Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 -14 Ağustos 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/098) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

11 Ağustos 2017 tarihinde Trabzon’un Maçka ilçesinde HPG militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü 1 polis memurunun yaralandığı öğrenildi. Ayrıca söz konusu çatışmada güvenlik güçlerinin yer göstermesi için yanlarında götürdükleri Eren Bülbül Gedik adlı 15 yaşındaki bir çocuk da yaşamını yitirdi. Basına açıklama yapan yakınları, Bülbül’ün güvenlik güçleri tarafından çelik yelek giydirilmeden ve diğer önlemler alınmadan operasyona götürülmesine tepki gösterdiler.

27 Temmuz 2017 tarihinde Mardin’de güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın ve 8 Ağustos 2017 tarihinde Muş’ta çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü 11 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Tunceli Valiliği, 12 Ağustos 2017 tarihinde Tunceli’de çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü ve 2 askerin de yaralandığını açıkladı.

12 Ağustos 2017 tarihinde Batman’ın Sason ilçesinde askeri bir araca dönük bombalı saldırı sonucu 2 askerin öldüğü bildirildi.

14 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden Bingöl’deki Hasar Dağı’nın Türk Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar tarafından bombalandığı ve bombardıman sonucu çıkan orman yangınının 3 gündür söndürülmediği öğrenildi.

Lice ilçesinde sürmekte olan askeri operasyonlar sırasında Türeli köyü kırsal alanında yapılan top atışlarından kaynaklı orman yangını çıktığı ve kuvvetli rüzgâr nedeniyle yangının yayıldığı 14 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(08/099) Adıyaman’da Polis Aracının Çarptığı Kişi…

12 Ağustos 2017 tarihinde Adıyaman’da karşıdan karşıya geçmekte olan Zeliha Kaplan adlı bir kadına polis aracının çarptığı ve Kaplan’ın yaralı olarak kaldırıldığı Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(08/100) Şemdinli’de Patlamada Yaşamını Yitiren 2 Sivil Kişi…

Hakkari Valiliği, 14 Ağustos 2017 tarihinde Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu köyüne yakın bir bölgede bir aracın geçişi sırasında gerçekleştirilen patlama sonucu 2 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

(08/101) Şemdinli’de İşkence İddiası…

Güvenlik güçlerinin 6 Ağustos 2017 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu köyüne yaptığı baskında sırasında gözaltına alınanlardan ve işkence görenlerden Necmettin Korkmaz, 11 Ağustos 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında şunları belirtti: “Gece saat 01.00’e geliyordu. Ayak seslerini duyduktan sonra camlar kırıldı, kapıya koştum ama yetişemedim. Kapı kırıldı. Tekmeyle kırdılar. 4-5 kişi üzerime atladı. Başıma silah dayadılar, dipçikle vuruyorlardı. Sırtıma, başıma nereye denk geliyorsa tekme tokat… Bu olayda (çıkan çatışmada bir özel hareket polisin yaşamını yitirmesi) bizim parmağınızın olduğunu söylediler. ‘Siz yaptınız, şehidimizin kanı yerde kalmaz. Biz burada oldukça size huzur yok, size huzur vermeyeceğiz. Burada nasıl can verdiysek, can alacağız’ diyorlardı. Sonra beni dışarı çıkardılar, eşimin ağlama seslerini duydum. Sonra kışlık odunlarımız vardı. Odunla başıma, sırtıma vücudumun her yerine vuruyorlardı. Kafama silah dayayıp, ‘öldüreceğiz’ diyorlardı. Kızımı, eşimi hepimizi dövdüler. (…) Elimi panzere bağladılar. Köyün yukarı tarafında muhtarın evinin önüne kadar (tahmini 500 metre) sürüklediler. Ayağa kalkmak yasaktı. Her ayağa kalktığımda tekme, tokat yiyordum. Konuşmak, bağırmak, çığlık atmak yasaktı.”

