Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Ekim 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/124) Şemdinli’de Sivil Ölüm…

10 Ekim 2017 tarihinde Şemdinli Yüksekova yolu üzerindeki Durak yol kontrol noktasında sivil bir araca ateş açılması sonrasında araçta bulunan Çetin Başer isimli bir sivil kişinin yaşamını yitirdiği, Kerim Zerender’in ise ağır yaralandığı ve Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

Hakkari Valiliği ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çetin Başer’in içinde bulunduğu aracın Durak yol kontrol noktasında kontrol sıranın kendisine geldiği anda geri dönmesi ve hızla ter istikamette gitmeye başlaması üzerine arama noktasındaki güvenlik mensuplarının ilk önce “Dur” ihtarında bulunduğunu ve sonra 4 kez havaya uyarı atışı açtığını, aracın durmaması üzerine aracın tekerlerine iki el ateş edildiğini belirtti. Valilik açıklamasının devamında arama noktasının 300 metre ilerisinde aracın karşı yönden gelen bir tırla çarpışması sonucunda Çetin Başer’in yaşamını yitirdiği ve Kerim Zerender’ın yaralandığı ifade edildi.  Valilik Başer’in kesin ölüm sebebinin yapılacak otopsi sonrası tespit edileceği belirtti.

(10/125) Ankara’da Kaçırılma İddiası…

SGDF MYK üyesi ve aynı zamanda Ankara Üniversitesi DTCF öğrencisi Deniz Bahçeci, 10 Ekim 2017 tarihinde İHD Ankara Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında, 9 Ekim 2017 gecesi kaldığı Hüseyin Gazi öğrenci yurduna gittiği sırada kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığını açıkladı. Bir süre sonra bindirildiği aracın önünün siyah bir minibüs tarafından kesildiğini ve minibüsten inen yüzleri kar maskeli 4-5 kişinin onu zorla söz konusu minibüse bindirdiğini belirtti.  Araç içinde ters kelepçelendiğini, başına kar maskesi geçirildiğini ve daha sonra kendisine SGDF ve ESP ile ilgili çeşitli sorular sorulduğunu ifade etti. Kendilerini KGT olarak adlandıran bu kişiler tarafından 2 saat boyunca darp edildikten sonra Fatih metro durağının yakınlarında bırakıldığını anlatan Deniz Bahçeci, telefonunun kendisine verildiğini ama çanta ve cüzdanının bu kişiler tarafından alındığını belirtti.

(10/126) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 25 Eylül 2017 tarihinde Kandil’e yönelik hava bombardımanında 1 HPG militanının; 31 Ağustos 2017 tarihinde ise Bingöl’de güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(10/127) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10 Ekim 2017 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına sokağın girişini kalkanlarla kapatan polis izin vermedi ve yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale etti.

Saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Ayrıca açıklamayı takip eden basın mensuplarının da polis tarafından engellendiği ve gözaltına alınmakla tehdit edildiği bildirildi.

Saat 18.00’da yapılmak istenen açıklamaya yönelik polis müdahalesinde ise 8 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Müdahale sırasında polisin Veli Saçılık’ı dakikalarca darp ettiği öğrenildi. Ayrıca açıklamayı takip eden gazetecilerin de polisin engellemesiyle karşılaştığı ifade edildi.

Buna göre, 10 Ekim 2017 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarına yönelik polis müdahalelerinde toplamda 11 kişi gözaltına alındı.

(10/128) 10 Ekim Katliamı Anmalarına Ankara’da ve İstanbul’da Polis Müdahalesi…

10 Ekim Ankara Katliamı anısına Ankara Kızılay’daki Konur Sokak’ta yapılan anıt bir gün önce kimliği bilinmeyen bir grubun saldırısı sonucu tahrip edilmişti.  10 Ekim 2017 tarihinde anıtı onardıktan sonra aralarında 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin ailelerinin de olduğu bir grup anma etkinliği yapmak istedi. Valiliğin etkinliklere yönelik yasağını gerekçe gösteren polisin bu gruba plastik mermi ve biber gazı kullanarak müdahale ettiği ve onları anıtın çevresinden uzaklaştırdığı öğrenildi.

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 2. yıldönümünde İstanbul Üniversitesi’nde yapılan anma etkinliğine yönelik polis müdahalesinde darp edilerek gözaltına alınan 67 kişinin konuldukları otobüs içinde saatlerde ters kelepçeli bir vaziyette bekletildikleri, buna karşı çıkanların darp edildiği ve götürüldükleri Haseki Devlet Hastanesi’nde darp edilenlere rapor verilmediği 10 Ekim tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

 (10/129) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerde, Afyonkarahisar E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan mahpusların saçlarının zorla kazıtıldığı iddia edildi. Ayrıca mahpusların kaldıkları koğuşların keyfi olarak arandığı, mahpuslara ait eşyalara el konulduğu, mahpusların sosyal ve kültürel haklarının engellendiği ifade edildi. Mahpusların maruz kaldıkları bu uygulamaları protesto etmek için görüşe çıkmadıkları öğrenildi.

10 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden İskenderun M Tipi Cezaevi’nde mahpusların sağlık haklarının engellendiği, hastaneye götürülen mahpusların ters kelepçeli bir vaziyette muayene edildiği öğrenildi.   Ayrıca mahpusların sosyal, kültürel haklarının da engellendiği, mahpuslara verilen yemeklerin içinden böcek çıktığı bildirildi. Maruz kaldıkları uygulamaları protesto etmek için kapı vurma ve slogan atma gibi eylemler yapan mahpuslar hakkında soruşturma açıldığı, mahpusların başka cezaevlerine sevk edildiği de öğrenildi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde kalan Hasan Aşa isimli hasta mahpus,  11 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan mektubunda,  hastaneye gidiş ve gelişlerde mahpusların onur kırıcı uygulamalara maruz kaldığını ve bunu kabul etmeyenlerin hastaneye götürülmediğini ifade etti. Hasan Aşa, hemodiyaliz tedavisi gördüğünü ve buna bağlı olarak haftada 3 kez diyalize girmesi gerektiğini fakat hastaneye götürülmediğini belirtti.

28 Eylül 2017 tarihinde İstanbul’da tutuklanan Bahar Kurt ve Nagehan Kurt’un Burhaniye T Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri 10 Ekim 2017 tarihinde öğrenildi.

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a Almanya Marksist Leninist Partisi MK üyesi Monika Garther Enge tarafından gönderilen mektubun çeşitli yerlerinin Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiği gerekçesiyle okunamayacak şekilde karalandığı öğrenildi. Konuyla ilgili Figen Yüksekdağ’ın avukatlarının Kocaeli İnfaz Hakimliği’ne itiraz ettiği bildirildi.

9 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde kalan 26 mahpusun Patnos Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edildiği öğrenildi.

(10/130) Cezaevinde Açlık Grevi…

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde kalan mahpusların maruz kaldıkları hak ihlallerini protesto etmek için 5 günlük dönüşümlü açlık grevine başladıkları 10 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(10/131) Devrimci Parti’ye Yönelik Polis Operasyonu…

10 Ekim 2017 tarihinde Devrimci Parti İzmir İl Başkanı Hazal Elçin’in evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındığı bildirildi. Hazal Elçin’in gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/132) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

5 Ekim 2017 tarihinde Adana’da gözaltına alınan ve aralarında çocukların da olduğu 8 kişinin 10 Ekim 2017 tarihinde mahkemeye sevk edildiği ve H.Ş. (16) isimli bir çocuğun “Atatürk büstüne saldırmak’ ve ‘örgüt üyesi olmak’ iddialarıyla tutuklandığı, 7 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/133) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

10 Ekim 2017 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan 70 askerden 30’unun, Siirt merkezli bir soruşturma kapsamında 24’ü asker ve 2’si öğretmen 26 kişinin ve Diyarbakır’da haklarında yakalama kararı çıkartılan 47 kişiden 24’ünün gözaltına alındığı öğrenildi.

Tokat merkezli bir soruşturma kapsamında 14’ü asker ve 5’i sivil 19 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı ve bunların yakalanması için operasyonlar yapıldığı bildirildi.

29 Eylül 2017 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 63 kişiden 33’ünün 10 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandığı ve 7 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.  23 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

5 Ekim 2017 tarihinde Adana’da gözaltına alınan 9 kişiden 4’ünün çıkarıldığı 10 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığı 5 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

5 Ekim 2017 tarihinde Uşak merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 kişiden 3’ü 10 Ekim 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında 9 Ekim 2017 tarihinde de 7 kişi tutuklanmıştı. 4 kişinin halen gözaltında olduğu bildirildi.

(10/134) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP İstanbul Miletvekili Pervin Buldan ve HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan hakkında 28 Mart 2011 tarihinde Siirt’te katıldıkları bir etkinlik nedeniyle ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek’ iddiasıyla Siirt 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Demirtaş’ın SEGBİS aracılığıyla bağlanmayı reddettiği için duruşmaya katılmadığı öğrenildi. Duruşmada avukatlar Demirtaş’ın duruşmada hazır bulunarak savunma yapma talebini mahkemeye ilettiler. Mahkeme, avukatların SEGBİS ile ilgili KHK düzenlemesi ile ilgili anayasaya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvuru talebini “ciddi bulmadığı” gerekçesiyle reddetti. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, 6352 sayılı yasanın geçici maddesi uyarınca kovuşturmanın ertelenmesine karar verdi. Bu maddeye göre, 31 Aralık 2012 tarihinde önce işlenen, düşünce ve kanaat açıklaması şeklinde gerçekleşen ve üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren suçlarda soruşturma ve kovuşturma ertelenmektedir.

(10/135) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Amerikan Wall Street Journal Gazetesi Türkiye muhabiri Ayla Albayrak, hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davada 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Ayla Albayrak hakkında 19 Ağustos 2015 tarihinde yaptığı “Türkiye’nin Kürt çoğunluklu bölgesinde kent savaşı kızışıyor” (“Urban Warfare Escalates in Turkey’s Kurdish-Majority Southeast.”) başlıklı haber nedeniyle dava açılmıştı.

(10/136) Sendikacının Yargılandığı Dava…

Eğitim-Sen Genel Toplu İş Sözleşmesi Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit hakkında ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Ekim 2017 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Yiğit’in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Ebru Yiğit 19 Temmuz 2017 tarihinde DTK’ye yönelik Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında Ankara’da gözaltına alınmış ve 25 Temmuz 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(10/137) Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Zaman Gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Parıldak’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Muhabir Ayşegül Parıldak 2 Mayıs 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(10/138) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında 1 binbaşı ve 3 yüzbaşının olduğu 7 asker hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi’nde yaşanan olaylarla ilgili İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme,  5 sanığı ağırlaştırılmış müebbet ve 200 yıl hapis cezası, 2 sanığı ise müebbet ve 166 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar ile Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan’ın da olduğu 49’u tutuklu 285 sanık hakkında Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ekim 2017 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme aralarında Abdullah Baysar’ın da olduğu 32 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 16 Ekim 2017 tarihine erteledi.

2 Sanık hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Rize 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Ekim 23017 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme Seyfi B. ve Hilat T’yi 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca hükümle birlikte tutuklu 2 sanığın da adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Eski Erzurum Barosu Başkanı Mehmet Güzel’in de aralarında olduğu 7’si tutuklu 10 sanık hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme 5 sanığa 1 yıl 6 ay 22 gün ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi, 2 sanığın ise beraatına karar verdi. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan eski Baro Başkanı Mehmet Güzel 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırıldı.  Mahkeme 2 tutuklu sanığın tahliyesine aralarında Güzel’in de olduğu 3 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(10/139) 10 Ekim Katliamı Anmasından Dolayı İdari Ceza Alan Öğretmenler…

10 Ekim 2017 tarihinde basında yer alan haberlerden 10 Ekim Ankara Katliamı’nın ardından KESK, DİSK, TMMOB, TTB tarafından ülke çapında gerçekleştirilen 2 günlük greve katıldıkları gerekçesiyle Şırnak’ta 20 öğretmene aylıktan kesme cezası verildiği öğrenildi.  Bir öğretmene ise katliam ile ilgili sosyal medyada paylaştıklarının devlet memuruna yakışmadığı gerekçesiyle 1 yıl kademe durdurma cezası verildiği bildirildi.

(10/140) Mutki’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 10 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Mutki ilçesine bağlı 3 köyde 11 Ekim 2017 tarihinde saat 0:00’dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Kapaklı, Küllüce, Koyunlu.

(10/141) Güroymak’ta Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 10 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Güroymak ilçesine bağlı 4 köyde 11 Ekim 2017 tarihinde saat 0:00’dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Çallı, Saklı, Işıklı, Cevizyatağı.

(10/142) Bitlis’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 10 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla Bitlis Merkez İlçe’ye bağlı 7 mahalle, 20 köy ve 1 mezrada 11 Ekim 2017 tarihinde saat 0:00’dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahalle, köy ve mezralar: Yukarıdikme, Aşağıdikme, Kutlu, Akgün, Bayırlı, Aşağıçobansuyu, Güçlü mahalleleri; Çeltikli, Aşağıkoçak, Aşağıyolak, Yukarıyolak, Beşkaynak, Yarönü, Dursun, Uçankuş, Dikme, Kınalı, Çobansuyu, Harmanyeri, Esenburun, Cevizdalı, Konalga, Güllüce, Kayalıbağ, Kaşıklı, Sarıyurt, Karaca köyleri; Yukarıçeman mezrası.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Gazete Sujin, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol.

Paylaş