Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Ocak 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/018) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

5 Ocak günü İzmir Adliyesi’ne yönelik gerçekleşen saldırı ile ilgili olarak, 10 Ocak günü İzmir’de 5 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi. Son 5 gözaltı ile birlikte, bir polis memuru, bir adliye çalışanı ve iki militanın hayatını kaybettiği bu saldırıya ilişkin toplam gözaltı sayısı 23’e çıktı.

Gazeteci Aylina Kılıç, İngiltere’den geldiği İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında örgüt propagandası yapmak iddiasıyla 10 Ocak günü gözaltına alındı.

Gazeteci Beritan İrlan, 10 Ocak günü, Antep Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik gerçekleştirilen eylem sonrası olay yerinde haber takibi yaparken gözaltına alındı.

Mardin Kızıltepe’de 10 Ocak tarihinde 15 eğitim emekçisinin sosyal medya paylaşımları dolayısıyla gözaltına alındı.

Diyarbakır’da 10 Ocak günü Diyarbakır Dinadamları Derneği (DİAY-DER) üyesi 6 imam gözaltına alındı.

Van’ın İpekyolu ilçesinde 10 Ocak günü Süleyman Çetin, Ali Aslan, Nedri Aslan, Fuat Abi, Cindi Abi, Mazlum Gür ve Sinan Yetiş özel harekat polislerinin evlerine yaptığı baskın sonucu gözaltına alındı.

Van’ın Başkale ilçesinde 10 Ocak günü DBP İlçe Eşbaşkanı Senar Yeşilırmak ve parti yöneticisi Faris Koç gözaltına alındı.

Bolu’da 10 Ocak günü sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek evlerine yapılan polis baskın sonucu  Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde okuyan 12 üniversite öğrencisi gözaltına alındı.

(01/019) HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında  Adana 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya 10 Ocak günü devam edildi. BDP Hakkari Milletvekili olduğu 15 Ekim 2011’de Adana’da düzenlenen BDP il kongresinde yaptığı konuşmada örgüt propagandası yaptığı’ gerekçesiyle hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istenen Demirtaş, davanın duruşmasına Edirne F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı. Duruşmada Demirtaş’ın avukatları da hazır bulundu. Demirtaş’ın yaptığı savunmanın ardından mahkeme heyeti ‘Kovuşturmanın ertelenmesi’ kararı verdi.

(01/020) HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Yargılandığı Dava…

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya devam edildi. Yüksekdağ’ın “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın 10 Ocak günü görülen duruşmasında, tutuksuz yargılanan iki sanığın savunmaları dinlendi. Mahkeme heyeti davayı 16 Mayıs 2017’ye erteledi.

(01/021) “Örgüt Propagandası” iddiasıyla Yargılanan Gazeteci…

Kapatılan İMC TV haber müdürü Hamza Aktan’ın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasına 10 Ocak günü devam edildi. Kendisine ait olmayan tweetler de gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan Aktan ve avukatlarının yanı sıra, gazeteciler de izleyici olarak duruşmada hazır bulundu. Duruşma 4 Nisan 2017’ye ertelendi.

(01/022) Cezaevlerinde İşkence Ve Diğer Kötü Muameleler…

Van F Tipi Cezaevinden, Van T Tipi Cezaevine sevk edilen Ferrit Hasçelek’in avukatı Ümit Dede, cezaevine girişte çıplak aramayı kabul etmeyen müvekkilinin gardiyanlar tarafından dövüldüğü açıkladı:  “Cezaevine gidip müvekkilimle görüştüğümde, olayın üzerinden 4 gün geçmiş olmasına rağmen halen gözünde morluk, vücudunun çeşitli yerlerinde yara izleri, kolunda ve sırtında bize gösterdiği kadarıyla darp izleri mevcuttu… Müvekkilim, etkisiz hale getirildikten sonra, ellerini ve ayaklarını arkadan kelepçeleyip diz üstü çöktürmek suretiyle daha önce Hizbullah dosyalarından bildiğimiz “Domuz Bağı” denilen bağ ile bağlayıp sırt üstü yatırılmış. Sonrasında bayıltıncaya kadar kendisini dövdüklerini, kendisine geldiği zaman yeniden darp edildiklerini, 2’inci kez bayıldığını ve kendine geldiğinde çırılçıplak bir vaziyette kendisini bulduğunu ifade etti.”

(01/023) Ankara’da Gösteri ve Yürüyüşlere Yasak…

Ankara Valiliği, OHAL Kanunu’nun 11. Maddesi’nin verdiği yetkiye dayanarak güvenlik gerekçesiyle, 1 ay boyunca açık alanlarda gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyurdu.

– – –

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.

Paylaş