Korkmaz sağlık raporu almak için götürüldükleri hastanede doktorun kendisine “Gelin bunu az dövmüşsünüz, biraz daha dövün. Şehitlerimizin kanı yerde kalmaz. Biz kimseye rapor vermeyiz” dediğini belirtti.

HDP de olayla ilgili bölgedeki gözlemlerini ve köylülerle yaptığı görüşmeleri bir rapor halinde 10 Ağustos 2017 tarihinde düzenledikleri bir basın toplantısıyla açıkladı. Raporda, “36 kişi yaklaşık bir saat boyunca cop, silah dipçiği, paspas sapı, kısa kesilmiş hortum ve demir çubuklarla işkenceye maruz bırakılmış. (…) 90 yaşındaki kadınlardan 6 yaşındaki kız çocuklarına kadar tüm bireyler darp edilmiş, özellikle kadınlara dönük sözlü taciz ve ağır hakaretlerde bulunulmuş” ifadelerine yer verilmektedir.

10 Ağustos 2017 tarihinde işkence iddialarıyla ilgili olarak 1 polis memurunun kuvvetli suç şüphesi ile görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Olayla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise iddiaların araştırılması için adli ve idari incelemelere başlandığı ve müfettişin görevlendirildiği belirtilmişti.

(08/102) İstanbul’da Polis İşkencesi…

TİHV İstanbul Temsilciliği’nin ve İHD İstanbul Şubesi’nin de içinde yer aldığı Nuriye ve Semih için Dayanışma Platformu tarafından 11 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Süreyya Opera Binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polisin müdahale ettiği ve 14 kişiyi darp ederek ve ters kelepçe takarak gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve ablası Özge Elvan’ın da olduğu bildirildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Gülsüm Elvan, Özge Elvan, Ulaş Metin, Meltem Servi, Burcu Deniz, Serkan Uşak, Halil Özgür Çelik, İlyas Seyrek, Zeynel Çuhadur, Hıdır Devrim, Ali Ekber Eraslan, Tuğba Acar, Serhat Aydın.

Polis şiddeti sonucu sol kolu kırılan Gülsüm Elvan’ın bu halde ters kelepçelenerek gözaltına alındığı ve saatlerce polis aracında bekletildiği öğrenildi. Gülsüm Elvan, maruz kaldığı polis şiddeti ile ilgili şunları belirtti: “Kolumun kırık olduğunu gördükleri halde kelepçeyi açmadılar. Kolumun şişkin olduğunu görüyorlardı. Üstüne bir de kelepçenin anahtarı ortada yoktu, kaybetmişlerdi. 3 saat kırık kolla ters kelepçeli halde kaldım.”

Gözaltına alınanlardan Gülsüm Elvan’ın savcılık talimatıyla hastaneden, diğer 13 kişinin ise ifadelerinin alınmasından sonra Emniyet Müdürlüğünden serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/103) İzmir’de Polis İşkencesi…

12 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden, 9 Ağustos 2017 tarihinde İzmir’de motosikletli kişiler tarafından taciz edilen Derya Kılıç (19) ve Seray Gürer (22) isimli 2 kadının şikayet ve yardım için başvurdukları polisler tarafından darp edildiği öğrenildi.

Basına yansıyan olaya ilişkin güvenlik kamerası kayıtlarında iki kadının polislere konuştukları ve daha sonra polislerden birinin bir kadına vurduğu, ikinci bir polisin ise diğer kadını vurarak yere düşürdüğü görülmektedir.

Polis tarafından darp edilen kadınlardan biri olaya ilişkin olarak şunları belirtti: “Eve dönüyorduk zaten. Motosikletli iki genç, elle taciz ettiler beni. Polisleri gördük. Yardım istemek amacıyla yanlarına gittik. ‘Plakayı alamadık, gördüyseniz yardımcı olabilir misiniz?’ dedim. Direkt yere yatırdı zaten. Kırık ayağımın üzerine bastı. Tekmeledi her yerimi. Kalçamda morluk var.”

Polis şiddetine maruz kalan diğer kadın ise polisin kendilerine “Size bu kılıkla az bile yapmışlar. Halinize bakın” dediğini ifade etti.

Olayla ilgili olarak iki tarafından da birbirinden şikâyetçi olduğu öğrenildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü de olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

(08/104) Antalya’da Gözaltında İşkence İddiası…

14 Ağustos 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, 12 Ağustos 2017 tarihinde Antalya’da gözaltına alınan HDP Kepez ilçe yöneticisi Hogir Gürses’in polis tarafından ilk önce ormanlık bir alana götürülüp darp edildiği ve daha sonra Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü iddia edildi. Aynı operasyon kapsamında Kayseri’de gözaltına alınan HDP PM üyesi Nihat Akkaya’nın da Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken darp edildiği bildirildi.

(08/105) Urfa’da Zabıta Tarafından Darp Edilen Çocuk…

11 Ağustos 2017 tarihinde Urfa’nın Eyyubiye ilçesinde belediye zabıtalarının 15 yaşındaki bir mülteci çocuğu darp ettiği öğrenildi. Zabıtanın çocuğun boynunu sıktığı anların görüntülerinin sosyal medyaya da yansıdığı bildirildi.

(08/106) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen İnsan Hakları Savunucusu…

İnsan hakları savunucuları tarafından İstanbul Büyükada’da düzenlenen bir toplantıya dönük polis baskını sonrasında gözaltına alınan ve 10 Ağustos 2017 tarihinde tutuklanan Uluslararası Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi Nalan Erkem’in sağlık hakkının engellendiği 14 Ağustos 2017 tarihinde basında çıkan haberlerden öğrenildi. Rahatsızlığı Silivri Cezaevi koşullarında tedavi edilemeyen Erkem’in, uzman bir hekime sevkinin yapılmadığı bildirildi.

(08/107) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Ağustos 2017 tarihinde basında çıkan haberlerde, Van T Tipi Cezaevi’nde işkence ve kötü muameleye maruz kalan kadın mahpuslardan bazılarının gardiyanların saçlarından tutup sürüklememesi için saçlarını kestirdiği iddia edildi. Van T Tipi Cezaevi’ndeki hak ihlalleriyle ilgili basına açıklama yapan avukat Sevda Aydın, görüştüğü mahpusların vücutlarında darp izlerinin olduğunu, bir kadın mahpusun genital bölgesine aldığı darbe nedeniyle oturmakta güçlük çektiğini ifade etti. İşkence iddiaları üzerine mahpuslarla görüşmek üzere cezaevine giden HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan’ın mahpuslarla açık görüş yapmasına izin verilmediği öğrenildi.  Van T Tipi Cezaevi’nde tutulan Halime Ural’ın kız kardeşi Neriman Ural, 13 Ağustos 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında, 10 Ağustos 2017 tarihinde görüşe gittiğini belirttikten sonra şunları ifade etti: “Cezaevi müdürü elinde sopayla, gardiyanlar ise coplarla koğuşa dalmışlar.  (…) Müdür de elindeki bir sopayı bir kadın tutukluya kaldırmış ama diğer kadın arkadaşları araya girince vuramamış. Kadınları saçlarından tutup yerlerde sürüklemişler. Zaten uğradıkları şiddetin boyutunu onların kollarında bile görebiliyorduk. Çoğu yaralıydı.”

Şakran Cezaevi’nde tutulan siyasi mahpusların çıplak arama, askeri nizamda sayım verme, yaka kartı dayatmasını kabul etmedikleri için 10 Ağustos 2017 tarihinde açık görüşe çıkmadıkları 11 Ağustos 2017 tarihinde basında çıkan haberlerden öğrenildi.

12 Ağustos 2017 günü basında yer alan haberlerde, Hanefi Eser isimli bir mahpusun son iki ay içinde 2 kez farklı cezaevlerine sevk edildiği ve sevkler sırasında ring aracında işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. Eser’in ilk önce Amasya E Tipi Cezaevi’nden Elazığ T Tipi Cezaevi’ne ve oradan da Balıkesir Kepsut Cezaevi’ne sevk edildiği bildirildi. Sevk sırasında Eser’in darp edildiği, kendisine su ve yiyecek verilmediği ve bunlara bağlı olarak akciğerinin söndüğü öğrenildi. Eser’in Kepsut Cezaevi’nde rahatsızlandığı ve kaldırıldığı Balıkesir Devlet Hastanesi’nde ameliyat edildiği bildirildi. Annesi, basına yansıyan açıklamasında, oğlunun tedavisi bitmeden Kepsut Cezaevi’ne geri götürüldüğü ve ilaçlarının verilmediğini ileri sürdü.

Hilvan T Tipi Cezaevi’nde tutulan Remziye Karadağ isminde bir mahpus, 13 Ağustos 2017 tarihinde basına yansıyan açıklamasında, cezaevindeki hak ihlallerine ilişkin İHD’ye yazdıkları mektupların İHD’nin resmi bir kurum olmadığı gerekçesiyle gönderilmediğini, bu mektupları yazanlar hakkında soruşturma açıldığını ve mahpusların avukat görüşüne çıkartılmadığını ifade etti.

Tarsus T Tipi Cezaevi’nde anneleriyle beraber kalan 2 bebeğe (1 yaşındaki A.T. ve 2 yaşındaki Ç.Y.) verilmesi gereken mama, meyve püresi, bebe bisküvisi gibi ek gıdaların cezaevi idaresi tarafından verilmediği 13 Ağustos 2017 tarihinde basında çıkan haberlerden öğrenildi.

(08/108) Öcalan ile Görüşme Başvurusunun Reddi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 11 Ağustos 2017 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(08/109) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10, 11, 12, 13 ve 14 Ağustos 2017 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamalarına müdahale etti.

10 Ağustos 2017 saat 13.30’daki basın açıklamasına dönük polis müdahalesinde gözaltı yaşanmazken, saat 18.00’daki müdahalede polisin haklarında ev hapsi kararı olan Acun Karadağ’ı ve Nazan Bozkurt’u darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi. Karadağ ve Bozkurt’un yanı sıra 1 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi. Müdahale sırasında polisin açıklamaya katılanlara da hedef gözeterek yakın mesafeden gaz sıktığı ve buna bağlı olarak fenalaşanlar olduğu ifade edildi.

11 Ağustos 2017 saat 13.30’daki basın açıklamasına dönük polis müdahalesinde gözaltı yaşanmazken, saat 18.00’deki basın açıklamasında Aslı Saraç, Fulya Demir ve Sedat Polat isimli 3 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

12 Ağustos 2017 saat 13.30 ve 18.00’daki basın açıklamalarında gözaltı yaşanmazken, saat 18.00’da basın açıklamasını takip eden isimleri öğrenilemeyen iki basın emekçisi kadının polis tarafından darp edildiği bildirildi.

13 Ağustos 2017 saat 13.30’daki basın açıklamasına dönük polis müdahalesinde gözaltı yaşanmazken, saat 18.00’deki basın açıklamasında İlker Işık, Sultan Aydoğdu ve Aslı Saraç isimli 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

14 Ağustos 2017 saat 13.30’daki basın açıklamasında İlker Işık isimli bir kişinin ve saat 18.00’daki açıklamada ise Acun Karadağ, Simge Gencay ve Sultan Aydoğdu isimli 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre 10 Ağustos ile 14 Ağustos 2017 tarihleri arasında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki “İşimi Geri İstiyorum” eylemlerinde 12 kişi gözaltına alındı.

(08/110) İstanbul Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

12 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul’daki Galatasaray Meydanı’nda TAYAD’lı aileler tarafından cezaevlerinde mahpuslara giydirilmesi düşünülen tek tip elbiseye karşı bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasından sonra polisin açıklamaya katılanlara müdahale ettiği ve 4 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

(08/111) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

12 Ağustos 2017 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesindeki Feyzullah Çınar Parkı’nda HDP üyeleri tarafından gerçekleştirilen Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne müdahale eden polisin darp ederek nöbete katılanları parktan uzaklaştırdığı öğrenildi.

(08/112) DBP Eş Genel Başkanı Gözaltına Alındı…

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, 12 Ağustos 2017 tarihinde Adana’da kaldığı eve yapılan polis baskını sonrasında gözaltına alındı. Aslan’ın Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı ve bu soruşturma hakkında gizlilik kararı olduğu bildirildi. 13 Ağustos 2017 tarihinde Aslan’ın Siirt’e götürüldüğü öğrenildi.

(08/113) Gözaltına Alınan Belediye Eşbaşkanı…

Van’ın Çaldıran ilçesinin Belediye Eşbaşkanı Suna Atabay, 11 Ağustos 2017 tarihinde HDP tarafından Van Musa Anter Parkı’nda düzenlenen Adalet ve Vicdan Nöbeti’nde gözaltına alındı. Yargılandığı davada hakkında verilen tahliye kararına savcılığın yaptığı itiraz sonucu gözaltına alınan Atabay’ın çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/114) Mersin’de Gözaltına Alınan Gazete Dağıtıcıları…

1 Ağustos 2017 tarihinde Mersin’de gazete dağıtırken gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanları Zinet Aşkın ve Cemile Çiftçi’nin 11 Ağustos 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/115) Mersin’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

Dihaber muhabiri Berivan Altan’ın 10 Ağustos 2017 tarihinde Mersin’in Mezitli ilçesinde yol kontrolü sırasında hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı ve 11 Ağustos 2017 tarihinde çıkartıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/116) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

14 Temmuz 2017 tarihinde Ankara’da düzenlenen polis operasyonunda aralarında Dihaber muhabiri Deniz Nazlım ve HDP yöneticisi Yıldız Bahçeci’nin de olduğu 9 kişi gözaltına alındı. Gazeteci Deniz Nazlım’ın evinde yapılan aramada evde bulunan dijital malzemelere el konduğu öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Deniz Nazlım, Yıldız Bahçeci, Dilan Çetin, Yeliz Yıldırım, Erkan Kara, İrfan Geçer, Laleş Ekmen, Engin Çevik ve Mücahit Kaplan.

(08/117) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Dihaber muhabiri Aziz Oruç’un 14 Ağustos 2017 tarihinde Diyarbakır’da çalıştığı ajansın girişinde yargılandığı bir davada ifade vermediği için hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı ve aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/118) Urfa’da Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Hamdullah Bayram 14 Ağustos 2017 tarihinde evine düzenlenen polis baskınında gözaltına alındığı öğrenildi. Bayram’ın kaldığı evde yapılan arama sonrasında 2 dizüstü bilgisayara, bir fotoğraf makinasına, dijital malzemelere, bir kitaba, 1 not defterine ve sarı kırmızı yeşil bir fulara el konulduğu bildirildi.

(08/119) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

28 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve aralarında HDP ve DBP üye ve yöneticilerinin olduğu 13 kişinin 11 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği ve 12’sinin ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı ve 1 kişinin serbest bırakıldığı öğrenildi. Tutuklanan kişilerin isimleri: Aygül Turhan, Enver Sönmez, Ercan Doğru, Ahmet Sağınç, Mehmet Şah Güneş, Mehmet Şirin Akyol, Mevlüt Aykoç, Mustafa Elma, Rıdvan Döner, Sedat Çaycı, Eşref Yaşar, Güven Pınar.

11 Ağustos 2017 tarihinde İzmir’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek aralarında DİSK Genel İş Sendikası İzmir 5 No’lu Şube Mali Sekreteri Ayhan Tural’ın da olduğu 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

11 Ağustos 2017 tarihinde Mersin’in Akdeniz, Yenişehir ve Toros ilçelerinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında HDP Mersin İl Eşbaşkanları Hatice Şahin ve Mirza Söylemez’in de olduğu 8 HDP üye ve yöneticisinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Hatice Şahin, Mirza Söylemez, Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Feride Merengöz, Yenişehir ilçe yöneticisi Nuri Balta, Mezitli ilçe yöneticisi Rojhat Yıldız, Meryem Bay, Nimet Burak, Lezgin Özden.

11 Ağustos 2017 tarihinde Antalya’da düzenlenen ev baskınlarında aralarında Antalya İl Eşbaşkanları İhsan Nergiz ve Songül Sarıklı’nın da olduğu 24 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler: İhsan Nergiz, Songül Sarklı, Aydın Benek, Azad Benek, Murat Altundağ, Tarik Altay, Deniz Yıldırım, Ramazan Gökalp, Habur Sadak, Şevin Ağaoğlu, Harun Akdag, Mehmet Bilen, Nihat Akkaya, Rafiye Akkaya, Sevgi Arslan, Emrah Çetin. Soruşturma kapsamında HDP il binasının da polis tarafından arandığı ve birçok eşyaya polis tarafından el konulduğu bildirildi.

11 Ağustos 2017 tarihinde Adana’da 20 kişinin ev baskınlarında gözaltına alındığı öğrenildi.

12 Ağustos 2017 tarihinde Antep’te düzenlenen ev baskınlarında 11 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Savaş Yaman ve Serhat Soldu.

12 Ağustos 2017 tarihinde Batman’ın Kızıltepe ilçesinde DBP MYK eski üyesi Mehdi Tunç’un da aralarında olduğu 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar: Mehdi Tunç, Metin Aslan, Encer Dölek, Osman Sıhi ve Musa Tekin.

13 Ağustos 2017 tarihinde Van’ın Merkez, Çaldıran, Erciş ve Başkale ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP il yöneticisi Özgür Aras’ın da olduğu 23 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

13 Ağustos 2017 tarihinde Aydın’da 3 HDP yöneticisinin gözaltına alınıdığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Aydın İl Yöneticisi Osman Dağtekin, HDP Kuşadası İlçe Yöneticisi Muzaffer Çelebi, HDP Söke İlçe Yöneticisi Mahmut Aktaş.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 11 Ağustos 2017 tarihinde ismi öğrenilemeyen 3 gencin devriye gezen polis zırhlı aracındaki polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların nereye götürüldüğü öğrenilemedi. Yine Silvan ilçesinde 14 Ağustos 2017 tarihinde bir parkta oturan 3 gencin polis tarafından darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar: Veysi Aksın, Eyüp Bakıcı ve Mehmet Binen Silvan ilçesinde 8 Ağustos günü de 2 genç pastaneden çıkarken darp edilerek gözaltına alınmıştı.

14 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul’da hakkında gözaltı kararı olan 18 kişiden 12’sinin ev baskınlarında gözaltına alındığı bildirildi.

14 Ağustos 2017 tarihinde HDP Tekirdağ İl Eşbaşkanı Kenan Yıldız evine yapılan polis baskınında gözaltına alındı.

14 Ağustos 2017 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde polis tarafından gerçekleştirilen ev baskınlarında 2 kişinin haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.  15 Ağustos 2017 sabahı yapılan ev baskınlarında ise 12 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi. Buna göre 4 gün içinde Adana’da 34 kişinin gözaltına alındı.

14 Ağustos 2017 tarihinde Urfa’da İbrahim Halil Gündüzalp ve Kasım Al isimli 2 kişinin;  Kars’ta Barış Taş ve isimleri öğrenilemeyen 4 kişinin sosyal medya paylaşımlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

14 Ağustos 2017 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde O.A. (17, e) isminde bir çocuğun kendisine ait olduğu iddia edilen sosyal medya hesaplarında Trabzon’un Maçka ilçesindeki bir çatışmada hayatını kaybeden Eren Bülbül ile ilgili paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi. O.A.’nın kimlik ve adres bilgilerinin sosyal medya üzerinden paylaşıldığı bildirildi.

(08/120) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

10 Ağustos 2017 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında 8 kişinin, Çanakkale’de 1 kişinin, Afyon’da 2 kişinin,  Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında 12 kişinin gözaltına alındığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Tekirdağ’da gözaltına alınan 3 kişinin 10 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği ve 1’inin tutuklandığı ve 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Kayseri’de 7 ve 8 Ağustos 2017 tarihlerinde gözaltına alınan 3 kişinin 10 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığı bildirildi.

Erzurum merkezli bir soruşturma kapsamında Eskişehir’de gözaltına alınan 1 kişinin 10 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

11 Ağustos 2017 tarihinde Tekirdağ’da 36 kişinin, Kocaeli’nde 22 kişinin, Sivas’ta 1 kişinin, Muğla’da 31 kişinin, Bursa’da 5 kişinin, Zonguldak’ta 21 kişinin, İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında askerlerin de olduğu 10 kişinin, Ordu merkezli bir soruşturma kapsamında 18 kişinin gözaltına alındığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Kayseri’de gözaltına alınan 6 kişinin 11 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği ve 4’ünün tutuklandığı, 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

12 Ağustos 2017 tarihinde Kocaeli’nde 1 kişinin, İstanbul’da merkezli “FETÖ/PDY Medya Yapılanması” soruşturması kapsamında 1 kişinin gözaltına alındığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Sakarya’da ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 31 kişinin 12 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği, 16’sının tutuklandığı ve 15 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Van’ın Saray İlçesi’ndeki Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan İran’a sahte olduğu idda edilen bir pasaportla gitmek isterken gözaltına alınan bir kişinin 12 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından örgüt üyesi olmak iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

Yozgat’ta gözaltına alınan 11 kişinin 12 Ağustos 2017 tarihinde savcılığa sevk edildiği ve 3’ünün savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi. Mahkemeye sevk edilen 8 kişiden      1’nin tutuklandığı ve 7 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Antep’te Bylock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 13 kişi 12 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 13 kişiden 11’inin tutuklandığı ve 2 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

14 Ağustos 2017 tarihinde Osmaniye’de 1 kişinin, Kocaeli’nde 7 kişinin gözaltına alındığı basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Erzincan’da ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişi 14 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 4 kişinin tutuklandığı ve 8 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

27 Temmuz 2017 ve takip eden günlerde Aksaray merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 32 kişiden 13’ünün 14 Ağustos 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından  tutuklandığı ve 19 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

10 Ağustos 2017 tarihinde Sivas merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 9 kişiden 5’inin 14 Ağustos 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği ve bunlardan 4’ünün tutuklandığı, birinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(08/121) “Hero” Tişörtü Giydiği için Gözaltına Alınan Kişi…

11 Ağustos 2017 tarihinde Niğde’de R.Ö isimli bir lise öğrencisinin üzerinde “Hero” yazan bir tişört giydiği için gözaltına alındığı öğrenildi.

(08/122) Hizan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 11 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla 3 köy ve 8 mezrada 11 Ağustos 2017 saat 17.00’dan itibaren  ikinci bir duyuruya kadar saat 17.00 ile 06.00  saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Yaylacık Köyü, Yaylacık Köyü Bilgili Mezrası, Yaylacık Köyü Sarıbal Mezrası, Çalışkanlar Köyü, Yolbilen Köyü, Yolbilen Köyü Yeniçay Mezrası, Sarıtaş Köyü Gedik Mezrası, Akşar Köyü Aşağı Kılavuz Mezrası ve Yukarı Kılavuz Mezrası,Horozdere Köyü Balga ve Karaağaç Mezrası.

(08/123) Şemdinli’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Hakkari Valiliği 13 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Şemdinli ilçesine bağlı 4 köyde 13 Ağustos 2017 tarihinden itibaren 5 gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Altınsu, Dereboyu, Elde ve İncesu.

(08/124) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 11 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla, Hakkari Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerindeki 26 bölgeyi 12 Temmuz 2017 ile 26 Temmuz 2017 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan etti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş