Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 – 13 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/124) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

Milli Savunma Bakanlığı 10 Mayıs 2019 tarihinde Iğdır’ın Aralık ilçesi Dilucu bölgesinde bir askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucunda 2 askerin yaralandığını, yaralı askerlerden birinin (Hakan Özdemir) kaldırıldığı hastanede öldüğünü duyurdu.

11 Mayıs 2019 tarihinde Tunceli’nin Pülümür ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 1 askerin (Ferdican Altunkaş) öldüğü; 12 Mayıs 2019 tarihinde Bingöl’ün Kiğı ilçesinde çıkan çatışmada 2 askerin yaralandığı öğrenildi.

(05/125) Van’da Şüpheli Asker Ölümü…

10 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Kolordu Komutanlığı’nda zorunlu askerlik yapan Batman doğumlu Vasip Taşdemir isimli kişinin, nöbet sırasında bir süreliğine girdiği görüntü izleme odasında ölü bulunduğu; Van Kolordu Komutanlığı’nın Taşdemir’in intihar ettiğini iddia ettiği öğrenildi.

(05/126) Edirne’de Kaçırılma İddiası…

11 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Şubat 2019 tarihinde Edirne’de aracının önü kesilerek kaçırıldığı iddia edilen Bilgi Teknolojileri Kurumu eski çalışanı Salim Zeybek isimli 1 kişiden 81 gündür haber alınamadığı öğrenildi.

(05/127) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kandıra Cezaevi’nde tutulan ve 10 Mayıs 2019 itibarıyla ölüm orucuna başlayan Yaşar Cinbaş, Muhammed İnal, Diyadin Akdemir ve Engin Kahraman isimli mahpuslarla görüşmeye giden avukat Bülent Aşa’nın, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen avukat görüşlerinin kamera kaydına alınması kararı nedeniyle mahpuslarla görüşme yapamadığı öğrenildi.

10 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, İskenderun M Tipi Cezaevi’nde mahpuslara işkence yapıldığı iddialarına ilişkin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye bir soru önergesi verdiği öğrenildi. Önergede, İskenderun M Tipi Cezaevi’nde mahpuslara işkence yapıldığı iddialarının yanı sıra, söz konusu iddialarla ilgili olarak herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığı, mahpusların istek ve iradeleri dışında başka cezaevlerine nakledilip edilmedikleri ve mahpusların süngerli odalarda tecride maruz kalıp kalmadıkları sorulmaktadır.

12 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Akhisar T Tipi Kaplı Cezaevi’nde açlık grevinde olan Bozo Açlan isimli mahpusa, ailesi tarafından getirilen B1 vitaminin cezaevi idaresi tarafından verilmediği öğrenildi.

(05/128) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ablası, kardeşi ve vasisi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 11 Mayıs 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Mehmet Öcalan, abisi Abdullah Öcalan ile 11 Eylül 2016 tarihinden sonra ilk kez 12 Ocak 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmişti.

(05/129) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 915 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10, 11 ve 12 Mayıs 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

10 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

11 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Umutcan Aybak, Taylan Sungur, Merve Demirel ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

12 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 10, 11 ve 12 Mayıs 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/130) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

11 Mayıs 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 737’ncisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile Arjantin’deki Plaza de Mayo Anneleri’nin de olduğu grup basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. Polisin İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağı da abluka altına aldığı bildirildi.

(05/131) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 11 Mayıs 2019 tarihinde 372. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(05/132) Diyarbakır, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Batman ve Van’da Eylemlere Polis Müdahalesi ve Engellemesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 10 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda yapılmak istenen eyleme polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Polisin haber takibi yapan gazetecileri de engellediği, Jinnews muhabirleri Beritan Canözer ve Medya Ürün’ün polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticilerinin 11 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi. Mahpus yakınlarının polis ablukası altındaki parkta oturma eylemi yaptıkları öğrenildi.

Aynı gerekçeyle, 12 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’da yapılmak istenen yürüyüşün de polis tarafından engellendiği öğrenildi.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 10 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemine müdahale eden polis Mezopotamya Ajansı muhabiri İrfan Tunççelik’in de aralarında bulunduğu 12 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: İrfan Tunççelik, Huri Tayfur, Sacide Tayfur, Emine Kaya, Vetha Bingöl, Naciye Karabaş, Asuman Çeşme, Yeter Seyhan, Gülsüm Dağ, Emine Saruhan, Güler Buğday ve soyadı öğrenilemeyen Beyaz isimli kişi.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile HDP üye ve yöneticileri tarafından 11 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemi polis tarafından engellendi.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile HDP üye ve yöneticileri tarafından 10 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’un Eminönü ilçesindeki Mısır Çarşısı’nda yaşam zinciri eylemine müdahale eden polis aralarında gazeteci Zeynep Kuray ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Arzu Kayaoğlu’nun da bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldı.

Aynı gerekçe ile mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 10 ve 11 Mayıs 2019 tarihlerinde Gebze M Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemleri polis tarafından valilik kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Polisin, mahpus yakınlarını ve diğer kişileri cezaevi önünden zorla uzaklaştırdığı bildirildi.

Aynı gerekçe ile 10 Mayıs 2019 tarihinde Ankara Kadın Platformu üyeleri tarafından Ankara’da Kuğulu Park’ta yapılan eyleme müdahale eden polis 9 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin, haklarında Kabahatler Kanunu kapsamında 300 TL para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldıkları öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Bedriye Irmak, Ebru Özel, Şükriye Ercan, Newroz Şanlı Kırkaya, Betül Koca, Günay Demirbaş, Burcugül Çubuk, Deniz Akil ve Barış Annesi Gülistan Ozgan.

Aynı gerekçe ile 11 Mayıs 2019 tarihinde mahpus yakınları ile HDP üye ve yöneticileri tarafından Batman’da Atatürk Parkı’nda yapılmak istenen eylem, valilik izni olmadığı gerekçesiyle polis tarafından engellendi.

Aynı gerekçe ile 12 Mayıs 2019 tarihinde mahpus yakınları ile HDP üye ve yöneticileri tarafından Van’da Feqiyê Teyran Parkı’nda yapılmak istenen eylem polis tarafından engellendi.

(05/133) ODTÜ’de Eyleme Polis Müdahalesi…

10 Mayıs 2019 tarihinde ODTÜ’de yapılan 9. Onur Yürüyüşü’ne müdahale eden polis en az 17 öğrenciyi ve Mehmet Mutlu isimli 1 akademisyeni fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında 1 öğrencinin plastik mermi ile yaralandığı öğrenildi. Gözaltına alınanların aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldıkları bildirildi. ODTÜ Rektörlüğü 6 Mayıs 2019 tarihinde öğrencilere gönderdiği e-postayla, 10 Mayıs’ta yapılması planlanan 9. Onur Yürüyüşü’nü, Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerine ilişkin OHAL zamanında aldığı yasaklama kararına dayanarak yasaklandığını duyurmuştu.

(05/134) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri tarafından ek gösterge ve güvenceli çalışma talebiyle 11 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda yapılmak istenen eyleme polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Polisin SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara ve Dev Sağlık-İş üyesi Furkan Bircan’ı gözaltına aldığı öğrenildi.

(05/135) Adana’da Furkan Vakfı Üyelerine Polis Müdahalesi…

10 Mayıs 2019 tarihinde Adana’da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un tutuklu yargılandığı duruşmanın ardından yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti ve 1 kişiyi gözaltına aldı.

(05/136) Ankara’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Türkiyem TV program yapımcısı ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ 11 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da bulunan evinin önünde kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradı. Saldırıyla ilgili olarak 6 kişinin (A.A., N.İ., F.Ç, A.D, O.Ç ve E.Y) gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/137) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyeleri…

HDP Diyarbakır il örgütü tarafından 12 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen 2. Olağanüstü Kongre’ye katılan Bismil Belediyesi Meclis Üyesi Emine Akın ve Çermik Belediyesi Meclis üyesi Bekir Kaya’nın gözaltına alındığı öğrenildi. Emine Akın’ın “Ekoloji” kitabını taşıdığı, Bekir Kaya’nın ise elinde beyaz tülbent bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

(05/138) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

11 Mayıs 2019 tarihinde, Medyascope muhabiri Canan Coşkun hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde gözaltına alındı. Canan Coşkun’un Cumhuriyet gazetesinde çalışırken yaptığı “Yargı mensuplarına aile boyu lüks konut” başlıklı haberi nedeniyle kendisine verilen 12 bin 600 liralık para cezası nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi. Canan Coşkun aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(05/139) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Eski Yöneticisi…

HDP Urfa eski il Eş Başkanı Mehmet Vural 11 Mayıs 2019 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan ev baskınında gözaltına alındı. Mehmet Vural’ın Roboski Katliamı’nı protesto etmek için katıldığı bir eylem nedeniyle hakkında açılan davada verilen 5 yıl 2 ay hapis cezası gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/140) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP, DBP ve TUHAY-DER Yöneticileri…

10 Mayıs 2019 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Menemen ilçe Eş Başkanı Mehmet Sadık Varkan, HDP Seferihisar ilçe eski Eş Başkanı Ali Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İzmir il yöneticisi Fahrettin Akan, Ege Tutuklular ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  (TUHAY-DER) yöneticisi Murat Uluğ, Hanife Polat, Ramazan Yıldız, Revdetil Ayna Şentürk.

(05/141) Balıkesir’de Tutuklanan Akademisyen…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacılarından Lyon 1 Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tuna Altınel, 11 Mayıs 2019 tarihinde Balıkesir’de tutuklandı. Tutuklama gerekçesinin Tuna Altınel’in Fransa’da katıldığı bir konferans olduğu öğrenildi.

(05/142) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Almanya’da yayın yapan Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in, hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ iddialarıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında savunmasını 10 Mayıs 2019 tarihinde Berlin Tiergarten Asliye Mahkemesi’nde yaptığı öğrenildi. Deniz Yücel’in savunmasında, tutulduğu Silivri 9 Nolu Cezaevinde üç gün boyunca işkenceye maruz kaldığını belirttiği öğrenildi. Deniz Yücel basında yer alan ifadelerinde şunları belirtmektedir: “3 Mart Cuma (2017) ve tekrar 5 Mart Pazar günü Cumhurbaşkanı’nın beni hedef göstermeye başlamasıyla, 6 Mart Pazartesi günü, beni avukat görüşüne götürmek üzere Mustafa Aydın isimli bir infaz memuru amirliğinde, altı gardiyan kapıma geldi. Üst aramayı, o ana kadar hiç karşılaşmadığım bir kabalıkla yaptılar. ‘Vatan haini’, ‘Alman ajanı’ gibi hakaretlerle hitap ediyorlardı. Cumhurbaşkanı’nın hakkımda sarf ettiği hakaretleri tekrarlıyorlardı. (…) Ve hücrelerde, koridorlardan farklı olarak kameralar olmadığı için ayaklarıma tekmeler, göğsüme ve sırtıma atılan yumruklarla ilk kez darp edildim. (…) Nitekim üçüncü gün şiddetin miktarı tekrar yükseldi ve yüzüme vuruldu ve kameraların olmadığı merdivenlerde, duvara itilip kafama atılan yumruklarla darp edildim.”

Deniz Yücel 14 Şubat 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 27 Şubat 2017 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Hakkında hazırlanan iddianameyi 16 Şubat 2018 tarihinde kabul eden mahkeme, Deniz Yücel’in tensip kararıyla tahliyesine hükmetmişti.

(05/143) Ankara JİTEM Davası…

Ankara JİTEM davasının görülmesine 10 Mayıs 2019 tarihinde Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

İddianamede 1993 ile 1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde işlenmiş faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 4 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(05/144) HDP Milletvekili Hakkında TBMM’ye Gönderilen Fezlekeler…

10 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP milletvekili Remziye Tosun hakkında dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırlanan 2 ayrı fezlekenin TBMM’ye gönderildiği öğrenildi.

(05/145) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

10 Mayıs 2019 tarihinde Samsun merkezli bir soruşturma kapsamında 12 ilde yapılan operasyonlarda 14 kişi; İstanbul’da 8 kişi; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde yapılan operasyonlarda 13 muvazzaf asker gözaltına alındı.

(05/146) 31 Mart Seçimleri…

10 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mart seçimlerinde Tunceli’de belediye meclis üyeliğine seçilen HDP’li Hıdır Demir, Özcan Ateş ve Metin Kılıç ile TKP’li (Türkiye Komünist Partisi) Candan Badem’e; Merkez ilçesinin Meşeyolu köyü muhtarı Hakkı Suvan ile Ovacık ilçesinin Gözeler köyü muhtarı Turgay Bilge’ye verilen mazbataların İlçe Seçim Kurulu tarafından iptal edildiği öğrenildi. İlçe Seçim Kurulu tarafından belediyeye gönderilen yazıda, söz konusu kişilerin “KHK ile kamu görevlerinden ihraç olmaları nedeniyle mazbataları iptal edilmiştir” denildi.

(05/147) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Siirt Valiliği, 10 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içinde açık alanlarda düzenlenecek yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stand açma vb. her türlü eylem ve etkinliğin 9 Mayıs 2019 ile 23 Mayıs 2019 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

(05/148) Siirt’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği, 11 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama Merkez ve Eruh ilçelerinde 77 köy, mahalle ve mezrada 11 Mayıs 2019 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş