Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/113) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Askeri Harekat ve Saldırılar…

Şanlıurfa Valiliği 10 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı harekat ile birlikte, Suriye yönünden atıldığı iddia edilen havan mermilerinin Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerine isabet etmesi sonucunda 1’i bebek 3 kişinin öldüğünü, 46 kişinin yaralandığını duyurdu.

Mardin Valiliği 10 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatının başlamasıyla birlikte, Suriye yönünden atıldığı iddia edilen havan mermilerinin Nusaybin ilçesine isabet etmesi sonucunda 3 kişinin öldüğünü, 24 kişinin yaralandığını duyurdu.

TSK, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik sürdürdüğü harekat sırasında 10 Ekim 2019 tarihinde 1 askerin öldüğünü duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) 10 Ekim 2019 tarihinde, TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı harekat kapsamında, Suriye Demokratik Güçleri’nden 29 kişinin, Türkiye destekli Suriyeli gruplardan 17 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin ise yaralandığını duyurdu.

(10/114) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Askeri Operasyona Tepkilere Yönelik Müdahaleler ve Gözaltılar…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 10 Ekim 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile “Barış Pınarı Harekatı üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını hedef alan her türlü yönlendirici haber ile operasyonel amaçlı sosyal medya hesaplarına ilişkin yasal işlemlere başlandığı”nı duyurdu.

Birgün gazetesi internet editörü Hakan Demir ve diken.com.tr haber portalı editörü Fatih Gökhan Diler İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, 10 Ekim 2019 tarihinde ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ iddiasıyla gözaltına alındı. Hakan Demir ve Fatih Gökhan Diler aynı gün içinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 10 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 9 Ekim 2019 tarihinde yapılan açıklama nedeniyle HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan ile HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Leyla Güven ve Berdan Öztürk hakkında ‘örgüt propagandası yapma’, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ iddiasıyla soruşturma başlattığını duyurdu.

HDP Ankara il örgütü tarafından TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik askeri harekatını protesto etmek için Ankara’da Sakarya Caddesi’nde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 7 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(10/115) 10 Ekim Ankara Garı Katliamı Anmalarına Polis Müdahaleleri…

10 Ekim Ankara Garı Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için İstanbul’da Beşiktaş İskelesi’nde bir araya gelen kişilere müdahale eden polis 10 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Ersin Yükselir, Kaan Ünal, Ozan Aslan, Yiğitcan Demir, Can Şaşmaz, Rıza Yurtsever, Mert Özyer, Ahmet Edis Kankur, Göksel Kılınç, Ahmet Tarık Koçar.

10 Ekim Ankara Garı Katliamı’nın 4. yılı nedeniyle İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan bir zincir lokantanın binasında pankart açan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ) üyelerine müdahale eden polis 4 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Nazlı Yöyler, Aze Deniz, Ali Düzgün ve Harun Reşit Savğut.

10 Ekim Ankara Garı Katliamı’nın 4. yılı nedeniyle Ege Üniversitesi yemekhanesinde açıklama yapmak isteyen 12 öğrenci özel güvenlik birimlerinin fiziksel şiddetine maruz kaldı ve daha sonra polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar emniyetteki ifade işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Hasan Benli, Ali Çadırcı, Mehmet Kasar, Güney Mengen, Ali Deniz Esen, Meryem Yıldırım, Egemen Uluca, Pınar Usta, Zelal Demir, İrem Çelikbaş, Melodi Zengin ve Zelal Baydemir.

(10/116) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasına Yönelik Protestolara Polis Müdahaleleri…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapmak isteyen ve aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu gruba polis tazyikli su ile müdahale etti. Polisin en az 18 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri: Lice Belediye Eş Başkanı Ruken Yılmaz, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Ceylan Aslan, Nevriye Çur, Emine Kaya, Şehriban Zuğurli, Fatma Kavmaz, Zeyyat Ceylan, Mahmut Azarak, Yunus Özdemir, Muhammet Erlas, Zülküf Birgül, Hüseyin Aytekin, Yusuf Andan, Yusuf Ziya Yavuz, Tahsin Donat, İbrahim Kaya, Mehmet Sait Demir.

(10/117) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İstanbul’dan Ankara’ya doğru yürüyüş başlatan Kaz Dağları İstanbul Dayanışması üyesi 8 kişi, 10 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’un Maltepe ilçesinde polis tarafından durdurularak gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Koray Türkay, Önder Yılman, Kaan Meriç, Murat Akbaş, Cenk Usta, Kerem Gürsu, Baran Doğan ve Harun Turgan.

(10/118) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1066 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

10 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Engin Karataş ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 10 Ekim 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/119) Mardin’de Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı, Belediye Meclisi Üyeleri ve Diğer Kişiler…

10 Ekim 2019 tarihinde Mardin’in Derik, Savur, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında Derik Belediye Eş Başkanı Şerif Kıran’ın da olduğu 21 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Derik Belediye Eş Başkanı Şerif Kıran, HDP il yöneticisi Abidin Unay, Kızıltepe Belediye Meclisi üyeleri Halil Yağın ve Hasip Özdemir, Artuklu Belediye Meclisi üyesi Ali Amal, Savur Belediye Meclisi üyesi Derya Akyol, Kerboran Belediye Meclisi üyesi İsmail Kaya, HDP Savur ilçe Eş Başkanı Ayten Esmez, Felemez Özgün, Feridun Dinç, Ahmet Demir, Mehmet Ali Aytuğ, Şemsettin Duman, Ceyda Eser, Hamza Arman.

(10/120) Denizli’de Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Ekim 2019 tarihinde Denizli’nin Merkez Efendi ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP Denizli il yöneticisi Sayit Dündar ile Ali Ertaş isimli 1 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alındı.

(10/121) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Ekim 2019 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 6 kişiden 5’i 10 Ekim 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 1 kişi (M. E.) ise ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla mahkeme tarafından tutuklandı.

(10/122) Mersin’de El Konulan Bildiriler…

HDP Mersin Kadın Meclisi tarafından “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyası kapsamında hazırlanan bildirilere, 10 Ekim 2019 tarihinde il binasından çıkan kişileri durdurarak kimlik kontrolü yapan polisler tarafından el konulduğu öğrenildi.

(10/123) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Atatürk Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ramazan Kurt hakkında Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Ramazan Kurt’un beraatına karar verdi.

11 Ekim 2019 itibarıyla “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle akademisyenlere karşı açılan 808 davadan 374’ü hakkında beraat kararı verildi.

(10/124) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın yönetmenleri Hüseyin Aykol ile Zana Kaya, sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve siyasetçi Hatip Dicle hakkında İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Hatip Dicle hakkındaki yakalama kararının devamına karar verdi ve duruşmayı 6 Şubat 2020 tarihine erteledi.

(10/125) Enes Ata ve Mahsum Mızrak Davası…

Diyarbakır’da 28 Mart 2006 tarihinde Enes Ata (8) ile Mahsum Mızrak’ın (14) gaz bombası fişeğiyle ölümüne neden oldukları iddiasıyla Özel Harekât Şubesi’nde görevli polis memurları Bilal Özkara, Hayrettin Akar ve Nuri Özgenç hakkında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararının Antep Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından usul yönünden bozulması üzerine, davanın yeniden görülmesine 10 Ekim 2019 tarihinde devam edildi.

Mahkeme sanık polislerin “üzerine atılı suçları işledikleri sabit olamadığı” gerekçesiyle beraatına ve faillerin araştırılarak bulunması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmasına karar verdi.

(10/126) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memuru…

Şahin Öner, 10 Şubat 2013 tarihinde Diyarbakır’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü ile ilgili düzenlenen protesto gösterileri sırasında polis zırhlı aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Zırhlı aracın sürücüsü polis memuru S. K. hakkında ‘kasten öldürme’ iddiasıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, olayın gerçekleştiği yerde tüm tanıkların ve sanığın katılımı ile 27 Aralık 2019 tarihinde keşfin yapılmasına, bilirkişi raporu için İstanbul Teknik Üniversitesi Trafik Kürsüsü’ne müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı erteledi.

(10/127) Anayasa Mahkemesi’nin Kötü Muamele Kararı…

10 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Anayasa Mahkemesi’nin, Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 17 Ocak 2008 tarihinde açlık grevi yaptığı sırada, infaz koruma memurları ile girdiği tartışma sonucu çıkan arbedede yaralanan Naif Bal’ın bireysel başvurusunu karara bağladığı öğrenildi. AYM, Anayasa’nın 17. maddesinde koruma altına alınan “insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağı”nın ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme kararın bir örneğinin yeniden yargılama yapılmak üzere yerel mahkemeye gönderilmesine ve başvurucuya 20 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

Olay nedeniyle Naif Bal hakkında ‘hakaret’, infaz koruma memurları hakkında ise zor kullanma yetkisinde sınırın aşılması suretiyle ‘basit yaralama’ suçundan dava açılmış, Bolu Sulh Ceza Mahkemesi, Naif Bal’ın 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar vermiş, 5 infaz koruma memuruna ise ‘basit yaralama’ suçundan adli para cezası vererek hükmün açıklanmasını geri bırakmıştı.

(10/128) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

10 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da 2 kişi gözaltına alındı.

(10/129) Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Kocaeli Valiliği 10 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yapılabilecek protestoları gerekçe göstererek, il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinlikleri 10 – 24 Ekim 2019 tarihleri arasında 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

Aydın Valiliği 10 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yapılabilecek protestoları gerekçe göstererek, il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinlikleri 10 – 24 Ekim 2019 tarihleri arasında 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

Van Valiliği 10 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yapılabilecek protestoları gerekçe göstererek, il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinlikleri 11 – 25 Ekim 2019 tarihleri arasında 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş