Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Temmuz 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/093) Tekirdağ’da Tren Kazası…

8 Temmuz 2018 tarihinde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde meydana gelen tren kazasında 24 kişi yaşamını yitirirken 318 kişi de yaralandı. Yaralılardan 194’ünün ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildiği, 124 yaralının ise halen hastanede tutulduğu bildirildi. Kazada yaşamını yitirenlerin isimleri: Ersen Gül, Serhat Şahin, Melek Tuna, Ayşe Başaran, Ergün Kerpiç, Hakan Sel, Oğuz Arda Sel, Özge Nur Dikmen, Gülce Dikmen, Sena Köse, İrfan Kurt, Mavinur Tiflizden, Bahar Koçman, Yağmur Laçin, Özcan Cesur, Derya Kurtuluş, Beren Kurtuluş, Emel Duman, Bihter Bilgin, Ömer Alperen Can, Seyfi Ergül, Zübeyde Seven, Gani Kartal ve Rubize Kartal.

Kazanın hemen ardından kaza ile ilgili Başbakanlık tarafından geçici yayın yasağı getirildi. Söz konusu bu yasak 9 Temmuz 2018 tarihinde kaldırıldı.

9 Temmuz 20187 tarihinde kaza ile ilgili olarak 6 kişinin gözaltına alındığı, daha sonra trende makinist olarak görev yapan 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/094) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

9 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 7 Temmuz 2018 tarihinde Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Palamutlu köyünde köy korucularının nöbet tuttuğu kulübeye el bombalı saldırıda bulunulduğu öğrenildi. Haberde 1 köy korucusunun yaralandığı olay ile ilgili olarak köy korucularının durdurduğu araçta bulunan kişilerin polis olduğu, aracın bagajında çok sayıda silah ve mühimmat bulunduğu iddia edildi. Korucuların araçta bulunan kişileri savcılığa teslim ettiği belirtildi.

9 Temmuz 2018 tarihinde Giresun’un Güce ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü öğrenildi.

(07/095) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Bebek…

9 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde annesi ile birlikte kalan Arin Yılmaz isimli astım hastası bebeğe yanlış ilaç verildiği ve buna bağlı olarak bebeğin hastalığının daha da ağırlaştığı iddia edildi.

Halen emzirme döneminde olan Arin Yılmaz’ın tedavisinin dışarıda yapılması için annesi Esma Yılmaz ile ilgili yapılan denetimli serbestlik başvurusu Mardin İnfaz Hakimliği tarafından reddedilmişti.

(07/096) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Temmuz 2018 tarihinde saat 18.00 yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale eden polis 3 kişiyi (Acun Karadağ, Derviş Lermi ve Erdoğan Canpolat) gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/097) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

6 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ODTÜ öğrencilerinin mezuniyet töreninde açılan pankartlar gerekçe gösterilerek bazı öğrencilerin gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla 9 Temmuz 2018 tarihinde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi. Polisin 3 öğrenciyi gözaltına almak istediği ancak akademisyenlerin araya girmesi sonucu öğrencilerin gözaltı alınmadığı öğrenildi.

(07/098) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

27 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gözaltına alınan 11 kişiden 3’ü 9 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanırken 8’i ise serbest bırakıldı.

(07/099) Elazığ’da Gözaltına Alınan DBP Üyeleri…

9 Temmuz 2018 tarihinde Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı köylerde yapılan ev baskınlarında aralarında DBP’li Elazığ İl Genel Meclis Üyesi Abdulkadir Gül’ün de olduğu 6 kişinin gözaltına alındığı ve Elazığ İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Abdülkadir Gül, Hacı Yavuz, Murat Ercan.

(07/100) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle Eren Keskin, Reyhan Çapan, Reyhan Hacıoğlu, Nuray Özdoğan, Celalettin Can, Ayşe Batumlu, Ayşe Berktay, Filiz Koçali ve Hüseyin Aykol hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi.   Mahkeme, dava dosyasının İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Özgür Gündem ana davası ile birleştirilmesi talebinin değerlendirilmesi için, söz konusu dava dosyasının ilgili mahkemeden istenmesine karar verdi ve duruşmayı 9 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(07/101) Batman’da Yargılanan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Şerife Oruç hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Şerife Oruç’un adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 27 Kasım 2018 tarihine erteledi.

Hakkında savcılık tarafından başka bir dosyadan gözaltı kararı çıkartılan Şerife Oruç, cezaevinden çıkar çıkmaz yeniden gözaltına alındı.

Gazeteci Şerife Oruç, 3 Temmuz 2016 tarihinde birlikte gözaltına alındığı Muzaffer Tunç ve Emrah Oruç ile çıkarıldıkları mahkeme tarafından 5 Temmuz 2016 tarihinde tutuklanmıştı.

(07/102) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski hakim İ. B. hakkında Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan İ. B.’yi 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş