelepçe uygulamasını dayattığını ve bunu kabul etmeyen mahpusların da hastaneye gitmediğini belirtti.

Şakran 4 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevini ziyaret eden Vicdani Ret Derneği (VR-DER) Eşbaşkanı Gökhan Soysal, bu cezaevinde kalan Umut Fırat Süvarioğulları’nın 12 Aralık 2017 tarihinden beri açlık grevinde olduğunu ve sağlık durumunun giderek kötüleştiği belirtti. Soysal, Süvarioğulları’nın talebinin kendisi gibi anarşist düşüncede olan Şevket Aslan’ın yanına geçmek olduğunu ekledi.

(01/014) HDP Milletvekili Nimettullah Erdoğmuş’un Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş hakkında 4 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır Sümer Park’ta kıldırdığı “sivil cuma namazı”nda verdiği hutbede “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 9 Ocak’ta Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcı, sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan insan hakları ihlalleri hakkında verdiği hutbeden dolayı Erdoğmuş için 5 yıla kadar hapis cezası istemektedir. Duruşmaya Erdoğmuş katılmazken, avukatı hazır bulundu. Yoklama, iddianamenin okunması ve savcının esas hakkındaki görüşlerini açıklamasından sonra dava ileri bir tarihe ertelendi.

(01/015) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

Manisa’da gözaltına alınan ve aralarında HDP il eşbaşkanı ve yöneticilerinin de bulunduğu 13 kişiden 4’ünün “örgütüne üye olmak”, “örgüt propagandası yapmak”, “örgüte finans sağlamak” ve “örgüte eleman temin etmek” iddiasıyla 9 Ocak günü tutuklandığı öğrenildi. Tutuklananların isimleri şöyle: HDP Manisa İl Eşbaşkanı Ahmet Ertaş, Adnan Turan, Aydın Oruç ve Fatih Tezcan.

9 Ocak günü Birleşik Devrimci Parti’nin İzmir ve Muğla  il binalarına polisin arama gerekçesi ile baskın yaptığı ve bu baskınlar esnasında İzmir’de il yöneticisi Hazal Yanar’ın ve Muğla’da il yöneticileri Caner Kayhan ve Rıdvan Yavuz’un gözaltına alındıkları öğrenildi.

9 Ocak günü Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyesi Fatih Görer’in sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı ve Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

(01/016) Eyleme Polis Müdahalesi…

TBMM’de görüşülen anayasa değişikliğini protesto etmek için çok sayıda kurumun çağrısıyla TBMM Dikmen kapısı önünde toplanan kitleye polis biber gazıyla müdahale etti. Müdahale esnasında aralarında Necati Yılmaz, Orhan Sarıbal, Ali Şeker ve Şenal Sarıhan gibi CHP’li milletvekillerinin de olduğu bazı kişilerin yaralandığı öğrenildi.

(01/017) DBP’li Belediyelere Kayyım Ataması…

5 Ocak günü “örgüt üyeliği” iddiası ile tutuklanan Urfa’ya bağlı Viranşehir ilçesinin Belediye Eşbaşkanı Emrullah Cin’in yerine ilçe kaymakamı Ömer Cimşit kayyım olarak tandı. Bozova ilçesinde ise, kaymakam Zekeriya Göker kayyım olarak atandı.

– – –

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.