(04/111) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 3 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

10 Nisan 2018 tarihinde Bitlis kırsalında devam eden askeri operasyon sırasında daha önceden yerleştirilmiş bir patlayıcının infilak etmesi sonucu 1 askerin öldüğü öğrenildi.

10 Nisan 2018 tarihinde Hakkari’nin Çukurca İlçesi kırsalında devam etmekte olan bir askeri operasyon sırasında 1 askerin uçurumdan düşerek öldüğü öğrenildi.

 (04/112) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Cemal Bozkurt isimli bir mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı iddiasıyla yaptığı suç duyurusu hakkında Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği öğrenildi.

(04/113) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

10 Nisan 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Selvi Polat, Acun Karadağ ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 10 Nisan 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/114) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi ve gazetenin basıldığı Gün Matbaası’na 28 Mart 2018 tarihinde kayyım atanmış ve polis tarafından gazete ve matbaanın ofislerine yapılan baskınlarda 29 kişi gözaltına alınmıştı. 10 Nisan 2018 tarihinde mahkemeye sevk edilen Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi editörü ve çalışanı 7 kişiden 4’ü ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında daha önce aralarında Gün Matbaası sahibi Kasım Zengin, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul’un da aralarında olduğu 22 kişi tutuklanmıştı. Buna göre bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 26 oldu.

(04/115) Gözaltına Alınan ve Tutuklanan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

4 Nisan 2018 tarihinde HDP Avcılar İlçe Binası’na yapılan polis baskınında gözaltına alınan 23 kişiden 4’ü 10 Nisan 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. 7’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 19 kişi ise serbest bırakıldı. Tutuklananlar: HDP İlçe Eş Başkanı Mahmut Çakan, ile Yalçın Demir, Abdullah Tima ve Mevlüt Yalpazoğlu.

 (04/116) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle akademisyen E. B. hakkında ‘örgüt propagandası yapmak iddiasıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 10 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Duruşma savcısı mütalaasını açıkladı ve E. B.’nin ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 17 Temmuz 2018 tarihine erteledi.

 (04/117) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alınarak tutuklanan 17’si çocuk 67 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmaya aileler de dahil hiç kimse alınmadı. Savunmaların ardından mahkeme, 17 çocuğun tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 28 Haziran 2018 tarihine erteledi.

(04/118) Hakkari’de Bir Sivilin Ölümüyle İlgili Yargılanan Asker…

18 Temmuz 2016 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesinde ot biçen ailesine kahvaltı götürürken askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Sürmi İnce’nin (55) ölümünden sorumlu er Ali Dağkıran hakkında Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmada İnce ailesinin avukatı, er Ali Dağkıran’ın ‘kasten adam öldürme’ suçundan yargılanmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 15 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

 (04/119) HDP Milletvekillerinin Yargılandığı Davalar…

HDP Grup Başkanvekili ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Nisan 2018 tarihinde devam edildi. Tutuksuz yargılanan ve ‘Örgüt üyesi olma’, ‘suç işlemeye alenen tahrik etme’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçlarından 25 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenen Meral Danış Beştaş duruşmaya katılmadı. Mahkeme, Beştaş’ın avukatlarının HDP MYK tarafından Kobane’ye ilişkin bir karar alınıp alınmadığının araştırılması yönündeki taleplerini reddetti ve duruşmayı Ekim 2018 tarihine erteledi.

 (04/120) İstanbul’da Grup Yorum Üyesinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Grup Yorum üyesi Dilan Ekin’inde olduğu 4 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürmekte olan davanın karar duruşması 10 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Davanın tek tutuklu sanığı olan Dilan Ekin, SEGBİS aracılığıyla savunma yapmayı kabul etmediğinden duruşmaya katılmadı. Mahkeme, Dilan Ekin’i ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 2 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükümle birlikte yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Dilan Ekin’in tutulduğu Gebze Cezaevi’nin çıkışında hakkında başka bir soruşturmadan yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi. Ayrıca Ekin hakkında avukatlarına bilgi verilmediği bildirildi.

Dilan Ekin’in avukatı Berrak Çağlar, basına yansıyan açıklamasında KHK’ ya göre duruşmaya getirilmediğinden ‘savunma hakkından vazgeçmiş’ sayıldığı için Ekin hakkındaki kararın savunması alınmadan verildiğini ifade etti. Müvekkili Dilan Ekin’in davanın 19 Mart 2018 tarihinde görülen önceki duruşmasında adliye binasına getirilmiş olmasına karşın duruşmaya çıkarılmadığını, mahkeme heyeti tarafından cezaevine müzekkere yazısı yazılmadığı için karar duruşmasına da getirilmediğini belirten Avukat Berrak Çağlar, “…yargılamanın yüz yüze yapılması ilkesi mahkemede yargıç karşısında savunma alınmasını gerektirir, müvekkilimin savunma yapma hakkı elinden alınıp cezalandırılıyor, bu bir gelenek haline gelirse gerçekten ceza yargılaması açısından çok tehlikeli bir uygulama” dedi.

(04/121) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

10 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Gabon’da MİT tarafından düzenlenen bir operasyon sonrasında 3 kişinin (İbrahim Akbaş, Adnan Demirönal ve Osman Özpınar) Türkiye’ye getirildiği öğrenildi.

10 Nisan 2018 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 16 ilde yapılan operasyonlarda örgütle bağlantılı olduğu iddiasıyla KHK ile kapatılan okullarda çalışan 50 öğretmen;  Tokat’ta 7 kişi; Uşak merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 5 kişi; Aksaray’da aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş polis memurları ile iş insanlarının da olduğu 5 kişi gözaltına alındı.

(04/122) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Kapatılan Zaman Gazetesi muhabiri Emre Soncan hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Emre Soncan’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/122) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Anayasa Mahkemesi eski Baş Raportörü Mustafa Çağatay hakkında Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mustafa Çağatay’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Ayrıca mahkeme hükümle birlikte Mustafa Çağatay’ın tahliyesine karar verdi. Cumhuriyet savcısının, Çağatay’ın tahliye kararına itiraz ettiği öğrenildi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski savcı Ömer Öz ve hakim Ceylan Göksu Öz hakkında Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Ömer Öz’ü 7 yıl 6 ay ve Ceylan Göksu Öz’ü 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca Ömer Öz’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Seyfullah Kökdemir isimli bir kişi hakkında Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 18 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/123) 1 Mayıs Çalışmalarına Yönelik Engellemeler ve Müdahaleler…

10 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’un Maltepe ilçesinde 1 Mayıs ile ilgili afiş asan Alınteri Gazetesi okuru olduğu belirtilen 3 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

 (04/124) İstanbul’da Engellenen Etkinlik…

10 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde tutuklu öğrenciler ile ilgili yapılmak istenen basın açıklamasının polis tarafından engellendiği öğrenildi.

(04/125) Kocaeli’nde Engellenen Etkinlik…

10 Nisan 2018 tarihinde Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği’nin “Çocuk istismarını aklatmayacağız” başlığıyla düzenlenen imza kampanyası kapsamında stant açmak için İzmit kaymakamlığına yaptığı başvuruya OHAL gerekçe gösterilerek olumsuz yanıt verildiği öğrenildi.

(04/126) Toplatılan Gazete…

10 Nisan 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden matbaalara yönelik baskılar nedeniyle 30 Mart 2018 tarihinde yazılı baskısına son veren Kürtçe yayın yapan Welat Gazetesi’nin 17, 19 ve 29 Mart tarihli sayıları hakkında 3 Nisan 2018 tarihinde Mersin 2. Sulh Hakimliği ile Van 1. Sulh Hakimliği tarafından ayrı ayrı toplatma kararı alındığı öğrenildi. 28 Mart 2018 tarihinde Özgürlükçü Demokrasi ve Welat Gazetesi’nin de basıldığı Gün Matbaası’na polis tarafından baskın düzenlenmiş daha sonra gazeteye ve matbaaya kayyuım atanmıştı. Diğer matbaaların da Welat Gazetesi’ni basmamaları yönünde tehdit edildiklerine dair iddialar basında yer almıştı.

Paylaş